Jak vybrat dudlík a savičku?

Bez dudlíku neboli šidítka se neobejde skoro žádné miminko. Jenže v každém obchodě s potřebami pro děti, v každém hypermarketu i lékárně jich je velká spousta. Liší se velikostí, materiálem i tvarem.

Bez dudlíku neboli šidítka se neobejde skoro žádné miminko. Jenže v každém obchodě s potřebami pro děti, v každém hypermarketu i lékárně jich je velká spousta. Liší se velikostí, materiálem i tvarem.

Doba čtení 5 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Proč kupovat dudlík?

Takzvané šidítko patří k základní kojenecké výbavičce. Vždyť jen jemu často vděčíme za trochu klidu či pár hodin nerušeného spánku. O používání této pomůcky k utišení dítěte se vedou mnohdy rozsáhlé polemiky, a protože se setkáte s protichůdnými názory, řiďte se vždy svým rozumem.

Řada maminek s používáním dudlíku váhá. Jejich používání má pro dítě svá pozitiva i negativa. Rozhodně při výběru volte osvědčené značky a nešetřete.

Miminka mají sací reflex, díky němuž jsou schopny sání z prsu nebo z láhve. Cítí však potřebu uplatňovat tento reflex častěji, než krmení samotné. I když postupem času sací reflex odeznívá, cumlání dítěti přináší libé pocity a vyhledává ho v pro něj náročných nebo emočně vypjatých situacích. Cumlání je pro většinu dětí nástrojem na zklidnění. Dudlík je nejen nejhygieničtější, ale zároveň nejsnadněji odnaučitelný. Dudlík ve správný čas vyhodíte do koše, ale s peřinou natož s palečkem to uděláte velmi těžko. Do první třídy nikdo s dudlíkem nejde, ale dítě cucající si paleček občas zahlédnete.

Dudlík Vám také pomůže při omezování nočního kojení. Mnohdy děti potřebují pouze uspokojit sací reflex, a pokud nemají dudlík, dožadují se prsa.

Nejčastějším argumentem proti dudlíku je možnost deformace patra a zubů. Názory odborníků se však liší a dudlíky doporučují i mnozí pediatři.

V současnosti mají maminky na výběr spoustu druhů dudlíků, které jsou šetrné k dětskému patru. Cumlání přes den může omezovat dítě v řeči. Proto se doporučuje odnaučit denní cumlání do roku, aby mluvení nic nebránilo.

Když má batole dudlík v pusince, nebude si do ní dávat jiné předměty, což je nesmírně důležité pro jeho psychomotorický rozvoj.

Dudlík dokáže děcko uklidnit i uspat, když spinká s dudlíkem a něco ho vyruší, začne dumlat a neprobudí se – to jsou nesporné klady dudlíku.

Velikosti dudlíků a jejích tvary

Když se podíváte na širokou nabídku nejrůznějších tvarů, značek a materiálů, zatočí se vám z toho hlava. Měli byste se při výběru zaměřit na velikost, tvar a materiál dudlíku. Každému dítěti vyhovuje jiný dudlík, proto je třeba hledat takový, který vyhovuje tomu vašemu.

Podle čeho dudlík vybírat a na co si dát pozor? Prvním, co byste při výběru šidítka pro své dítě měli sledovat, je jeho velikost. Vyrábí se totiž dudlíky pro miminka ve věku 0 až 6 měsíců, 6 až 12 měsíců a 12 až 18 měsíců. A dokonce se dají sehnat i speciální dudlíčky pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou. A zrovna v tomto případě nejde o snahu výrobců donutit rodiče kupovat každý půlrok nové dudlíky. Není totiž vůbec rozumné, aby čerstvě narozené miminko cumlalo dudlík určený pro batolata. Rozdíl ve velikosti jejich pusinky je značný, tudíž správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra či zoubků. Informace o tom, pro jak staré děti je šidítko určeno, bývá uvedena přímo na obalu. Pokud tam tato informace není nebo je tam psáno, že jde o univerzální velikost, raději se tomuto šidítku vyhněte.

Velmi krátký dudlík může škodit dásním, dlouhý zase může vyvolávat zvracení. Plastová část by měla být vybavena otvory kvůli větrání – dítěti se pak netvoří ekzémy.

Co se týká tvarů, je třeba zkoušet tak dlouho, až objevíte ten, se kterým bude dítě nejvíce spokojeno. Naštěstí to není nekonečné, protože šidítka se vyrábějí pouze ve třech tvarech – kulaté, anatomické a symetrické. V prvním případě je jedno, jakou stranou je má dítě v ústech. Odborníci však tvrdí, že anatomické jsou nejlepší – do pusinek našich nejmenších pasují totiž jen jedním způsobem a díky tomu jsou nejšetrnějším k jejich dásním a zoubkům. Jakmile najdete dudlík, který dítěti vyhovuje, rychle si pořiďte ještě jeden a střídejte je. Není totiž nic horšího, než když dítě ztratí svůj oblíbený dudlík.

Silikon nebo kaučuk

Na našem trhu jsou k dostání dudlíky vyrobené ze dvou přírodních materiálů. Jde o šidítka silikonová, která jsou průhledná a kaučuková, která mají typické žlutohnědé zabarvení. Který vybrat? Oba materiály mají své pro a proti.

Uvádí se, že silikon by měl být trvanlivější, dudlík by toho tedy měl vydržet víc, než ten kaučukový. Některá miminka dávají přednost kaučuku, který bývá o něco měkčí a sání je tak jednodušší, jiná zas preferují silikon. Latexové, tedy z gumy, se rychleji opotřebovávají a při delším používání lepí. Navíc existují děti, které jsou na latex alergické – pro klid Vaší duše však musíme podotknout, že jich je velmi málo. Silikonová šidítka dobře drží tvar a snáze se udržují v čistotě. Děti, kterým už rostou zoubky, ho však mohou snadno prokousnout. Ovšem vezmeme-li v úvahu výměnu šidítek z hygienických důvodů nebo i z důvodu toho, že nám z něj dítko vyrostlo, je to nejspíš jedno. V tomto případě je dobré, nechat vybrat dítě. Jednoduše zkoušejte, brzy zjistíte, co funguje zrovna na Vaše miminko.

Hygiena

Dobrý dudlík ve správný okamžik dokáže pravé zázraky. S hygienou se to opravdu nemá přehánět, a to ani u nejmenších dětí. Dudlík se však může snadno změnit v ráj bakterií. Dudlík musí být bezpečný a udržován v čistotě.

Dudlík musí být bezpečný a udržován v čistotě, a proto když ho dítě nepoužívá, schovejte ho do speciální uzavíratelné nádobky. Vystačit si můžete i s hygienickými krytkami, které se nasazují přímo na šidítko. Vyhodí-li Váše dítě dudlík na zem, pak jej v žádném případě nečistěte vlastními slinami. Máte-li možnost, opláchněte dudlík horkou vodou nebo dejte dítěti jiný. Můžete s sebou také vozit speciální vlhčené ubrousky určené právě k čištění dudlíků.

Pokud dítě používá dudlík jen na utišení nebo na noc, pak by mu měl vydržet zhruba dva měsíce. Přesto jej však kontrolujte každý den – jakmile se povrch lepí nebo se v něm objeví trhlinka, hned ho vyměňte. Nakupujte dudlíky v obchodech, e-shopech, v obchodě pro nejmenší nebo v lékárně. Každý dudlík by měl být opatřen informacemi o výrobci, způsobu použití a údržby, o rizikách vyplývajících z nesprávného používání nebo ošetřování a o podmínkách uchovávání a skladování.  Pokud si všimnete na dudlíku nějakého proděravění či jiného "defektu", děťátku ho nedávejte. Nezapomínejte na pravidelné sterilování dudlíků.