Jak vybrat džezvu?

Víte, jaký je rozdíl mezi tureckou a klasickou kávou? Kdepak, zapomeňte na typického českého „turka“. Turecká káva je o něčem úplně jiném. Vaří se totiž ve speciální nádobě, které se říká džezva a překvapivě se nezalévá vroucí vodou, ale studenou. Právě chuť je úplně jiná díky tradičnímu, ale jednoduchému postupu přípravy, který vám zabere jen tři minuty. Pít takovou kávu je nepopsatelný zážitek, za kterým nemusíte jezdit na Blízký východ.

Víte, jaký je rozdíl mezi tureckou a klasickou kávou? Kdepak, zapomeňte na typického českého „turka“. Turecká káva je o něčem úplně jiném. Vaří se totiž ve speciální nádobě, které se říká džezva a překvapivě se nezalévá vroucí vodou, ale studenou. Právě chuť je úplně jiná díky tradičnímu, ale jednoduchému postupu přípravy, který vám zabere jen tři minuty. Pít takovou kávu je nepopsatelný zážitek, za kterým nemusíte jezdit na Blízký východ.

Doba čtení 6 min.
Jana, redakce Heureka.cz

Džezvy a její typy

Klasická džezva vypadá jako malý džbánek s dlouhou rukojetí, která se pokládá na zdroj tepla. Takže podle toho, jakou máte doma varnou desku, vybíráte také typ džezvy. Džezvy se totiž vyrábějí na plyn, elektřinu, sklokeramiku a indukci. Moderní doba však dala také vzniknout moderní elektrické džezvě, která dělá přípravu tradiční turecké kávy ještě jednodušší. Elektrických džezev však není na trhu mnoho a v nabídce obchodů klasické džezvy ty elektrické výrazně převyšují.

Klasická džezva

Klasické džezvy mají tvar malého džbánku, karafy nebo spíše Erlenmeyerovy baňky, kterou najdete v laboratořích. Na samém horním okraji džezvy bývá jazýček, přes který se nalévá káva. Některé džezvy mají tento jazýček velký, což je praktické, protože se káva lépe servíruje a nádoba pak působí netradičně a elegantně. Džezva bývá z bezpečnostních důvodů opatřena dlouhou rukojetí, díky které se při přípravě kávy neopaříte.

Káva v klasické džezvě se může připravovat buď na ohni, indukci, sklokeramice či elektrické varné desce.

Džezvy se nejčastěji vyrábí z mědi, mědi zevnitř potažené cínem, mosazi zevnitř potažené cínem, nerezové oceli a také ze smaltu. Existují však také skleněné džezvy, ale ty v nabídce obchodů nejsou tak početné.

Měděné a mosazné džezvy bývají dražší a mnohdy i krásnější, protože bývají bohatě zdobeny, zatímco ty z nerezové oceli zdobeny nebývají a jsou výrazně levnější. Smaltované džezvy patří také do nižší cenové kategorie a umožňují nápadité zdobení.

 • Umožňuje tradiční způsob přípravy turecké kávy

 • Některé mají krásný design

 • Džezvy z nerezové oceli a smaltu jsou levnější

 • Dlouhá rukojeť

 • Mosazné a cínové džezvy jsou dražší

 • Džezvy z nerezové oceli nebývají zdobené

Elektrická džezva

Díky moderní elektrické džezvě si budete moci doma pohodlně a jednoduše připravit tureckou kávu. Elektrické džezvy mají podobnou základnu jak varné konvice a podobně se také používají. Stačí si do nádoby připravit ingredience, postavit na základnu a stisknout tlačítko „ON“.

O průběhu přípravy vás bude informovat světelná signalizace a po dokončení vaření se přístroj sám vypne. I elektrické džezvy mívají delší rukojeť pro bezpečnou manipulaci. K bezpečí při používání také přispívá bezpečnostní pojistka proti přehřátí.

 • Jednoduchá příprava kávy

 • Automatické vypnutí

 • Dlouhá rukojeť

 • Bezpečnostní pojistka proti přehřátí

 • Vytrácí se romantičnost z klasické přípravy turecké kávy

Podle čeho se při nákupu řídit

Materiál džezvy

Džezva se tradičně vyrábí buď z mosazi, nebo mědi, dříve se však vyráběly i ze zlata a stříbra. Dnes jsou k dostání nerezové, smaltované džezvy a také slitiny mosazi a potravinářského cínu, mědi a potravinářského cínu či zinku a oceli.

Někdy bývají džezvy zcela jednoduché, jindy jsou bohatě zdobené s ručně rytými ornamenty.

 • Mosaz: Mosaz má zlatavou barvu, nerezaví a je méně korozivní než měď, takže se můžete u mosazi spolehnout na dlouhou životnost. Měděné džezvy bývají často zvnitřku potaženy potravinářským cínem.

 • Měď: Ani měď nerezaví, ale má větší tendence korodovat v průběhu let. Právě z tohoto důvodu bývají džezvy zevnitř potaženy potravinářským cínem, čímž se jejich životnost prodlužuje.

 • Nerezová ocel: Nerez je naprosto bezproblémový materiál, který je moderní, snadno se čistí a můžete jej mýt i v myčce nádobí. I když příprava kávy v nerezové džezvě nevykouzlí takovou romantickou atmosféru jako u obou výše zmíněných materiálů, můžete se spolehnout na dlouhou životnost.

 • Smalt: Smalt je velice odolný materiál a bývají jím potaženy kovové džezvy. Díky tomu se některé smaltované džezvy prodávají s opravdu krásnými motivy.

I když spousta lidí používá tyto dva výrazy jako synonyma, jedná se o dva rozdílné termíny. Zatímco koroze je druh oxidace, rez je druh koroze. Korodovat mohou jak kovové, tak nekovové materiály, které jsou vystaveny vzduchu a vlhkosti nebo vlivu chemikálií. Rezavění může však vzniknout jen na povrchu železa a oceli. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že věci mohou korodovat působením chemikálií, kdežto k rezivění nedochází vlivem chemikálií.

Smaltované nádoby mívají různé barvy a motivy

Materiál rukojeti

Rukojeti džezev se vyrábějí také z různých materiálů. Zvlášť luxusní a drahé džezvy mohou mít rukojeť například z ebenového dřeva.

Mosazné a měděné džezvy mívají buď mosaznou, nebo dřevěnou rukojeť, což jsou materiály, které se vyznačují dlouhou životností.

Na nerezové džezvy se nejčastěji používá plastová rukojeť. Smaltované džezvy mívají mnohdy rukojeť ze stejného materiálu, jako je nádoba džezvy, ale někdy také mívají plastovou rukojeť.

Velikost džezvy

Tradiční turecké džezvy se vyrábí v několika velikostech, které se určují podle počtu porcí, které lze v nádobě připravit. Existuje tak džezva jen na jednu nebo až šest porcí. Mějte na paměti, že džezva na jednu porci kávy je tak maličká, že budete velice blízko sporáku a hrozí tak, že se spálíte. I pro jednoho člověka je tedy praktičtější praktičtější volit velikost džezvy na dvě porce.

Jak připravit kávu v džezvě?

 • V závislosti na velikosti džezvy si připravte množství kávy.

 • Mějte na paměti, že poměr kávy a vody by měl být na jednu porci 6 g na 50 ml, ale můžete udělat i o více mililitrech.

 • Zrnkovou kávu umelte.

 • Umístěte kávu do džezvy, spolu s ní můžete přidat i koření a cukr.

 • Do dvou třetin naplňte nádobu studenou vodou.

 • Umístěte džezvu na zdroj tepla, pomalu zahřívejte a čekejte, dokud se na povrchu kávy nevytvoří krusta.

 • V okamžiku, kdy pěnící káva dosáhne okraje nádoby, odstavte ji ze zdroje tepla, odeberte pěnu z kávy přidejte ji do připravených šálků.

 • Opakujte tento proces ještě dvakrát, celkem tak káva projde varem třikrát.

 • Servírujte až v momentě, kdy si umletá káva sedne na dno. Snažte se nalévat kávu bez lógru, s čímž vám pomůže i ústí nádoby, které smítka kávy zachytí. Pomoci si můžete také krouživým pohybem, aby se umletá káva smyla ze stěn džezvy.

Nalévání kávy z džezvy je rituál

Tipy a triky při servírování kávy z džezvy

 • Voda na kávu: K přípravě byste měli používat ideálně filtrovanou vodu.

 • Nalévání kávy: I taková obyčejná věc jako je nalévání kávy, si žádá svůj rituál. Přibližte se se zobáčkem nádoby k šálku na vzdálenost asi 10 cm a během nalévání se s nádobou šálku přibližujte a oddalujte. Díky tomu udržíte lépe lógr v džezvě.

 • Pěna je důležitá: U servírování turecké kávy je velmi důležité, abyste ji servírovali s pěnou. Jakmile se tedy bude káva blížit k bodu varu, použijte lžičku k odebrání pěny a přendejte ji do každého jednotlivého šálku. Nádobu poté umístěte zpět na sporák.

 • Podávejte ke kávě vodu: K turecké kávě se podává studená nebo pokojově teplá voda, aby si host mohl vyčistit patro a více si kávu užít.

 • Nezapomeňte na sladkost: V Turecku se podávají ke kávě tradiční turecké sladkosti či čokoláda.

 • Projevte respekt: Je-li jedním z vašich hostů výrazně starší osoba, obslužte ji jako první. Takto dotyčnému projevíte úctu.

 • Káva a mléko: Někteří lidé si do turecké kávy přidávají mléko, ale Turci tohle nedělají.

 • Nepřehánějte to s kávou: Tento typ kávy je mnohem silnější než filtrovaná káva, proto si dopřejte jen jeden šálek.