Jak vybrat elektrické vozítko?

Elektrické vozítko dětem nabídne řadu dobrodružství. Mohou se vozit bez cizí pomoci po zahradě, ty starší prozkoumávat okolí a ve dvoumístné verzi dovádět spolu se sourozencem. Dětská autíčka pomohou nejmenším osvojit si základní dovednosti s volantem, pedály a správně odhadnout vzdálenost. Jednotlivé typy se liší výkonem, výdrží, pohonem nebo typem konstrukce. Přečtěte si několik rad a tipů, s nimiž vyberete pro své dítě ten nejlepší model.

Elektrické vozítko dětem nabídne řadu dobrodružství. Mohou se vozit bez cizí pomoci po zahradě, ty starší prozkoumávat okolí a ve dvoumístné verzi dovádět spolu se sourozencem. Dětská autíčka pomohou nejmenším osvojit si základní dovednosti s volantem, pedály a správně odhadnout vzdálenost. Jednotlivé typy se liší výkonem, výdrží, pohonem nebo typem konstrukce. Přečtěte si několik rad a tipů, s nimiž vyberete pro své dítě ten nejlepší model.

Doba čtení 8 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Věk dítěte

Na trhu seženete modely určené pro nejmenší zhruba od 1 roku i takové pro děti do 8 let. U vozítek pro děti mladších než 2 roky najdete často dálkové ovládání a slabší konstrukce, většinou klasická autíčka, s maximální rychlostí zhruba 2 km/h. Děti mezi 2 a 3 roky zvládnou uřídit i silnější vozítka, menší čtyřkolky a elektrické traktory. Motorky se většinou vyrábějí pro děti od tří let, protože jsou náročnější na stabilitu. Některé typy se navíc mohou pohybovat vyšší rychlostí než 20 km/hod.

Terén

Ještě než přistoupíte k výběru konkrétního vozítka, zvažte, v jakém terénu ho budete nejčastěji využívat. Na pevném povrchu se bude dítěti nejlépe jezdit v klasickém autíčku a motorce. Pokud ale plánujete výlety do přírody, kde by mohlo dítě jezdit v trávě, písku nebo na polní cestě, udělají vám lepší službu čtyřkolky nebo napodobeniny různých jeepů. Stejně tak spíše využijete gumová kolečka s výraznějším vzorkem. Zvládnou totiž odfiltrovat část nerovností a jízda s nimi bude pohodlnější.

Typy vozítek

Dětská autíčka

Běžným typem vozítek jsou klasická dětská auta, která si mohou oblíbit i holčičky. Autíčka seženete i ve vícemístné verzi pro sourozence nebo kamarády, v mnoha barvách, tematických provedeních (např. policejní) i značkách. Pokud má výrobce práva k užití, může vyrábět zmenšeniny známých značek včetně loga. Vaše ratolesti pak mohou jezdit v BMW, Audi nebo Mercedesu.

Vozítka seženete v mnoha tematických provedeních i oblíbených značkách

Motorky a tříkolky

Stejně jako autíčka se motorky spíše hodí na rovný a pevný povrch. Na rozdíl od aut jsou však vhodnější pro starší děti, většinou od 3 let. Pro vyšší bezpečnost a klid rodičů je lze často doplnit o přídavná kolečka. I tato vozítka mohou být licencována a nést nějakou ze známých značek.

Dvoukolové verze jsou vhodnější pro starší děti

Čtyřkolky

Pokud se dětem chystáte pořídit silné terénní autíčko, může být zajímavou alternativou elektrická čtyřkolka. Jedná se vlastně o kombinaci motocyklu a Jeepu. Čtyřkolky mají většinou výkonnější motor a nezaleknou se ani výletu do nezpevněného povrchu. Pneumatiky mají výrazný vzorek, ideální do písku nebo trávy. V některých případech mají dokonce rám, na který je možné upevnit další hračky.

Čtyřkolky mohou dosahovat až 30km rychlosti za hodinu

Traktory

Některé děti neláká ani rychlost, ani sportovní značka. Pro ty je zde dětský traktor s velkými koly pro jistou jízdu v terénu. K traktorům navíc můžete dětem dokoupit vlek nebo další příslušenství. Ty tak mohou jako praví stavaři nebo zemědělci převážet materiál z místa na místo.

S traktory se děti vyřádí a díky dokoupitelnému příslušenství zažijí mnoho nového dobrodružství

Důležité parametry

Hmotnost

O tom, že nejsou elektrická vozítka žádné vachrlaté hračky pouze na oko, vás přesvědčí jejich hmotnost. Ta se u standardních aut obvykle pohybuje okolo 20–40 kg. Nejlehčími vozítky jsou motorky, které mohou vážit přibližně 10 kg–15. Čím vyšší hmotnost vozítko má, tím výkonnější pravděpodobně bude. Nejvýkonnější modely jako terénní čtyřkolky mohou dosahovat i více než 40 kg. Taková vozítka jsou samozřejmě stabilnější, hůře se zato přenáší a ne vždy musejí mít vysokou nosnost. Tu si vždy raději ověřte zvlášť.

Nosnost

Před nákupem si ověřte nosnost, která se liší v závislosti na typu vozítka. Zatímco v případě motorek se pohybuje mezi 20–30 kg, u autíček nebo čtyřkolek se může pohybovat od 40 do 70 kg. Myslete také na to, pro kolik jezdců je vozítko určeno či zda v něm bude dítě převážet nějaký náklad (v případě traktorů).

Rozměry

Ačkoliv je ideální rozměry těžké určit, je třeba znát alespoň průměrné velikosti pro případ, že byste vozítko převáželi na chalupu nebo návštěvu. Demontáž z bezpečnostních důvodů není možná, proto si udávané rozměry vždy ověřte. Aby bylo vozítko dítěti pohodlné a poskytovalo mu dostatečný prostor, mělo by být alespoň 80 cm dlouhé, 50 cm široké a 40 cm vysoké. Pokud uvažujete nad dvoumístnou variantou, připočtěte navíc ještě místo pro spolujezdce.

Maximální rychlost

Autíčka pro nejmenší jsou v průměru stejně rychlá jako lidská chůze, méně než 5 km/h. Starším dětem můžete pořídit výkonnější modely, které zvládnou urazit i 7 km/h. Nemusíte se přitom bát, že by vám děti ujely, většina modelů je vybavena dálkovým ovládáním nebo omezovačem rychlosti. Silná vozítka jsou schopna dosáhnout i 30km rychlosti, jedná se většinou o výkonné čtyřkolky do terénu.

Pohon a motor

Drtivá většina vozítek bude poháněná jedním nebo dvěma motory. Přesto se najdou výjimky a například vybrané čtyřkolky nebo autíčka mohou mít náhon na všechna 4 kola, označována jako 4×4. Pokud není třeba příliš velký výkon, má vozítko nejčastěji 2 motory u zadních kol (2×2). Taková autíčka jsou vhodná i do mírnějšího suchého terénu jako štěrk nebo tráva.

Baterie a nabíjení

Většina elektrických vozítek vydrží 1–2 hodiny. Samotné nabíjení pak trvá 8–12 hodin, je tedy ideální jej nabíjet přes noc. Vše je samozřejmě závislé na kapacitě baterie udávané v Ah (ampérhodinách). Nejčastěji se setkáte s hodnotami kolem 6–7 Ah, což vystačí právě na 1,5–2 hodiny jízdy. U nabíjení nemusíte řešit žádné zvláštní adaptéry, vozítka je možné nabíjet z klasické zásuvky. Některé baterie lze navíc vyjmout a nabít uvnitř domu.

U výkonu baterie najdete nejčastěji hodnoty 12, 24 nebo 36 V. Čím větší je napětí, tím vyšší je i výkon motoru (udávaný ve wattech) a tím vyšší bude maximální rychlost. Nejmenším dětem stačí 12V varianta, starším můžete pořídit silnější (například 36V baterie dokáže elektrické autíčko rozjet až na rychlost kolem 20 km/hod). Níže naleznete tabulku srovnávající výkon motoru a jednotlivé typy vozítek.

Výkon motoru

Typ vozítka

Výhoda

Nevýhoda

Méně než 70 W

jednoduchá vozítka pro nejmenší, 6V baterie

malé baterie

Nízká rychlost

70–90 W

standardní provedení

silnější 12V baterie

vyšší nároky na kapacitu

140–180 W

větší a terénní vozy, 24V baterie

zvládne náročný terén

cenově nákladnější

680 W a více

propracované čtyřkolky, 36V baterie

silný pohon

nevhodné pro mladší děti, vyšší cena

Typ kol

Méně silná autíčka a vozítka do hladkého asfaltového terénu si vystačí s běžnými plastovými kolečky. Tato kola jsou cenově dostupnější, snadněji se ale opotřebují. Vedle toho gumová kola lépe tlumí nerovnosti, jsou pružná a měkčí. Jsou jimi proto vybavená terénní auta, čtyřkolky a traktory. Jejich další výhodou je tišší provoz.

Na co se zaměřit

Obsluha

Většina vozítek je konstruována tak, aby je mohly ovládat malé děti. Nejčastěji tedy půjde o sešlápnutí jednoho pedálu pro rychlost jízdy a jednu páčku, která ovlivní směr vpřed nebo vzad, a volant. Vozítko může mít ještě některé doplňkové funkce jako otevírání kufru, klakson nebo světla. Jejich zapnutí je ale vždy jasně označeno v zorném poli dítěte a neodvádí pozornost od řízení.

Vozítka by měla být především jednoduchá na ovládání

Kvalita zpracování

O kvalitě zpracování mohou vypovídat různé certifikace a testování, které udává výrobce. Až vám vybraný model dorazí, zkontrolujte, že všechny plastové díly přesně lícují a všechny spoje jsou zahlazené bez ostrých hran. Vystupování a nastupování by mělo jít dítěti jednoduše. Kromě zmíněného se můžete dále řídit recenzemi a hodnocením uživatelů.

Dostupnost servisu

Prověření výrobci většinou nabízejí několik poboček dostupného fyzického servisu, nebo alespoň jednu v Česku. Vy ani vaše děti tak nebudete muset čekat, než vozítko dojde do zahraniční centrály, projde diagnostikou a opět poputuje zpět od Česka. Levnější výrobci potom možnost servisu v České republice nemusejí nabízet a veškerá domluva se o to zkomplikuje.

Design

Podle toho, komu vozítko pořizujete, se můžete soustředit i na výběr barvy. Terénní vozy a traktory se nejčastěji vyrábí v zelených odstínech, vozítka pro holčičky zas v růžových a fialových. Narazit můžete i na pohádkové motivy princezen, Hello Kitty nebo myšky Minnie. Chlapci zas více ocení zmenšeniny supersportů, sedanů, Jeepů nebo pracovních vozů.

Cena

Ta nejlevnější vozítka můžete mít i za méně než 3 000 Kč. Často se jedná o slabé motorky a jednoduché čtyřkolky. Cena se pochopitelně odrazí na kvalitě materiálu i zpracování. Rozsáhlou nabídku dále naleznete v kategorii od 3 do 6 000 Kč. Takové modely si drží vysokou kvalitu zpracování a disponují takovým výkonem, aby uvezly i dvě děti. Silnější a značková vozítka pořídíte do 10000 Kč.

Výbava a doplňkové možnosti

Malé děti chtějí mít svá vozítka co nejpodobnější autům, kterými jezdí dospělí. Od toho se potom odvíjí i dodávané nebo dokoupitelné příslušenství i doplňky. A čím věrnější, tím budou malí řidiči nadšenější.

Čím věrněji kopírují vozítka dospělácká auta, tím více se do hry budou moci ponořit

  • Otevírací dveře - měly by být vyrobené z pevného materiálu, který zvládne i nešetrné dětské zacházení.

  • Zrcátka - jde sice o nenápadný doplněk, ale o to užitečnější. Děti se díky němu naučí věnovat pozornost dění kolem sebe.

  • Brzdy - ke každému autíčku patří kromě plynu také brzdy. Ty mohou sloužit k rozvíjení motorických schopností vašich ratolestí.

  • Klakson a další zvukové efekty - jedna z nejoblíbenějších funkcí, alespoň mezi dětmi. Hlasitý klakson nebo melodie zaujme každého malého chlapce nebo holčičku. Další zvukové efekty mohou být spojené s přidáním plynu, zatáčením, zapnutím světel nebo bržděním.

  • Světla - další z prvků napodobujících reálné auto nebo motorku. Jde buď o klasické žárovky, nebo LED diody, lze je zapínat buď na dálkovém ovládání, nebo přímo v karosérii.

  • Blinkry a další světelné efekty - mezi další světelné efekty může patřit blikání při změně směru, různé majáky nebo barevné podsvícení podvozku. Podobné funkce patří spolu se zvukovými mezi nejžádanější.

  • Bezpečnostní pásy - doplněk určený především pro klid rodičů. I když je rychlost vozítek malá, děti se v nich mohou různě vrtět a naklánět. Proto je dobré mít možnost je upevnit, aby nemohly z auta vypadnout.

  • Dálkové ovládání - umožní rodičům kdykoliv korigovat rychlost nebo směr prostřednictvím ovladače. Nemůže se proto nikdy stát, že by vám dítě ujelo.

  • Indikátor stavu baterie - díky této funkci vás autíčko nikdy nezaskočí zastavením uprostřed zábavy. Ať už zvukem, graficky, nebo procenty – vždy budete vědět, jaké množství elektrické energie ještě vozítku zbývá.

  • Sloty pro MP3 či paměťovou kartu - z vestavěných reproduktorů se může ozývat temné bručení osmiválcového motoru nebo oblíbená písnička z rádia. Je to jen na vás a na tom, jaký pocit by měly děti z jízdy mít. Slot může být buď USB, nebo přímo pro paměťovou kartu.