Ladicí mechanika
Na mechaniky umístěné na hlavě kytary se navíjí struny. Následným otáčením kolíků mechanik je možné struny povolovat či utahovat a tím upravovat tón neboli kytaru ladit. Existují různé typy lišící se nejen vzhledem, ale i způsobem uchycení struny. U některých typů je tak uchycení struny snazší než u jiných. Kvalitní mechaniky by neměly být ani příliš volné, ale ani pevné – měly by totiž bez problému udržet tón, ale zároveň umožnit jeho drobné korekce.
Napínací šroub
Šroub umístěný na vzdálenějším konci krku od těla slouží k nastavování podélného prohnutí krku. Ten by v ideálním případě měl být takřka, ale ne zcela rovný. Seřizovat krk je jednou za čas potřeba u každé kytary, jelikož dřevo reaguje na změny tepla a vlhkosti a průběžně mění svůj tvar. Čím silnější struny na kytaře jsou, tím větší tlak je na krk vyvíjen, a tím častěji je nutné jej seřizovat. Nezkušení uživatelé by tento krok měli nechat na odbornících.
Krk
Krk kytary ústí z jejího těla a na jeho druhém konci se nachází hlava s ladicí mechanikou. K tělu může být připevněn pomocí několika šroubů nebo adhezivem, případně může tvořit i jeho nedílnou součást. Některé tvary se označují písmeny C, V a U podle tvaru klenutí. Různá bývá také tloušťka krků, přičemž pro začátečníky je vhodný krk tenčí.
Snímače
Single-coil – používaný především na typu Stratocaster, který má 3 SC (zkratka single coil - jednocívkové) snímače. Nevýhodou je šumění, což vyřešil nový typ snímačů humbucker se dvěma cívkami. SC se hodí na jemný styl, ale zahrajete s nimi prakticky cokoliv. Single coil je slabší snímač s živějším zvukem.
Humbucker – typ snímače elektrické kytary se dvěma cívkami. Ve standardním zapojení jde o dva sériově zapojené snímače typu single coil. Obě poloviny snímače mají navzájem opačný směr vinutí a orientaci magnetického pole - tím dochází k sečtení nepříjemných brumů, způsobených rušivým vnějším elektromagnetickým polem, v protifázi a tudíž jejich potlačení.
Kobylka
Tato část kytary, v angličtině zvaná bridge, slouží především k pevnému uchycení strun a přenosu zvukových vibrací na tělo nástroje. Setkat se můžete se třemi základními typy:
Pevná kobylka - nejběžnější druh kobylky najdeme u levnějších modelů, ale je typický i pro Les Paul nebo Telecaster. Neumožní vám sice nijak hýbat se zvukem, ale zase u nich nehrozí rozlaďování kytary a nutnost pravidelného seřizování. Zejména pro začínající hráče je pevná kobylka nejlepší volbou, přidaná hodnota tremola je pro nezkušené hráče totiž prakticky nulová, zato její negativní vlastnosti mu můžou zbytečně ztěžovat hraní.
Jednozvratné tremolo - pomocí jednozvratného tremola můžete při hraní povolovat struny vibrační pákou a tím plynule snižovat jejich tón, který se poté automaticky vrátí na původní hodnotu. Efekt se využívá jak při sólech, tak i při různé akordové progresi. Pozor na nekvalitní jednozvratná tremola u velmi levných kytar, jejich použití totiž často vede k rozladění kytary.
Dvojzvratné tremolo - Typ kobylky, který umožňuje pomocí vibrační páky kobylkou pohybovat do obou stran a tím snižovat, nebo zvyšovat výšku tónu. Tento typ tremola je náročný na kvalitu materiálu i mechanické provedení. Pro správné ladění kytary s dvojzvratným tremolem je často nutné vyhledat odborníka. Z tohoto důvodu není tento typ kobylky vhodný pro začínající kytaristy.
Hmatník
Vrchní strana krku – může s ním tvořit celek nebo na něm být přilepena. Hmatník je tou částí kytary, na které stlačováním strun vytváříte jednotlivé tóny a akordy. Vyrábí se z různých dřevin, které se liší charakterem zvuku i pocitem na dotyk.
Vibrační páka
Tato páka se šroubuje do spodní části kobylky a slouží k ovládání jednozvratného nebo dvojzvratného tremola. U většiny kytar je v balení zvlášť a je jen na vás, jestli ji na kytaře chcete mít, nebo nikoli.
Přepínač snímačů
Většina elektrických kytar disponuje dvěma nebo třemi snímači – jejich umístění má totiž vliv na charakter zvuku. Ten bývá u kobylky jasnější a ostřejší, směrem ke krku se pak stává jemnějším a plnějším. Velká část kytar proto bývá vybavena přepínači, pomocí kterých můžete snímač volit. Přepínače mají často víc poloh než kytara snímačů, čímž umožňují využívat víc snímačů zároveň.
Hlasitost a tónová clona
Většina elektrických kytar má na těle několik otočných ovladačů, pod nimiž se skrývají potenciometry určené k nastavování hlasitosti a tónu výstupního zvuku. U některých kytar mohou být ovladače sdílené pro více snímačů zároveň, jiné modely zase mají ovladače pro každý zvlášť. Některé nástroje s humbucker snímači umožní tyto ovladače povytahovat a zacvakávat, čímž dochází k rozepínání dvojitého snímače a aktivní zůstává jen jedna jeho polovina, což vede ke změně zvuku.
Výstup pro kabel
Konektor pro nástrojový kabel bývá umístěn ve spodní části kytary šikmo směrem ven, aby kabel hráči po připojení nepřekážel. Mohou být umístěny na spodní nebo boční straně, případně na straně přední – lepší řešení zde nelze určit, jde spíš o otázku zvyku. Před koupí si ale zkuste do kytary kabel zapojit a ujistěte se, že je konektor pevný a kabel v něm správně drží.