Jak vybrat elektrickou kytaru?

Elektrická kytara vám nabídne široké možnosti nastavení zvuku, a lze ji propojovat s rozličnými efekty a aparaturou. Ať už zvolíte kterýkoli typ, vykouzlíte specifický zvuk, se kterým uděláte dojem napříč všemi žánry. Přestože její údržba bývá náročnější, zpravidla je hra snazší než na klasickou nebo akustickou. Jak vybrat elektrickou kytaru, která vám sedne na míru, zjistíte v našem rádci.

Elektrická kytara vám nabídne široké možnosti nastavení zvuku, a lze ji propojovat s rozličnými efekty a aparaturou. Ať už zvolíte kterýkoli typ, vykouzlíte specifický zvuk, se kterým uděláte dojem napříč všemi žánry. Přestože její údržba bývá náročnější, zpravidla je hra snazší než na klasickou nebo akustickou. Jak vybrat elektrickou kytaru, která vám sedne na míru, zjistíte v našem rádci.

Doba čtení 12 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Typy elektrických kytar

Stratocaster vs Telecaster

Elektrické kytary jsou k dostání v široké škálé druhů pro všechny žánry, mezi dva nejoblíbenější typy patří Strat a Tele. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Strat

Elektrická kytara Stratocaster je ikonická svým designem se dvěma výřezy. Původně ji navrhl Leo Fender v 50. letech minulého století. V současnosti jsou elektrické kytary tohoto typu v nabídce většiny výrobců a to v různých barevných provedeních. Jejich popularita pramení především z univerzálního zvuku, díky kterému jsou vhodné prakticky pro všechny žánry od rock’n’rollu přes country až po blues.

Typicky má Strat tři snímače typu single coil, setkat se ale můžete i s variantou Stratocaster HSS (humbucker+single+single) s jedním humbuckerem a dvěma single coily, a výjimečně dokonce s HH typem disponujícím dvěma humbuckery. V případě standardních trojsnímačových variant mívají pětipolohový přepínač, společný potenciometr pro hlasitost a dva pro tónovou clonu. Díky univerzálnímu zvuku jsou oblíbené u začátečníků. Nedají na ně ale dopustit kytaroví velikáni jako Jimi Hendrix, Eric Clapton nebo David Gilmour (Pink Floyd).

  • Univerzální zvuk vhodný pro všechny žánry

  • Vhodná pro začátečníky

  • V nabídce většiny výrobců - široká nabídka barevných variant

Kytara Stratocaster

Tele

Další typ elektrické kytary z dílen Leo Fendera, klasický Telecaster, má dvojici single-coil snímačů, mezi nimiž se přepíná třípolohovým přepínačem. Disponuje dvěma potenciometry – jedním pro hlasitost a jedním pro tónovou clonu.

Jejich charakteristický zvuk je nejčastěji využíván v čisté nebo jen mírně zkreslené podobě, proto se s ním setkáme u žánrů, jako jsou country, pop nebo rock’n’roll. Leo Fender vyvinul tento typ kytary už ve 40. letech. Od té doby mají elektrické kytary Telecaster svůj signifikantní zvuk při nezkreslené i zkreslené hře.

  • Vhodná pro žánry country, rock i pop

  • Signifikantní zvuk specifický pro tento typ kytary

Kytara Telecaster

LP

Elektrická kytara Les Paul je spolu se Stratocastery nejrozšířenějším modelem. Původně pochází z dílen Gibsonu, ale najdete ho i v nabídce dalších výrobců. V jeho elegantním zaobleném těle bývají vsazeny dva humbuckery, k jejichž přepnutí slouží třípolohový switch. Typická čtveřice potenciometrů pak umožňuje nastavovat pro každý snímač zvlášť nejen tónovou clonu, ale i hlasitost. Zvuk je díky humbucker snímačům velmi plný a oblý, s vysokým výstupním signálem.

Naprostá většina má pevnou kobylku a zatímco při zkreslení jim sedí především tvrdší žánry, jako jsou hard-rock nebo metal, s čistou reprodukcí se skvěle uplatní i v jazzu nebo blues. Najdete je v rukou takových mistrů, jako je Slash (Guns N‘ Roses), Jimmy Page (Led Zeppelin) a Zakk Wylde (Ozzy Osbourne).

  • Čtyři potenciometry pro nastavení každého snímače zvlášť

  • Plný a oblý zvuk s vysokým výstupním signálem

Kytara Les Paul

Super-strat

Design těchto elektrických kytar původně vychází ze Stratů, liší se ale mimo jiné výraznějšími výřezy a užším tělem. Superstrat bývá vybaven dvěma humbucker snímači a mnohdy nechybí ani dvouzvratné tremolo. Celkově je uzpůsoben technickému stylu hraní při vyšším zkreslení - uplatnění najde ve tvrdých žánrech metal a hard rock.

Liší se svým tvarem, zpracováním a elektronikou. Působí agresivně, mají vyšší počet pražců a snímače typu humbucker. Uplatní se zejména v tvrdé hudbě a nejsou příliš vhodné pro kytaristy začátečníky.

  • Vhodná pro žánry metal a hard rock

  • Vyšší počet pražců

Superstrat kytary

SG

Typ kytary SG vznikl jako evoluce kytar Les Paul – oproti ní však nemá horní desku těla klenutou, nýbrž plochou. SG je užší a má výřezy, které usnadňují hraní not na nejvyšších pražcích. Naopak podobná je charakteristika jejich zvuku a má také dva humbuckery.

Díky plnému a silnému zvuku byla odjakživa oblíbená ve tvrdých hudebních žánrech, především Hard Rocku.

  • Výřezy pro hru na nejvyšších pražcích

  • Užší tělo oproti kytaře typu LP

  • Vhodná pro tvrdé žánry jako Hard Rock

Kytary SG

Hard & Heavy

Typickým tvarem elektrických kytar Hard&Heavy jsou Flying V nebo Explorer, ale najdete spoustu dalších specifických modelů. Charakteristické jsou ostře řezané hrany a divoký vzhled.

Humbucker snímače produkují hutný zvuk vhodný pro tvrdé žánry, jako je heavy metal. Rozložení ovládacích prvků se různí podle modelu. Většina Hard and Heavy nástrojů má ostré tvary, agresivní vzhled a silný zvuk, který vyniká zejména při výrazném zkreslení.

  • Hutný zvuk vhodný pro tvrdé žánry

  • Ostré a divoce řezané hrany

Kytary Hard & Heavy

Semi-akustické

Oproti ostatním typům má semi-akustická elektrická kytara duté tělo. Jejich výstup je proto silný i bez zapojení a po propojení s aparaturou vyluzují teplý a oblý zvuk.

Semiakustické kytary jsou proslavené svým teplým a lahodným zvukem, oblibě se tak těší v jazzu a příbuzných žánrech. Uplatnění však najdou také v rocku a dalších stylech. Na těle této elektrické kytary zpravidla najdete signifikantní výřez ve tvaru „f“.

  • Teplý a oblý zvuk

  • Výstup silný i bez aparatury díky dutému tělu

  • Signifikantní výřez ve tvaru f

Semi-akustické elektrické kytary

Druhy elektrických kytar podle určení

Levoruké

U elektrických kytar není zdaleka tak snadné využít pravorukou konstrukci pro levoruké hráče. Elektrická kytara pro leváka má výřezy na opačných stranách a samozřejmě obrácené struny.

Jakou elektrickou kytaru vybrat pro vaši ratolest?

Elektrická kytara pro děti se vyrábí v ¾ velikosti, pohodlnější pro malé kytaristy. Typ Stratocaster je potom oblíbenou alternativou, pokud nechcete kupovat malou kytaru.

Vícestrunné a barytonové

V případě, že potřebujete širší rozsah a obvyklých šest strun elektrické kytary vám bude málo, můžete zvolit některou z vícestrunných kytar. Sedmistrunné, osmistrunné, nebo dvanáctistrunné modely poskytují větší pole působnosti především při hraní riffů.

Barytonové kytary jsou šestistrunné, ale mezi nultým pražcem a kobylkou mají delší vzdálenost než standardní modely, a lze je tak naladit hlouběji.

Výběr elektrické kytary podle parametrů

Konstrukce

Kvalitnější elektrické kytary mají masivní konstrukci – to znamená, že tělo i krk jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva. Polomasivní kytary využívají celistvé kusy dřeva pro tělo a krk, horní deska je však separátní od zbytku konstrukce. Vrstvené nebo překližkové kytary jsou vyrobeny z několika na sebe nalepených vrstev dřeva – v praxi to může vypadat tak, že svrchní vrstvu tvoří dražší dřevo a zbytek nějaké levnější. Vrstvené elektrické kytary mívají horší zvukové vlastnosti než masivní a polomasivní.

Tělo elektrické kytary

Materiál

Dřevo, z něhož je elektrická kytara vyrobena, má významný vliv na její zvukové vlastnosti, vzhled i životnost nástroje. Některé kytary také mohou využívat jiné materiály na samotné tělo, krk a hmatník.

Kvalita zpracování

Při výběru se ujistěte, že všechny separátní díly jsou naprosto pevně usazené a nevykazují žádné vůle. Krk by měl být na délku téměř rovný a rovnoběžný se samotným tělem, větší výchylky v tomto ohledu mohou hraní na kytaru znepříjemnit.

Usazení pražců na hmatníku musí být rovné a pevné. Zaměřte se i na kvalitu jejich zabroušení na spodku krku – přejeďte si po něm rukou - pokud vás konce pražců budou řezat, bude nástroj při hraní nepříjemný. Obecně platí, že u cenově dostupnějších kytar je potřeba počítat z hlediska kvality zpracování s kompromisy, naopak u dražších modelů už byste ale žádné větší přešlapy tolerovat neměli.

Zkušenosti

Elektrická kytara pro začátečníky se bude pohybovat v nižších cenových kategoriích, než nástroje pro zkušené hráče, kteří mají vyšší nároky na kvalitu zpracování a použitých materiálů a vyžadují specifický zvuk nástroje. Každý typ najdete v rozdílných cenových kategoriích v závislosti právě na těchto specifikacích. Pokud tedy s hraním na kytaru teprve začínáte, zvolte cenově méně náročný model - oblíbenou volbou je Stratocaster díky svému univerzálnímu zvuku.

Hudební žánr

V tomto ohledu se elektrické kytary liší mnohem méně než akustické. Například Les Paul je vhodný napříč všemi žánry a disponuje silným plným zvukem. Kytary typu Hard & Heavy jsou situované pro metalové a hard rockové žánry jednak svým ostrým a agresivním tvarem, tak humbuckerovými snímači, které vytvářejí kulatý a hutný zvuk. Strat je potom nejčastější volbou pro začátečníky díky svému univerzálnímu zvuku vhodnému do jakéhokoliv žánru.

Popis elektrické kytary

Elektrická kytara popis

Údržba

Aby elektrická kytara správně fungovala a vydržela hrát třeba i po několik dekád, vyžaduje dostatečnou péči a pravidelnou údržbu. Základem je nástroj udržovat čistý. Existují speciální přípravky, které jsou vhodné k rozličným typům dřeva, přičemž nesprávně zvolená látka může materiálu i uškodit. Čištění provádějte tak, že daný přípravek nanesete na čistý mikrovláknový hadřík, rozetřete po příslušné části těla kytary a po chvilce působení setřete suchou částí látky.

Pravidelně udržovat je potřeba zejména hmatník, jelikož na něm se nejčastěji zachycují různé nečistoty z rukou a spolu s nimi také pot. Ideální je při výměně strun povrch nejprve jedním přípravkem důkladně očistit a následně nanést výživu pro daný typ dřeva, aby si zachovalo své vlastnosti.

Údržba elektrické kytary

Nejčastější dotazy