Jak vybrat elektrokoloběžku?

Elektrokoloběžky nejsou zdaleka pouze pro děti a mládež. Mohou vám urychlit, zjednodušit a také zpříjemnit cestu třeba do práce. Poradíme vám, jak vybrat elektrokoloběžku do města i do terénu tak, aby měla odpovídající výkon a dojezd.

Elektrokoloběžky nejsou zdaleka pouze pro děti a mládež. Mohou vám urychlit, zjednodušit a také zpříjemnit cestu třeba do práce. Poradíme vám, jak vybrat elektrokoloběžku do města i do terénu tak, aby měla odpovídající výkon a dojezd.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat elektrokoloběžku

Video nákupní rádce

Jak vybrat elektrokoloběžku podle konstrukce

Městské

Pokud se chystáte jezdit na krátké vzdálenosti do práce, do školy nebo jinam, kde najdete volnou zásuvku, nebudou pro vás výkon a výdrž baterie natolik stěžejní, jako u terénních modelů. Zaměřte se především na hmotnost a rozměry celé konstrukce elektrokoloběžky.

Městské modely byste měli být schopni nést v ruce. Většinou se bude jednat o model skládací elektrokoloběžka, případně pro větší pohodlí půjde o typ skládací elektrokoloběžka se sedátkem.

 • Skvělá ovladatelnost

 • Obrovský výběr

 • Malé a lehké

 • Kompaktní

 • Méně odolná konstrukce

Skládací elektrokoloběžky

Terénní

S terénními elektrokoloběžkami naopak můžete vyrazit na lesní cyklostezky, nebo dokonce i mimo ně. Odpružená elektrokoloběžka do terénu nabídne vyšší rychlost a stabilitu díky větším nafukovacím kolům, vyššímu nášlapu a právě systému odpružení. Oproti městským verzím se však terénní koloběžky o dost více pronesou.

 • Tlumení nárazů - odpružená vidlice

 • Vyšší přilnavost na hladkém povrchu

 • Odolná konstrukce

 • Vyšší stabilita

 • Nafukovací kola

 • Větší a těžší než městské modely

 • Horší ovladatelnost

Odpružené elektrokoloběžky

Choppery

Elektrokoloběžka chopper je městským i terénním koloběžkám už na první pohled hodně vzdálená. Jde spíše o dvoukolová vozítka s cílem poskytnout více komfortu během jízdy. Vždy tak půjde o model elektrická koloběžka se sedátkem a velmi často to bude elektrokoloběžka pro dva.

 • Velmi dobré tlumení nárazů

 • Bytelná konstrukce

 • Vysoká stabilita

 • Komfort

 • Velké rozměry a vysoká hmotnost

 • Horší ovladatelnost

 • Menší výběr

Elektrokoloběžky Chopper

Elektrokoloběžky se sedátkem

Elektrokoloběžky pro dva

Jakou elektrokoloběžku - legislativa

Technicky je koloběžka s výkonem do 1000 W a maximální konstrukční rychlostí do 25 km/h považována za kolo. Patří tedy především na cyklostezky.

Koloběžky s výkonem vyšším než 1000 W a maximální konstrukční rychlostí nad 25 km/h jsou považovány za motocykl, který smí řídit jedině majitel příslušného řidičského oprávnění se zajištěným povinným ručením a registrační značkou.

Výkon do 1 kW Výkon nad 1 kW

Od začátku roku 2024 platí pro provozovatele elektrokoloběžek ještě další povinnost, a to platit povinné ručení v případě, kdy má elektrokoloběžka:

 • vyšší maximální konstrukční rychlost než 25 km/h, nebo

 • váží více než 25 kg a zároveň maximální konstrukční rychlost přesahuje 14 km/h.

Jak vybrat elektrickou koloběžku podle parametrů

Výkon

U elektrických koloběžek nejčastěji narazíte na výkon motoru mezi 200 – 500 W. Tato veličina ovlivňuje především akceleraci a schopnost vyvinutou rychlost udržet ji i při stoupání. Dále platí, že těžší jezdci volí o to vyšší výkon, který bývá úzce spjat s hodnotou maximální nosnosti. Rezerva ve výkonu proto není nikdy na škodu.

Výkon motoru

Typ jízdy

Terén

100 W

Pro zábavu, občasné popojíždění

Rovinatý

Do 350 W

Ježdění po městě

Upravený, rovinatý

350 – 450 W

Ježdění po městě

Upravený, členitý

500 – 800 W

Výlety do přírody

Členitý

2000+ W

Dálkové

Silnice i offroad

Elektrická koloběžka pro děti se liší především v celkovém výkonu, který by měl být méně než 300 W. Většinou se (podle doporučeného věku) pohybuje kolem 100 W. Nižší hmotnost a nastavitelná délka řídítek by u dětských modelů neměla chybět.

Maximální rychlost

Nejsilnější elektrokoloběžky zvládnou opravdu vysokou rychlost. Běžné modely však dosahují okolo 25 km/h, což je srovnatelné se svižnější jízdou na kole. Jedná se o zlatý střed jak pro běžnou dopravu po městě, tak i výlety mimo něj.

Jiné je to u dětských koloběžek, kde bývá maximální rychlost výrazně nižší, většinou do 6 km/h, a to právě kvůli zmíněné legislativě. Některé modely koloběžek mají nastavitelný omezovač rychlosti, který vám pomůže nepřekračovat maximální povolenou rychlost.

Baterie a dojezd

Podle toho, jak dlouhé plánujete vyjížďky, byste měli volit maximální dojezd. Základem by měl být dojezd alespoň 20 km. Dávejte si však dostatečnou rezervu, pokud počítáte s náročnějším terénem. Dojezd dále ovlivňuje např. i hmotnost jezdce, styl jízdy nebo protivítr. S kapacitou baterie však roste i hmotnost koloběžky.

Čím vyšší kapacitou akumulátor disponuje, tím vyšší dojezd zajistí. Běžné městské elektrokoloběžky se nabíjí do 5 hodin, existují ale i rychlonabíjecí, nebo dokonce samonabíjecí modely. Elektrokoloběžka s rekuperací využívá energii z brzdění pro dobíjení baterky. I když zdaleka nejde o stoprocentní návratnost, pár kilometrů k dobru tato funkce přihodí.

Nosnost

Maximální nosnost volte i podle věcí, které s sebou budete vozit (batoh apod.). Překračování povolené nosnosti bude znamenat snížený výkon, což pocítíte zejména během výjezdů do kopců. V horším případě lze koloběžku i poškodit, protože maximální nosnost není určena pouze podle výkonu, ale i odolnosti konstrukce.

Elektrická koloběžka nad 100 kg Elektrokoloběžka do 120 kg Elektrokoloběžka do 150 kg

Hmotnost

Podle toho, kde elektrokoloběžku nejvíce využijete, řešíte i celkovou hmotnost. Čím bude elektrokoloběžka lehčí, tím lépe se bude ovládat, což oceníte hlavně ve městě. V takovém případě je ideální váha do 10 kg. Do terénu naopak volte odolný pevný rám i za cenu vyšší váhy.

Rám elektrokoloběžky bývá vyroben z hliníku, odolné oceli nebo odlehčeného duralu. Hliníkové rámy jsou lehčí, ale méně tlumí nárazy. Oproti tomu těžší ocel toho vydrží mnohem více a nepřenáší tolik otřesů. Výrobci materiály často kombinují a spojují jejich funkční vlastnosti v odolné konstrukce.

Velikost nášlapu

Za pozornost rozhodně stojí také velikost stupátka neboli nášlapu, kam by se mělo bez potíží vejít celé chodidlo. Pro dospělé jezdce je ideální rozměr 40 × 11 cm. Většina koloběžek je uzpůsobena jízdě s nohama postavenýma podélně, ale daleko pohodlnější je jízda s chodidly vedle sebe, která je možná u koloběžek s širším stupátkem.

Kolečka

Čím větší kolečka, tím rychlejší jízda. Ovšem za cenu horší ovladatelnosti. S malými koly lze lépe a rychleji zareagovat na případnou překážku, avšak stabilita je díky nim nižší a zejména malá celogumová kolečka (polyuretan apod.) prakticky vůbec netlumí i sebemenší nerovnosti.

Z toho vyplývá:

 • Malá celogumová či menší nafukovací kolečka do města

 • Velká nafukovací kola do terénu

Brzdy

Běžně se setkáte se 3 typy brzd:

 • Klasická mechanická nášlapná, kterou najdete nad zadním kolem

 • Kotoučová s páčkami na řídítkách jako na kole

 • Moderní zabudovaná elektrická brzda, která umožňuje velmi plynulé, avšak pomalejší zastavení (v případě vybití baterie však elektrické brzdy nefungují)

Řídítka

U řídítek se zaměřte především na jejich rozměr a ergonomii. Čím jsou širší, tím je jízda jistější. Dále berte v úvahu i způsob přidávání plynu. Někdy se otáčí rukojetí podobně jako na motorkách, jindy je na řídítku přidělána páčka, kterou ovládáte palcem. Obvykle bývá k dispozici více úrovní výkonu, případně i jeho plynulá regulace. Dalším parametrem ke kontrole je nastavitelnost výšky řídítek, která by měla být zhruba poloviční, než je výška postavy.

Rady na závěr

Starat byste se měli především o kolečka a brzdy. Pevná polyuretanová kola se vyplatí čistit a brousit, aby byla co nejhladší a nikde se nezadrhávala. U nafukovacích pneumatik pravidelně kontrolujte tlak a stav materiálu. Kromě brzd občas vyzkoušejte i pevnost konstrukce (zejména u skládacího kloubu) a případně dotáhněte povolené šrouby. Abyste baterii zbytečně nenamáhali, po úplném dobití kabel nenechávejte zapojený.

Hodně jezdců si myslí, že je vhodné baterii dobíjet až z úplného vybití, ale je tomu přesně naopak. Baterie z častějšího dobíjení benefituje delší životností. Vaši elektrokoloběžku proto nenechávejte bezdůvodně vybíjet a připojujte ji na kabel kdykoliv, kdy vám budou chybět nějaká procenta.

Pokud se vám koloběžka vybije uprostřed cesty, rozhodně se ji nepokoušejte opakovaně nastartovat a baterii úplně „vyždímat“, jinak byste ji mohli nenávratně poškodit. Ideální je složit ji a do cíle dopravit v ruce nebo na ní dále pokračovat pouze odrážením, což většina elektrokoloběžek umožňuje.

Pro větší bezpečnost zamykejte elektrokoloběžku nejen za řídítka, ale ideálně za více částí najednou (kolo, nášlap apod.). Dlouhé zámky můžete proplést celým tělem elektrokoloběžky.