Jak vybrat filtr do akvária?

Akvária jsou v dnešní době nejenom designovou záležitostí a účinnou relaxací, ale také způsobem, jak se zbavit všednodenního stresu. Ano, rybičky a akvarijní rostliny mají skutečně blahodárné účinky na naši psychiku. Pokud si i vy chcete zařídit akvárium, jistě se vám budou hodit rady, jak si vybrat vhodný akvarijní filtr.

Akvária jsou v dnešní době nejenom designovou záležitostí a účinnou relaxací, ale také způsobem, jak se zbavit všednodenního stresu. Ano, rybičky a akvarijní rostliny mají skutečně blahodárné účinky na naši psychiku. Pokud si i vy chcete zařídit akvárium, jistě se vám budou hodit rady, jak si vybrat vhodný akvarijní filtr.

Doba čtení 5 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ filtru

Akvarijní filtr vnitřní

Vnitřní akvarijní filtr vkládáme dovnitř akvária pomocí jedné či dvou přísavek, které přitiskneme ke stěně filtru. Skládá se ze dvou částí. Vrchní část tvoří čerpadlo, které se stará o proud vody. Na spodní části je uchyceno filtrační médium, které má na starost filtraci vody.

  • Jednoduchá instalace

  • Nízká cena

  • Malý filtrační objem

  • Nižší výkon

  • Neumožňuje použití sypkých médií

Akvarijní filtr vnější

Vnější akvarijní filtr umisťujeme mimo akvárium. Filtr se skládá z hlavy filtru a nádoby. V hlavě se nachází čerpadlo, které tlačí vodu zpět do akvária. Nádoba slouží pro umístění filtračních médií. Čím větší je objem nádoby, tím větší je rovněž objem filtračních médií.

  • Vysoký výkon

  • Velký objem filtračních médií

  • Možnost využití sypkého média

  • Lepší proud vody v akváriu

  • Vyšší pořizovací cena

  • Náročnější na údržbu

  • Nutnost dodatečného místa na filtr

Akvarijní filtr závěsný

Závěsný akvarijní filtr se velmi podobá vnitřnímu filtru, jen s tím rozdílem, že se zavěšuje na hranu akvária. Sice nemá velký filtrační objem, ale na druhou stranu je výkonnější než malé vnitřní filtry. Hodí se zejména do akvárií s objemem do 40 litrů.

  • Možnost použití různých filtračních médií

  • Nízká cena

  • Nezabírá v akváriu příliš místa

  • Nelze použít v akváriu s krytem

  • Nižší výkon

  • Malý objem filtračních médií

Podle čeho vybrat

Filtrace

Vnitřní filtry můžeme rozdělit podle toho, jak vodu filtrují:

  • Akvarijní filtry s motorem - obsahují čerpadlo a pod krytem je schovaný molitan či jiné filtrační médium; při čištění filtr lehce vytáhnete bez toho, aniž by se nečistoty do akvária vypustily

  • Čerpací hlavy - na ty nasadíte biomolitan, který má velkou filtrační kapacitu; jeho nevýhodou je, že se velmi špatně čistí, neboť se většinou část nečistot uvolní zpátky do akvária

  • Bublifuky - tak se říká vzduchovým filtrům, představujícím malé molitany napojené na vzduchovací motorek vně akvária; hodí se pro malá akvária, ale jsou lehce hlučnější

Filtrační médium

Je nedílnou součástí každého akvarijního filtru. Nejčastěji se jako filtrační médium používá modrý či černý molitan, bílá vata nebo keramické kroužky a to především z důvodu nízké ceny. Lze ovšem rovněž použít sypká porézní média, která jsou vysoce pórovitá. Díky tomu se v nich usadí užitečné bakterie, které čistí vodu.

Pěna, biomolitan

Obvykle mívá modrou, černou nebo dokonce zelenou či žlutou barvu. Biomolitan je dostupný v různých hrubostech a vydrží vám několik let.

Keramické kroužky a kuličky

Hledáte-li biologickou filtraci, jsou keramické kroužky nebo kuličky ideálním řešením. Jsou hodně pórovité, a proto se v nich udrží spoustu nečistot.

Plastové segmenty

Jsou velmi levné, ale na druhou stranu nedokážou zachytit všechny nečistoty. Navíc je musíte častěji měnit.

Aktivní uhlí

Přidává se do pěny, vaty nebo molitanu. Pohlcuje zejména čpavek, nemusí však být v akváriu pořád. Používá se jen k finálnímu dočištění akvária.

Zeolit

Zeolit je prvohorní kámen s dutinkami a kanálky. Má mnohem větší filtrační účinek než písek. Vydrží vám několik měsíců, nebo ho můžete vyčistit v 10% roztoku soli a znovu ho použít. Pročišťuje vodu třemi způsoby:

  • Zachycuje fyzické částice

  • Absorbuje znečišťující látky

  • Čistí chemicky a to díky množství iontů vápníku, hořčíku a sodíku

Sintrované sklo

Je pórovité a tudíž velmi účinné. V rámci biologické filtrace je naprostou jedničkou. Sice je dražší, ale na druhou stranu vám vydrží velmi dlouho.

Filtrační vata

Jde o vláknitý materiál, který se využívá jako poslední filtrační médium. Zachytí i sebemenší nečistoty.

Skimmer

Hladinový sběrač nečistot neboli skimmer se stará o odstranění nečistot z povrchu akvária, jako jsou zbytky potravy, rostlin nebo mastné skvrny. Právě tyto nečistoty zamezují výměně plynů vody se vzduchem. Kyslík je však velmi důležitý pro filtrační bakterie a živočichy uvnitř akvária. Rozeznáváme dva typy skimmeru:

  • Napojení na vnější filtr - skimmer se přidělá na vtokovou hadici a voda se pak nasává z vodního sloupce a z hladiny

  • Skimmer s motorem - poslouží vám, pokud nemáte vnější filtr; tento skimmer se umístí pod hladinu a nasává do sebe vodu z hladiny; skimmer s motorem může být vyroben z plastu, kovu nebo skla

Objem a průtok vody

Objem akvária

Při výběru filtru se rovněž řídíme velikostí akvária. Vždy je lepší zvolit větší akvarijní filtr než menší. Pořizujete-li si například stolitrové akvárium, pak činí objem filtrační hmoty kolem deseti litrů. Minimem je ovšem pět litrů. Platí jednoduché pravidlo: na 10 litrů akvarijní vody připadá 1 litr filtrace.

Průtok vody

V praxi platí, že bychom si měli zvolit takový filtr, který dokáže přečerpat pětinásobný objem akvária za hodinu. Jestliže však v akváriu budete mít byť jen jednu rybku, klidně vám postačí nižší výkon a menší filtr.

Údržba filtru

Vnitřní filtr

Každý akvarijní filtr musíte pravidelně čistit. Jedině tak si můžete být jistí čistotou vody. Vnitřní filtr bychom měli čistit alespoň jednou za deset dní, neboť se rychle zanese. Čištění vždy provádějte pouze v akvarijní vodě. Voda z kohoutku obsahuje chlór a tím byste zahubili všechny prospěšné bakterie. Je-li zapotřebí vyměnit náplně, nikdy nevyměňujte všechny zároveň. Rovněž vyčistěte osičku, rotor filtru a filtrační mřížku.

Vnější filtr

Vnější filtr čistíme až pouze při znatelném snížení průtoku vody. Máte-li správnou velikost filtru a vodu pravidelně odkalujete, pak postačí čistit filtr jednou za rok. Filtr opět čistíme v akvarijní vodě. Ale nezapomeňte pravidelně proplachovat hadice s usazenými nečistotami. Občas také zkontrolujte a vyčistěte těsnění a osičky rotoru. Těsnění sem tam promažte lékařskou vazelínou.

Nejčastější otázky

Vždy je lepší filtr vnější, neboť tak si můžete užívat akvárium bez rušivých elementů. Případně si lze zakoupit závěsný filtr s co největší kapacitou.

Samozřejmě, takovým akváriem je například betárium určené pro rybičku bettu splendens. Rovněž nepotřebujete filtr do akvárií do objemu 3 l.

K zabarvení vody dochází v souvislosti s úbytkem bakterií po čištění akvarijního filtru, ale do dvaceti čtyř hodin by měla být voda zase průzračná.