Jak vybrat fotbalový dres?

Jste velkým fanouškem fotbalu? Pak vám doma nesmí chybět dres vašeho oblíbeného fotbalového klubu. Fotbalové dresy si lze vybírat i podle materiálu, technologie a samozřejmě také dle velikosti.

Jste velkým fanouškem fotbalu? Pak vám doma nesmí chybět dres vašeho oblíbeného fotbalového klubu. Fotbalové dresy si lze vybírat i podle materiálu, technologie a samozřejmě také dle velikosti.

Doba čtení 4 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ dresu

Fotbalový dres s krátkým rukávem

Jde o typický fotbalový dres, který si na sebe můžete vzít jako fanoušek i jako hráč na hřišti. Fotbalové dresy s krátkým rukávem bývají prodyšné, nemačkavé a nesou design fotbalového klubu i jméno hráče, který za daný klub hraje. Taktéž si lze pořídit dres národních fotbalových týmů.

Fotbalový dres s dlouhým rukávem

Oceníte ho především v chladnějších dnech, kdy se potřebujete zahřát. Případně si ho můžete také obléct na trénink. Fotbalový dres s dlouhým rukávem se vyrábí z prodyšného polyesteru. Stejně jako je tomu v případě prvního typu, i tento dres seženete s mnoha motivy.

Fotbalový komplet

Ocení ho spíše fotbalisté než fanoušci, ale ani u nich není výjimkou, že si komplet koupí. Fotbalové komplety se dají pořídit pro dospělé i děti a jejich součástí je dres, fotbalové šortky a štulpny.

Motivy

Po jakém dresu toužíte vy? Po českém národním nebo raději sáhnete po dresu fotbalového týmu nějakého klubu? Záleží jen na tom, komu fandíte. Na českém trhu se mimo jiné dají sehnat dresy těchto fotbalových klubů:

Velikost

V tomto případě hodně záleží na tom, jestli chcete mít dres upnutý, nebo raději volnější. V prvním případě volte velikost, v jaké nosíte své běžné oblečení. V druhém případě si pořiďte dres o jedno či dvě čísla větší. A ke všemu fandíte-li na stadionu v chladném počasí, vždycky se hodí, když můžete dres obléknout přes bundu. Vybírat můžete z těch nejmenších velikostí začínajících na XXS přes velikost M až po ty největší XL.

Dětské dresy vždy vybíráme dle věku nebo výšky, každý výrobce má vlastní velikostní tabulku.

Některé fotbalové dresy si můžete pořídit i se štulpnami.

Materiál a technologie

Nejčastějším materiálem, z něhož se dresy vyrábějí, je polyester. Některé světoznámé značky se ovšem prezentují tím, že dresy šijí z recyklovaných PET lahví.

Polyester

Je to oblíbený materiál, který je prodyšný a rychle schne. Zároveň je také lehký, snadno pratelný a nemačkavý. Není choulostivý na světlo a hned tak v něm neprofouknete.

Recyklovaný polyester

Má stejné vlastnosti jako klasický polyester, avšak je šetrnější vůči životnímu prostředí. Nejčastěji se vyrábí z rybářských sítí nebo plastových nádob. Na jeho výrobu se spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší se tak uvolní o 32 % méně skleníkových plynů.

Recyklované PET lahve

Nejmodernější technologie umožňuje vyrobit dres, který je ještě lehčí a ještě odolnější. Tento materiál vítr neprofoukne a zároveň vydrží ještě déle než polyester i při nešetrném zacházení. Je totiž odolný proti oděru.

Technologie

Dresy se rovněž vyrábějí s několika technologiemi:

  • Dri-Fit - odvádí vlhkost

  • Climacool - nabízí vysokou kontrolu vlhkosti

  • Climalite - kontrola vlhkosti i větrání

  • Climawarm - tepelně izoluje

  • Climaproof - komfortní nošení i v nepříznivém počasí

Péče o dresy

Dresy jsou vytvořené z materiálu, které vydrží skutečně hodně a jsou odolné proti prodření. Přesto je dobré prát dresy s potiskem po rubové straně, tedy naruby, a v pracím prášku, který neobsahuje bělidla. Dres stačí prát na třicet stupňů, ale neuškodí mu ani čtyřicet stupňů. Dá se i normálně sušit v sušičce, neuvádí-li výrobce na cedulce u dresu jinak. Nese-li na sobě dres potisk, nežehlíme ho. Avšak není potřeba žehlit ani dresy bez potisku. Polyester je nemačkavý a stačí ho vyvěsit.

Příslušenství

Ať už jste skalním fotbalovým fanouškem nebo vášnivým fotbalistou, určitě byste si do své fotbalové výbavy měli pořídit pár dalších nezbytností. Které to jsou?

  • Kopačky turfy - speciální kopačky určené ke hře na tvrdém povrchu, především ve městě

  • Kopačky lisovky - speciální fotbalové boty určené ke hře na trávníku

  • Kopačky kolíky - určené na přírodní povrch s podešví soft ground

  • Fotbalový míč - pořádně si začutat můžete i doma na zahradě, nejenom na fotbalovém hřišti; k dostání jsou míče fotbalových klubů i s designem evropských soutěží

Nejčastější otázky

Je lepší vybrat dres tak, aby mi byl volný nebo spíše těsnější?

Záleží jen na tom, co vám přináší větší komfort. Někdo má raději dresy upnutější, jiný upřednostňuje volnější dres.

Vyžadují dresy speciální údržbu?

Nikoliv. Jsou vyráběny z odolného materiálu, který vydrží skutečně hodně. Lepší však je prát ho z rubové strany. Tak máte jistotu, že se vám nezničí potisk.