Jak vybrat foto pozadí?

Na trhu je široký výběr fotografických pozadí a to jak v materiálech, tak ve značkách. Před pořízením prvního fotografického pozadí je potřeba znát rozdíly mezi jednotlivými materiály a jejich výhody a nevýhody.

Na trhu je široký výběr fotografických pozadí a to jak v materiálech, tak ve značkách. Před pořízením prvního fotografického pozadí je potřeba znát rozdíly mezi jednotlivými materiály a jejich výhody a nevýhody.

Doba čtení 3 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Papírová fotografická pozadí

Papírová fotografická pozadí stále patří mezi nejrozšířenější druh fotografických pozadí a využívá ho většina profesionálních fotografů. Mezi jejich nesporné výhody patří: absence textury, která by rušila výslednou fotografii, téměř nulové reflexe, barevná stálost, pozadí se nemuchlá. Nevýhodou je samotný materiál, který se snadno ušpiní a je tak nutné pozadí postupně odřezávat. Pozadí je dodáváno na papírové roli a je určeno pro zavěšení na zdi/stropy nebo na mobilní konstrukce.

Polypropylenové fotografická pozadí

Polypropylenová pozadí jsou používána hlavně kvůli své ceně a trvanlivosti, polypropylen (netkaná textilie) lze otřít vlhkým hadrem od drobných nečistot a při focení se tak rychle neznehodnotí. Jeho nespornou nevýhodou je znatelná textura polypropylenu, která je absolutně nevhodná třeba pro produktovou fotografii. Pozadí, stejně jako papírové, se nemuchlá a pokud je mimo hloubku ostrosti, vytváří jednolitou barvu pozadí. Polypropylenová pozadí, určená pro fotografii, vytvářejí minimum odlesků.Pozadí je dodáváno na papírové roli a je určeno pro zavěšení na zdi/stropy nebo na mobilní konstrukce.

Vinylová fotografická pozadí

Vinylová pozadí kombinují skvělé vlastnosti papírových pozadí s vlastnostmi polypropylenových pozadí. Ale díky poměrně vysoké ceně se s nimi setkáte většinou v ateliérech profesionálních fotografů a produktových studií. Vinyl je snadno omyvatelný, čímž je odstraněn problém s ušpiněním jako u papírových pozadí, jeho textura je téměř neznatelná a proto je vhodný i pro produktovou fotografii, vytváří minimum reflexí a vyniká stálostí barev.Pozadí je dodáváno na papírové roli a je určeno pro zavěšení na zdi/stropy nebo na mobilní konstrukce.

Bavlněná fotografická pozadí

Bavlněná pozadí jsou oblíbená zejména kvůli možnosti snadného přepravování, pozadí lze smotat nebo složit a nezabírá tak velký prostor. Proto ho používá hodně fotografů ve svých „mobilních“ studiích. Díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny (bavlna), je možné pozadí nechat po ušpinění vyčistit. Jeho velkou nevýhodou je paradoxně právě materiál, která se snadno muchlá a pro docílení vypnutého (rovného) pozadí je nutné pozadí napínat a žehlit. Pozadí má většinou na jednom konci tunýlek, který se navlékne na nosnou tyč konstrukce pro zavěšení pozadí.

Ostatní tipy fotografických pozadí

Na trhu naleznete také speciální pozadí jako je černý samet (určený převážně pro produktovou fotografii), průsvitné fólie, ručně malovaná pozadí (dělaná většinou na zakázku) nebo drop floor tapety. Tato pozadí jsou ale většinou určena pro speciální účely a běžně se s nimi v ateliérech nesetkáte.

Kdy a proč používat fotografický prosvětlovací stůl

Fotografické prosvětlovací stoly jsou určeny převážně pro produktovou fotografii a jejich princip tkví v možnosti „prosvítit“ desku stolu a docílit tak bílého pozadí. S fotografií se poté snáze pracuje v editorech nebo ji lze snadno použít bez větších úprav pozadí fotografie.

Desky fotografických stolu jsou většinou vyráběny s jednou stranou matnou (nulové reflexe) a druhou stranou lesklou (pro docílení odlesků předmětu). Pro prosvícení desky je potřeba výkonný zdroj světla a je proto doporučeno používat pro prosvícení blesky.

Zdroj: www.4studio.cz