Jak vybrat GPS navigaci?

Neztraťte se na silnici ani na cestě. GPS navigace najdou tu nejlepší trasu a dovedou vás do cíle včas a bezpečně. Jsou užitečné v autě, na motorce, na kole i pro pěší turistiku. Jak vybrat tu správnou GPS navigaci?

Neztraťte se na silnici ani na cestě. GPS navigace najdou tu nejlepší trasu a dovedou vás do cíle včas a bezpečně. Jsou užitečné v autě, na motorce, na kole i pro pěší turistiku. Jak vybrat tu správnou GPS navigaci?

Doba čtení 11 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Typy navigací

Možná máte nějakou formu navigace ve svém chytrém telefonu, proč tedy pořizovat GPS navigaci? Na kolo, motorku nebo do auta jsou ideální speciální GPS navigace s množstvím funkcí a dlouhou výdrží baterie. Navigaci také s klidem půjčíte členům rodiny nebo kamarádovi, s mobilním telefonem se ale budete loučit těžko.

Automobilové navigace

Velký displej, často dotykový, pokročilá softwarová výbava a snadná instalace na sklo nebo přístrojovou desku. To jsou priority pro automobilové GPS navigace. Součástí jejich balení jsou právě držáky nebo nabíječky. Kromě Česka mohou obsahovat další sady map (Evropu či svět), zvládají plánování několika tras (nejkratší nebo nejrychlejší) a dokážou zpracovávat online dopravní situaci včetně hustoty dopravy.

 • Velký přehledný displej.

 • Včetně držáku a nabíječky do auta.

Navigace do auta

Motocyklové navigace

Zvýšená odolnost, jasný displej a třeba i sluchátko. To vše můžete požadovat od motocyklové navigace. Sluchátko bude ideální ve chvíli, kdy navigace nabízí hlasové pokyny. Zároveň musí mít tlačítka tak veliká, aby je bylo možné ovládat i v motorkářských rukavicích.

 • Bytelné provedení.

 • Tlačítka situovaná pro manipulaci v rukavicích.

 • Hlasové ovládání pomocí zabudovaného sluchátka.

GPS navigace na motorku

Turistické navigace

Turistické navigace mají zpravidla bytelnější a především voděodolnou konstrukci, abyste je mohli používat i v dešti. Zároveň se soustředí na co nejpodrobnější mapy a mohou mít další doplňkové funkce jako kompas nebo výškoměr. Na rozdíl od automobilových modelů jsou orientovány na výšku – lépe se drží v jedné ruce. Zároveň mohou mít konektor na externí anténu, pokud byste potřebovali najít cestu v hustém lese nebo v jeskyni.

 • Orientované na výšku pro pohodlné držení v ruce.

 • Zpravidla bytelné a voděodolné provedení.

 • Některé modely mají konektor na externí anténu.

Turistické a outdoorové GPS navigace

GPS navigace na ruku

Cyklistické navigace

Podobně jako chodecké modely jsou i cyklistické navigace bytelně konstruované, aby vydržely případný pád z kola. Stejně tak obsahují podrobnou mapu České republiky včetně polních a horských cest. Můžete si zároveň vybírat mezi čistokrevnými navigacemi a přístroji, které vaši trasu především zaznamenávají. Ty nemívají barevný displej, oproti tomu ale nabídnou množství fitness funkcí. Displej by ale měl být za všech podmínek, především na jasném slunci, dobře čitelný.

 • Bytelné provedení, které odolá i pádu z kola.

 • Podrobné mapy ČR včetně polních a horských cest.

 • Dobře čitelný displej i na přímém světle.

GPS navigace na kolo

Cyklo navigace

Parametry

Velikost displeje

Spíše než rozměry v centimetrech bude u GPS navigace důležitá velikost displeje. Klasicky se udává v palcích a jeho úhlopříčka bude nejčastěji od 3“ do 6“. Opět bude záležet na vašich prioritách, ale na větších displejích mimo mapy uvidíte i další užitečné informace jako například kompletní itinerář trasy. Rozumný kompromis budou pro většinu uživatelů představovat 5“ modely.

Kvalita displeje

Kromě velikosti displeje vás bude zajímat i jeho rozlišení. Pro velikost do 6“ není nutné Full HD ani HD. 800 × 480 pixelů bude více než dostačující, v menších rozměrech bude dobře čitelných i 480 × 270 pixelů. Aby byl kvalitní displej vždy pohodlně čitelný, hledejte i možnost regulovat jas a kontrast.

Hmotnost

I v tomto případě váha úzce souvisí s velikostí navigace. Většina navigací však váží 200–450 gramů v závislosti na konstrukci a použitých materiálech. Pokud je přístroj těžší, dejte si záležet na jeho upevnění, například na řídítka kola nebo motorky.

Napájení a výdrž

GPS navigace mají většinou integrovanou baterii, která bez napájení vydrží několik hodin. Automobilové navigace vydrží až 4 hodiny, turistické až 16 hodin. Doba provozu závisí na množství zobrazovaných informací a na energetické náročnosti displeje.

Samotné napájení může být v podobě aktivního stojánku nebo prostřednictvím napájecího kabelu.

 • Stojánek je připevněn k palubní desce, ve které je integrován přívodní kabel. Po zasunutí navigace do stojánku se sama začne automaticky nabíjet.

 • Napájecí kabel je většinou vyvedený z automobilové 12V zásuvky a je nejjednodušším způsobem, jak navigaci nabíjet. Bohužel to není příliš estetické řešení, navíc kabel může překážet.

Na co se zaměřit

Mapové podklady

Základem každé navigace jsou mapové podklady. Právě podle jejich kvality budete přístroj hodnotit a také vybírat. Způsob pokrytí území je přitom pro každého unikátní.

Pěší turisté budou požadovat většinou jen mapu Česka, zato však do nejmenších detailů, včetně turistického značení nebo vrstevnic. Motorkáři budou vybírat podle svého zaměření. Pro „silničáře“ budou důležité klasické silnice s informacemi o dopravě, crossoví jezdci budou hledat cesty a zkratky v terénu.

Cyklisté ocení mapu se značením cyklostezek a cest pro běžné turisty, pokud by vyrazili mimo silnice. A řidiči automobilů budou potřebovat vždy co nejaktuálnější mapy včetně uzavírek, a to platí i pro zahraničí, nejen Slovensko.

Aktualizace

Samostatné téma představují i aktualizace. U pokročilejších přístrojů se můžete setkat s doživotním přístupem, resp. aktualizací mapových podkladů. Děje se tak průměrně třikrát nebo čtyřikrát do roka. Často sice probíhají automaticky, nicméně před důležitými cestami je vždy lepší aktualizace kontrolovat.

Odolnost a voděodolnost

Odolnost nebudou příliš řešit majitelé navigací do auta. Přístroj bude totiž většinou pod střechou a nehrozí pád na zem. Nešetrné podmínky hrozí spíše turistickým navigacím a modelům pro cyklisty a motorkáře.

Odolnost konstrukce je možné zvýšit speciálními pouzdry a foliemi na displej. Vždy ale mějte na paměti snadné ovládání, v některých případech i v rukavicích. To samé platí i pro voděodolnost, která je během výletů pěšky nebo na kole k nezaplacení. I tady může pomoct speciální obal.

Turistické navigace s anténou

Funkce

 • Plánování trasy - jde sice o základní funkci, ale rozhodně se nemusí jednat jen o jednu trasu z bodu A do bodu B. Pokročilejší navigace mohou trasu nadesignovat přesně podle vašich požadavků. Mohou vám vypočítat nejrychlejší, nejkratší či nejúspornější trasu nebo jízdu mimo zpoplatněné úseky. Stejně tak můžete zadat konkrétní body na cestě a jimi projet do cíle.

 • 3D zobrazení - tato funkce není nezbytná, ale rozhodně přispívá k lepší orientaci. Dokáže trojrozměrně zobrazovat různé objekty a terénní nerovnosti, jako jsou nečekaná klesání nebo stoupání, ve městech zase může zvýraznit významné budovy.

 • Asistent jízdních pruhů - ve městech na kruhových objezdech a na velkých a mimoúrovňových křižovatkách oceníte právě tuto funkci. Jasně vám řekne, do jakého jízdního pruhu se máte zařadit.

 • Upozornění na radary - GPS navigace s touto funkcí pracuje s dostupnou databází radarů a včas vás na ně upozorní. Tato funkce však není dostupná ve všech evropských zemích.

 • Noční režim - jde o praktickou věc, kdy se při jízdě v noci utlumí jas a kontrast, případně zvolí inverzní barvy. Navigace tak místo bílé použije černou, aby vás neoslňovala.

 • Body zájmu - můžete se setkat i s označením Points of Interest. Jde o označení důležitých míst, jako jsou třeba čerpací stanice, samoobsluhy, nemocnice, restaurace nebo kulturní památky. Při používání této funkce však buďte rozvážní v samotném jejím nastavení. Oceníte ji sice na neznámém místě, ale tam, kde to znáte, vás může toto upozorňování obtěžovat.

 • Bluetooth - díky této technologii můžete k navigaci připojit svůj mobilní telefon a využívat ji jako hands-free. Můžete tak pohodlně volat a telefon si „půjčí“ integrované reproduktory a mikrofon z navigace. Během hovoru tak nebudete muset vzít přístroj vůbec do ruky.

 • Wi-Fi - tento modul využijete především pro připojení k internetu. Můžete pak snadno aktualizovat mapy, přidávat oblíbené body zájmu nebo komunikovat se svým smartphonem. Z něj si například pošlete do navigace oblíbenou trasu nebo cokoli dalšího.

 • RDS-TMC - složitá zkratka pochází ze spojení anglických slov Radio Data System – Traffic Message Channel. Speciální anténa dokáže zachytit informace o aktuální dopravní situaci v reálném čase, to znamená především kolony, uzavírky nebo objížďky a nehody. Podle situace pak sama zvládne upravit trasu. V některých případech hlásí dokonce povětrnostní podmínky nebo přítomnost radarů na vaší cestě.

 • DVB-T - pokud se na cestě nudíte, oceníte DVB-T tuner, díky němuž můžete naladit televizní vysílání. V takovém případě jen pozor, aby vás program nerozptyloval od řízení.

 • Hlasové ovládání - služba, kterou najdete především u pokročilejších zařízení. Díky ní nemusíte do navigace ručně zadávat cíl cesty – bude vám stačit ho vyslovit. Při výběru se ujistěte, že navigace podporuje češtinu.

 • Přehrávač hudby a videa - další doplňková funkce, jež vám má zpestřit cestu. S ní si můžete pouštět rádio, oblíbenou hudbu staženou na flashdisk nebo video s oblíbeným seriálem. Záleží jen na kapacitě navigace nebo na tom, zda má přístroj USB konektor.

 • Čtečka paměťových karet a SIM karet - slot pro paměťové karty je nezbytnost ve chvíli, kdy využíváte podrobné mapové podklady pro více států. Stejně tak místo využijete pro multimediální soubory, jako jsou videa a hudba. Na SIM kartě oceníte možnost datového připojení.

Držák na navigaci

Nejčastější dotazy

Další užitečné články