Jak vybrat grafickou kartu?

Vychutnat si nejnovější herní pecky v maximálních detailech je snem každého hráče. Aby to vaše sestava zvládla levou zadní, potřebuje silnou oporu v grafické kartě. Rozhodně však neplatí, že vám vyšší cena zaručí lepší zážitek. S výběrem grafické karty vám pomůžeme na následujících řádcích.

Vychutnat si nejnovější herní pecky v maximálních detailech je snem každého hráče. Aby to vaše sestava zvládla levou zadní, potřebuje silnou oporu v grafické kartě. Rozhodně však neplatí, že vám vyšší cena zaručí lepší zážitek. S výběrem grafické karty vám pomůžeme na následujících řádcích.

Doba čtení 7 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Podle čeho vybrat grafickou kartu

Grafické karty se starají o výpočet grafických dat v počítači. V praxi mají na starosti kvalitu a plynulost zobrazení grafických procesů na monitoru. Obzvlášť významné jsou tak pro hráče počítačových her, fanoušky VR a profesionály (designéry, architekty) pracující s náročným softwarem. Pokud na svém PC používáte nenáročné programy a jen surfujete na webu, můžete si pořídit i levnější model nebo se spolehnout na integrovanou kartu přímo v zařízení.

Před nákupem se tak rozhodněte, kvůli čemu novou grafickou kartu vlastně potřebujete a který typ je pro vás dostačující. Hráči by měli před výběrem provést benchmark test, aby zjistili, jestli jim nová karta pomůže vyřešit potíže s výkonem sestavy.

Jakou grafickou kartu zvolit podle využití

Jakou grafickou kartu na hry

Herní grafické karty jsou nejžádanějším typem. Low profile grafická karta, která je navržena pro počítače s omezeným prostorem v těle a obvykle nabízí nižší výkon než karty plnoformátové, vás vyjde na pár tisíc, zatímco za opravdovou špičku s vysokým výkonem a spolehlivým chlazením můžete zaplatit i desítky tisíc korun. Důležitá je také grafická paměť - pod 6 GB rozhodně nechoďte - čím větší, tím lépe. Hraní nejmodernějších titulů ve 4K si vyžádá pořádný výkon grafické karty, pokud si však vystačíte s nižším rozlišením obrazu a staršími tituly, nebudete potřebovat nejvyšší možný výkon své grafické karty.

 • Určené pro nejvyšší možný výkon při hraní

 • Nejmodernější čipové technologie

 • Vlastní chlazení

 • Vysoké ceny

 • Velká spotřeba el. energie

Jak si vybrat grafickou kartu do kancelářského PC

Finančně méně náročným řešením je pořídit si kartu určenou hlavně pro běžný kancelářský software nebo starší hry. Pokud máte počítač převážně na práci, nepotřebujete velkou grafickou paměť (do 4 GB) a vysoký výkon herních grafických karet by přišel vniveč a zbytečně byste spotřebovávali vyšší množství energie. Dalším řešením je spolehnout se na integrovanou grafickou kartu.

 • Stačí na běžné užívání

 • Cenově dostupné

 • Nízká hlučnost

 • Na složitější programy nemusí stačit

 • Spolehlivě rozjede jen starší hry

Profesionální

Profesionální grafické karty jsou určeny projektantům a designérům v náročných programech typu CAD nebo CAM. Stejně tak poslouží i grafických designérům, kteří pracují na více monitorech zároveň. Na hraní her si je však nepořizujte.

 • Perfektní na náročný grafický software

 • Zvládnou plynulý chod na více monitorech

 • Vyšší cena

 • Pro hraní her nejsou ideální

Parametry grafické karty

Jakou koupit grafickou kartu, aby byla kompatibilní s vaším PC?

Při nákupu grafické karty se zaměřte na rozměry. Ty totiž nejsou nijak standardizované a snadno by se mohlo stát, že se vám karta nevejde do počítačové skříně. Důležitá je také přítomnost konektorů na základní desce. Starší AGP slot je u nových karet v podstatě minulostí, dnešní karty se zapojují do PCI-e slotů. Rozhraní PCI Express existuje v několika verzích, avšak jsou navzájem kompatibilní.

Grafické karty do PCI Express x16

Zaměřte se též na příkon karty, výkonná grafická karta vyžaduje dostatečně výkonný zdroj (doporučený výkon zdroje je uveden v popisu karty). Nezapomeňte, že musíte počítat i s příkonem dalších komponent v počítači. Technicky vzato je grafická karta kompatibilní prakticky s jakýmkoli procesorem, slabší procesor by ovšem výkonnou grafickou kartu mohl brzdit.

Grafický čip

Tento zásadní komponent určuje výkon grafické karty. Dominantními výrobci čipů jsou dnes nVidia a AMD a nedávno vstoupil do hry i Intel, se svou řadou herních grafických karet Intel Arc a diskrétních grafických karet Intel Iris Xe pro desktopové počítače.

Grafické karty nVidia Grafické karty AMD Grafické karty Intel

Čím vyšší označení konkrétního čipu v generaci, tím vyšší výkon můžete očekávat (grafická karta nVidia GeForce RTX 3070 bude výkonnější než nVidia GeForce RTX 3060; obdobně AMD Radeon RX 6800 je výkonnější než AMD Radeon RX 6600.

Grafická paměť

Paměť grafické karty je klíčovým prvkem, který ovlivňuje její schopnost rychle a efektivně manipulovat s obrazovými daty.

Velikost je jedním z faktorů ovlivňujících schopnost grafické karty zpracovávat velká množství grafických dat. Větší paměť umožňuje efektivnější manipulaci s komplexními texturami a scénami. Nenáročným uživatelům stačí pro běžné programy i méně než 6 GB. Hráči by měli vyžadovat minimálně 6 GB – ty nejnáročnější herní tituly si žádají více než 16 GB.

Typ grafické paměti

GDDR 5 a GDDR 6 jsou standardním typem paměti většiny dnešních přístrojů. Hlavním rozdílem je frekvence paměti, která ovlivňuje rychlost přenosu dat - u každé nové generace se zdvojnásobí. Pro nenáročné kancelářské užití stačí starší model grafické karty DDR3 s efektivní frekvencí paměti 700–2200 MHz.

 • Spotřeba – udává se ve wattech a značí množství energie potřebné pro provoz karty na plný výkon. Čím je nižší, tím je karta úspornější.

 • Hlučnost – u aktivně chlazených karet jsou přítomné ventilátory, které při vyšším výkonu fungují na vysoké otáčky, a proto vydávají hluk. Ten se udává standardně v dB, částečně jej může snížit kvalitní počítačová skříň.

 • Frekvence jádra – udává se v MHz a značí množství operací, které je karta schopná vypočítat za jednu vteřinu. Zjednodušeně to znamená, že čím vyšší je číslo, tím výkonnější je karta. U odemčených karet lze výchozí frekvenci zvyšovat přetaktováním, některé karty se také při zátěži umí přetaktovat samy.

 • Výpočetní výkon – udává celkový výkon karty v jednotce TFLOP. Mezi parametry se ovšem uvádí zřídka, mnohem směrodatnější je právě typ grafického čipu a další údaje.

 • Upscaling - využívá se ke zlepšení kvality zobrazení obrazu při nižších rozlišeních. Zvyšuje počet pixelů v obraze. Některé grafické karty mají specializovaný hardware pro upscaling, což může znamenat lepší výkon a efektivitu. Ostatní používají softwarové metody, které mohou být implementovány pomocí ovladačů nebo softwarových rozhraní. Většina moderních grafických karet má nějakou formu upscalingu a výrobci často propagují své vlastní technologie, jako jsou NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) nebo AMD FidelityFX Super Resolution, které využívají pokročilé techniky strojového učení pro zlepšení upscalingu.

Další funkce a vlastnosti

 • Grafická karta 4K - mezi nejběžnější 4K grafické karty patří například NVIDIA GeForce RTX3070, nebo AMD Radeon RX 6900 XT.

 • VR ready – karty optimalizované pro použití virtuální reality.

 • HDMI – nejpoužívanější konektor pro monitor či jiný video výstup.

 • Aktivní chlazení – chlazení skrz externí ventilátory.

 • RayTracing – grafická technologie realistického zobrazení stínů a světla.

 • DLSS – technologie učení umělé inteligence renderovat obraz za účelem ušetření výkonu karty.

 • DirectX 12 – podpora nejmodernějšího grafického rozhraní pro nejlepší efekty a vizuální technologie.

 • FreeSync - technologie společnosti AMD pro synchronizaci obnovovací frekvence monitoru s rychlostí snímání obrázků (fps) generovaných grafickou kartou. Cílem této technologie je eliminovat nežádoucí jevy, jako jsou obrazové trhání (tearing) a zpoždění v obnovování obrazu (input lag), což může nastat při asynchronním přenosu obrazových dat mezi grafickou kartou a monitorem.

 • G-Sync – technologie typická pro čipy nVidia, zabraňuje trhání obrazu. G-Sync je proprietární technologie od NVIDIA, což znamená, že je vyvinuta a podporována výhradně touto společností. Monitory s G-Sync musí být vybaveny speciálním modulem G-Sync, což může zvýšit jejich cenu ve srovnání s monitory s otevřeným standardem VRR (Variabilní obnovovací frekvence).

Nejčastější dotazy