Jakou koupit grafickou kartu, aby byla kompatibilní s vaším PC?
Při nákupu grafické karty se zaměřte na rozměry. Ty totiž nejsou nijak standardizované a snadno by se mohlo stát, že se vám karta nevejde do počítačové skříně. Důležitá je také přítomnost konektorů na základní desce. Starší AGP slot je u nových karet v podstatě minulostí, dnešní karty se zapojují do PCI-e slotů. Rozhraní PCI Express existuje v několika verzích, avšak jsou navzájem kompatibilní.
Grafické karty do PCI Express x16
Zaměřte se též na příkon karty, výkonná grafická karta vyžaduje dostatečně výkonný zdroj (doporučený výkon zdroje je uveden v popisu karty). Nezapomeňte, že musíte počítat i s příkonem dalších komponent v počítači. Technicky vzato je grafická karta kompatibilní prakticky s jakýmkoli procesorem, slabší procesor by ovšem výkonnou grafickou kartu mohl brzdit.
Grafický čip
Tento zásadní komponent určuje výkon grafické karty. Dominantními výrobci čipů jsou dnes nVidia a AMD a nedávno vstoupil do hry i Intel, se svou řadou herních grafických karet Intel Arc a diskrétních grafických karet Intel Iris Xe pro desktopové počítače.
Grafické karty nVidia Grafické karty AMD Grafické karty Intel
Čím vyšší označení konkrétního čipu v generaci, tím vyšší výkon můžete očekávat (grafická karta nVidia GeForce RTX 3070 bude výkonnější než nVidia GeForce RTX 3060; obdobně AMD Radeon RX 6800 je výkonnější než AMD Radeon RX 6600.
Grafická paměť
Paměť grafické karty je klíčovým prvkem, který ovlivňuje její schopnost rychle a efektivně manipulovat s obrazovými daty.
Velikost je jedním z faktorů ovlivňujících schopnost grafické karty zpracovávat velká množství grafických dat. Větší paměť umožňuje efektivnější manipulaci s komplexními texturami a scénami. Nenáročným uživatelům stačí pro běžné programy i méně než 6 GB. Hráči by měli vyžadovat minimálně 6 GB – ty nejnáročnější herní tituly si žádají více než 16 GB.