Obsah článku
Na co se zaměřit
Pro velkou výdrž baterie a možnosti nastavení jsou gripy vyhledávány především pokročilejšími kuřáky, u nichž běžná elektronická cigareta neposkytuje dostatečný výkon a nevydrží celý den. Jestliže mezi takové kuřáky patříte, pak byste měli svou e-cigaretu hledat právě v této kategorii.
Některé gripy jsou s baterií dodávány, k jiným je nutné ji zakoupit. Naprostá většina disponuje alespoň jednoduchým nastavením výkonu. Pokročilejší tipy mají displej, na němž je možné nastavovat například i teplotu žhavení či intenzitu kouře.
Velmi podobným tipem e-cigarety je MOD, který však nutně nedisponuje elektronickou částí. Napětí baterie nicméně umožňuje nastavovat mechanicky.
Klasická e-cigareta je poté kompaktnější, avšak má výrazně menší baterii, nižší výkon a neumožňuje provádět dodatečná nastavení. Výhodou řešení je, že jde obvykle o „vše v jednom,“ nemusíte tedy zvlášť pořizovat žhavicí hlavu a další komponenty. Jak vybrat běžnou e-cigaretu se dozvíte zde.
Parametry
• Rozměry a hmotnost
Velikost a váha gripu se odvíjí zejména od baterie. Jednodušší gripy s menší vyměnitelnou baterií jsou tak lehčí než vybavenější s velkým vestavěným akumulátorem. Druhým aspektem jsou použité materiály – u plastových gripů je hmotnost obvykle nižší než u těch s tělem z kovové slitiny, na druhou stranu méně vydrží a plast také hůře snáší tepelné namáhání.
Příliš velký a těžký grip může být při delším přenášení a používání nepříjemný, proto se u konkrétního typu ujistěte, že jej pro vás nebude problém přenášet. Rozměry gripů se nejčastěji pohybují zhruba mezi 2–3 centimetry na hloubku, 6–8 cm na výšku a 4–6 cm na šířku. Lehčí gripy mají zhruba 80–100 g, těžší klidně i téměř 150 g.
• Napětí
Je vlastností baterie a obvykle činí něco mezi 3,2–4,2 V. Vyšší napětí znamená větší množství a intenzitu páry, ale také vyšší spotřebu liquidu a energie. Při nastavování dbejte na odpor cívky, nesprávné nastavení může mít za následek popálení dýchacího ústrojí či zadušení uživatele. Optimální napětí bývá na většině žhavicích hlavic uvedeno.
• Výkon
Pohybuje se mezi 75–300 W. Má vliv na to, jak velké množství páry dokáže e-cigareta poskytnout. Platí, že grip by vždy měl mít výkon o něco vyšší než atomizér.
Funkce grip e-cigaret
• Nastavení výkonu – při vyšším výkonu dosáhnete většího množství páry. Vhod může přijít, zejména pokud střídáte žhavicí hlavy s různým výkonem.
• Nastavení teploty žhavení – umožňuje stanovit přesnou teplotu žhavení, kterou zařízení následně udržuje. Díky tomu se o dosažení optimální teploty nemusíte snažit správným nastavováním výkonu a napětí, grip jej obstará za vás. Tuto funkci je možné využívat pouze se žhavicími hlavami se spirálkami z niklu, titanu či nerezu.
• Upgrade firmwaru – gripy se složitější elektronikou, které lze připojit k počítači, mohou od výrobce dostávat aktualizace jejich firmwaru, tedy operačního systému. Ten může například zlepšovat různé automatické dopočty či jiné vlastnosti nebo upravovat uživatelské rozhraní na displeji.
• Nízkoodporové vapování – též subohmové vapování využívá žhavicích hlav s velmi nízkým odporem zhruba 0,2–0,9 ohmů. Jejich spirálky mají zpravidla větší odpařovací plochu, a tudíž jsou schopny produkovat vyšší množství páry. Nízkoodporové atomizery/clearomizery tak mají větší náustek a kvůli vyšším teplotám využívají knoty z organické biovaty, jež mají lepší absorpční schopnosti. Za výhodu se považuje možnost inhalace přímo do plic a mírně intenzivnější chuť liquidu. Nevýhodou je jeho větší spotřeba, stejně tak i baterie se vybíjí rychleji. Velké množství páry může být pro někoho pozitivem, ale pro jiného negativem.
• Možnost připojení k PC – lepší gripy s pokročilou elektronikou zaznamenávají statistická data, která následně umožňují zobrazovat v rozhraní v počítači. Sledovat zde můžete historii kouření, zejména množství potahů v průběhu dne a různé další parametry.
Baterie
Typy baterií používané v gripech jsou různé. Lze je ale rozdělit do dvou kategorií, a to na vyjímatelné a vestavěné.
Výhodou vyjímatelných baterií je beze sporu možnost pořídit si náhradní a mít je u sebe pro případ vybití. Stejně tak pokud akumulátor dojde ke konci své životnosti, jednoduše jej vyměníte za nový. Nedostatkem je naopak fakt, že mohou být nekvalitní, což může mít za následek přehřívání nebo krátkou životnost. Z tohoto důvodů je dobré baterie nakupovat u ověřených prodejců. Nabíjí se pomocí speciálních nabíječek určených pro daný typ baterie, což je k akumulátorům šetrné. Dobíjení touto cestou je navíc obvykle nejrychlejší.
Gripy s vestavěnou baterií se dobíjí podobně jako telefon přes konektor, často jde navíc právě o microUSB, a s nabíječkami se tak setkáte takřka na každém rohu. Nevýhodou tohoto řešení je ale omezená životnost baterie, s jejímž koncem se grip stane nepoužitelným. Obvykle se pohybuje okolo několika set nabíjecích cyklů, což u silných kuřáků klidně může znamenat, že se baterie odporoučí za pouhý jeden rok.
Klíčovým údajem pro představu o výdrži je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodinách). S ohledem na velkou individualitu využívání e-cigarety nelze univerzálně říci, jaká je optimální hodnota. Pro silnějšího kuřáka je základem alespoň 2 000 mAh, kvalitnější baterie se pohybují v rozmezí 2 600–3 000 mAh. Zaměřte se také na dobu nabíjení, jež se u jednotlivých gripů může výrazně lišit.