Osobní
Osobní handsfree je obvykle sluchátko s klipem za ucho, s nímž můžete všechny hovory vyřizovat vzdáleně. Přestože je napojené jen na váš mobil, v klidu jej můžete využít i v autě.
S handsfree si nejčastěji spojujeme volání z auta nebo na motorce. Situací, kdy nemůžeme mít telefon u ucha, je ale celá řada. Vaření, práce na zahradě nebo přebíhání z jedné schůzky na druhou. Dnes už navíc částečně nahradí i sluchátka na poslouchání hudby.
S handsfree si nejčastěji spojujeme volání z auta nebo na motorce. Situací, kdy nemůžeme mít telefon u ucha, je ale celá řada. Vaření, práce na zahradě nebo přebíhání z jedné schůzky na druhou. Dnes už navíc částečně nahradí i sluchátka na poslouchání hudby.
Osobní handsfree je obvykle sluchátko s klipem za ucho, s nímž můžete všechny hovory vyřizovat vzdáleně. Přestože je napojené jen na váš mobil, v klidu jej můžete využít i v autě.
Telefonování a poslech hudby bez mobilu
Kompatibilita s řadou modelů telefonů
Vhodné při procházkách nebo práci na zahradě
Levnější modely mají slabou výdrž baterie
Horší zvuk u low-endových zařízení
Handsfree do auta se dělí na dva základní typy. Samostatná zařízení ovládaná přes mobil(podobně jako osobní) a handsfree napojená přes autorádio. Pokud nedisponují vlastní baterií, jsou napájeny ze zapalování/autonabíječky.
Na bezpečné telefonování za volantem bez pokut
Může být jako náhlavní nástavec nebo zabudovaný přímo v palubní desce
Dlouhá výdrž baterie
Vyšší cena
U rádiových modelů slyší konverzaci i ostatní cestující
Motocyklové handsfree slouží zejména jako interkom, kdy jedno zařízení vytvoří vlastní komunikační kanál až pro 10 jezdců. Ideální je tak pro skupiny (třeba cyklistické pelotony), ale i jednotlivce.
Slouží hlavně pro přehlednou komunikaci mezi jezdci (interkom)
Ovládání přes helmu nebo řídítka
Dosah až několik kilometrů
Kabely v helmě mohou překážet
Levné modely nepříjemně šumí
Při výběru určitě dbejte na správnou ergonomii. Každé lidské ucho je jiné a zvlášť při každodenním několikahodinovém používání budete chtít, aby sluchátko sedlo do ucha co nejlépe.
Kabelová handsfree najdete zejména ve variantách pro obě uši. Pyšní se lepším zvukem a nižší pořizovací cenou. Bezdrátová sice musíte často nabíjet, ale zbavíte se všech otravných drátů.
Jde o maximální dobu telefonování na jedno nabití. Zejména vytíženější řidiči ocení vyšší hodnoty.
Tento údaj značí, jak dlouho vydrží handsfree zapnuté bez přímého používání. Ta nejdražší zařízení vydrží i celý měsíc, aniž by se jednou nabíjela.
Co by vás mělo zajímat dále?
Dosah
U drátových handsfree jej určuje délka kabelu. V případě bezdrátových se pak údaje různí a ovlivňuje je množství překážek mezi handsfree a zařízením, k němuž je připojené. Obvykle se jedná o nižší desítky metrů. Výjimky tvoří interkomy s dosahem až několik kilometrů. Hmotnost
Nejlehčí bývají jednoduchá handsfree, jež se mnohdy pohybují okolo 10 g. Setkáte se ale i s velkými náhlavními handsfree, kde naopak může váha přesahovat 100 g, například kvůli obsahu velkých měničů pro kvalitní poslech hudby. Záleží tak především na vašem využití a konstrukci. Rozměry
Některá handsfree z ucha vyčnívají jen minimálně, ale existují i taková, která zakryjí a odizolují obě uši. Drobnější handsfree do ucha se lépe používá v kombinaci s pokrývkou hlavy či brýlemi, můžete je ale snadno ztratit.
Mnohé modely mají k dispozici ovládání hlasem. Z drtivé většiny je ale dostupné pouze v angličtině.
Sport – použitelné i při aktivním pohybu
Stereo – dvě sluchátka na poslouchání hudby nebo telefonování
Redukce šumu – pro čistší kvalitu hovoru
Ovládání hlasem – zjednodušení ovládání bez použití ruko
Redial – funkce, která umožňuje například dvojitým či trojitým stiskem ovládacího tlačítka vytočit poslední volané číslo.
Interkom – vytvoří společnou komunikační síť pro všechny majitele zařízení, v níž mezi sebou volně telefonovat. Ideální hlavně pro motorkáře nebo cyklisty.
Potlačení okolních ruchů (ANC) – izolace zvuku handsfree od okolí
Kolik stojí handsfree?
Nejlevnější handsfree seženete i za méně než 400 Kč, ale nebude pravděpodobně disponovat velkou výdrží baterie a délkou hovoru.
Za 400 až 800 Kč už pořídíte kvalitnější přístroj do auta i na motorku, který uspokojí běžné, nepříliš náročné uživatele.
Za 800 až 2 900 Kč koupíte opravdu dobrá handsfree s dlouhou životností baterie a možností propojení s dalšími zařízeními. Vyšší bude také kvalita zvuku.
Za 2 900 Kč a více si přijdou na své hlavně příznivci interkomů a handsfree systémů, kteří spolu potřebují komunikovat na dálku, zejména motorkáři. Propojením se budou moct dorozumět až s 8 dalšími jezdci nebo pasažéry.
Může handsfree nahradit sluchátka na poslech hudby?
V principu ano, ovšem je třeba počítat s poněkud omezenou kvalitou zvuku. Handsfree je typicky určeno na hovory a konverzace, nikoliv na poslech hudby. Dražší zařízení kladou větší důraz na čistotu zvuku, ovšem i ony mají přehrávání hudby spíše jako doplňkovou funkci. Pro uspokojivější zážitek z hudby doporučujeme zvolit spíše klasická sluchátka.
Jak spárovat handsfree s mobilem?
Jednoduše jako kterékoliv jiné zařízení s možným bezdrátovým propojením (sluchátka, reproduktor). Přesvědčte se, že je handsfree připraveno na spárování a spojte se s ním přes váš telefon. Pak už by mělo být připraveno zvedat příchozí hovory.
Jsou bezdrátová handsfree kompatibilní s jakýmkoliv telefonem?
Většina handsfree je univerzálně kompatibilní se všemi telefony s technologií Bluetooth, pozor jen na jeho podporovanou verzi. Handsfree s Bluetooth 4.0 by vám mělo fungovat i u telefonu s Bluetooth 3.0, nicméně můžete být ochuzeni o některé funkce nebo část výdrže baterie. Nezapomeňte se zaměřit také na kompatibilitu s operačními systémy. Zejména iOS nemusí podporovat všechna handsfree. Raději si proto ověřte, zda s vaším telefonem skutečně funguje včetně všech ovládacích funkcí.