Jak vybrat hodiny?

V době moderních technologií, kdy čas sledujeme především na mobilech, počítačích a jiných multifunkčních zařízeních (meteostanice, mikrovlnky), získaly klasické hodiny úlohu dekoračního prvku, a proto je design mnohdy určujícím parametrem. Seznamte se s různými typy hodin a vyberte si takové, které zapadnou do vaší domácnosti.

V době moderních technologií, kdy čas sledujeme především na mobilech, počítačích a jiných multifunkčních zařízeních (meteostanice, mikrovlnky), získaly klasické hodiny úlohu dekoračního prvku, a proto je design mnohdy určujícím parametrem. Seznamte se s různými typy hodin a vyberte si takové, které zapadnou do vaší domácnosti.

Doba čtení 8 min.
Klára, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit při výběru

Umístění a požadavky

Před nákupem hodin si promyslete, do jaké místnosti chcete hodiny umístit. Na kuchyňských hodinách budete pravděpodobně odpočítávat dobu vaření, takže volte přehledný ciferník nebo digitální zobrazení času. Hodiny do dětského pokoje by měly mít číslovaný ciferník, aby děti mohly snáze odečítat čas. Do obýváku, chodby a pracovny volte designové modely, které vám i vašim hostům dají pojem o čase a zároveň doladí vzhled interiéru. 

Podle typu umístění a vašich preferencí se zamyslete také nad projekcí času. Analogové ručičkové hodiny jsou sice estetičtější variantou, ale digitální vám dají přesnější pojem o čase, a navíc mohou být podsvícené, takže na nich uvidíte čas i ve tmě.

Analogové hodiny zobrazují čas pomocí ručiček, které mechanicky posouvá strojek. Digitální hodiny zobrazují čas na displeji pomocí číslic, díky tomu přečtete čas na sekundu přesně. Záleží jen na vás, který typ zobrazení je vám příjemnější.

Pokud toužíte po naprosté přesnosti, pořiďte si rádiově řízené hodiny, které díky DCF či MFS signálu získávají údaje z cesiových atomových hodin. Ty mají téměř nulovou odchylku (1 vteřina za milion let) a zohledňují také změny času a přestupné roky.

Pohon

Hodiny mohou být poháněny bateriově. Počet a typ baterií se u jednotlivých modelů liší stejně jako výdrž baterie. Ta se odvíjí od spotřeby hodin a hmotnosti ručiček. Čím jsou ručičky lehčí a spotřeba nižší, tím déle baterie vydrží. Obecně však platí, že baterie v hodinách vydrží zhruba rok. Síťově napájené bývají většinou digitální hodiny. U tohoto typu neřešíte výměnu baterie, ale zase si musíte předem rozmyslet, kam hodiny umístíte, aby byly v dosahu zásuvky. Některé hodiny nabízí kombinaci různých pohonů. Klasickou kombinací je síťové a bateriové napájení.

Natahovací hodiny jsou poháněny manuálně – jednou za pár dní je musíte natáhnout ručně pomocí kličky nebo otočného knoflíku. Výhodou tohoto pohonu jsou nulové provozní náklady. Nevýhodou je naopak pravidelné natahování a hlasitější tikot. Závaží vyvíjí konstantní hnací sílu a pohání mechanické hodiny. Závaží visí na struně, navinuté na bubnu nebo na řetízku, který je zachycený na řetězovém kole. Quartz je obchodní název pro křemenné hodiny, jež využívají elektronický oscilátor řízený krystalem. Jinými slovy čas je určován křemenným oscilátorem. Ten převádí energii dodávanou baterií na elektrické kmity. Ke svému provozu potřebují baterii – ta však vydrží až několik let. Hodiny jsou velice úsporné a přesné – roční odchylka je jen 1 minuta.

Parametry

Před nákupem si prohlédněte rozměry hodin a také jejich hmotnost.

V ideálním případě si podle uvedených rozměrů vystřihněte „hodiny“ z novin nebo z kartonu a přiložte je na vybrané místo. Získáte tak lepší představu, kolik místa zaberou a jak to bude vypadat. V opačném případě by vás mohly nepříjemně překvapit příliš malé nebo naopak velké hodiny. Hmotnost je určující hlavně při ukotvení do zdi – lehkým hodinám bude stačit jen hřebík či háček, pro těžší modely (z kamene, betonu) budete muset vrtat do zdi a ukotvit šroubek pomocí hmoždinky.

Důležitým parametrem je také hlučnost. Některé hodiny, zejména ty natahovací, hlasitě tikají. Pokud vám je tikot nepříjemný, zaměřte se raději na digitální modely, které jsou naprosto tiché.

Design

Na výběr máte nepřeberné množství materiálů a designů od plastových a dřevěných přes kamenné, betonové až po textilní, skleněné, vinylové nebo kovové.

Na trhu najdete hodiny s 3D ciferníky, které nemají žádný kryt a lepí se rovnou na zeď, modely připomínající starožitné hodiny a ikonické retro kousky. Pod vintage designem se však skrývají moderní a zcela nové hodiny. Mnohé hodiny jsou v minimalistickém designu, což v praxi znamená, že na ciferníku chybí čísla a mnohdy i grafické označení jednotlivých hodin, takže přesné odečítání času bývá problém. Oblíbené jsou také hodiny z vinylových desek.

Důležitým designovým parametrem je také tvar ciferníku. Kromě kruhové klasiky si můžete pořídit i čtvercové, obdélníkové, oválné nebo asymetrické hodiny. Některé minimalistické hodiny ani nemají ciferník a skládají se pouze z ručiček. 

Kyvadlové hodiny ocení především sběratelé starožitností

Druhy hodin

  • Stolní hodiny samostatně stojí (mají stojánek) a potřebují pevnou a stabilní podložku na stole, na polici nebo třeba na komodě. Před výběrem si proto dobře promyslete, kam je umístíte. Místo si přeměřte a rozměry porovnejte s velikostí produktu, aby vás nepřekvapilo, že jsou příliš malé nebo naopak příliš velké.

  • Nástěnných hodin je na trhu největší množství, máte na výběr z mnoha tvarů, barev, materiálů i designů. Instalují se zavěšením na háček či šroubek s hmoždinkou – záleží na hmotnosti a doporučení výrobce. 

  • Nalepovací hodiny se umisťují přímo na zeď, nemají žádný kryt ani spodní stranu ciferníku. Strojek s ručičkami se zavěsí na háček a do libovolné vzdálenosti se kolem něj nalepí plastické (3D) číslice, tečky, linky či jiné grafické naznačení ciferníku. Se správným umístěním vám pomůže přiložená šablona. Ve strojku zavěšeném na háčku snadno vyměníte baterie.

  • Jako podlahové hodiny se označují samonosné modely, které stojí přímo na podlaze. Patří k nejdražším a zároveň největším na trhu a řadí se mezi ně jak velké kyvadlové hodiny, tak designové kusy. 

  • Kyvadlové hodiny patří k nejstarším ciferníkovým hodinám. Kyvadlo je hlavním ozdobným prvkem i regulátorem chodu hodin, s jehož pomocí je možné doladit přesný čas.

  • Kukačkové hodiny neboli kukačky jsou jednoduché kyvadlové hodiny, jež mají tvar domku. Nad ciferníkem je otvor s dvířky, která se v každou celou hodinu otevřou a vysune se z nich kukačka (ptáček), hodiny vydají zvuk připomínající její kukání, počet kukání se mění podle aktuální hodiny. 

  • Přesýpací hodiny nejsou hodiny v pravém slova smyslu, slouží spíše jako dekorace nebo k odpočítávání času, což se hodí třeba při hraní stolních her. V propojených skleněných nádobách je jemný písek, který se z jedné nádoby do druhé přesypává pomocí gravitace. Množství písku, velikost otvoru a nádob určuje, jak dlouho se bude písek přesypávat – většinou se jedná o 1 až 3 minuty. 

  • Dětské hodiny jsou specifické především svým designem a mohou být jak nástěnné, tak stolní. Disponují pestrými barvami a vzory. Některé dětské hodiny mají tvar pohádkových postaviček nebo zvířátek. Pro děti, které se učí poznávat hodiny, jsou ideální modely, jež mají na ciferníku všechna čísla.

  • Oboustranné hodiny mají ciferník a ručičky z obou stran. Vidíte čas jak ze přední, tak ze zadní strany. Ukotvují se na zeď buď za horní, nebo za boční hranu a jsou ideální do dlouhých chodeb a místností.

Přesýpací hodiny vám pomohou při čištění zubů dodržovat doporučenou dobu pro čištění

Materiál

Hodiny se vyrábí z různorodých, mnohdy i nevšedních materiálů. Nejběžnějším, nejlevnějším a zároveň nejpoužívanějším materiálem je plast. Plastové hodiny jsou lehké a snadno se udržují. Honosnější variantu představují kovové, skleněné, kamenné, keramické, porcelánové nebo designové betonové hodiny. K nevšedním materiálům na výrobu hodin patří kůže a koženka, papír a textil – pokud nemají zasklený ciferník, usazuje se na nich prach a hůře se udržují. Klasiku mezi hodinami reprezentuje dřevo.