Jak vybrat hokejovou helmu?

Hokejová helma je to jediné, co chrání vaši hlavu při srážce s ledem, mantinelem, nebo pukem. Lední hokej je jeden z nejrychlejších sportů na světě - vrcholoví hokejisté se rozjedou až na 32 km/h a pukem střílí okolo 150 km/h. Nevěšte ovšem hlavu - zdaleka neplatí, že ta nejdražší helma znamená nejvyšší ochranu. Co musí hokejová helma a brankářská maska splňovat a čím se při výběru řídit?

Hokejová helma je to jediné, co chrání vaši hlavu při srážce s ledem, mantinelem, nebo pukem. Lední hokej je jeden z nejrychlejších sportů na světě - vrcholoví hokejisté se rozjedou až na 32 km/h a pukem střílí okolo 150 km/h. Nevěšte ovšem hlavu - zdaleka neplatí, že ta nejdražší helma znamená nejvyšší ochranu. Co musí hokejová helma a brankářská maska splňovat a čím se při výběru řídit?

Doba čtení 5 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Bezpečné helmy a jak je poznat

Helmu, která splňuje hokejové nároky poznáte na první pohled - bude olepena certifikáty HECC a CSA.

HECC (The Hockey Equipment Certification Council)

Certifikát HECC uděluje nezisková organizace, která byla založena na žádost USA hockey v roce 1976. Je nezávislým certifikačním orgánem pro hokejové vybavení a potvrzuje certifikaci výrobcům, kteří provedli testování dle jejich norem a pod jejich dohledem.

  • Helma například musí vydržet náraz 300 km/h, (požadavek CSA komise je 275 km/h).

CSA (Canadian Standards Association)

CSA Group je kanadská organizace, která pracuje na celosvětové úrovni s cílem testování bezpečnosti sportovních potřeb. Na jejich stránkách si můžete ověřit, zda je daná hokejová helma bezpečná a testy prověřená, vždy však bývá označena touto samolepkou.

Americká univerzita Virgina Tech hodnotí hokejové helmy od jedné do pěti hvězdiček, přičemž čím vyšší počet hvězd, tím menší riziko otřesu mozku vám s takovou helmou hrozí. Na jejich stránkách najdete přehledný seznam testovaných helem, včetně jejich cenové kategorie.

Hokejové mřížky a chrániče očí

Všechny hokejové helmy jsou vybavené závity pro upevnění mřížky, celoobličejového chrániče, nebo plexi - lze tak chránič dokoupit zvlášť, nebo mřížku či plexi kdykoliv vyměnit.

Hokejové helmy s mřížkou

Hokejové helmy s plexi

Hokejová helma s mřížkou

Brankářské masky

Stupeň ochrany u všech masek označených certifikátem IIHF je sice dostačující, ovšem jednotlivé úrovně brankářských masek se liší použitým materiálem a pohodlím, které poskytují gólmanovi. Maska se na hlavě nesmí hýbat ani při prudkém pohybu, což by přinejmenším rozptylovalo při hře a přinejhorším by maska mohla spadnout - brada musí sedět pevně v bradičce masky. Jako doplňkový chránič můžete pořídit nákrčník z plexiskla, který na volno uvážete k mřížce pomocí tkaniček.

Brankářské masky

Brankářská maska s nákrčníkem z plexiskla

Parametry

Velikost brankářské masky

Velikost masky pro brankáře se určuje podle obvodu hlavy v oblasti spánků. Platí přitom, že masky velikosti XS a S jsou určeny pro děti, M pro dorostence a L a XL pro dospělé hokejisty. Myslete však na to, že velikost S, přestože dospělému vyhovuje obvodem hlavy, mu pravděpodobně bude příliš krátká - “nízká”. V takovém případě je vhodné raději vybrat jiný typ masky.

Brankářská maska

Velikost hráčské helmy

Helma se musí nosit tak, aby její dolní okraj nebyl výše než na šířku jednoho prstu nad obočím a mezi řemínek helmy a bradu bylo možno vsunout pouze jeden prst. Velikost se volí podle obvodu hlavy měřeném přes spánky. Vždy volte velikost tak, abyste se našli uprostřed rozpětí a měli možnost helmu utahovat, nebo povolovat (například když se rozhodnete vzít pod helmu šátek). Různé typy helem mají různá rozmezí pro danou velikost a výrobce je zpravidla uvádí v parametrech.

Hokejová helma s plexi

Jak poznám, která helma je ta pravá?

Dražší hokejové helmy nabídnou kvalitnější komponenty a ergonomičtější zpracování. Každá hlava je však jiná, nejlepší službu vám tedy poskytne ta, která nebude nikde tlačit, ani padat do očí. Helma by neměla být ani příliš těsná, ze začátku by měla hlavu pevně obepínat a po přibližně čtyřech až pěti trénincích by si měly výstelky sednout. Všechny hokejové helmy jsou nastavitelné do délky (některé i do šířky), a lze je tak dodatečně upravit.

Údržba a servis

Ideálně před každým tréninkem nebo zápasem je dobré helmu prohlédnout, zda není nikde prasklá a všechny šroubky jsou pevně utažené. Nejčastěji se uvolňují šrouby na přední straně helmy, které drží mřížku, vlivem časté manipulace. Jednou za čas podrobte helmu pečlivější kontrole, zda neskrývá drobné poškození, které by vám při pádu či nárazu mohlo způsobit nepříjemné zranění.

Nejčastější dotazy

Helmu bez mřížky nebo plexi smí nosit pouze hráči (muži) narození do 31. prosince 1974. Všichni ostatní musí nosit alespoň chránič očí. Mřížka je potom povinná pro všechny ženy a také chlapce do 18 let.

Klíčový je komfort. V helmě strávíte během utkání dvě hodiny, pokud by vás tedy nepatrně tlačila, časem se to jen zhorší. Dbejte také na to, aby helma nebo maska seděla tak, jak má (dolní okraj helmy nesmí být výše než na šířku jednoho prstu, brankářská maska by neměla padat do očí a brada má být pohodlně usazená ve žlábku).

Po upravení velikosti tak, aby na hlavě “nekvedlala” by vám měla zůstat vůle pro další utažení/povolení.