Jak vybrat holicí strojek?

Holení je pro mnohé neodmyslitelnou součástí denní rutiny. Právě proto chceme, aby byl celý proces co nejjednodušší. Ať už s holením začínáte, nebo jen chcete vyzkoušet nový způsob, kvalitní holicí strojek je sázka na jistotu. Ujasněte si své požadavky a rozlučte se s podrážděnou pokožkou s naším rádcem Jak vybrat holicí strojek.

Holení je pro mnohé neodmyslitelnou součástí denní rutiny. Právě proto chceme, aby byl celý proces co nejjednodušší. Ať už s holením začínáte, nebo jen chcete vyzkoušet nový způsob, kvalitní holicí strojek je sázka na jistotu. Ujasněte si své požadavky a rozlučte se s podrážděnou pokožkou s naším rádcem Jak vybrat holicí strojek.

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat holicí strojek

Video nákupní rádce

Jak vybrat holicí strojek pro muže

V prvé řadě si odpovězte na to, kdo bude holicí strojek používat, jak často a kde se s ním budete holit a co od strojku požadujete. Důležité je také brát v potaz rozdíly mezi jednotlivými strojky na úpravu porostu.

Holicí strojek slouží k odstranění chloupků na povrchu kůže, zastřihovač k úpravě jejich délky a epilátor k úplnému odstranění ochlupení už od kořínků. Běžně se na trhu setkáte i se zařízeními, které kombinují funkci holení a zastřihování. Pro všechny typy přístroje najdete na našem webu samostatné kategorie i nákupní rádce.

Vaše požadavky

Otázkou je - jaký typ chloupků, v jakých partiích a jak často budete holit? Je rozdíl mezi tím, zda budete denně holit tvrdé vousy, nebo budete holicí strojek používat na občasné zastřihování chloupků v jiných partiích. Pro pravidelné holení citlivé kůže vybírejte ze strojků s chladicím systémem a nezapomeňte ani na vhodnou kosmetiku.

Pokud budete se strojkem cestovat, hledejte akumulátorové a kombinované napájení nebo můžete zvolit manuální strojek. Jestliže preferujete holení ve sprše, zaměřte se na vodotěsnost a možnost mokrého holení.

V neposlední řadě myslete i na to, že budete se strojkem při holení určitou dobu manipulovat. Neměl by tedy být příliš těžký ani hlučný. Příjemný je ergonomický tvar s pogumovaným povrchem, strojek vám tak nebude při holení klouzat z ruky.

Napájení

V nabídce holicích strojků najdete holicí strojky na baterie, verzi na zapojení do sítě i kombinovaný typ. Rozlišují se tedy dle toho, zda bude strojek dobíjen, nebude fungovat bez připojení nebo zvládne obojí. To může být důležitým faktorem právě v případě, kdy budete chtít se strojkem cestovat i na místa bez dostupné elektrické zásuvky.

Při cestě letadlem počítejte, že elektrické holicí strojky a holítka jsou v příručním zavazadle na palubě letadla povolené. Volné žiletky a břitvy pak patří jen do odbaveného zavazadla a platí, že u nich nesmí být jakékoliv riziko poranění při manipulaci se zavazadlem.

U akumulátorových a kombinovaných strojků vás bude zajímat doba provozu. Zpravidla se setkáte se 40-60 minutami na jedno nabití. V případě aku strojků je třeba počítat s tím, že je většinou nelze během nabíjení používat. U strojků do sítě se pak podívejte na délku napájecího kabelu, zda bude stačit od zásuvky např. k umyvadlu.

Jaký holicí strojek podle typu

Planžetové

Holicí strojky planžetové tvoří především soustava nožů vibrujících pod planžetou. Díky tomu jsou vhodné pro krátké vousy, jež dokáží oholit velmi rychle a přesně. Pro každodenní oholení jsou tedy ideální.

Jsou vhodné především pro rovnější plochy, naopak u náročnějších křivek ztrácí na přesnosti. Perfektní jsou tedy pro holení v oblasti brady, knírku a krku. Holení se provádí v přímém směru.

Pánské planžetové strojky

Frézkové

Holicí strojek frézkový využívá dvě nebo častěji tři rotující hlavice (proto se setkáte i s označením hlavicové strojky), díky kterým se snáze přizpůsobí specifickým tvarům obličeje. Může disponovat výkyvnou hlavou, jež práci s křivkami ještě více usnadní.

Jeho doménou jsou oblasti tváří a krku. Nevyžaduje takovou přesnost jako planžetové strojky, a proto je vhodný i pro husté vousy, případně vousy rostoucí do různých směrů. Holení s ním provádějte krouživými pohyby.

Pánské hlavicové strojky

Holicí strojek a jeho funkce

  • Holicí strojek se zastřihovačem - obsahuje výklopný či násuvný nástavec, díky kterému můžete místo oholení chloupky pouze zkrátit. Nástavec je univerzální nebo speciálně určený na knír a kotlety.

  • Holicí strojek pro mokré holení - lze použít i pro holení pod proudem vody a ve sprše.

  • Rychlonabíjení - díky této funkci strojek plně dobijete zhruba za třetinu času.

  • Výkyvná hlava - umožní hladké klouzání po konturách pokožky.

  • Samočištění - strojky s dokovací stanicí mohou mít i funkci samočištění, kdy je nabíjený strojek ve stanici rovnou i čištěn.

  • Chladicí systém - chladí při holení pokožku, čímž snižuje podráždění pokožky.

  • Indikátor nabíjení – stav baterie, ukončení nabíjení či její vybití může být zobrazeno na displeji formou LED ukazatele či jednoduchou diodou.

  • Indikátor výměny planžety - upozorní vás v případě, že je třeba vyměnit planžetu.

  • Zásobník na gel - některé dražší modely mají integrovaný zásobník na holicí gel, který je skrze otvory v hlavici distribuován na holené místo.

Rady na závěr

Pro správnou funkčnost a dlouhou životnost strojku je potřeba jej pravidelně čistit. V závislosti na množství chloupků či vousů je to vhodné zhruba jednou za dvě až čtyři oholení. Zda strojek čištění vyžaduje, poznáte obvykle pouhým pohledem. Pokud se sníží jeho výkon nebo se zadrhává, pak nastává nejvyšší čas.

Nejjednodušší je situace u strojků s čisticí stanicí. Po oholení je jednoduše položíte do dokovací kolébky, kde se dobíjí. Zde se také kompletně vyčistí od vousů a bakterií a případně i promažou pro zachování hladkého chodu.

V případě modelů bez takového příslušenství je důležitá jejich odolnost. Voděodolný strojek stále poměrně jednoduše vyčistíte pouze pod proudem tekoucí vody. U některých strojků je vhodné jednou za čas mechanicky odstranit nečistoty v hůře dostupných částech.

U nejlevnějších modelů pak budete muset zakoupit speciální čisticí štětečky a sprej na promazávání pohyblivých částí. Proces obvykle začíná sundáním hlavy a následuje mechanické odstraňování nečistot z jednotlivých částí strojku.

Další užitečné články