Jak vybrat horolezeckou kladku?

Kladky jsou obecně určené k zdvihání či spouštění materiálu. Některé kladky jsou opatřené blokantem, což usnadňuje jejich používání. Další faktory pro výběr kladky je kromě ceny i jejich hmotnost, průměr kotouče nebo povolené maximální zatížení.

Kladky jsou obecně určené k zdvihání či spouštění materiálu. Některé kladky jsou opatřené blokantem, což usnadňuje jejich používání. Další faktory pro výběr kladky je kromě ceny i jejich hmotnost, průměr kotouče nebo povolené maximální zatížení.

Doba čtení 2 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Jaké jsou základní typy kladek?

Kladka je volně otočný „kotouč“ umístěný mezi bočnicemi umožňující vést lano a změnit jeho směr. Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje.

  • Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.

  • Volné kladky nejsou upevněny, upevněno je jen lano, břemeno je zavěšeno na ose kladky (tzn., pohybuje se břemeno i kladka). Při pohybu lana opět mění směr jeho vedení a na dvojnásobné dráze snižuje sílu v laně na polovinu. Nevýhodou je, že silou působíme směrem vzhůru.

  • Kladkostroje spojují výhody volných a pevných kladek. Používají se také kladkostroje složené z několika kladek – síla nutná ke zdvižení břemene je pak ještě nižší.

Jaké kladky se používají v horolezectví?

Kladky pro horolezectví a práce ve výškách lze rozdělit do několika skupin:

Jednoduché kladky je možno začlenit do nejrůznějších kladkových systémů. Kladky mohou mít pevné či vyklápěcí bočnice. Účinnost kladky je určena dvěma faktory: velikostí kotouče neboli rolny (čím větší je jeho průměr, tím lepší je účinnost kladky) a uložením kotouče na ose. Kluzná ložiska zjišťují dobrou účinnost, ale je nezbytné je pravidelně mazat. Kuličková ložiska mají vynikající účinnost; jsou utěsněná a nepotřebují takřka žádnou údržbu.

Kladky s blokanty při jejich aktivaci zamezují zpětnému pohybu lana v kladkostroji.

Kladky pro použití s prusíky jsou konstrukčně přizpůsobené (tvarem bočnic) k používání v kombinaci s těmito samosvornými uzly.

Jakou vybrat kladku podle typu bočnic?

Tvar a konstrukční řešení bočnic kladky předurčují její použití:

  • jednoduché a lehké kladky malých průměru jsou vhodné pro horolezectví a jako kladky záložní (hmotnost již od 50 g),

  • kladky větších průměrů pro zvyšování účinnosti,

  • kladky s několika otvory v bočnicích pro vytváření složitých kladkostrojů (záchranářství),

  • kladky s více rolnami uložené za sebou jako tandemové kladky jsou vhodné pro přelanění,

  • dvojité kladky pro snadné zapojení do kladkostrojů.

Co by mělo být uvedeno na každé kladce?

Kladky by měly být opatřeny: značkou výrobce, normou, číslem zkušebny, povoleným zatížením a max. průměrem lana. Dále přiloženým návodem k použití. Nezapomeňte, že používání kladek vyžaduje trénink a zkušenosti.

Autor: HUDYsport