Jak vybrat horolezeckou přilbu?

Přilba je nepostradatelná pokrývka hlavy nejen při horolezení nebo na ferratách ale i při turistice. Nošení přilby není dobré podceňovat ani na krátkou vzdálenost. Nikdy nevíte, co odkud přiletí a hlavu máte jenom jednu.

Přilba je nepostradatelná pokrývka hlavy nejen při horolezení nebo na ferratách ale i při turistice. Nošení přilby není dobré podceňovat ani na krátkou vzdálenost. Nikdy nevíte, co odkud přiletí a hlavu máte jenom jednu.

Doba čtení 4 min.
Hana, redakce Heureka.cz

Jaký typ horolezecké přilby si vybrat?

Na trhu je několik druhů horolezeckých přileb, které se od sebe liší především konstrukcí. Musíme vědět, zda přilbu budeme používat při lezení po skalách, na ferratová lezení, při průlezech jeskyněmi nebo v lanových parcích. Pro víceúčelové využití nabízí trh univerzální přilbu, těch je také nejvíce.

S horolezeckou helmou je to jako s každým druhem oblečení. Například i sportovní obuv má několik dalších podkategorií a určitě byste si neobuli sálové boty, pokud byste šli běhat do terénu.

Při výběru přilby je asi nejdůležitější za jakým účelem si přilbu koupíme. 

Do jeskyní se hodí přilby s tvrdou skořepinou, která ochrání hlavu i před tvrdými nárazy kamenů. 

Pro lezení po skalách nebo na ferraty jsou určeny přilby středně těžké, které jsou odolné proti drobným kamenům. A pro pouhé lezení v lanovém parku, kdy nám hrozí asi tak nejmenší nebezpečí, postačí pouhá skořepina s lehkou výztuží. Takové přilby jsou nejlehčí.

Jakou konstrukci přileb?

Přilby dělíme v zásadě podle typu použité konstrukce. Každý typ konstrukce jinak tlumí nárazy a má svoje přednosti a výhody. Jsou tři typy konstrukce, podle které se vlastně určuje do jakého terénu a k jakému použití je přilba určena. První typ je z pěnového materiálu a pevné fólie, druhý je z tvrdé plastové skořepiny a třetí je kombinace předchozích dvou typů.

První typ konstrukce ochranných přileb je z pěnového materiálu uvnitř a pevné „fólie“ na povrchu. Tato konstrukce velice dobře tlumí nárazy pomocí trvalé deformace. V praxi to znamená, že na přilbě zůstávají stopy po nárazech. Což znamená, že přilby s touto konstrukcí mají vynikající tlumicí vlastnosti. Další jejich přednost je v jejich minimální hmotnosti.

Naproti tomu jsou tu přilby, které mají tvrdou skořepinu z plastu, který tlumí nárazy elastickou deformací. Po nárazu se přilba dočasně deformuje a poté se vrátí do svého původního tvaru. Tyto přilby jsou sice o něco těžší než předchozí typ, ale snesou i hodně hrubé zacházení. Jsou velmi odolné a zároveň pohodlné. Uvnitř přilby se skrývá upevňovací systém popruhů, který sedne téměř každému.

A třetím typem je kombinace těchto dvou konstrukcí, tedy přilba s tvrdou skořepinou a pěnovou výplní. Tato přilba dobře tlumí nárazy jak elastickou deformací plastové skořepiny tak i částečně deformací pěnové materiálu. Tento typ je kompromis mezi lehkostí, odolností a tlumicími schopnostmi.

Jakou velikost helmy?

Jakou velikost helmy si koupit zjistíme změřením obvodu hlavy přes čelo. Většina výrobců přileb nabízí ještě dodatečné stáhnutí helmy pomocí polohovacího kolečka, díky kterému bude přilba přesně sedět na hlavě.

Jaká hmotnost přilby je optimální?

V tomto případě neplatí pravidlo, že čím lehčí helma, tím méně chrání. Toto kritérium je hlavně o pohodlnosti a pocitu bezpečí.

V současné době se dají sehnat helmy vážící méně jak 300 g. Přilby jsou velmi kvalitní, protože jsou na ně použity už dražší a odlehčené materiály, ovšem to se odráží na jejich ceně. 

Pro běžné využití postačí přilby o hmotnosti kolem 350g. Takové přilby jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a cenově jsou přijatelné.

Při zkoušení přilby musíme vzít v potaz, že přilbu budeme mít na hlavě několik hodin a pokud se rozhodujeme mezi dvěma a jedna z nich je lehčí, vezměte si tu lehčí, i za cenu toho, že je o něco dražší – jedná se jen a jen o vaše pohodlí a vyvarujete se bolestem krční páteře.

K čemu odvětrání přilby?

Odvětrání přilby je velmi důležité. Zajistí Vám, že se v ní nebudete tolik potit a přehřívat, zároveň ale nedochází k zhoršení chránicích vlastností přilby. 

Odvětrávání je stejně důležité u helem jako u ostatních sportovních potřeb a oblečení. Správné odvětrávání není zajištěno jednou „dírou“ v přilbě, ale několika malými, rovnoměrně umístěnými větracími dírkami. Každá tato dírka je zaopatřena jemnou síťkou, která zabraňuje vlétnutí jakéholiv hmyzu, kamení atd. 

Výrobci se v současné době snaží vymýšlet co nejlepší odvětrávací systém aniž by narušili jakoukoliv ochrannou vlastnost, kvůli které si vlastně přilbu kupujeme. 

Slovníček pojmů

UIAA - z francz. Union Internationale des Associations d'Alpinisme, česky Mezinárodní Svaz Horolezeckých Asociací. Tento svaz určuje normy, dle kterých jsou vyráběny horolezecké potřeby a doplňky. Označení, že výrobek prošel normami UIAA označuje kvalitní a prověřený výrobek.

CE - z francz. Communité Européen, česky Evropské společenství. Značení CE vyjadřuje, že výrobek splňuje evropský technický standard nazývaný harmonizovaná evropská norma.

Skořepina - takto se nazývá vrchní plastová část přilby. Jedná se o vrchní slupku, která by měla vydržet pokud možno, co největší náraz. 

Via Ferrata = Železná cesta - jsou to náročné turistické trasy, zajištěné ocelovými lany, skobami a žebříky. Vedou strmými stěnami a turisté mohou díky nim překonat pro ně jinak nelezitelné úseky. Nejvíce Železných cest je v Dolomitech.