Jak vybrat horolezecký sedák?

Začínáte s lezením či horolezectvím a sháníte vhodné vybavení? Začněte úvazky, které tvoří jeho nejdůležitější součást. V mnoha případech vám dokážou zachránit život. Podle čeho úvazky vybírat a jak je používat?

Začínáte s lezením či horolezectvím a sháníte vhodné vybavení? Začněte úvazky, které tvoří jeho nejdůležitější součást. V mnoha případech vám dokážou zachránit život. Podle čeho úvazky vybírat a jak je používat?

Doba čtení 8 min.
Hana, redakce Heureka.cz

Typ úvazku

Lezecké úvazy slouží k bezpečnému navázání lezce na lano. A vybírat můžete hned ze čtyř druhů.

Celotělový úvazek

Nejčastěji se celotělový úvazek používá v případě dětí. Představuje soustavu popruhů, které se ovinují přes stehna i horní část těla. Díky tomu u dětí zabráníte jejich vyklouznutí z úvazu. Je určen pouze pro lezení s horním jištěním, protože při případném pádu se děti mohou dostat do nesprávné polohy.

I dospělí ovšem mohou tento typ úvazku směle využívat, a to zejména při vysokohorské turistice. Na rozdíl od kombinovaného úvazku mu ale chybí bederní pás, což je výhodné především tehdy, když máte na zádech batoh.

Prsní úvaz

Prsní nebo také hrudní úvaz nikdy nepoužívejte samostatně. Kdybyste na úvazu viseli, můžete si způsobit ortostatický šok, případně může dojít k selhání oběhového systému. Vždy ho využívejte jen jako kombinovaný úvaz společně se sedákem. Hrudní úvaz nesmí být příliš volný, aby neplandal, a zároveň by od sebe měla být navazovací oka v ideálním případě vzdálena 2–3 cm.

Sedací úvaz

Sedací úvaz neboli sedák má velmi rozmanité využití. Lze ho použít samostatně nebo s hrudním úvazem. Jako samostatný úvaz ho využijete při sportovním lezení na umělých stěnách či na klasických skalách, kde ovšem nehrozí sesuv kamení. Pro takzvané letní lezení využijete především lehké úvazy, které vás nebudou tížit. Naopak při lezení ve velehorách si k sedáku přidejte přezky a nastavitelné nohavičky, které se přizpůsobí vrstvám oblečení, jež zrovna máte na sobě.

Kombinovaný úvaz

Představuje efektivní propojení hrudního úvazu a sedáku. Díky tomu ho lze označit za nejbezpečnější typ úvazku. Obdobně jako celotělový úvaz má bod navázání nad těžištěm těla. Umožňuje optimální vis a po případném pádu také optimální polohu těla. Využijete ho na ferratách, v horách, i tam, kde hrozí riziko pádu. Prsní úvaz jednoduše spojíte se sedací smyčkou s nosností 15 kN. Ta může mít kulatý průřez i pevný popruh.

Určení

Sedáky se obvykle dělí na dámské a pánské, avšak není nutností, abyste si je vybírali podle pohlaví. Samozřejmě bude ale sedací úvaz komfortnější, vyberete-li si ho přesně na svůj typ postavy.

 • Dámské úvazy - mají zvýšený bederní pás a také je snížen poměr nohou vůči pasu

 • Pánské úvazy - jsou uzpůsobené na pánskou, robustnější postavu

 • Dětské úvazy - bývají menší a zhotovené v mnoha barevných variantách

Technické parametry

Velikost

Úvazky si vybírejte také podle velikosti. Nezapomeňte však na to, že úvazy nasazujete na několik vrstev oblečení, tomu byste proto měli uzpůsobit i jejich velikost. Z tohoto důvodu si úvazek vždycky před nákupem vyzkoušejte. Vybírat můžete z velikostí S, M, L, XL nebo XXL.

Hmotnost

Relativně důležitou roli hraje i hmotnost úvazku. Čím menší váhu má, tím méně vás při lezení zatěžuje.

Konstrukce

Sedák tvoří jakousi spojku mezi vámi a lanem. Skládá se z těchto částí:

 • Bederní pás - je polstrovaný

 • Haul loop neboli tahací poutko - představuje smyčku na zadní části bederního popruhu; slouží k napojení druhého lana

 • Jistící oko - nejpevnější část sedáku

 • Stahovací spona - slouží ke stažení bederního pásu

 • Záchytné oko pro výbavu - můžete na něj upevnit skoby, presky a další výbavu

 • Navazovací oka - představují dvě smyčky s jistícím okem, kterými prochází lano

 • Pružný popruh - propojuje nohavičky s bederním pásem

 • Nohavičky - polstrované popruhy na nohy

Typy sedáku

Sedací úvaz si můžete vybrat podle činnosti, k němuž ho budete využívat:

 • Sportovní lezení - sedák pro sportovní lezení je lehký, snadno se s ním manipuluje a má dvě oka na uchycení výbavy; hodí se na umělé stěny a malé skály

 • Technické lezení - sedáky jsou pohodlné, relativně lehké a nesou čtyři oka k uchycení výbavy; jsou určené zejména na delší lezení

 • Ledy a mixy - sedák se využívá především v zimě; má čtyři i více ok a vypolstrovaný bederní pás

 • Vysokohorská turistika - úvaz uplatníte během celého roku; nohavičky lze odepínat a zapínat; je lehce obsluhovatelný i s rukavicemi; disponuje čtyřmi oky a je snadno sbalitelný

Kromě toho na českém trhu najdete i sedáky pro pohyb v kaňonech, záchranářské, závodní nebo sedáky pro lezení na velkých stěnách.

Použití úvazků a časté chyby

Samostatný prsní úvaz

Vezměte na vědomí, že při volném visu na laně v prsním úvazu může dojít k tragédii, respektive k přerušení krevního oběhu. Krev se vám nahromadí v dolních končetinách a do srdce se tak dostává méně krve. Proto ho nikdy nepoužívejte bez dalších úvazů, ani při lezení po umělých stěnách.

Samostatný sedací úvaz

Sedák lze samostatně využívat na umělých stěnách i sportovních skalních stěnách, kde nehrozí pád kamení. Tam, kde riziko hrozí, používáme sedák společně s prsním úvazkem. Sedák uvazujeme v místě těžiště. Při případném pádu nebo při visu totiž není vůbec lehké tělo udržet v optimální poloze. Je-li vaše tělo při pádu v šikmé nebo vodorovné poloze, hrozí přetažení beder či poškození obratlů.

Časté chyby

Nejvíce chyb dělají horolezci z nepozornosti. Proto by každému lezení měla předcházet partnerská kontrola. Dávejte si pozor zejména na navázání lana do plastového oka na nošení materiálu. Taková oka nejsou vůbec pevná a nedokážou zachytit pád. V praxi však nevydrží ani zatížení při slaňování.

Starší typy sedáků se suchým zipem pod sponou měly tu vadu, že lezec zapnul suchý zip, ale zapomněl zajistit bezpečnostní přezku.

Pozor si dávejte i na navazování na lano, kdy se může stát, že špatně uvážete osmičkový uzel. Lezci konec lana jen protáhnou, avšak neobkrouží a neutáhnou ho.

I zkušení lezci se při uvazování a jištění lana nezřídka dopouštějí chyb.

Zkouška sedáku

Je velmi důležité, aby vám sedací úvaz dobře seděl. Proto se oblékněte tak, jako byste se chystali lézt, a postupujte podle následujících kroků:

 • Nejprve si povolte všechny přezky.

 • Sedák umístěte na zem a nohama si stoupněte do nohaviček.

 • Vytáhněte si bederní pás nad kyčelní kosti a pak utáhněte bederní popruh.

 • Dotáhněte si popruhy u obou nohaviček. Přebytečný popruh táhněte přes sponu směrem zpět.

 • V případě nohaviček je důležité, aby měly zhruba 5cm mezeru od třísel a zároveň vám byly pohodlné.

 • Zkontrolujte si spony a oko, zdali není nic překroucené.

Nezbytné vybavení

Bez jakých doplňků byste se v žádném případě neměli na lezeckou stěnu ani na skálu pouštět?

 • Lano - zajišťuje bezpečnost při lezení

 • Karabina - používá se k zajištění poloviční lodní smyčkou

 • Jistítko - zajišťuje až dvě lana

 • Magnézium - sloučenina v prášku, mezi horolezci nazývaná maglajz, se používá proti pocení a prokluzování rukou

 • Sáček na magnézium - připevníte si ho na sedák a máte ho stále po ruce

 • Pásek - využijete ho k upnutí sáčku na magnézium

 • Slaňovací osma - jistící pomůcka sloužící ke slaňování

Na lezeckou stěnu se nejlépe hodí sedák určený ke sportovnímu lezení.

Nejčastější otázky

Jak se starat o úvazek?

O sedací úvazek je nutné se starat. Chráníme ho před dlouhodobým slunečním svitem, před teplem, kyselinami a louhy a také odbarvovači nebo oxidačními činidly, která by mohla poškodit syntetická vlákna, z nichž je zhotoven. Čistíme ho pouze ručně a studenou vodou s mýdlem. Sušte ho na stinném místě, ale ne v příliš velké zimě. Ideální teplotou pro sušení je 22 stupňů Celsia.

Mohu pro osmileté dítě použít sedací úvazek?

Rozhodně ne. Mohlo by se stát, že z něj vypadne. Pro děti je vhodný především celotělový úvazek.

Který sedák je nejvhodnější na lezeckou stěnu?

Určitě ten, který je určený na sportovní lezení. Je lehký, snadno si ho na sebe navléknete a zase sundáte a také má dvě oka, která vám na výbavu bohatě postačí.