Jak vybrat houpací křeslo?

S houpacími křesly mají mnozí spojenou vzpomínku na starý byt prarodičů. V dnešní době se však vyrábějí moderní odlehčené modely, které se skvěle hodí jak na terasu, tak do obývacího pokoje. Při výběru vhodného křesla myslete především na jeho budoucí umístění i nároky na údržbu. V případě zahradní varianty také nezapomeňte naplánovat, kde bude houpací křeslo uskladněno mimo sezónu. Pak už zbývá vybrat barevně sladěný model se stávajícím nábytkem a užívat si houpavý odpočinek s knihou nebo kávou.

S houpacími křesly mají mnozí spojenou vzpomínku na starý byt prarodičů. V dnešní době se však vyrábějí moderní odlehčené modely, které se skvěle hodí jak na terasu, tak do obývacího pokoje. Při výběru vhodného křesla myslete především na jeho budoucí umístění i nároky na údržbu. V případě zahradní varianty také nezapomeňte naplánovat, kde bude houpací křeslo uskladněno mimo sezónu. Pak už zbývá vybrat barevně sladěný model se stávajícím nábytkem a užívat si houpavý odpočinek s knihou nebo kávou.

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky

Houpací křeslo do bytu, nebo na zahradu?

Před výběrem konkrétního modelu si ujasněte, kde by měl být umístěn. Houpací křeslo do bytu by mělo dobře ladit s interiérem. Pozor při tom dejte na materiál podnoží. Vybírejte takové, které bude šetrné k vaší podlaze, případně pořiďte dostatečně velký kobereček pod křeslo nejlépe s protiskluzovou rubovou stranou. Venkovní modely by měly být vyrobené z odolnějších materiálů. Na venkovní terasy a balkony se výborně hodí ratanová houpací křesla upletená z přírodního tropického proutí (nebo jeho umělé napodobeniny), které dobře zvládá vlhkost a vyšší teploty.

Způsob ukotvení

Kromě tradičních houpacích křesel s ližinami nebo pohyblivými opěrkami je možné pořídit i méně obvyklé varianty. První možností je závěsné křeslo k přichycení ke stropu nebo trámu pergoly. Pro další variantu nebude třeba nic instalovat. Houpací křeslo se stojanem je vybaveno pevnou samostatně stojící konstrukcí. Obě varianty lze umístit jak na zahradu, tak do interiéru. Zabírají však většinou více místa.

Důležité parametry

Nosnost a hmotnost

V závislosti na použitých materiálech a typu konstrukce očekávejte odpovídající hmotnost. Pokud vybíráte houpací křeslo pro starší osoby, které ho podle potřeby budou posouvat třeba blíž televizi nebo oknu, zvolte raději lehčí křesla vážící do 10 kg. Nosnost je s hmotností úzce spjata. Houpací křesla unesou v průměru od 90 do 120 kg. Při výběru počítejte nejlépe s 20kg rezervou a hodnotu maximální nosnosti nepřekračujte.

Houpací křesla obvykle unesou od 100 do 120 kg

Velikost

I když je velikost křesla závislá na daném konstrukčním provedení, obecně lze říci, že osobám do 170 cm bude vyhovovat křeslo s výškou sedáku zhruba 40 cm nad zemí. Pro postavy mezi 170 až 180 cm budou vhodnější o něco vyšší přibližně 43cm hodnoty. Nejvyšší verze dosahují cca 45 cm a více. Při výběru si dále zkontrolujte, kolik prostoru budete mít pro vybraný model k dispozici. Zajistěte volný průchod kolem křesla, které na rozdíl od zbylého nábytku, nebude statické, a při pohupování bude vyžadovat více prostoru.

Na co se zaměřit

Materiál

  • Ratan – perfektně zapadne na zastřešené terasy, zahradní altány, ale i do obývacích pokojů. Tento přírodní materiál je neobvykle ohebný a s měkkým podsedákem také příjemný i při dlouhodobém sezení.

  • Plast – snadno omyvatelný a lehký plast je často tvořen kombinací dřeva či kovu. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že půjde o levnější provedení, nenechte se zmýlit. Plastová křesla jsou většinou vyhotovena v luxusním designovém provedení mnohdy v atypické ližinové konstrukci.

  • Kov – vysoce odolná kovová houpací křesla bývají vyhotovena z nerezové oceli nebo hliníku. Většinou se vyrábí v kombinaci s látkovým nebo jiným integrovaným potahem. Tato bytelná provedení se v závislosti na typu potahy hodí jak na ven, tak do bytových prostor. Před jeho nákupem si však zkontrolujte typ podnože. Tvrdé kovové plochy by na některých podlahách mohly po čase způsobit rýhy.

  • Dřevo – materiál ze dřeva se skvěle hodí téměř do jakéhokoliv interiéru. Pro venkovní využití je třeba dále myslet na to, že dřevo vyžaduje speciální péči, která zahrnuje namoření nebo napuštění olejem. Poté se vám ale odmění odolností a dlouhou životností.

    • Smrk – patří k nejlevnějším dřevěným materiálům, jelikož se jedná o měkkou dřevinu náchylnou k vlhkosti a mechanickému poškození

    • Borovice – vhodnější stále cenově dostupnou variantou je borovice obsahující více pryskyřice, přesto je náchylná na napadení škůdců a popraskání

    • Modřín – kvalitnější než předchozí varianty, levnější alternativa dubu, relativně dobře snáší i vlhké prostředí

    • Buk – na výrobu venkovního nábytku se tvrdé bukové dřevo nepoužívá, protože snadno plesniví

    • Dub – z českých dřev je jednoznačně nejvhodnějším materiálem na výrobu venkovních houpacích křesel, dobře snáší vlhkost a případné mechanické poškození

    • Teak – nejen teakové dřevo ale celá řada dalších tropických stromů jako meranti nebo eukalyptus jsou maximálně odolné proti oděru, vlhkosti a různým škůdcům. To se ovšem promítne na celkové ceně

Potahy

Chystáte-li se křeslo umístit do interiéru, máte poměrně volnou ruku při výběru čalounění. Venkovní modely by měly být pochopitelně vybaveny snadno omyvatelnými materiály či samostatně snímatelnými potahy a polštářky. Na výrobu se nejčastěji používá měkký látkový potah z textilu vyplněný pěnou. Během odpočinku jistě oceníte také čalouněné opěrky na ruce. Další potahovou možností jsou sedáky z ekokůže. Ty se dobře čistí, oproti látkovým provedením jsou však chladnější na dotyk. Velmi luxusní variantou vhodnou pouze do interiéru bude sametové čalounění, které je charakteristické svou jemností a hřejivostí.

Sametové provedení působí luxusně a je příjemné na dotek

Design

Vybírání designu podřiďte stylu vaší domácnosti. Podobně jako výrazný ušák může být houpací křeslo nápaditým solitérem v kontrastních barvách například zelené. V takovém případě slaďte alespoň styl provedení nebo materiál, aby barevná nápaditost nepůsobila nahodile. Ke křeslu můžete navíc dokoupit taburet ve stejné barvě. Tím vytvoříte příjemné zákoutí obývacího pokoje, které bude chtít vyzkoušet každá návštěva.

Péče a údržba

Obecně nejjednodušší údržbu a čištění vyžadují plastové a kovové materiály. Ty stačí v případě znečištění omýt vlhkým hadříkem s trochou saponátu. Při venkovním používání můžete na kovové provedení použít antikorozní sprej. Většina modelů je však vyrobena z nerezové oceli či ošetřeného hliníku, proto dodatečná údržba spíše nebude třeba.

Plastová křesla jsou skvělá na údržbu a jakékoliv čištění

Podle typu dřeva přistupujte k jeho údržbě. Měkká dřeva (například smrk) hůře odolávají vlhku, proto můžete bojovat s jeho ohýbáním a deformací. Takové provedení je vhodné spíše do interiéru. Kvalitnější dřeva postačí jednou za čas přetřít, napustit olejem nebo přelakovat přípravkem na dřevo. Co se týče potahů, zde se řiďte pokyny výrobce. Většinou však není možnost plného snímání a praní v pračce, proto bude třeba ručního čištění. Což například u pravé kůže nemusí jít tak snadno.