Jak vybrat houpačku nebo houpadlo?

Při houpání se děti vyřádí, naučí se držet balanc a možná i unaví. Lumpačení na houpačkách a závodění o to, kdo doskočí dál, můžete svým dětem dopřát i mimo veřejné hřiště. Zahradní houpačky nebo skladnější interiérové verze si děti oblíbí a nedají na ně dopustit. Při jejich výběru dbejte na bezpečné provedení, kvalitní materiál i dostatečnou nosnost.

Při houpání se děti vyřádí, naučí se držet balanc a možná i unaví. Lumpačení na houpačkách a závodění o to, kdo doskočí dál, můžete svým dětem dopřát i mimo veřejné hřiště. Zahradní houpačky nebo skladnější interiérové verze si děti oblíbí a nedají na ně dopustit. Při jejich výběru dbejte na bezpečné provedení, kvalitní materiál i dostatečnou nosnost.

Doba čtení 4 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky

Věk dítěte

Nejzásadnějším hlediskem při výběru houpačky je právě věk dítěte. Za houpačky pro nejmenší lze považovat houpací lehátka, která jsou určena již pro kojence. První opravdová houpačka přichází v úvahu ve chvíli, kdy dokáže dítě samo bez opory sedět. Pro děti okolo 1 roku jsou vhodné houpačky s madly, bezpečnostní zábranou a zvýšeným opěradlem. Starší děti od 3 let už ocení samostatnější modely bez zavírání. Z tohoto pohledu je skvělou volbou houpačka 3v1, která roste spolu s dítětem. Po čase z ní můžete odpojit bezpečnostní madlo a příčky.

Houpačka, nebo houpadlo?

Rozdíl mezi oběma modely je na první pohled zřejmý. Houpadla slouží k houpání na zemi, zatímco houpačky operují více či méně nad zemí. Z pohledu bezpečnosti jsou spíše vhodnější houpadla. I z nich však může dítko nepěkně spadnout, proto je vždy důležitý dohled rodiče. Mezi nejběžnější houpadla patří běžně známá pružinová, která se nacházejí téměř na každém hřišti. Do domácích podmínek můžete zakoupit model bez pružiny, který stylem kolébání připomíná tradičního houpacího koně.

Rozdíl mezi houpačkou a houpadlem lze vidět na první pohled

Na co se zaměřit

Typy houpaček

Podle toho, zda hledáte houpačku na venkovní používání, nebo pouze do bytu, pro jedno, nebo více dětí, vybírejte vhodnou a úměrně velkou konstrukci.

Houpačka do dveří

Houpačka do bytu může viset ze stropu, trámu, nebo přímo z futer dveří. Pro nejmenší děti od 6 měsíců se vyrábějí speciální typy houpaček, někdy nazývané také skákadla nebo hopsadla, která lze umístit mezi dveře. Houpačka je vybavena měkkým vkládacím polštářkem, který poskytuje dostatečnou oporu, a nastavitelnými popruhy.

Houpačka hnízdo

Kruhové provedení, někdy nazýváno talířové, se obvykle doporučuje pro děti od tří let, protože není vybavena žádnou oporou kromě postranních lan. Výhodou kruhového provedení je variabilní použití od klasického houpání, po odpočinek vleže. Sedací část může být vyplněna textilem nebo lanovým výpletem. Kulaté houpačky často pojmou i více než jedno dítě, jsou proto skvělou volbou také pro sourozence.

Kruhové houpačky jsou oproti skákadlům vhodné až pro starší děti

Závěsná houpačka se zábranou, nebo bez

Jak na zahradu, tak do dětských pokojíčků můžete pořídit dřevěnou, nebo plastovou houpačku se zábranou. Tyto modely jsou většinou vhodné pro děti od 1 roku. Starším dětem můžete pořídit verzi bez zábrany, nebo speciální rostoucí provedení. Délka zavěšení lze zpravidla nastavovat podle aktuální výšky dítěte. Co do skladnosti tyto domácí typy vyhrávají. Když se houpačka nepoužívá, lze zvednout ke stropu a zaháknout.

Venkovní houpačka s konstrukcí

Běžně známá hřišťová varianta na lanech či řetězech je většinou pevně ukotvena v zemi. Nosné trámy jsou vyrobeny z odolné oceli, sedátka obvykle z plastu. Variantou venkovní houpačky je moderní Sling Swing model s pružným plastovým sedátkem, který se podle váhy dítěte vytvaruje do písmene U. Jelikož tyto houpačky nedisponují žádným opěradlem, nebo madlem, jsou vhodné pro starší děti.

Závěsné houpačky je třeba zavěsit na nosný trám, venkovní houpačky mohou být vybavené vlastní konstrukcí #### Vahadlová houpačka

Pro sourozence jako dělaná venkovní vahadlová houpačka má pevné ukotvení, sedátka a silná madla na držení. Většina modelů je opatřena gumovými dorazy tlumící dopady na zem.

Materiál

Mezi nejčastější materiály dětských houpaček patří dřevo, plast a kov. Dřevěné houpačky působí tradičním dojmem a skvěle se hodí také do interiérů. Dřevo je ošetřené, díky čemuž ho můžete bez obav používat také na zahradách. Velká nosnost a dlouhá životnost je dalším důvodem, proč se tento přírodní materiál stále těší velké oblibě.

Kovové houpačky se nacházejí na zahradách a jsou buď pevně zapuštěné do země, nebo prostřednictvím stojanu samostatně visí v prostoru. Pevné nejčastěji ocelové konstrukce doplňují plastové sedáky. Podobně jako plast zajistí kovové provedení dlouhou životnost i vysokou nosnost. Plastové houpačky patří spolu s textilními k těm nejlehčím. Plast sice nevydrží tak dlouho jako ostatní materiály, je zato levnější a dětem se mnohdy líbí nejvíc, protože se vyrábí v pestrobarevných provedeních.

Nosnost

Před nákupem vybrané houpačky si zkontrolujte její nosnost, která úzce souvisí s doporučeným věkem. Dětem do cca 1 roku můžete pořídit modely jen s 20kg nosností, zatímco dětem do 3 let postačí houpačky s 50kg nosností. Běžným standardem jsou potom konstrukce s nosností 70 kg a více. Vždy také záleží na daném umístění, jestli houpačka stojí pevně v zemi, visí ze stromu nebo doma mezi futry.

Umístění

Podle typu houpačky vybírejte následné umístění, nebo naopak. Podle možného umístění volte vhodnou houpačku. Vždy však zajistěte bezpečné místo, které poskytne dostatečný prostor na houpání ve všech směrech. Houpačka by měla stát na stabilním povrchu ideálně takovým, který tlumí dopad. Venku lze postavit samostatně stojící houpačku s konstrukcí, zapuštěnou betonem nebo lehkou verzi spustit z pevné větve stromu. Domácí verze bývají zavěšené přímo ze stropu nebo stojí mezi dveřními zárubněmi.

Doplňky na hřiště

Postupem času můžete venkovní houpačku obohatit o další prvky a spolu s dětmi tak vytvořit jejich soukromé vysněné hřiště. K houpačce většinou bezprostředně patří také skluzavka s pískovištěm. I při jeho stavbě se můžete s dětmi vyřádit a naučit je něco nového. Rádi byste pořídili nejraději všechno hned a ideálně bez práce? Porozhlédněte se v nabídce velkých hracích sestav, které kromě vyjmenovaných částí hřiště mohou obsahovat ještě hrací domečky, horolezeckou stěnu a jiné vychytávky.