Není jednoduché vyznat se v tom, k čemu se hodí kartáč na vlasy a k jakému účelu je zase lepší zvolit hřeben. Každý typ vlasů potřebuje něco jiného. Nyní vám povíme, jaká kritéria jsou pro výběr kartáče nebo hřebenu těmi rozhodujícími.
Není jednoduché vyznat se v tom, k čemu se hodí kartáč na vlasy a k jakému účelu je zase lepší zvolit hřeben. Každý typ vlasů potřebuje něco jiného. Nyní vám povíme, jaká kritéria jsou pro výběr kartáče nebo hřebenu těmi rozhodujícími.
Hřeben na vlasy oceníte především při rozčesávání mokrých vlasů.
Hřeben se silnými a řídkými zuby ocení lidé s dlouhými a hustými vlasy
Hřeben se slabšími a hustějšími zuby naopak více vyhovují lidem s krátkými vlasy
Většinou se vyrábí z plastu
Kartáč na vlasy
Kartáčů existuje nepřeberné množství, které se liší materiálem nebo použitými štětinami. Ocení ho zejména lidé s dlouhými nebo polodlouhými vlasy.
Vhodný na styling vlasů
Nese plochý, zahnutý nebo kulatý tvar
Oblíbený je dřevěný kartáč s přírodními štětinami
Vlasoví stylisté radí, abyste si nekupovali kartáč se štětinami z tvrdého materiálu. Tyto štětiny pak mohou poškodit strukturu vlasů a potrhat je. Navíc nesvědčí ani samotné pokožce hlavy.
Podle čeho vybrat
Typ vlasů
Jemné a rovné vlasy
Máte-li jemné a rovné vlasy, pak oceníte kartáč s měkčími štětinami. Máte-li vlasy delší, po umytí hlavy vždy použijte hřeben s řídkými a silnějšími zuby. Obvykle platí, že čím delší vlasy máte, tím větší průměr by měl kartáč mít. Na krátké vlasy použijte hřeben se slabšími zuby a s menšími rozestupy. Pro tvarování vlasů do požadovaného účesu použijte kulatý kartáč, přes nějž si můžete i vlasy vyfoukat, abyste jim dodali požadovaný objem.
Husté vlasy
V tomto případě určitě oceníte kartáč s o něco tvrdšími štětinami, které nemusejí být ani příliš husté. Taktéž oceníte spíše kulatý kartáč. Naopak plochý kartáč můžete použít na pročesávání vlasů při jejich sušení nebo pro docílení určitého stylingu.
Vlnité a krepaté vlasy
Za vyzkoušení určitě stojí elektrický ionizační kartáč, který kombinuje funkce žehličky a kartáče. Disponuje keramickými štětinami, které nepopálí pokožku hlavy. Zároveň zabraňují vysušování vlasů i pokožky hlavy. Elektrické kartáče oceníte i ve chvíli, kdy si chcete vlasy vyžehlit do rovna.
Krátké vlasy
O krátké vlasy se občas pečuje stejně těžko jako o dlouhé, zejména chcete-li dosáhnout nadýchaného vzhledu. Proto použijte dřevěný hřeben na vlasy, případně keramický kartáč s jemným zakřivením plochy a otvory, takzvanými tunely. Tak se vám budou vlasy lépe tvarovat. Jemné a krátké vlasy je možné také natupírovat tupírovacím hřebenem s hustými zuby. Tím dodáte vlasům neuvěřitelný objem.
Typy štětin
Kartáče si rovněž můžete vybrat podle typu štětin. Nejčastěji se setkáváme s pěti druhy.
Kančí štětiny
Jsou čistě přírodní a eliminují elektrizování vlasů. Protože jsou husté a jemné, hodí se také pro jemné nebo uměle prodloužené vlasy. Použít je ovšem můžete i na dětské vlásky. Nijak nedráždí pokožku hlavy a ještě ji příjemně masírují.
Plastové štětiny
Bývají buď pružné, nebo silné a pevné. Pružné štětinky často nese hřeben na rozčesávání vlasů, silnější a pevné oceníte, máte-li nepoddajné vlasy. Hřeben s plastovými štětinami kadeřníci využívají pro uhlazování, tupírování anebo důkladné rozčesávání vlasů. Velmi oblíbené jsou v posledních letech plastové kartáče s hustými štětinami a konkávním zakřivením, které při česání vůbec netahají.
Dikobraz
Tak se říká štětinám, které jsou utvořeny z plastových nebo nylonových a kančích štětin připomínajících dikobraza. Nesou výhody jak plastových, tak kančích štětin. Hodí se pro husté i jemné vlasy.
Dřevěné bodliny
Kartáče s dřevěnými bodlinami vlasy šetrně rozčešou a také masírují pokožku hlavy.
Nylonové štětiny
Jsou šetrné jak k vlasům, tak i k pokožce. Dodávají vlasům přirozený lesk a zamezují statickému poletování vlasů. Rovněž se vlasy po rozčesání těmito štětinami snadněji upravují.
Máte problémy s rozčesáváním vlasů? Pak si nezapomeňte vybrat správný šampon a kondicionér, který vám s rozčesáváním výrazně pomůže.
Pohlaví a materiál
Pohlaví
Kartáče a hřebeny lze vybírat i podle pohlaví. Takové kritérium ovšem nehraje až tak podstatnou roli jako ta výše zmíněná:
Dětský kartáč na vlasy - je citlivý k dětským vláskům i dětské pokožce hlavy; mívá husté a měkké štětinky
Pánský kartáč na vlasy - i muži mohou používat jak hřeben, tak i kartáč; nejvíce ovšem jistě ocení malý příruční hřeben, který slouží i jako módní doplněk
Unisex kartáč - nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, nebo jaké máte vlasy, svůj účel kartáč bezpochyby splní
Materiál
Také samotné tělo kartáče se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Velmi populární je dřevěný hřeben na vlasy, ale vyrábí se také z plastu či dokonce z keramiky nebo bambusu. V tomto případě hraje roli především to, co vám osobně nejvíc vyhovuje.
Tvar a barva
Tvar
I samotný tvar kartáče je velmi důležitý a hraje při stylingu účesu neopomenutelnou roli:
Kulatý kartáč - hodí se na zvětšení objemu vlasů; konce vlasů se s ním jednoduše podtočí; čím kratší vlasy máte, tím menší průměr musí kartáč mít
Plochý kartáč - využijeme při foukání vlasů do lehkého objemu či pro uhlazení vlasů; slouží i na rozčesávání vlasů
Detangle, tangle, tangle teezer - jsou typy kartáčů, které slouží k šetrnému rozčesávání vlasů
Barva
Máte-li kartáč jako módní doplněk či chcete, aby vám ladil s vybavením koupelny či toaletního stolku, můžete si vybrat i z téměř neomezeného množství barev.
Jako téměř každá věc, tak i hřeben vyžaduje pravidelnou údržbu. Ta spočívá především v tom, že je nutné vyndávat z kartáče zacuchané vlasy. Zároveň by se měl pravidelně mýt a dezinfikovat. V neposlední řadě myslete na to, že kartáč ani hřeben byste neměli půjčovat nikomu jinému. Budete-li tyto jednoduché zásady dodržovat, vlasy budou zdravější a nebudou se vám tolik mastit.
Fénování vlasů
Vlasy si vždy po umytí musíte vyfoukat, tak předejdete vzniku plísní na vlasové pokožce.
Vlasy si lehce vysušte ručníkem, především u hlavy.
Do délky vlasů naneste přípravek na ochranu vlasů před teplým vzduchem a případně trochu tužidla.
Nyní vlasy jemně rozčesejte, nejprve konce vlasů, pak přejděte k česání od kořínků.
Vlasy foukejte vždy přes kulatý kartáč, pramen po prameni a od spodních vlasů k těm horním (vrchní vlasy si na temeni sepněte skřipcem). Případně si vyfoukejte vlasy tak, že hlavu předkloníte a vlasy si při foukání vyčesáváte směrem dolů (od týlu k temeni hlavy). Tak získají dostatečný objem a to doslova za pár desítek vteřin.
Kartáč nebo hřeben bychom měli měnit každý rok, neboť se štětiny či zuby mohou vylámat, a také se v nich drží spousty bakterií. Staráte-li se však o svůj kartáč pravidelně a myjete ho v mýdlovém roztoku, vydrží vám klidně i dva roky.
Jak pečovat o kančí štětiny?
Kartáč s kančími štětinami pravidelně umývejte v teplejší vodě s trochou šamponu na vlasy. Nikdy ho však nenechte namáčet příliš dlouho.
Četla jsem, že kartáč lze umýt i jedlou sodou, je to pravda?
Ano. Jednu lžičku jedlé sody smíchejte s půl litrem teplé vody a kartáč do roztoku na dvacet minut ponořte. Poté ho opláchněte. Tuto metodu však nepoužívejte na čištění kartáčů s přírodními štětinami.