Plánované využití
Než začnete zkoumat jednotlivé parametry, zamyslete se, k čemu ho budete nejčastěji používat, co v něm budete vařit a také jaký typ ohřevu doma máte. Dokážete si tak lépe představit, jaký model potřebujete.
Druhy hrnců
Univerzální hrnec – Pokud chcete jeden model používat na všechno, pořiďte si středně velký univerzální hrnec.
Velký hrnec – Na vaření pro větší počet strávníků.
Hrnec na těstoviny – Na těstoviny se hodí vysoký hrnec s otvory v poklici nebo s perforovaným nástavcem, který vám usnadní cezení.
Rendlík – K ohřívání vody, mléka nebo vajec je ideální volbou rendlík neboli menší hrnec, který má často praktickou rukojeť, je vybaven nálevkou a v některých případech i poklicí.
Kastrol – Nízký hrnec se dnem o velkém průměru. Jinými slovy hrnec, který je výrazně širší než vyšší.
Napařovací hrnec – Tyto modely mají ve výbavě poklici a vyjímatelné napařovací nástavce, které do hrnce přesně zapadají a nahrazují pařáček. V jednom hrnci tak můžete připravit i víc chodů najednou.
Rozhodujícím faktorem při výběru hrnce je typ ohřevu, jaký máte. Ne všechny hrnce se hodí na všechny typy varných desek. Většina se dá použít jak na plynu, tak na elektrické desce. U plynu si dejte pozor na materiál úchytů – měl by být nehořlavý.
Obezřetnější byste měli být při výběru hrnce k vaření na indukční desce. Takové hrnce mohou být z libovolného materiálu, ale dno musí mít feromagnetické (nerez, smaltované kovy a litina). Každý hrnec určený k vaření na indukci by měl být označen symbolem indukce, ten se podobá spirálce.
Důležité parametry
U hrnců berte v úvahu nejen objem, ale i výšku a průměr dna. Objem hrnce volte podle toho, co v něm budete vařit a pro kolik osob.
Objem – pro 3člennou domácnost je ideální hrnec s objemem do 5 litrů, rodině o 4–6 členech dobře poslouží hrnce s objemem 5–10 litrů, vícečlenné rodiny či velké skupiny ocení velké hrnce s objemem nad 10 litrů.
Výška se většinou pohybuje mezi 6 až 35 cm.
Průměr dna vybírejte tak, aby alespoň přibližně odpovídal velikosti plotýnky, jakou máte. U příliš velkého hrnce na malé plotýnce by docházelo k nerovnoměrnému rozložení tepla. Naopak u malého hrnec na velké plotýnce by se mohly poškodit stěny nádoby. Průměr dna se u většiny hrnců pohybuje od 10 do 32 centimetrů, ale najdete i hrnce s 50cm průměrem.
Kvalita provedení
Ucha a rukojeti musí v každém případě dobře držet. V případě ukotvení na šroubky se stává, že se uvolní, a ucho se pak kýve. Lepší tedy je, když jsou úchyty napevno.
Energetické nároky při vaření do značné míry ovlivňuje těsnost poklice. Poklice by měla na hrnci dobře sedět a těsnit. Nejlépe přiléhají poklice se silikonovým okrajem.
Zaměřte se také na materiál, ze kterého je vyrobeno dno. Sendvičové dno se skládá z několika vrstev, nejčastěji se kombinují vodivé materiály, jako je například hliník, s nepřilnavými povrchovými úpravami. Díky tomu hrnce pracují efektivněji a s nižšími nároky na energii. Teplota je rovnoměrně rozvedená a nekolísá. Pokrm tak uvaříte rychleji a tím pádem i levněji.