Jak vybrat hrudní pás?

Potřebujete si při běhu nebo jízdě na kole, rotopedu nebo při úplně jiné fyzické aktivitě měřit tepovou frekvenci? Rádi byste věděli, jak na tom se svou kondičkou jste? Hrudní pás je oblíbenou sportovní pomůckou. Ne každý ale dokáže spolehlivě plnit svůj účel. Jaké hrudní pásy u nás máme a jak je používat?

Potřebujete si při běhu nebo jízdě na kole, rotopedu nebo při úplně jiné fyzické aktivitě měřit tepovou frekvenci? Rádi byste věděli, jak na tom se svou kondičkou jste? Hrudní pás je oblíbenou sportovní pomůckou. Ne každý ale dokáže spolehlivě plnit svůj účel. Jaké hrudní pásy u nás máme a jak je používat?

Doba čtení 3 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ

Hrudní pásy můžeme rozdělit na analogové a digitální dle přenosu signálu.

Analogový hrudní pás

Analogové pásy lze kombinovat s vybranými fitness trenažéry a sporttestery. Disponují komfortním a bezproblémovým způsobem snímání. Analogový přenos funguje o frekvenci 5 kHz.

Digitální hrudní pás

Rovněž digitální hrudní pás je kompatibilní s vybranými modely sporttesterů. Skládá se z digitálního snímače a elastického pásu.

Materiál

Téměř všechny hrudní pásy jsou příjemné, neškrtí a zároveň jsou natolik elastické, že padnou každé postavě, respektive na každou šířku hrudi. Vyrábí se z textilních materiálů, které jsou odolné proti vlhkosti.

Funkce

Počítání kalorií

Hrudní pásy v první řadě měří spálené kalorie a také naši tepovou frekvenci. Díky tomu si můžete stanovit denní plán cvičení a také si hlídat, zdali skutečně spalujete tuky.

Přenášení dat

Co dalšího umí? Přenášejí data pomocí Bluetooth či ANT+. Většina hrudních pásů ale funguje na bázi analogového přenosu o frekvenci 5 kHz. Při nákupu pásu je důležité zaměřit se také na to, aby nebyla frekvence kódovaná. Tak můžete využívat ten samý pás na více trenažérech.

Pomocí Bluetooth snadno data přenesete z hrudního pásu do mobilního telefonu.

Vlastní paměť

Mnohé také umí upozornit na příliš vysokou tepovou frekvenci a některé mají zabudovanou vlastní paměť, díky tomu je lze používat i bez chytrého mobilního telefonu.

Voděodolnost

V neposlední řadě také bývají voděodolné, rovněž se vyrábějí hrudní pásy přímo určené na vodní aktivity. Sportovní hodinky a hrudní pásy můžete propojit s těmito aplikacemi:

  • Endomondo

  • Runtastic

  • RunKeeper

  • Nike1

Výměna baterií

Možná oceníte taktéž funkci výměny baterií. Pokud u zakoupeného pásu baterii vyměnit nemůžete, musíte si zakoupit pás nový. Obvykle vám baterie vydrží na 200 až 400 hodin provozu.

Údržba

Hrudní pás je složen z popruhu a samotného vysílače, který lze propojit pomocí Bluetooth s mobilním telefonem. Jak ale takový pás udržovat, aby vám vydržel co nejdéle? U některých hrudních pásů jednoduše sejmete vysílač a pás lehce omyjete vlažnou či teplou vodou. Případně ho můžete vydezinfikovat pomocí dezinfekce v rozprašovači určené na textilie.

Velikost

Než si hrudní pás zakoupíte, je dobré si vyzkoušet, zdali vám sedí, jestli vás neškrtí nebo jestli vám při sportování nepadá. Hrudní pás umisťujeme vždy těsně pod prsa. Právě v těchto místech je měření nejpřesnější.

Nezapomeňte po každé sportovní aktivitě pás opláchnout vlažnou či teplou vodou.

Použití

Před každým použitím je zapotřebí pás, respektive jeho dotykové ploché elektrody, navlhčit vodou. Tak budou lépe vodivé pro přenos signálu. Hrudní pás nemusíte s trenažérem párovat pokaždé. Jakmile ho jednou spárujete, po pár vteřinách už se připojí sám. Po cvičení nezapomeňte pás opláchnout od potu.

Příslušenství

K hrudnímu pásu si nezapomeňte pořídit nezbytný sporttester, díky němuž získáte podrobný přehled o vaší fyzické aktivitě. Také by se vám mohl hodit dobíjecí kabel k nabíjení sporttesteru, případně ochranná fólie, která ochrání sklíčko sportovních hodinek před poškozením.

Nejčastější otázky

Bývají naměřené hodnoty přesné?

Obvykle platí, že elektrické senzory jsou přesnější než ty optické. Avšak ani v jednom případě nejsou naprosto přesné, vždy mají menší nebo větší odchylku.

Lze hrudní pás využívat i na strojích v posilovně?

Pokud si pořídíte hrudní pás s kompatibilním připojením přes ANT+ či Bluetooth, tak ano.

Mohu používat hrudní pás pod vodou?

Koupíte-li si voděodolný, případně vodotěsný pás určený přímo k vodním aktivitám, samozřejmě ho lze pod vodou používat.