Jak vybrat hudební nástroj pro děti?

Při výběru hudebních nástrojů pro děti se rozhodujeme především podle věku dítěte, podle určení, zda jde čistě o hračku, nebo zda chceme koupit hudební nástroj vhodný pro výuku, dále pak podle ceny.

Při výběru hudebních nástrojů pro děti se rozhodujeme především podle věku dítěte, podle určení, zda jde čistě o hračku, nebo zda chceme koupit hudební nástroj vhodný pro výuku, dále pak podle ceny.

Doba čtení 2 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Hudební nástroje pro nejmenší děti

Barevné plastové hračky – hrkátka, chrastítka a dále hračky se zvukovými efekty.

Hudební nástroje pro nejmenší děti mají za úkol především vzbuzovat zvědavost a snahu o prozkoumání daného nástroje.  Klasikou jsou dřevěná i z plastů vyrobená chrastítka a hrkátka, v posledních letech jsou stále oblíbenější hračky ve tvaru hudebních nástrojů vybavené světelnými a zvukovými efekty nebo různé zvukové podložky. Po zmáčknutí kláves, tlačítek nebo dotykových bodů vydávají různé zvuky, hrají jednotlivé tóny nebo celé melodie.

Hudební nástroje pro batolata

Hudební nástroje s jednoduchým ovládáním vyžadující aktivní přístup dítěte.

Příkladem takto jednoduché hudební hračky je například dřevěná figurka na kolečkách s xylofonem před sebou. Tahání za provázek uvede hračku do pohybu a figurka začne „hrát“ na nástroj.  Pro batolecí věk do 3 let jsou vhodné jednoduché tamburínky, rumba koule nebo malé bubínky.

Hudební nástroje pro školkové děti a předškoláky

Hudební nástroje vyžadující aktivní přístup a jemnější motoriku. Pomáhají rozvíjet hudební cítění a rytmus.

Pomáhají dětem ve vyjadřování se pomocí hudby. Skvělou volbou jsou sady hudebních nástrojů velikostně i barevně přizpůsobené dětskému spotřebiteli. V sadách obvykle bývají tamburína, xylofon, rumba koule, píšťalka nebo zobcová flétna, která napomáhá rozvoji správného dýchání, dále chrasticí vajíčka, činely, triangl apod. Některé sady nabízejí i foukací harmoniky či malou dětskou kytaru. Dítě má možnost vyzkoušet postupně různé druhy nástrojů a ve skupině s dalšími dětmi či dospělými objevovat krásy hudby i vlastní dřímající hudební potenciál.

Hudební nástroje pro školáky

Hračky vyžadující silně rozvinutou motoriku a (nebo) podporující kreativitu.

Školákům jsou určeny mikrofony, dětské mixážní pulty, interaktivní podložky na tancování atd. Rozvíjejí hudební cítění, podporují v pohybu i ve hře a napodobování. S nástupem do školy se děti mohou zaměřit nejen na hraní s hračkami, ale i na hraní opravdové. Od dětské kytary je už jen krůček k pořízení opravdového nástroje, od dětských kláves krok k výuce hry na klavír. 

Ať už se chystáme pořídit jakoukoli hudební hračku, vždy je dobré mít na paměti, pro jak staré dítě vybíráme, a volit i s ohledem na schopnosti a motorickou vyzrálost dítěte, jemuž je hudební hračka určena. Nejen kvůli případnému zranění, ale i riziku, že příliš složitým nástrojem dítě od dalších hudebních pokusů odradíme. A to by mohla být škoda daleko větší, než vůbec v raném věku nezačít.Vybírejme proto srdcem i rozumem.