Jak vybrat interiérové dveře?

Dokud v bytě ještě nemáte dveře, působí prostory prázdně a neútulně. Interiérové dveře dají vyniknout každému pokoji a z bezprizorních místností se rázem stanou plnohodnotné obývací pokoje, soukromé ložnice a dětské pokojíčky. Při výběru dveří proto dbejte nejen na bezpečnostní prvky, ale také estetickou část. Pozornost věnujte sjednocení kování s ostatními materiály a doplňky. Vše se dočtete v našem rádci Jak vybrat interiérové dveře.

Dokud v bytě ještě nemáte dveře, působí prostory prázdně a neútulně. Interiérové dveře dají vyniknout každému pokoji a z bezprizorních místností se rázem stanou plnohodnotné obývací pokoje, soukromé ložnice a dětské pokojíčky. Při výběru dveří proto dbejte nejen na bezpečnostní prvky, ale také estetickou část. Pozornost věnujte sjednocení kování s ostatními materiály a doplňky. Vše se dočtete v našem rádci Jak vybrat interiérové dveře.

Doba čtení 9 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Typy interiérových dveří

Jak vybrat vchodové dveře

Venkovní vchodové dveře jsou jednou z nejnamáhanějších částí domu, protože jsou vystaveny rozmarům počasí a občas i nešetrnému zacházení. Proto se zaměřte především na odolnost a zabezpečení. Oblíbenou šířkou jsou vchodové dveře 90 cm.

Vždy by mělo jít o bezpečnostní vchodové dveře a spadající do dostatečné bezpečnostní třídy – nejčastěji třídy 3. Bezpečnostní třída se určuje podle české technické normy, kdy třída č. 5 představuje nejodolnější bezpečnostní interiérové dveře, které by měly zloději odolávat minimálně 15 min.

Na výsledné ceně se dále promítnou také tepelně-izolační vlastnosti a případné protipožární provedení.

Vchodové dveře

Dvoukřídlé

Dvoukřídlé interiérové dveře jsou ideální do obývacího pokoje, nebo coby propojení např. obýváku s kuchyní. Kromě toho umožňují snadnou manipulaci nábytku a poskytnou i možnost skutečně dramatického entrée. Hodí se však pouze do velkých pokojů.

Dvoukřídlé dveře

Skládací

Především do menších bytů, paneláků a garsonek se hodí skládací dveře, které si nenárokují další cenný prostor v místnosti, kde se každý cm počítá. Využití najdou ale také ve velkých bytech jako zakrytí regálů nebo spíže. Kromě šetření místem nabízí většinou možnost jednoduchého zkrácení délky. Po složení však zasahují do prostoru mezi zárubněmi a zmenšují tak průchozí otvor.

Další variantou jsou pak posuvné interiérové dveře, které zpravidla neomezují průchod mezi zárubněmi.

Shrnovací dveře skládací

Posuvné dveře

Prosklené

Prosklené interiérové dveře jsou ideální volbou do chodby a místností bez oken, kam propouští světlo z vedlejšího pokoje. Prosklené dveře nejsou vhodné do ložnice, protože světlo z vedlejší místnosti vás bude rušit při spánku a rozčilovat pokaždé, když si někdo rozsvítí na nočních toulkách.

Interiérové dveře prosklené

Bezfalcové

Pro milovníky jednoduchého a čistého designu jsou tu bezfalcové interiérové dveře. Ty jsou zarovnány do stejné úrovně, jako zárubeň. V zárubni jsou schované i panty.

Bezfalcové dveře

Jak vybrat interiérové dveře a na co se zaměřit

Směr otevírání

U klasických otočných dveří s panty budete muset vyřešit také směr otevírání. Nejjednodušší pomůckou při volbě varianty je postavit se tak, aby se dveřní křídlo otevíralo směrem k vám. Pak se podívejte, kde jsou umístěné panty, budou-li po vaší pravé ruce, jde o dveře pravé, pokud je máte vlevo – půjde o levou orientaci.

Rozměry

Běžný rozměr dveří je 197 cm na výšku a 80 cm na šířku. Drtivá většina výrobců je ale schopná připravit i další rozměrové varianty, kdy můžete jednokřídlé dveře pořídit v šířce od 60 do 90 cm a výšce standardně do 210 cm. Pokud byste požadovali vyšší, musíte počítat se speciálními výztuhami.

Rozměry dveří je třeba brát v úvahu i tehdy, pokud vybíráte nábytek a potřebujete ho pohodlně pronést, především potom atypické kousky jako kulečníkový stůl atd. Oblíbenou šířkou jsou interiérové dveře 60 cm a výškou již zmiňované interiérové dveře 210 cm.

Vyhledávané kombinace rozměrů a směru otevírání jsou:

Interiérové dveře 60 cm pravéInteriérové dveře 70 cm pravéInteriérové dveře 80 cm pravéInteriérové dveře 80 cm levéInteriérové dveře 90 cm levé

Materiály

Skleněné interiérové dveře provzdušní a opticky zvětší každý pokoj. Vybírat můžete z různých vzorů, ornamentů (pískované nebo gravírované motivy) a úrovní průhlednosti. Především pokud máte v domácnosti děti vybírejte bezpečnostní skla lepená na fólii, nebo kalené tvrzené sklo, které se v případě rozbití netříští na ostré střepy.

Plastové interiérové dveře bývají často kombinované s dalšími materiály, např. sklem. Nabízí velké množství barevných variant a mezi jejich hlavní přednost patří snadná údržba.

Dřevěné interiérové dveře jsou tradičním a přírodním materiálem, který může být lakovaný, dýhovaný, případně v levnějším laminátovém provedení dřevo pouze imitující. Pro obvodový rám je dřevo skvělým materiálem poskytujícím perfektní možnost uchycení pantů bez toho, aniž by se časem vyviklaly.

  • Dýha - 100% přírodní materiál, který je možné nabarvit prakticky jakýmkoliv odstínem. Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o dřevo, proteplí váš domov a krásně provoní. Díky lakování je navíc dýha poměrně odolná, proto také cenově o něco vyšší.

  • Laminát - vysoce odolný materiál s množstvím výhod. Jednou z nich je skutečnost, že všechny dveře mohou být totožné (u přírodního dřeva toho nikdy nedocílíte). Stejně tak je možné napodobit prakticky jakýkoliv přírodní povrch.

  • Dřevotříska - jde o velmi odolnou výplň dveří. Má dobré zvukově-izolační vlastnosti, a proto je ideální pro vstupní dveře nebo jako výplň bezpečnostních dveří. Výjimečná bytelnost je ale vykoupena vyšší hmotností.

  • Voština - představuje nejlevnější výplň dveří. V podstatě se jedná o tvrzený papír poskládaný do šestiúhelníkových částí podobně jako včelí plástve. Voština je přírodním materiálem, který je lehký a variabilní, zato málo odolný.

  • Pěna - obvykle se setkáte s tvrzenou polyuretanovou (PUR) pěnou vytvarovanou do desky. Taková výplň má výborné tepelně-izolační vlastnosti a zároveň je lehká a pevná. Obsahuje ale chemické látky a k přírodnímu materiálu má daleko.

  • Textil a kůže - nejčastěji jsou používány v rámci povrchových úprav a vždy záleží na druhu nebo gramáži materiálu. Často se můžete setkat s koženkou či dražší přírodní usní.

Jak vybrat dveře do interiéru podle vlastností

Jaké bezpečnostní dveře do bytu

K velmi žádaným úpravám dveří patří bezpečnostní vyhotovení, které má mnohdy stejný vzhled jako obyčejné dveře. Nemusíte se proto obávat robustního a nedobytného vzezření. Bezpečnostní dveře by měly být zasazené do kovové zárubně a využívat bezpečnostní kování.

Jaké dveře zabrání požáru

S tím také úzce souvisí protipožární ochrana, jejichž primárním účelem je zastavit po určitou dobu (alespoň 15 min) šíření ohně do dalších místností. Protipožární dveře se vyrábějí v mnoha designových variantách, a dokonce i v prosklených verzích. Výhodou je možnost osazení i do zděných nebo sádrokartonových konstrukcí.

Jaké dveře do koupelny

Od dveří se často vyžaduje také hluková izolace, tu najdete u speciálních protihlukových a čalouněných dveří. Tento typ oceníte především v místnostech, kde potřebujete klid, nejčastěji v ložnici.

O perfektní tepelně-izolační vlastnosti se postarají i voděodolné dveře, které jsou vyrobené ze speciálního materiálu zvládající náhlé změny teplot a především vlhkost, a proto jsou skvělou volbou právě do koupelen.

Nejčastější dotazy

V případě venkovních vchodových dveří vedoucích na zahradu nebo na chodník z jedné a do předsíně nebo chodby bez oken z druhé strany, jsou takové dveře žádoucí, prosvětlí totiž danou místnost. Jako dveře do bytu, které vedou na domovní chodbu jsou však v každém případě vhodnější plné interiérové dveře, které vám poskytnou větší soukromí a pocit bezpečí.

  • Dřevěné dveře (i z dýhy) vyžadují speciální přípravky na dřevo a na rozdíl od skleněných dveří nesnesou příliš mnoho vody, která by mohla způsobit deformaci dřeva. To samé platí i o použití rozpouštědel, ta jsou na dřevěné a lakované dveře zcela nevhodná.

  • Skleněné dveře stačí umýt jakoukoliv čisticí směsí, osušit hadříkem z mikrovlákna a vyleštit papírovými ubrousky. Doporučujeme alespoň jednou za rok zkontrolovat panty a v případě potřeby je promazat vazelínou.