Platinové slitky a investiční mince
Platinové pamětní mince a medaile
Investiční platinu jsme pro Vás podle formy rozdělili do dvou kategorií:
Proč investovat do platiny?
Pokud hledáte konzervativní investici, která ve středně až dlouhodobém horizontu zhodnotí Vaše finance, drahé kovy jsou sázkou na jistotu. Rozkládají riziko, chrání Váš majetek před inflací a jsou celosvětově respektované.
Platina se oproti zlatu a stříbru vyznačuje vyšší tvrdostí, hustotou i odolností a také nízkým objemem produkce. Ročně se jí vytěží necelých 200 tun, což představuje pouhý zlomek vyprodukovaného objemu zlata a stříbra. Tato vzácnost logicky navyšuje cenu platiny.
Platina není jen investičním kovem. Díky řadě nenahraditelných chemických a mechanických vlastností nachází využití také v průmyslu, zejména automobilovém, s jehož stavem je poptávka po platině úzce propojena. V době ekonomického rozmachu roste cena platiny díky zvýšené průmyslové poptávce, v období útlumu pak platinu nakupují investoři, kteří ztrácejí důvěru v papírové peníze.
Proč investovat do slitků a investičních mincí?
Investiční slitky jsou dostupné v různých hmotnostech a velikostech. Totéž platí pro zahraniční investiční mince, které jsou emitovány v řadě nominálních hodnot. To umožňuje jednoduše regulovat, kolik prostředků investujete.
Předností investičních slitků a mincí je jejich vysoká likvidita. Kdekoliv na světě je lze odprodat za předem danou cenu – u obchodníků či v bankách. Jejich emise je neomezená, investor tak může zakoupit libovolné množství a není při tom limitován emisním nákladem.
Ceny investičních slitků a mincí jsou přímo závislé na vývoji cen drahého kovu na komoditní burze, v případě mincí také na vývoji příslušné měny. Tento způsob investování do platiny je vhodný pro ty, kdo nechtějí připlácet za přidanou numismatickou hodnotu v podobě jedinečného uměleckého zpracování.
Slitky a investiční mince
vysoká likvidita
100% závislost na ceně platiny na burze
neomezený emisní náklad
v případě slitků nulová umělecká a sběratelská hodnota
v případě mincí garance odkupu centrálními bankami
Proč investovat do pamětních mincí a medailí?
Pamětní mince a medaile přidávají platině rozměr investice do umění. To kompenzuje výkyvy cen drahého kovu a zatížení daní z přidané hodnoty. Omezený emisní náklad a špičkové zpracování činí z mincí a medailí žádaný sběratelský artikl a hodnota ucelené sbírky mnohonásobně převyšuje hodnotu drahého kovu.
Kvůli své vysoké tvrdosti je platina, na rozdíl od zlata a stříbra, méně vhodným materiálem pro ražbu – platinové pamětní mince a medaile proto nejsou běžné a těší se oblibě sběratelů.
Investování do pamětních mincí a medailí je zajímavou alternativou pro ty, kdo chtějí své finanční prostředky uložit do drahých kovů, ale kromě fyzického kovu chtějí vlastnit také něco, co má svou uměleckou hodnotu, která s léty poroste.
Největší výhodou pamětních mincí a medailí jsou výnosy, které nejsou závislé pouze na ceně samotného kovu. Důležitým faktorem je omezení emisního nákladu, které limituje množství sběratelů-investorů. Autory mincí a medailí jsou renomovaní výtvarníci a umělecké zušlechtění příznivě ovlivňuje tržní cenu i v případě, kdy je emisní náklad méně zajímavý.
Pamětní mince a medaile
nízká likvidita
přidaná umělecká hodnota
výběr témat
nízký emisní náklad
v případě mincí garance odkupu centrálními bankami
Daně a investiční platina
Daň z přidané hodnoty
Neplátci DPH, tj. běžní drobní investoři, nakupují platinu za plnou cenu včetně DPH ve výši 21 % a při následném prodeji daň nepřipočítávají. Plátci DPH sice také nakupují platinu za ceny s DPH, avšak mohou si tuto daň v nejbližším zdaňovacím období odečíst. Při prodeji pak cenu navýší o DPH – pokud je protistranou plátce, odečte si daň též, pokud neplátce, daň si odečíst nemůže. V případě platinových mincí není jejich nominální hodnota předmětem daně a zatížena je pouze částka nad nominál.
Daň z příjmu
Prodej platiny je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Častý a opakovaný prodej by však mohl vyznít jako nepřiznané podnikání. Pokud je platina zahrnuta do obchodního majetku pro výkon podnikatelské činnosti, daň z příjmu se na prodej nevztahuje pouze v případech, kdy byla jeho součástí déle než 5 let.
Slovníček pojmů
Pt
Chemická značka platiny pocházející ze španělského slova platino.
Ryzost
Číselný údaj o poměrném hmotnostním zastoupení drahého kovu v předmětu nebo slitině. Například investiční platina označená jako 999 či 999/1000 obsahuje pouhý 1 díl příměsí na 999 dílů drahého kovu.
Slitek
Investiční slitky existují ve dvou základních formách – těmi jsou lité cihly, respektive cihličky, a ražené destičky. Na každém slitku je uvedeno logo vydavatele, hmotnost, ryzost kovu, pečeť kvality a unikátní výrobní číslo.
Mince
Mince jsou emitovány autoritou určenou zákonem, zpravidla centrální bankou. Kromě toho, že se jedná o investiční nástroj, jde ze zákona o legální platidlo. Mezi povinné znaky mincí patří nominální hodnota, státní symbol či název země vydavatele a rok emise.
Medaile
Pod pojmem medaile se většině lidí vybaví vyznamenání nebo sportovní ocenění. Investiční a pamětní medaile jsou však na první pohled nerozeznatelné od mincí. Liší se absencí nominální hodnoty a nejsou proto legálním platidlem. Zpravidla je vydávají soukromé subjekty, nabízejí široký výběr témat, variant a hmotností. Nejsou svázány náležitostmi mincí a obvykle vycházejí v zajímavém emisním nákladu.
Avers / Averz
Lícová strana mince či medaile.
Revers / Reverz
Rubová strana mince či medaile.
Nominální hodnota
Nominální hodnota vyražená na lícní straně mince představuje hodnotu, kterou vlastník mince obdrží v případě, že požádá o její výměnu u centrální banky, která garantuje zpětný výkup mincí. Nejedná se o prodejní cenu.
Emisní náklad
Maximální množství mincí či medailí, které bude vydáno. Čím menší je emisní náklad, tím zajímavější je produkt ze sběratelského a investičního hlediska. Renomované podniky stanovený emisní náklad přísně limitují a nepřekračují.
Trojská unce / oz
Jednotka hmotnosti používaná na světových burzách s drahými kovy. 1 oz představuje 31,1 g drahého kovu.
Proof / špičková kvalita
Ražba takto označené mince či medaile probíhá pomocí speciálních leštěných razidel. Výsledný produkt má zrcadlově lesklou plochu a matný reliéf. Na produktových fotografiích bývá tento efekt znázorněn tmavým odleskem. Vyjmutí z ochranného obalu minci či medaili kvality proof znehodnotí – vystaví ji totiž dotyku, prachu a oxidaci.
Běžná kvalita / b. k. / standard
Ražba takto označené mince či medaile probíhá pomocí standardních razidel. Celý jejich povrch je matný a nevyžadují proto zvýšenou opatrnost jako kvalita proof.