Mít precizně zabezpečenou domácnost, restauraci nebo kancelář si přeje asi každý. Velkým dílem k tomu přispívají IP kamery, které za vás pohlídají vnitřní i vnější prostory. Dnes je navíc můžete ovládat i z telefonu. Jaká kamera do domu je nejvhodnější se dozvíte v našem rádci Jak vybrat IP kameru.
Mít precizně zabezpečenou domácnost, restauraci nebo kancelář si přeje asi každý. Velkým dílem k tomu přispívají IP kamery, které za vás pohlídají vnitřní i vnější prostory. Dnes je navíc můžete ovládat i z telefonu. Jaká kamera do domu je nejvhodnější se dozvíte v našem rádci Jak vybrat IP kameru.
IP kamery jsou modernější obdobou klasických CCTV kamer pro ochranu soukromých i veřejných objektů. Jejich vysílání můžete sledovat z telefonu či počítače a záznam ukládat na interní úložiště nebo paměťovou kartu. Díky kompaktním rozměrům jsou skvělou volbou do domácností, ale technicky zvládnou pokrýt i náročnější prostory. Pokud však preferujete levnější řešení, klasické analogové kamery jsou stále slušnou volbou a přinášejí i řadu výhod.
IP
IP kamery přenášejí video signál přes internet, a nepotřebují tak k provozu kabelové propojení s DVR systémem. Vysílání si můžete ihned pustit v telefonu a celou kamerou otáčet, pokud to daný model umožňuje.
Vyšší kvalita obrazu (Full HD/4K)
Nižší riziko rušení signálu
Bez zbytečných kabelů
Nutnost stabilního internetu
Dražší řešení
Analogové
Analogové kamery přenášejí signál koaxiálním kabelem, jímž řeší některé modely i napájení do sítě. Celkově jde o levnější variantu, která je však vykoupena horší kvalitou obrazu.
Přenos signálu probíhá bez nutnosti připojení k internetu
Modely IP kamer se dělí na vnitřní a venkovní. Jak napovídá název, IP kamery vnitřní jsou pro použití v interiérech (domácnosti, obchody), zatímco IP kamery venkovní pro dohlížení nad venkovními prostranstvími a vstupy. Při koupi se však ujistěte, že splňují normu IP66 či vyšší, což zaručí odolnost proti vodě a vniknutí pevných částic.
Zpravidla platí, že vnitřní kamery mají nižší míru odolnosti proti vandalismu a počasí. Naopak vnější jsou na externí vlivy připraveny a disponují větší ochranou. Dnes se na trhu vyskytují i kombinované modely vhodné kamkoliv.
Rozlišení vám prozradí, s jakými detaily je kamera schopna zachytit a přenášet obraz. Bývá typické, že vyšší hodnoty sahající až ke 4K kvalitě jsou k dispozici pouze u IP kamer. I analogové modely ale zvládnou vysílat v HD, což bude pro mnohé dostačující.
Kromě rozlišení by vás měla zajímat i světelnost – neboli schopnost kamery snímat i za šera, označena písmenem f. Čím nižší hodnota f, tím lepší světelnost a snímání ve zhoršených světelných podmínkách.
Wifi IP kamera – nejvíce zastoupená varianta se k internetu připojuje pomocí lokální Wifi sítě, skrze kterou proudí veškerá data. Znamená to výrazně snazší instalaci a širší možnosti využití, avšak za cenu vyšší pořizovací ceny a závislosti na výkyvech Wifi signálu.
Drátově – nejlevnější typ kamer se pomocí kabelu propojí s routerem a data následně přenáší prostřednictvím LAN sítě. Výhodou je vysoká spolehlivost a nižší cena, nevýhodou obtížnější instalace a menší univerzálnost využití.
3G/4G – tento typ se využívá v místech, kde není zavedeno internetové připojení. Vyžaduje proto vložení datové SIM karty. Výhodou je ale univerzální využití.
Ukládání záznamu
Interní úložiště - kamera je vybavena vlastním úložištěm, na které ukládá záznam. Ze zařízení jej následně můžete získat buď připojením k PC nebo produktovou aplikací.
Paměťová karta – výhodou je snadný přenos dat na jiné úložiště a možnost kapacitu snadno navýšit. Je také možné využívat více karet pro prodloužení možné délky záznamu.
NVR/DVR – speciální typ externího serveru, jenž slouží k ukládání videí. Server má vlastní paměť, případně může mít i volné sloty pro další rozšíření. Díky tomu má NVR nejvyšší kapacitu ze všech řešení.
Tvar
Bullet - kamery ve tvaru podlouhlého kvádru, které můžete běžně vidět na různých veřejných místech. Lze je totiž instalovat na prakticky jakkoliv nakloněný rovný povrch. Obvykle jsou uzpůsobeny venkovnímu použití, často tak bývají odolné proti vodě a dalším povětrnostním vlivům.
Dome - díky tvaru polokoule má kamera stále pevnou rovnou základnu, nejčastěji se proto montuje na strop či kolmou stěnu. Vyrábí se ve variantách pro vnitřní i venkovní použití, vybavena může být také antivandal krytem, který zabrání nežádoucímu poškození.
PTZ / Otočné - tento typ kamer má podobu plně otočné koule, a dokáže tedy zachytit celý prostor okolo sebe. Může se automaticky otáčet podle předem dané trasy nebo na základě podnětů z ovládacího panelu či aplikace.
Cube - jednoduchý typ kamery ve tvaru kostky, obvykle s podstavcem, který se používá především v domácnostech a kancelářích. Pokládá se volně na rovnou plochu, jako je třeba stůl či police.
Box - tyto kamery mají tělo ve tvaru kvádru, doplněné o vyměnitelný objektiv. Díky tomu mají široké možnosti využití, v kombinaci s kvalitní optikou se tak často využívají např. při kontrole kvality na výrobních linkách či sledování dopravy.
Fish Eye / Rybí Oko - kamery využívající objektiv s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností, kterého dosahují silně zakřiveným sklem. Mají proto velmi širokoúhlý záběr, např. při umístění do rohu tak dokáží zachytit prakticky celou místnost. Nevýhodou je mírná deformace obrazu.
Mini / mikro / pinhole - tyto kamery oplývají miniaturními rozměry a jejich účelem je jednoduše nebýt vidět. Často se instalují např. pod kryty světel nebo do dveří, díky čemuž je prakticky není možné postřehnout. Jejich nevýhodou je horší kvalita záznamu a malá výdrž baterie, avšak pro určité situace jsou nenahraditelné.
Napájení
Kamera musí mít dlouhodobý a spolehlivý zdroj energie. Nejčastěji se setkáte s PoE napájením, které umožňuje napájení a přenos signálu jediným kabelem zároveň. Jde o celkem pohodlnou metodu, avšak hůře maskovatelnou, pokud usilujete o co největší krytí vašeho zařízení.
Častý je i klasický akumulátor (baterie), který nabijete předem a vydrží několik hodin nepřetržitého snímání. Je tak vhodnější pro občasný záznam, pro celodenní a celonoční pokrytí raději dejte přednost jiné metodě.
Kromě skutečných kamer naleznete na trhu i řadu maket a realistických atrap. Ty můžete strategicky umístit tak, aby upoutaly pozornost místo skutečné kamery. Leckoho to odradí od nekalých činů.
Funkce
Bezdrátový přenos dat – typické pro IP modely
Napájení přes datový kabel – provoz skrz jediný kabel
Přisvícení IR LED diodami – osvícení prostoru před kamerou
Detekce pohybu – kamera se zapne po registrování pohybu
Podpora Wifi – umožňuje připojit kameru k bezdrátové síti
Propojení s chytrým zařízením – ovládejte kameru a spravujte záznamy přes mobil
Možnost otáčení – pokud má kamera otočný kloub, může švenkovat po místnosti
Redukce šumu – pro krystalicky čistý obraz
Možnost připojení externího čidla či alarmu – propojení s bezpečnostním systémem
Mikrofon – záznam zvuku
Detekce obličeje – užitečná zejména u domácích kamer
Rady na závěr
Zvládnu sám instalaci?
Pokud máte jedno zařízení jako součást domovního zabezpečení, zcela jistě zvládnete instalaci sami. Pokud však integrujete celý bezpečnostní systém s alarmem, DVR a několika kamerami, doporučujeme pomoc profesionální bezpečnostní/montážní firmy.
Jak zjistit IP adresu kamery?
IP adresu přiděluje kameře váš router. Předem tak dokážete určit pouze rozsah, ve kterém se tato adresa bude nacházet. Konkrétní IP adresu vám tak ukáže např. software využívaný k obsluze, ale nejjednodušší bude podívat se přímo do administrace vašeho routeru. Tam byste měli snadno najít všechna připojená zařízení, tedy i vaši IP kameru.
Jak připojit IP kameru přes Wifi?
Nejjednodušší je proces instalace u kamer, které jsou vybaveny vlastní baterií a bezdrátovým připojením k internetu. Tehdy je stačí pouze umístit či přidělat na potřebné místo, propojit se sítí a používat. Zejména u statických kamer dbejte na to, aby jejich čočka po instalaci mířila správným směrem.
Složitější situace nastává u kamer bez vlastního akumulátoru. Ty je buď potřeba připojit přímo do elektrické zásuvky, nebo propojit s domácí LAN sítí pomocí UTP kabelu, jenž se zároveň postará i o napájení. Pokud nemáte UTP kabely v místech pro kamery vyvedené, bude jejich instalace vyžadovat drobné stavební úpravy. Připojení do klasické zásuvky je tak výrazně jednodušší, esteticky se navíc dá vylepšit pomocí vodicích kabelových lišt.
Většina kamer umožňuje připojit se k internetu bezdrátově. Pokud je kamera určena pro připojení k mobilním datům, pak je do ní před prvním spuštěním potřeba vložit datovou SIM kartu. Pokud se připojuje k Wifi, obvykle se využívá funkce WPS. K tomu stačí stisknout WPS tlačítko na routeru a na samotné kameře. K prohlížení obrazu, záznamů a dalším nastavením pak slouží aplikace v telefonu nebo na počítači, která by kameru měla při připojení ke stejné síti automaticky detekovat.