Jak vybrat kancelářské křeslo nebo židli?

Dlouhé vysedávání u počítače v práci i ve volném čase se může negativně podepsat na stavu naší páteře. Dobře vybraná kancelářská židle nebo křeslo přispěje nejen ke správnému držení těla, snížení bolesti zad a krční páteře, ale do jisté míry i ke zvýšení efektivity práce. Jak vybrat kancelářské křeslo nebo židli podle různých požadavků se dočtete v našem rádci.

Dlouhé vysedávání u počítače v práci i ve volném čase se může negativně podepsat na stavu naší páteře. Dobře vybraná kancelářská židle nebo křeslo přispěje nejen ke správnému držení těla, snížení bolesti zad a krční páteře, ale do jisté míry i ke zvýšení efektivity práce. Jak vybrat kancelářské křeslo nebo židli podle různých požadavků se dočtete v našem rádci.

Doba čtení 7 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat kancelářské křeslo nebo židli podle doby sezení

Méně než 8 hodin

Požadavky na výbavu a mechanismus židle se většinou liší podle individuálních preferencí. Pro základní orientaci lze ale tyto nároky rozdělit podle doby, jakou běžně na židli trávíte.

Pokud to většinou neznamená celý pracovní den nebo hledáte spíše designový kousek pro svůj interiér, bude pro vás zásadnějším kritériem vzhled a materiál potahu židle.

V takovém případě volte silné polstrování a mechaniku tak moc neřešte. Bude stačit ta základní s pevným opěradlem. Na výběr máte u kancelářské židle z mnoha barev a potahů. Oblíbená je např.:

Kancelářská židle bílá Kancelářská židle šedá Kancelářská židle béžová Kancelářská židle červená Kancelářská židle fialová Kancelářská židle růžová Kancelářská židle zelená

8 hodin

Pokud se chystáte židli používat na klasickou osmihodinovou pracovní dobu, vybírejte kvalitní kancelářské židle s náležitými ergonomickými vlastnostmi. Vhodné jsou kancelářské židle synchronní i asynchronní.

Ideální je kancelářská židle s područkami, výškovou nastavitelností a posuvným sedákem. Vyhněte se křeslům, která vašim zádům při náklonu dopředu neposkytnou žádnou oporu.

Kancelářské židle s područkami

Více než 8 hodin

Využíváte sezení na kancelářské židli ještě k jiným účelům než pracovním? V tomto případě se vyplatí investovat do takového modelu, který vám maximálně vyhoví ve všech ohledech a zabrání přetěžování páteře.

Pohodlná je kancelářská židle s opěrkou hlavy a nezapomeňte také na polstrované područky, dynamický mechanismus, ergonomickou podporu páteře a nastavitelnou bederní opěrku.

Téměř nepostradatelnou funkcí pro dlouhodobé sezení je výškové polohování opěradla. Většinou ho lze polohovat nahoru a dolů (systém UP-DOWN), někdy můžete nastavit i sklon opěradla. Dále výšková nastavitelnost sedáku a možnost posunu sedáku, která vám umožní nastavit židli podle délky vašich nohou. Některé modely touto funkcí disponují automaticky, u jiných je možné mechanismus dokoupit.

Kancelářské židle s opěrkou hlavy

Výběr kancelářské židle dle typu mechaniky

Základní

Tato mechanika vám neumožňují nastavit sklon opěradla ani jeho vzdálenost od sedáku. Opěradlo je totiž k sedáku přiděláno napevno. Jediné, co lze nastavit, je výška opěradla. Tento typ mechaniky je ten nejzákladnější, a proto ho nejčastěji bude nabízet dětská kancelářská židle.

Dětské modely jsou speciálně uzpůsobeny dětské váze i anatomii. Židle určené pro uživatele s vyšší váhou by totiž na sezení dítěte nereagovaly správně a přítlak opěrky by vůči zádům dítěte zůstával prakticky nulový.

Dětské židle k psacímu stolu

Houpací

Houpací kancelářské židle obvykle mají pevně spojené opěradlo se sedákem. Jde tedy o jakési vylepšení základní verze. Jelikož nelze nastavit sklon opěráku, umožní houpací mechanismus pohyb dopředu či dozadu.

Tuhost houpání se nastavuje šroubem umístěným pod sedadlem nebo ovládacími páčkami. Křeslo lze zablokovat i v základní poloze.

Synchronní

Synchronní kancelářské židle zaručují skvělé ergonomické vlastnosti, protože opěradlo flexibilně kopíruje pohyby zad spolu s naklápěním sedáku. Jednoduše řečeno, židle se celá naklápí podle vaší polohy. Pokud se zakloníte, zakloní se i opěradlo a sedák se v tu chvíli přizvedne.

Tuhost pohybu snadno nastavíte pomocí šroubu nebo páček na ovládání. Pokud by vám pružné řešení nevyhovovalo, lze židli fixně nastavit do vámi zvolené ideální polohy. Tento typ mechaniky je považován za velmi kvalitní a doporučuje se pro židle k dlouhodobému sezení. Často tuto mechaniku využívá i tzv. balanční kancelářská židle.

Asynchronní

Umožní nastavit si sklon sedáku nezávisle na sklonu a poloze opěradla. K ovládání židle slouží tři páčky pod sedákem. První páčkou si nastavíte výšku sedáku od země, druhou polohujete opěradlo a třetí páčka upraví sklon sedáku. Díky své maximální variabilitě je tento typ židle vhodný i pro zdravotní kancelářské židle.

Kloubová

U kloubové mechaniky si bez problému nastavíte výšku, sklon i hloubku opěradla díky plastovému šroubu umístěnému na zadní straně křesla. To ale může být fyzicky náročnější v případě, že je šroub hodně utažený.

Některá křesla lze ovládat stlačovacími, nebo vysouvacími páčkami. Nevýhodou tohoto typu je vyšší poruchovost a nezbytnost občasného dotahování namáhaných šroubů.

Parametry a vlastnosti

Nosnost

Každé kancelářské křeslo nebo židle má svou maximální nosnost, kterou u produktu najdete uvedenou. Při výběru se řiďte váhou osoby, která na židli bude sedět.

Kancelářská židle s nosností 150 kg není žádnou výjimkou - na trhu nalezneme dokonce i židle dosahující nosnosti 200 kg. Nezapomínejte na to, že správně zvolená nosnost předchází nesprávnému sezení.

Rozměry

Záleží nejen na samotné výšce člověka, ale i na délce jeho nohou a trupu i šířce boků. Zajímejte se proto o výšku a šířku židle i o hloubku sedáku. Ideální je, pokud jsou všechny tři parametry nastavitelné, takže si židli přizpůsobíte sobě na míru. Pokud se navíc na židli bude střídat více uživatelů, je nastavitelnost nezbytností.

Ergonomie a pohodlí

Při denním sezení nejvíce využijete, nebo spíše pocítíte, bederní opěrku. Tvar bederní opěrky může být naznačen celkovým zakřivením opěradla, nebo být plasticky vytvarovaný např. pěnou či molitanem.

Nákladnější modely mají nastavitelnou bederní opěrku, takže si můžete přizpůsobit její výšku, hloubku, případně obojí. To využijí hlavně osoby vyšší než 175 cm, protože pro ně obvyklé umístění opěrky pravděpodobně nebude vyhovující.

Konstrukce

Základem kancelářské židle je křížová konstrukce. Cenově dostupnější jsou plastová provedení, jejichž nevýhodou je ale nižší životnost a nosnost. Pokud sedíte 8 a více hodin denně, vybírejte z odolnějších ocelových či hliníkových konstrukcí.

Opěrka zad, područky a sedák

Použité materiály na opěrky, područky a sedáky mohou značně ovlivnit výslednou životnost křesla. Levné kancelářské židle mívají opěrku zad i sedák vyrobené z plastu. U takových modelů ale hrozí rychlejší nástup únavy materiálu a v případě poškození není možná oprava. Kvalitnější provedení jsou v těchto částech z tvarované překližky.

Co se výplně těchto komponent týče, mohou být plněny nastříkáním nedeformovatelné polyuretanové pěny, která si díky své vysoké hustotě udrží tvar i po mnoha letech. V jiných případech může být pěna nahrazena molitanem a dalšími levnějšími materiály, u nichž hrozí rychlejší a nevratné prosezení.

Kancelářská židle bez područek

Potah

Potah křesla vybírejte podle účelu použití. Pro každodenní používání jsou ideální potahy, které jsou omyvatelné a prodyšné, mezi kterými vyniká síťovina a textilní čalounění. Oba tyto typy potahů jsou příjemné na dotek, avšak je nutná jejich pravidelná údržba a čištění.

Dáváte-li přednost designu nad komfortem, volte reprezentativnější potahy z kůže a syntetické kůže. Tyto potahy jsou však studené na dotek a v letních měsících podporují pocení.

Luxusní kožené varianty jsou o něco náročnější na údržbu než koženková, oproti těm však nabídnou delší životnost. Vždy ale u obou typů dávejte pozor na možnost otěru.

Dřevěná kancelářská židle Kancelářská židle síťovaná Kožená kancelářská židle Látkové kancelářské křeslo Čalouněné kancelářské židle

Barva

Jak už jsme naznačili, v naší nabídce najdete celou paletu nejrůznějších designů a barev. Pokud u vás tedy nevítězí klasika v podobě černého provedení, pak vám klade meze pouze vaše vlastní fantazie a barevné ladění vaší pracovny. Mezi méně klasické, ale stále populárnější patří např.:

Kancelářská židle hnědá Kancelářská židle tyrkysová Kancelářská židle oranžová Kancelářská židle žlutá Kancelářská židle modrá

Kolečka

Obecně platí, že na měkkou podlahu, tedy např. koberec, se hodí tvrdá kolečka z plastu. Naopak pokud máte tvrdou podlahu, jako je linoleum, parkety nebo plovoucí podlahu, vybírejte křeslo či židli s měkčími pogumovanými kolečky, která ji nepoškrábou.

Pokud chcete kancelářskou židli bez koleček, tedy stabilní židli bez pohybu, hledejte místo koleček tzv. kluzáky.

Příslušenství

K ochraně podlahy doporučujeme pořídit podložku pod židli. Ta se prodává samostatně v různých variantách pro všechny typy podlah. Nejčastějším materiálem je polykarbonát v transparentním provedení.

Pro zajištění maximálního komfortu nemusíte pořizovat speciální ortopedické kancelářské židle. Mnohdy stačí dokoupit vhodné rehabilitační pomůcky, mezi kterými doporučujeme bederní válce, protiskluzový podsedák, balanční podložku nebo prodyšnou ergonomickou opěrku.

Psací a pracovní stoly

Herní křesla

Jídelní židličky

Podložky pod židle

Rady na závěr

  • Kancelářské křeslo se nastavuje podle výšky, hmotnosti, délky nohou a potřeb konkrétního uživatele.

  • Při regulování se na sedák posaďte co nejvíce dozadu, aby se i vaše hýždě dotýkaly opěradla. Bederní opěrka musí poskytovat zádům oporu skutečně v oblasti beder, ani výše, ani níže.

  • Výšku sedáku upravte tak, aby vyhovovala výšce pracovního stolu a tak, abyste chodidly dosáhli na zem. Důležité je, aby mezi přední hranou sedáku a vaší podkolenní jamkou byla mezera alespoň 5 cm. Pokud není, posuňte sedák dozadu.

  • Seďte bedry opřeni o bederní opěrku a neposouvejte se na sedáku směrem dopředu. Jakmile nesedíte přímo na sedacích kostech, přetěžujete páteř v bederní oblasti a hrozí vám bolesti zad.

Mějte na paměti, že strnulé sezení není zdravé ani v tom nejdokonalejším křesle.

Za vyloženě nezdravé je považováno sezení přesahující 8 hodin. Zároveň bychom se měli každou hodinu alespoň jednou ze židle zvednou a na pár minut stát nebo se projít, aby naše zádové a ostatní svaly nezačaly ochabovat.

Nepohodlí a případná bolest zad nevyhnutelně vedou ke zhoršení psychického stavu. Špatně zvolená či nekvalitní židle má tím pádem přímý vliv na mentální zdraví a produktivitu a jejího uživatele.

Jednou z možností řešení je promazání pístu a všech dalších dostupných mechanických míst technickým mazivem. Pokud židle neumožňuje přístup k těmto částem, nezbývá bohužel nic jiného, než celý píst vyměnit za nový.

Další užitečné články