Nosnost
Každé kancelářské křeslo nebo židle má svou maximální nosnost, kterou u produktu najdete uvedenou. Při výběru se řiďte váhou osoby, která na židli bude sedět.
Kancelářská židle s nosností 150 kg není žádnou výjimkou - na trhu nalezneme dokonce i židle dosahující nosnosti 200 kg. Nezapomínejte na to, že správně zvolená nosnost předchází nesprávnému sezení.
Rozměry
Záleží nejen na samotné výšce člověka, ale i na délce jeho nohou a trupu i šířce boků. Zajímejte se proto o výšku a šířku židle i o hloubku sedáku. Ideální je, pokud jsou všechny tři parametry nastavitelné, takže si židli přizpůsobíte sobě na míru. Pokud se navíc na židli bude střídat více uživatelů, je nastavitelnost nezbytností.
Ergonomie a pohodlí
Při denním sezení nejvíce využijete, nebo spíše pocítíte, bederní opěrku. Tvar bederní opěrky může být naznačen celkovým zakřivením opěradla, nebo být plasticky vytvarovaný např. pěnou či molitanem.
Nákladnější modely mají nastavitelnou bederní opěrku, takže si můžete přizpůsobit její výšku, hloubku, případně obojí. To využijí hlavně osoby vyšší než 175 cm, protože pro ně obvyklé umístění opěrky pravděpodobně nebude vyhovující.
Konstrukce
Základem kancelářské židle je křížová konstrukce. Cenově dostupnější jsou plastová provedení, jejichž nevýhodou je ale nižší životnost a nosnost. Pokud sedíte 8 a více hodin denně, vybírejte z odolnějších ocelových či hliníkových konstrukcí.
Opěrka zad, područky a sedák
Použité materiály na opěrky, područky a sedáky mohou značně ovlivnit výslednou životnost křesla. Levné kancelářské židle mívají opěrku zad i sedák vyrobené z plastu. U takových modelů ale hrozí rychlejší nástup únavy materiálu a v případě poškození není možná oprava. Kvalitnější provedení jsou v těchto částech z tvarované překližky.
Co se výplně těchto komponent týče, mohou být plněny nastříkáním nedeformovatelné polyuretanové pěny, která si díky své vysoké hustotě udrží tvar i po mnoha letech. V jiných případech může být pěna nahrazena molitanem a dalšími levnějšími materiály, u nichž hrozí rychlejší a nevratné prosezení.
Kancelářská židle bez područek
Potah
Potah křesla vybírejte podle účelu použití. Pro každodenní používání jsou ideální potahy, které jsou omyvatelné a prodyšné, mezi kterými vyniká síťovina a textilní čalounění. Oba tyto typy potahů jsou příjemné na dotek, avšak je nutná jejich pravidelná údržba a čištění.
Dáváte-li přednost designu nad komfortem, volte reprezentativnější potahy z kůže a syntetické kůže. Tyto potahy jsou však studené na dotek a v letních měsících podporují pocení.
Luxusní kožené varianty jsou o něco náročnější na údržbu než koženková, oproti těm však nabídnou delší životnost. Vždy ale u obou typů dávejte pozor na možnost otěru.
Dřevěná kancelářská židle Kancelářská židle síťovaná Kožená kancelářská židle Látkové kancelářské křeslo Čalouněné kancelářské židle
Barva
Jak už jsme naznačili, v naší nabídce najdete celou paletu nejrůznějších designů a barev. Pokud u vás tedy nevítězí klasika v podobě černého provedení, pak vám klade meze pouze vaše vlastní fantazie a barevné ladění vaší pracovny. Mezi méně klasické, ale stále populárnější patří např.:
Kancelářská židle hnědá Kancelářská židle tyrkysová Kancelářská židle oranžová Kancelářská židle žlutá Kancelářská židle modrá
Kolečka
Obecně platí, že na měkkou podlahu, tedy např. koberec, se hodí tvrdá kolečka z plastu. Naopak pokud máte tvrdou podlahu, jako je linoleum, parkety nebo plovoucí podlahu, vybírejte křeslo či židli s měkčími pogumovanými kolečky, která ji nepoškrábou.
Pokud chcete kancelářskou židli bez koleček, tedy stabilní židli bez pohybu, hledejte místo koleček tzv. kluzáky.