Věk hráče
U každé karetní hry je uveden doporučený věk a ten byste měli vždy dodržovat. Pokud dítě nebude schopné porozumět pravidlům, otrávíte ho na dlouho dopředu, a hru mu tak nechtěně znechutit třeba i na několik let. Naštěstí je dnes k dostání mnoho karetních her pro děti do čtyř let, jako jsou pexeso, puzzle nebo karty s jednoduchými otázkami. Pro předškolní děti ve věku 4–6 let jsou vhodné karty se základními naučnými kartami, např. o přírodě, zvířátkách nebo k naučení abecedy. Děti od 7 let jsou schopné porozumět většině pravidel, a tak přicházejí na řadu složitější a také zábavnější hry. Strategické, kooperativní a také párty hry se budou líbit jak dětem od 14 let tak i dospělým. Při nákupu je třeba zohlednit i skutečnost, zda jde o hru českou nebo například o hru s anglickými texty.
Počet hráčů
Před výběrem hry si uvědomte, kolik hráčů ji bude hrát. Většina karetních her je určená pro 2 a více hráčů. Tím pádem lze hrát s celou rodinou či s kamarády. K dostání jsou i solitérní hry pro jednoho, například pasiáns či tarotové karty. Jedinec si může sám zahrát například i pexeso, ale přijde o napínavý souboj a část zábavy.
Karetní hry v balíčku nezabírají mnoho místa. I proto by se mohlo zdát, že jsou ideální na cestování. To ale platí jen v případech, pokud putují z ruky jednoho hráče ke druhému, nebo se vykládá jen malá část z nich, například na jednu hromádku. Často se ale karty musí rozložit na větší plochu a vzájemně porovnávat, přikládat nebo doplňovat, zkrátka interagovat. To však vyžaduje větší plochu, ideálně doma na stole nebo na podložce na zemi.
Počet karet
Sledujte i počet karet v balíčku. Mariášových karet je 32 a tento počet patří k nejmenším. Pexeso, vědomostní hry, žolíkové karty nebo taroty mají karet více. Stejně tak obrázkové karty (například Bang!), k nimž vychází další doplňkové sady. Obecně platí, že čím méně karet, tím jednodušší a rychlejší hra.
Obtížnost hry
Pexeso nebo prší jsou jednoduché hry, které pochopí i malé děti. Naopak jsou také hry s velkým množstvím karet a herních variací, takže se svou úrovní vyrovnají například šachům. Mezi těmito dvěma extrémy ale existuje celá řada her s různou obtížností a pravidly na půl stránky. Ty většinou pochopíte po prvním přečtení a jednotlivé situace si vyjasníte během samotné hry. Nejlepší je první hru dát jako zkušební, během které si ujasníte, případně osvěžíte, pravidla, a poté se pustit do ostrého boje.
Délka hry
Informaci o délce hry najdete většinou na balení. Jde často o orientační údaj, ale počítejte minimálně s 20 minutami na hru. Většina her se pak stihne do půl hodiny, nicméně v případě her se složitými strategiemi může jedna partie trvat hodinu i déle. Opět hru vybírejte podle toho, kolik času na ni máte, abyste ji nemuseli v polovině ukončit.