Jak vybrat karetní hru?

Karetní hry jsou fenoménem posledních několika let. Zatímco dříve se hrál jen mariáš, bridge nebo pasiáns, dnes je výběr mnohem bohatší. Existují solitérní hry, ale i takové, které může hrát šestičlenná skupina přátel. Hry mohou být krátké, nebo trvat déle než hodinu a některé nabídnou díky svému designu doslova a ilustracím umělecký zážitek.

Karetní hry jsou fenoménem posledních několika let. Zatímco dříve se hrál jen mariáš, bridge nebo pasiáns, dnes je výběr mnohem bohatší. Existují solitérní hry, ale i takové, které může hrát šestičlenná skupina přátel. Hry mohou být krátké, nebo trvat déle než hodinu a některé nabídnou díky svému designu doslova a ilustracím umělecký zážitek.

Doba čtení 6 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit

Věk hráče

U každé karetní hry je uveden doporučený věk a ten byste měli vždy dodržovat. Pokud dítě nebude schopné porozumět pravidlům, otrávíte ho na dlouho dopředu, a hru mu tak nechtěně znechutit třeba i na několik let. Naštěstí je dnes k dostání mnoho karetních her pro děti do čtyř let, jako jsou pexeso, puzzle nebo karty s jednoduchými otázkami. Pro předškolní děti ve věku 4–6 let jsou vhodné karty se základními naučnými kartami, např. o přírodě, zvířátkách nebo k naučení abecedy. Děti od 7 let jsou schopné porozumět většině pravidel, a tak přicházejí na řadu složitější a také zábavnější hry. Strategické, kooperativní a také párty hry se budou líbit jak dětem od 14 let tak i dospělým. Při nákupu je třeba zohlednit i skutečnost, zda jde o hru českou nebo například o hru s anglickými texty

Počet hráčů

Před výběrem hry si uvědomte, kolik hráčů ji bude hrát. Většina karetních her je určená pro 2 a více hráčů. Tím pádem lze hrát s celou rodinou či s kamarády. K dostání jsou i solitérní hry pro jednoho, například pasiáns či tarotové karty. Jedinec si může sám zahrát například i pexeso, ale přijde o napínavý souboj a část zábavy.

Karetní hry v balíčku nezabírají mnoho místa. I proto by se mohlo zdát, že jsou ideální na cestování. To ale platí jen v případech, pokud putují z ruky jednoho hráče ke druhému, nebo se vykládá jen malá část z nich, například na jednu hromádku. Často se ale karty musí rozložit na větší plochu a vzájemně porovnávat, přikládat nebo doplňovat, zkrátka interagovat. To však vyžaduje větší plochu, ideálně doma na stole nebo na podložce na zemi. 

Na karty je potřeba i dostatek místa

Počet karet

Sledujte i počet karet v balíčku. Mariášových karet je 32 a tento počet patří k nejmenším. Pexeso, vědomostní hry, žolíkové karty nebo taroty mají karet více. Stejně tak obrázkové karty (například Bang!), k nimž vychází další doplňkové sady. Obecně platí, že čím méně karet, tím jednodušší a rychlejší hra. 

Obtížnost hry

Pexeso nebo prší jsou jednoduché hry, které pochopí i malé děti. Naopak jsou také hry s velkým množstvím karet a herních variací, takže se svou úrovní vyrovnají například šachům. Mezi těmito dvěma extrémy ale existuje celá řada her s různou obtížností a pravidly na půl stránky. Ty většinou pochopíte po prvním přečtení a jednotlivé situace si vyjasníte během samotné hry. Nejlepší je první hru dát jako zkušební, během které si ujasníte, případně osvěžíte, pravidla, a poté se pustit do ostrého boje. 

Délka hry

Informaci o délce hry najdete většinou na balení. Jde často o orientační údaj, ale počítejte minimálně s 20 minutami na hru. Většina her se pak stihne do půl hodiny, nicméně v případě her se složitými strategiemi může jedna partie trvat hodinu i déle. Opět hru vybírejte podle toho, kolik času na ni máte, abyste ji nemuseli v polovině ukončit.

Míchačka karet vám usnadní mnoho práce a také budete mít jistotu, že karty během míchání nepomačkáte

Typy her a karet

Vědomostní a naučné hry

Pravidla těchto her bývají různá, ale princip ten samý – něco nového se dozvědět. Třeba o lidském těle, přírodě nebo historii. Z jedné strany karty mohou být otázky a z druhé odpovědi. Ty také někdy bývají na zcela jiné kartě. Složitost otázek je u jednotlivých her různá, aby hry mohly hrát malé děti i středoškoláci. Hry mohou být doplněné zajímavými ilustracemi, aby snáze upoutaly pozornost a byly názornější.

Tematické karetní hry

Karetní hry k filmům, seriálům nebo i k počítačovým hrám, například Pán prstenůHra o trůny nebo Harry Potter. Hry využívají reálie z již známého světa a navíc se hráči dozví něco nového. Zároveň mohou často hrát za známé postavy a měnit děj podle své vlastní fantazie a uvážení. 

Strategické hry

Jsou vhodnější pro dospělé a starší děti, které jsou schopné například plánovat několik kroků dopředu nebo odhadovat protihráčovy možnosti. Do této kategorie patří například populární Bang!. Jednotlivé partie trvají bez výjimky déle než 30 minut a žádná z nich se neopakuje. K těmto hrám často vychází doplňující sady s novými kartami či mechanikami, jež zvyšují variabilitu, a vás tak nikdy neomrzí. Pravidla bývají složitější, ale odměnou je kromě samotné výhry také procvičení mozku v kombinatorice. 

Párty hry

Jsou příkladem toho, že není nutné vyhrát, ale pobavit se. Často jsou spojené s úkoly, jako jsou malování, pantomima nebo uhodnutí osobnosti. Stejně tak mohou vyprávět příběh, kdy se hráči snaží jít po stopách k pachateli. Často má jeden z hráčů výjimečné postavení a vede další účastníky průběhem. 

Bang! je jedna z nejoblíbenějších her a stále k ní vycházejí rozšiřující balíčky

Postřehové hry

Jak už název napovídá v těchto hrách uplatní hráči hlavně postřeh. Jedná se například o klasické únikové hry upravené pro karetní svět. Musíte si všímat atypických věcí a reagovat na ně rychleji než soupeř. Hry mohou být dodávané i se stopkami nebo přesýpacími hodinami k odměřování času. Tento typ her často propojuje postřeh s pamětí nebo logickým uvažováním (hledání kompatibilních karet nebo umístění jedné konkrétní karty). 

Logické hry

V tomto případě je potřeba zapojit výhradně logické myšlení. Často jde o vyložení karet do konkrétního tvaru, případně získat karty s určitými hodnotami. Ať už z balíčků, nebo od soupeře, který se samozřejmě snaží o totéž. Samotné karty jsou často jen jednou z částí hry, bývají doplněny o hrací plán, kameny nebo kostky.

Paměťové hry

Jak si pamatujete filmové hlášky? Nebo pod kterou kartou je ten správný obrázek? Při hraní paměťových her trénujete vy nebo vaše děti paměť. Můžete si samozřejmě vybírat mezi dětskými, jednoduššími variantami a náročnějšími, které jsou na pomezí kvízu. Typickým příkladem je pexeso.

Z vykládání tarotových karet se může stát příjemný rituál spojený s meditací

Tarotové karty

Jsou spojované s vykládáním budoucnosti, nebo se hrou taroky. Používají se k věštění, studiu esoteriky nebo k meditaci. Velmi důležité je přečíst si v návodu výklad jednotlivých karet. Často bývají velmi hezky ilustrované.

Kvarteto

Jednoduchá hra, kdy se sbírají čtveřice karet, jež k sobě patří. Dětská varianta pracuje s tematikou aut, lodí, dinosaurů nebo třeba superhrdinů. 

Žolíkové karty

Kanasta, bridž nebo třeba klasické žolíky – to vše můžete s hrát s žolíkovými kartami. Jsou pojmenovány podle speciální karty, žolíka, který může ve hře zastupovat jakoukoli kartu. 

Mariášové karty

Skládají se z 32 karet ve čtyřech barvách, se kterými můžete hrát válku, prší, oko nebo třeba mariáš. Často jednoduchá pravidla a rychlý průběh hry baví hráče už mnoho let. Díky dostatečnému množství her a variant se s „mariáškami“ zabavíte klidně na několik hodin. 

UNO

Ve hře UNO přebíjíte karty podle barev a čísel. Kdo se svých zbaví co nejdříve a vykřikne UNO, vyhrál. Náměty pro motivy karet vychází třeba z tematiky filmů nebo seriálů. Velmi oblíbená rodinná hra, která vás zabaví na dlouhé hodiny.

UNO je skvělou zábavou pro celou rodinu např. při dlouhých zimních večerech

Černý Petr

Populární a jednoduchá hra pro menší děti, kdy se hledají správné dvojice karet. Komu zůstane v ruce Černý Petr, prohrál. Karty zobrazují tematiku klasických pohádek, moderních animáků (Ledové království) nebo hraných filmů (Superman, Batman). 

Rozšiřující sady

Týkají se často strategických nebo logických her. Mají svoje téma a hru obohacují o další mechaniky nebo prvky. Díky tomu je zaručeno, že hra bude zábavná i po mnoha měsících.

Typ karetní hry

Příklad

Naučné

Expedice příroda

Tematické

Harry Potter: Boj o Bradavice

Strategické

Bang!

Párty hry

Černé historky

Postřehové

Modrá kráva

Logické

6 bere!

Paměťové

Pexeso

Rodinné

Uno

Materiál

Většina karet je z papíru a podle toho byste s nimi měli také zacházet. Papír může být různě tvrdý a ohebný, nicméně byste karty neměli zbytečně namáhat, lámat je nebo nešetrně míchat.

Z plastu mohou být vyrobeny i samotné karty, které jsou potom odolnější proti odření, zlomení nebo mechanickému poškození. Setkat se můžete také s obaly, jež byste měli koupit na ochranu karet. To platí zejména pro sběratelské karetní hry, neboť některé mohou mít cenu mnoha stovek korun. Plastové bývají i doplňky, jako jsou kostky, mince nebo žetony. 

U některých her najdete i kovové prvky v podobě různých obalů, krabiček, kovových figurek nebo mincí a žetonů, které bývají většinou precizně zpracované. Kov nicméně hru o něco prodraží.

Užitečné články