Jak vybrat karimatku?

Nejen na kempování, ale i posezení v přírodě nebo na festivalu se vám bude hodit karimatka. Díky ní vám nebude zima od země a nebudete vnímat nerovnosti povrchu. Při výběru se zaměřte hlavně na to, kam s karimatkou budete vyrážet a jak ji hodláte nosit či přepravovat.

Nejen na kempování, ale i posezení v přírodě nebo na festivalu se vám bude hodit karimatka. Díky ní vám nebude zima od země a nebudete vnímat nerovnosti povrchu. Při výběru se zaměřte hlavně na to, kam s karimatkou budete vyrážet a jak ji hodláte nosit či přepravovat.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Typy

Nafukovací karimatka

Asi nejpohodlnější typ karimatky, jaký si můžete pořídit. Oproti samonafukovací variantě je o něco lehčí a sbalitelnější. Také vás dobře odizoluje před studenou zemí a jejími nerovnostmi. Pozor si však musíte dát v drsném terénu, kde hrozí propíchnutí materiálu. Nafukovačky totiž nejsou tolik odolné.

Pokud cestujete z místa na místo, může vás každodenní nafukování po čase zdržovat. Proto si vždy promyslete, kam karimatku budete nosit nejčastěji.

  • Maximální pohodlí

  • Skladná a lehká

  • Voděodolná

  • Nutnost nafouknutí

  • Náchylná na protržení, propíchnutí

Nafukovací karimatka

Samonafukovací karimatka

Tyto podložky výborně izolují i v chladnějším počasí, navíc skvěle vyrovnávají terénní nerovnosti, takže je skoro neucítíte.

Můžete je používat celoročně, avšak počítejte s jejich vyšší hmotností. Stejně jako u klasické nafukovačky, i zde kontrolujte terén a dávejte pozor na ostré kameny nebo i čerstvě posečené louky.

  • Výborná tepelná izolace

  • Pohodlí

  • Dobrá funkčnost i v náročných podmínkách

  • Vyšší hmotnost

  • Vyšší cena

  • Hrozí propíchnutí

Samonafukovací karimatka

Alumatka

Spíše než kvalitní podložku hledáte skladnou a univerzální karimatku třeba na posezení během pikniku? Alumatka vám bude dělat společnost na různých letních akcích, festivalech nebo třeba na pláži.

Oproti běžným karimatkám je pochopitelně méně pohodlná a během noci ucítíte jakoukoliv nerovnost.

  • Nízká hmotnost

  • Skladnost

  • Nízká cena

  • Nízký komfort

  • Nízká tepelná izolace

Alumatka

Pěnová karimatka

Ať už se chystáte do kempu nebo na cvičení, pěnová karimatka vám poskytne dobrou službu. Toto provedení je velmi lehké a také poměrně univerzální. Její velikost můžete na rozdíl od ostatních libovolně upravit nůžkami.

Možná vás v nabídce překvapí velké cenové rozpětí pěnových karimatek. Pořídit si totiž můžete klasickou pěnu z polyetylenu (PE) nebo mnohem kvalitnější, tedy i dražší EVA karimatku z ethylenvinylacetátu. Tento typ nenasákne vodu, lépe izoluje, a navíc je mnohem odolnější. Přibalit si jej můžete i do drsného a kamenitého terénu beze strachu z protržení.

  • Odolnost

  • Nízká hmotnost

  • Nižší cena

  • Horší skladnost

  • Méně pohodlná než nafukovací modely

Pěnová karimatka

Využití

Čundry a tábory

Chystáte se přespávat porůznu v terénu a svou karimatku budete nosit neustále na zádech? Zaměřte se na odolné provedení, které vám zároveň příliš nevychýlí hmotnost celé krosny. Ideální volbou může být pěnová karimatka z EVA pěny.

Trek

Podle toho, kam na trek se chystáte, vybírejte odpovídající výbavu. Do míst mírného pásma, které navštívíte během léta, si opět dobře poradíte s pěnovou EVA karimatkou, ale i kvalitní nafukovací variantou.

Festivaly

Zde libovolně filtrujte podle ceny. Stačit vám může obyčejná alumatka, ale i pěnová nebo levná nafukovací karimatka. Záleží, kolik komfortu potřebujete.

Kemp

Na takové to klasické české kempování se vám bude hodit samonafukovací karimatka. Ta vám spaní na tvrdé zemi maximálně zpříjemní. Počítat sice musíte s vyšší váhou, to vám ale v případě spaní na jednom místě nemusí příliš vadit. Zvlášť, pokud se do kempu dopravíte autem.

Extrémní podmínky

Do hor a náročné expedice se už pravděpodobně chystáte dobře vybaveni a zpraveni o všech možných rizikách. Důležitá pro vás bude dobrá izolace spolu s nižší hmotností a případně i odolnost.

Podle zkušeností a vlastních preferencí tak můžete dát přednost kvalitní nafukovací karimatce nebo pěnové skládací z EVA materiálu v kombinaci s alumatkou.

Parametry

Délka a šířka

Rozměry karimatky si vždy kontrolujte ku svým vlastním proporcím. Obecně platí, že délka karimatky by měla být ideálně zhruba o 15 cm delší než vaše výška. Alumatky seženete nejčastěji o délce 180 cm a šířce 60 cm, stejné rozměry mívají i pěnové karimatky. Samo/nafukovací karimatky se často označují i velikostmi small–large. Jejich výčet naleznete v tabulce níže.

Velikost

Určení

Orientační rozměry

Small

dětská karimatka

120 × 50 cm

Medium

dámské velikosti

168–180 × 50–60 cm

Regular

běžná postava

180–185 × 50–60 cm

Large

prodloužená délka

185–196 × 50–75 cm

Tloušťka

Tloušťka vám napoví něco o izolaci i skladnosti karimatky. Nejtenčím typem jsou alumatky, které dosahují cca 3 mm. Poslouží vám tak spíše jako vrstva bránící znečištění spacáku. Pěnové karimatky v PE provedení bývají silnější, zhruba 5–12 mm. Častějším používáním ale mohou slábnout.

Kvalitnější EVA karimatky dosahují přibližně 10–14 mm, dobře tak izolují a nabídnou dostatek pohodlí. Jakmile se tloušťka karimatky pohybuje v centimetrech, můžete si být jisti maximálním pohodlím a perfektní izolací.

Tvar

Pokud by vás zajímaly i jiné než obdélníkové tvary, můžete narazit i na anatomicky tvarované karimatky většinou v samo/nafukovací variantě. U nohou bývají zúžené a v rozích zaoblené. V této kategorii také najdete karimatky uzpůsobené ženské postavě. Takové podložky mají zesílené panely v oblasti zad, pánve a nohou pro lepší tepelný komfort.

Na pěnové karimatce si požadovaný tvar můžete klidně přizpůsobit nůžkami. Takto upravené modely však už budete v případě potřeby těžko reklamovat. Speciální variantou jsou karimatky do hamaky, které jsou přirozeně užší a vykrojené tak, aby dobře padly do prohnutého tvaru.

Hmotnost

Pokud zastáváte pohled člověka, který svou veškerou výbavu ponese celý den na zádech, pak vás jistě hmotnost karimatky bude zajímat. O alumatce v batohu nebudete takřka vědět, váží zhruba 100 g. Dobře tak doplní třeba méně kvalitní pěnovou karimatku. Ta může vážit od 150 do 400 g.

Pohodlí a dobrá izolace roste většinou s váhou, komfortní samonafukovací modely váží i 1 kg a více. Na delší treky proto volte odlehčené kvalitní karimatky (hi-tech nafukovací verze, skládací pěnové). Jsou sice dražší, ale tato investice se zaručeně vyplatí.

Skladnost

O skladnost karimatky vám půjde především, budete-li se do místa noclehu pohybovat po vlastní ose bez auta. Nejskladnější jsou pochopitelně alumatky, ty však coby hlavní spací podložka nejsou zcela dostačující. Pěnové karimatky jsou sice lehké, ale v běžném rolovacím provedení poměrně objemné. Z hlediska skladnosti vám tak lépe poslouží pěnové skládací karimatky. Ty složíte podobně jako harmoniku a lépe je tak vměstnáte do batohu.

Na skladnost karimatky má pochopitelně vliv také její tloušťka. Čím tlustší kousek máte, tím hůře se vám bude pěchovat do batohu a pravděpodobně se i více pronese.

Rady na závěr

Samonafukovací karimatky jsou tvořené speciální pěnou s otevřenými póry, které jsou zapuštěné v nepropustné tkanině. Jakmile otevřete ventil, pěna do sebe začne nasávat vzduch, a tím se rozpínat. Pro dokončení procesu budete muset zbytek lehce dofouknout a nakonec uzavřít ventil.

Pro složení samonafukovačky musíte nejdříve uvolnit ventil a poté tlakem na karimatku vzduch vyhnat ven. Uzavřete ventil, čímž zabráníte opětovnému nasávání vzduchu. Poté ji složte nebo srolujte do přepravní podoby. Sbalená samonafukovací karimatka vám v batohu většinou zabere méně místa než ta pěnová.

  • Samonafukovací karimatku neskladujte v teple, rozpáleném autě nebo na prudkém přímém slunci (typicky třeba v průběhu dne na batohu). Karimatka se může začít odlepovat, čímž se naruší celá její struktura a dojde k nevratnému poškození.

  • Alumatku pokládejte lesklou stranou nahoru a pěnou dolů. Hliník odráží tělesné teplo zpět, a tím zvyšuje celkový teplotní komfort.

  • Chystáte-li se do oblasti s ostrými skalami nebo pichlavou, čerstvě posekanou trávou, dobrou službu vám prokáží odolné EVA karimatky. Samonafukovací a nafukovací by se naopak na takovém terénu mohly poškodit.