K čemu budete klávesnici nejčastěji využívat? Jde vám o rychlé psaní, hraní her, nebo potřebujete konkrétní jazykovou variantu?
Typy spínačů klávesnice
Mechanické spínače
Pro hráče i náruživé spisovatele je ideální volbou mechanická klávesnice. Díky mechanickým spínačům jsou odolnější a mají delší životnost, disponují také nízkou aktivační hmotností, díky čemuž nejsou prsty při psaní tolik namáhány. Dělí se na tři základní typy:
Lineární mechanické spínače - nemají žádnou hmatovou odezvu a díky tomu se těší velké oblibě u gamerů. Jakmile klávesu stlačíte požadovanou silou, spínač sjede dolů konstantní rychlostí a stejně tak se vrací zpět. Běžným mechanickým spínačem je například Cherry MX Red, Cherry MX Speed, nebo Cherry MX Black.
Mechanické spínače s proklikem - od taktilních se liší právě proklikem - klávesa ze začátku příliš neodporuje, dokud nenarazí na posuvník, kde dojde k prudkému nárůstu odporu. Jakmile jej překonáte, dojde k uvolnění a klávesa dosáhne nejnižší pozice. Tento typ spínače doprovází typický hlasitý zvuk - pro někoho příjemný, pro jiné dráždivý. Jeho zástupcem je Cherry MX Blue.
Taktilní mechanické spínače - jejich hmatová odezva s různou silou - ta souvisí s odporem, který je po stisku nutné překonat. To je způsobeno rezistenční pružinkou se specifickým tvarem. Vyšší síla, kterou je nutné vyvinout, pak způsobí, že se klávesa rychleji dostane do koncové polohy. Tento typ spínače je tak vhodný na psaní všemi deseti a jejím zástupcem je například mechanický spínač Cherry MX Brown.
Membránové spínače
Ke snímání stisku používají membránové spínače plastovou folii, na které jsou plošné obvody. Tyto membrány se po dotyku prohnou, čímž dojde k sepnutí obvodu. Odpor kláves a jejich návrat do původní polohy má na starosti gumová báň. Jejich výroba je jednodušší a proto také levnější - nevýhodou je ovšem jejich nízká životnost. Pro zaznamenání dotyku je potřeba stisk s větší silou než u mechanických spínačů - z toho důvodu nejsou vhodné na hraní her, nebo psaní všemi deseti.
Typy klávesnice podle jazykové varianty
Při výběru klávesnice věnujte pozornost jazykovým variantám, které se liší specifickými znaky pro danou řeč. Česká klávesnice zobrazuje umístění diakritiky, ruská má na klávesách vyznačenou azbuku obdobně jako čínská klávesnice. Americká klávesnice US se vyznačuje umístěním písmene Z na klávese B01, tedy vedle písmene X - tzv. QWERTY rozložení kláves.
Jakou klávesnici zvolit podle funkcí a možností
Programovatelné klávesnice – umožní přiřadit klávesám speciální funkce a makra (sérii příkazů), například akci ve hře či grafickém programu.
Trackball – kulička vsazená do klávesnice nahrazující myš. Kurzor ovládáte dotykem libovolným směrem
Voděodolnost – u klávesnic většinou voděodolnost znamená odolnost proti polití, což je nejtypičtější scénář kontaktu klávesnice s tekutinou. Taková klávesnice disponuje ještě speciální membránou, která zabraňuje vniknutí tekutiny ke kontaktům.
USB hub (rozbočovač) – klávesnice má několik USB portů, od nichž lze připojovat periferie stejně jako do těch v samotném počítači.
Anti-ghosting – zabraňuje vzájemnému rušení kláves při stisku vícero z nich. Pokud tedy stisknete pět kláves najednou, počítač souběžně provede všech pět povelů. Jde o funkci důležitou zejména pro hráče.
N-Key rollover – číslo, které v označení nahrazuje písmeno „N“, udává počet kláves, které můžete najednou stisknout, aby počítač zaregistroval všechny.