Video nákupní rádce
Druhy klimatizace
Stropní
Stropní klimatizace jsou též známé jako kazetové klimatizace. Jde o moderní designové řešení zabudované ve stropu, které nezabírá žádné místo a zároveň dokáže rychle a rovnoměrně vychladit i veliké místnosti.
Jde o nenápadný model, který nezabírá žádný prostor, nedělá průvan a do místnosti přivádí čerstvý vzduch z venkovní jednotky. Jedná se o výkonné, moderní a energeticky efektivní řešení. I proto se připravte na vyšší cenu a složitější stavební zabudování.
Podstropní
Podstropní klimatizace jsou stejným druhem jako podokenní a parapetní klimatizace. Mají podobu radiátoru a hodí se hlavně pro umístění závěsem pod strop či pod okno. V situacích, kdy nemáme možnost umístit vnitřní jednotku na zeď, jsou velmi častou alternativní volbou.
Jedná se o úsporná zařízení, která jsou navíc tichá, snadno se instalují a nevyžadují složitou údržbu. Na druhou stranu nečekejte nadprůměrný výkon. Některé modely dokáží také topit a nabízí proto 2 způsoby využití - klimatizace topení.
Okenní
Okenní klimatizace se umisťují přímo do otvoru ve zdi nebo do okna, což je jejich hlavní výhoda. Sáhnete po nich opět v případě, že vám stavební řešení nenabízí jinou možnost. Tato vlastnost je však vykoupena hlučnějším provozem a skutečností, že si v podstatě zablokujete okno.
Jedná se o prostorově úsporné řešení a díky absenci venkovní jednotky se obejdete bez hadic a instalace je jednoduchá. Model je energeticky úsporný. Zároveň ale také méně výkonný. Snižuje vlhkost.
Nástěnná
Nástěnná klimatizace do bytu je častým řešením s obvykle jednou vnitřní a jednou vnější jednotkou. Najdete však i modely bez vnější části. Ideální pro chlazení jedné menší či středně veliké místnosti. Výhodou je tichý provoz, protože kompresor klimatizace je umístěný venku.
Stavebně je zabudování jednoduché a snadné je i ovládání. Výkonnější modely zvládnou vychladit i více místností a v zimě také zatopí. Teplotu upraví rychle a jsou poměrně levné.
Splitová a multisplitová
Klimatizace split je složena z jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky. Ty jsou spojené chladicím potrubím. Multisplitová klimatizace může mít až 5 vnitřních jednotek odlišných typů napojených na jednu společnou vnější jednotkou. Jedná se o úsporný, tichý a cenově výhodný systém, kde můžete dokonce použít různé typy vnitřních jednotek.
Výhodou je také individuální řízení teploty pro každou vnitřní jednotku. Pro celý systém vám stačí jeden přívod vzduchu. V případě poruchy však logicky přestanou fungovat všechny jednotky.
Mezistropní
Kanálová klimatizace je takřka neviditelný model zabudovaný v mezistropních prostorech. Je velmi výkonná, tichá a zvládne pokrýt i ty největší plochy, a je proto ideální volbou pro open space kanceláře, restaurace apod.
Navzdory komplikovanému stavebnímu zabudování je její údržba technicky nenáročná. Tyto modely je navíc možné spárovat se vzduchotechnickým potrubím.
Přídavné řešení pro váš karavan nebo obytný vůz hledejte v kategorii klimatizace na střeše.
Jak vybrat klimatizaci dle praktických funkcí
Zvlhčování a odvlhčování vzduchu
Některé klimatizace mohou kromě ochlazování také odvlhčovat či naopak zvlhčovat místnost. Hodnoty se v takovém případě udávají v litrech za hodinu a standardem je 1–2 l/hod. Zvlhčování využijete např. v kombinaci s podlahovým topením, které značně vysouší.
Časovač
Díky této funkci pohodlně nastavíte dobu spuštění nebo vypnutí klimatizace.
Vyklápěcí lamely
Z klimatizace proudí vzduch přes lamely. Vy můžete měnit úhel lamel a s ním i místo, kam bude chladný vzduch foukat.
Swing
Jde o pravidelný pohyb lamel, který rovnoměrně distribuuje klimatizovaný vzduch v místnosti.
Spánek
Během vašeho spánku přizpůsobí klimatizace teplotu vzduchu blíže k teplotě v místnosti. Tím dokáže ušetřit provozní náklady.
Auto restart
Když dojde k neplánované odstávce elektřiny, klimatizace se sama dokáže vrátit do původního nastavení.
Termostat
Opět jde o automatické zapnutí klimatizace, kdy termostat reaguje na změnu teploty. Pokud se vychýlí z požadované hodnoty, přístroj se sám zapne a upraví hodnotu zpět.
Dálkový ovladač
Zapínání, vypínání, změna intenzity – pokud nechcete ke každému úkonu vstávat, pořiďte si klimatizaci s dálkovým ovládáním. Naštěstí je dnes běžnou součástí většiny modelů.
Inverter
Klimatizace s inverterem rychleji dosáhnou požadované teploty a bez výkyvů ji udrží. Plynule totiž dokážou měnit výkon kompresoru a dodávají pouze tolik energie, kolik je zapotřebí. Tím efektivně snižují spotřebu energie a šetří peníze v řádu stovek korun ročně.
Tepelné čerpadlo
Klimatizace s tepelným čerpadlem dokáže vzduch nejen chladit, ale také ohřívat. Funkci najdete i u menších mobilních klimatizací, ty však zvládnou ohřát okolní vzduch jen o několik málo stupňů, a nemohou proto sloužit jako náhrada topení. V případě pořízení výkonné klimatizace ale můžete vytápět svůj domov jen jejím prostřednictvím.
Ionizace
Jde o proces čištění vzduchu, kdy je prach v místnosti nabíjený zápornými ionty. Ty se shlukují, jsou snáz zachyceny prachovými filtry a následně oxidovány a zničeny. Kromě klimatizací s touto funkcí můžete najít také samostatné čističky vzduchu s ionizací nebo přímo ionizátory.
Čištění vzduchu
Řada moderních klimatizací disponuje různými typy filtrů pro zachycení prachu, roztočů, kouře, bakterií, plísní nebo dokonce i virů. Pořízení klimatizace je pro vás zároveň příležitostí, jak v prostorech zajistit čistý vzduch. Tyto filtry mohou fungovat na chemickém principu nebo využívat nanočástice.
Různé programy chlazení
Když nechcete neustále hledat vhodné nastavení, bude pro vás tato funkce ideální. Klimatizace totiž může mít přednastavené programy, jako jsou krátký provoz na maximální intenzitu, tichý (noční) provoz nebo třeba provoz s postupně se snižujícím výkonem.
Nemáte možnost stavebních úprav? Pak je pro vás náš článek Nejlepší mobilní klimatizace. Více o kvalitě vzduchu ve vašem bytě najdete na naší stránce Co proti vysoké vlhkosti v bytě či domě.
Jakou klimatizaci do bytu
Nejlepší volbou do bytu s možností venkovní jednotky jsou klimatizace:
Nástěnné s venkovní jednotkou
Podstropní či parapetní
Multisplitové (v případě 3 až 5 místností)
Pokud možnost venkovní jednotky nemáme, pak připadají v úvahu klimatizace:
Nástěnné s pouze vnitřní jednotkou
Okenní pro zasazení přímo do okna či otvoru ve zdi
Jakou klimatizaci do domu
Výběr klimatizace do domu v případě neomezených možností stavebního zabudování a za předpokladu, že chcete pokrýt hned několik větších místností, je následovný:
Multisplitové
Stropní
Mezistropní pro vilu nebo opravdu veliký dům či v případě, kdy požadujeme zcela neviditelné řešení
Čím větší místnost, tím je zapotřebí větší chladící výkon. Obvyklý rozsah výkonu všech typů klimatizací je od 1,5 až do 14 kW. Obecným pravidlem je, že na 25-30 krychlových metrů připadá 1 kW výkonu.
Při určování odpovídajícího chladícího výkonu je vhodné zohlednit nejen objem místnosti, ale také např. počet oken a množství teplo vydávajících zařízení v místnosti. Berte v úvahu různé tepelné zisky, jako je teplo z kuchyně, které vzniká při vaření. I proto je lepší si ponechat výkonovou rezervu.
Typy klimatizací podle parametrů
Průtok vzduchu
Tuto hodnotu udávají výrobci v metrech krychlových za hodinu. Tato čísla by vás měla zajímat, pokud nechcete na změnu teploty čekat několik hodin. Objem místnosti, kterou chcete chladit, si porovnejte s průtokem vzduchu a řekněte si, jestli jde o dostatečně výkonné řešení.
Hlučnost
Minimální hodnota hluku je cca 20 dB – to však platí pro špičkovou split klimatizaci fungující v nočním režimu. O něco častější hodnota je 30 dB a většina klimatizací produkuje hluk na úrovni 40 dB. Mobilní klimatizace jsou hlučnější, málokdy se dostanou pod hodnoty 50 dB.
Odvod kondenzátu
Vedlejším produktem ochlazování a odvlhčování je voda a tu je třeba odvádět. Může to být třeba do nádržky na kondenzát, kde se voda sráží a jednou za čas je třeba ji vylít. Další možností je automatický výparník, kdy se voda v plynném skupenství dostává ven s horkým vzduchem. V tomto případě se nemusíte starat o včasné vylití nádobky.
Energetická náročnost
Vzhledem k tomu, že klimatizaci budete mít puštěnou vždy alespoň několik hodin, je lepší volit úspornější model s co nejvyšší energetickou třídou.
Nejčastější dotazy
Nemá klimatizace špatný vliv na zdraví?
Pravda je taková, že je vhodné pravidelně a intenzivně větrat i v případě klimatizací, které vodí čerstvý vzduch z venku do místnosti, protože přísun vzduchu nemusí být dostačující v závislosti na počtu osob vyskytujících se v dané místnosti. S teplotním rozdílem to raději nepřehánějte. Náhlé přechody z vysokých teplot do velmi nízkých často vyústí v oslabení imunity.
Jak dlouho mi klimatizace vydrží?
Pokud se o vaši klimatizaci budete dobře starat, vydržet by vám měla alespoň 15 let. Záleží však i na konkrétním typu, protože každý typ má jiné nároky na údržbu. Některé zvládnete udržovat sami, o jiné musí pečovat specializovaný technik.
Nebude mě klimatizace budit?
Většina moderních klimatizací má noční režim, a proto se nemusíte obávat, že by vás v noci rušila.
Kam je možné umístit venkovní jednotku?
Možnosti jsou obvykle neomezené, ať už se jedná o zeď, střechu, balkón či terasu. Pokud nám to okolnosti umožňují, lze ji umístit klidně i na chodbu nebo třeba do garáže.