4) Dejte na recenze
Pokud si ani po přečtení anotace nejste jisti, že jste vybrali správně, pročtěte si recenze na danou knihu. Recenze najdete na specializovaných webech nebo přímo na stránkách knihkupectví či v novinách a časopisech. Internetové recenze mají tu výhodu, že zůstávají k dohledání dlouhodobě. Velice snadno tak můžete najít recenzi na knihu, která už nějakou dobu není úplnou novinkou.
Pokud se ke čtení recenze uchýlíte, nezůstávejte pouze u jedné. Vždy je dobré podívat se na několik recenzí a porovnat je navzájem. Knižní recenze totiž ze své podstaty nemohou být ryze objektivní a jejich vyznění podléhá vkusu a preferencím recenzenta.
Dobrou nápovědou při výběru pro vás taky mohou být webové stránky s databázemi knih, kde mohou uživatelé stránek knihy komentovat a hodnotit. Můžete se tak např. dobrat k hodnocení knihy od desítek nebo stovek jejích čtenářů. Tyto stránky existují v českém jazyce, najdete je ale i na zahraničních webech.
Za kvalitu díla ručí i udělené literární ceny.
Pokud vybíráte knihu pro literárního fajnšmekra, dobrou nápovědou pro vás mohou být různá literární ocenění. Nejznámějším oceněním je mezinárodní Nobelova cena za literaturu udělovaná od roku 1901. V českém prostředí figuruje Magnesia Litera s jedenácti kategoriemi hodnotícími např. i poezii, knihy pro děti a mládež a překlad. Významnou českou cenou je Cena Jiřího Ortena pro mladé autory. Výhradně dětských knih se týká české ocenění Zlatá stuha a mezinárodní Cena Hanse Christiana Andersena. Ocenění Nejkrásnější česká kniha roku hodnotí knihy po stránce grafické.
5) Prozkoumejte aktuální trendy
Stejně jako u oblečení i při nákupu knih je dobré sledovat aktuální knižní trendy a být v obraze. A co v knižním světě v posledních letech frč í?
Severské detektivky
Napětí, vraždy, krev, strach a promyšlené zápletky, to všechno naleznete v severských detektivkách od autorů, jako je Jo Nesbo, Lars Kepler nebo Jusi Adler-Olsen. Detektivky vycházejí většinou v sériích na pokračování, všechny knihy ze série pak spojuje ústřední postava hlavního detektiva nebo vyšetřovatele. Mnohá díla severských krimi byla také převedená do filmové podoby.
Fantasy knihy
Tyto knihy nám otvírají bránu do jiných světů a umožňují nám alespoň na chvíli uniknout od problémů dnešní doby. Fenoménem tohoto žánru je v poslední době kniha Zaklínač (A. Sapkowski), kterého následuje série Hry o trůny (G. R. R. Martin) a nesmrtelný Harry Potter (J. K Rowlingová), jehož knižní série je sice ukončená, ale stále vychází nová a nová doplňující díla.
Cestopisy
Cestování je důležitá součást života, díky které si uvědomujeme vlastní svobodu. Ne každý má však k cestování odvahu, finance nebo mu brání jiné překážky. Díky cestopisům se tak můžeme podívat na místa, která bychom sami nikdy nenavštívili nebo jsme o jejich existenci ani nevěděli. Velmi oblíbené jsou pak cestopisy Ladislava Zibury psané s nadpozemským nadhledem a vytříbeným humorem.
Tematika holocaustu
Některé čtenáře knihy s touto tematikou přitahují jako magnet, jiní se jich nemohou ani dotknout. Knižní trh zaplavují stále nové příběhy z této temné doby. Patří ale mezi těžší kusy a ještě dlouho po jejich dočtení rezonují v mysli čtenáře. Velmi vyhledávanou je kniha Hana od české spisovatelky Aleny Mornštajnové či Zlodějka knih od australského autora Markuse Zusaka.
Young adult a new adult
Knihy young adult jsou určené pro náctileté čtenáře mezi 12–18 lety, new adult knihy pak zaujmou čtenáře mezi 18–30 lety. Do této kategorie spadají především knihy žánrů fantasy a sci-fi. Čtenáři se často ztotožňují s hlavními hrdiny knih, protože zažívají podobné životní situace – první lásky, odchod na vysokou školu, hledání prvního zaměstnání a rozjíždění kariéry.