Jak vybrat knihu?

Vybrat knihu pro sebe obvykle nebývá tak těžké. Větší výzvou je vybrat knihu pro druhého tak, aby se z ní nestal pouze lapač prachu. Podle čeho tedy knihy vybírat a na co se zaměřit?

Vybrat knihu pro sebe obvykle nebývá tak těžké. Větší výzvou je vybrat knihu pro druhého tak, aby se z ní nestal pouze lapač prachu. Podle čeho tedy knihy vybírat a na co se zaměřit?

Doba čtení 12 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Z jakých typů knih lze vybírat?

Knihy v posledních letech procházejí dramatickým vývojem, a tak máme možnost vybírat si kromě klasických knih i elektronické nebo audioknihy. Zvláštním typem jsou pak komiksy, které jsou někdy označované za tzv. deváté umění.

Papírová kniha

Klasické knihy jsou stále jedním z nejoblíbenějších dárků. Při jejich výběru velice záleží také na příležitosti, při níž chcete knihu darovat. V případě narozenin a Vánoc se hodí nákladnější tituly, např. s krásným grafickým provedením, pokud vybíráte knihu např. na dovolenou, sáhněte klidně po lehčí knize s měkkou vazbou, tzv. paperback. Chytrým řešením dárků je obdarovávání blízkých osob knihami, které vycházejí na pokračování. K narozeninám můžete dotyčnému darovat první díl, k svátku druhý, a tak můžete pokračovat až do konce série.

  • Velkou výhodou klasické knihy je fyzický zážitek z jejího čtení – vůně a tiché šustění stránek.

  • Pokud má kniha pěknou obálku, může se stát krásným kouskem do knihovny.

  • Tištěné knihy můžete, na rozdíl od knih elektronických, bez problémů komukoli půjčit. Ale zároveň si musíte pohlídat navrácení knihy.

  • Kniha časem neztrácí hodnotu, naopak ji nabývá.

  • Pokud někomu darujete knihu, nedáváte mu pouhou věc, ale zážitek, radost a vlastně i možnost odpočinku.

  • Nevýhodou klasické knihy může být její váha, což můžete obzvláště u silné „bichle“ pocítit jak při jejím bezprostředním čtení, kdy se unaví vaše ruce, tak při jejím transportu z místa na místo, kdy se unaví pravděpodobně vaše záda.

  • Skladování klasických knih vás také může trochu potrápit, vlastníte-li jich mnoho.

Elektronická kniha

E-kniha je velice praktická pro čtení při cestování, můžete mít díky ní u sebe víc rozečtených knih naráz, aniž byste museli nosit krosnu.

Elektronické knihy jsou v porovnání s klasickými knihami výrazně levnější. Na druhou stranu je ale potřeba pořídit si nosič, na kterém budete e-booky číst. Vstupní investice je tedy o něco vyšší, ale poměrně brzy se vrátí.

  • Přizpůsobování velikosti písma podle požadavku čtenáře, dobře se tak z ní čte i lidem se zhoršeným zrakem. Některé čtečky elektronických knih nabízejí i podsvícený displej.

  • Možnost psát poznámky přímo k textu či v textu vyhledávat.

  • Některé e-knihy jsou zdarma ke stažení na internetu.

  • Elektronická kniha je stažená do pár minut, a nemusíte tak chodit do obchodu.

  • Řada knižních titulů ještě nevyšla i v podobě e-knihy.

  • E-knihy nejsou kvůli své protipirátské ochraně uzpůsobeny k půjčování.

  • Na rozdíl od klasické knihy prostě nevoní a nešustí stránkami.

E-book elektronické knihy

Audiokniha

Audiokniha (též mluvené slovo) je zvukový záznam předčítané knihy. Obrovskou výhodou audioknih je, že umožňují svému posluchači vychutnávat si knižní příběhy, aniž by musel zaměstnávat oči čtením. Audioknihy se tím pádem hodí k poslechu i při činnostech, které naplno zaměstnávají zrak, jako je např. řízení auta, vaření, domácí práce. Audioknihy se dají využít také třeba při cestě MHD či při pobytu v nemocnici, jednoduše v situacích, kdy je pohodlnější mít mluvené slovo ve sluchátkách, než držet fyzický výtisk knihy v rukách.

Audioknihy lze poslouchat jako stažené soubory na počítači, mp3 přehrávači nebo např. z CD. Některé knihy lze poslouchat přímo z webu bez nutnosti jejich stahování. Pro poslech audioknih na chytrých telefonech existuje řada aplikací v češtině i angličtině.

  • Nezatěžují oči, které se při čtení namáhají

  • Lze je poslouchat např. při řízení auta, vaření nebo uklízení

  • Některé audioknihy je možné poslouchat přímo z webu bez nutnosti stažení

  • Vyžadují plnou soustředěnost, pokud se nesoustředíme 100%, je potřeba vracet se na místo, které si pamatujeme jako poslední

  • Občasné rušivé chyby ve výslovnosti např. cizích jmen

Audioknihy

Komiksy

Umělecké médium s obrázky a doprovodnými texty, většinou ve formě časopisů, komiksového alba nebo grafického románu. Klasikou, která potěší malé i velké, jsou komiksy společnosti Marvel. Milovníci asijské kultury jistě nepohrdnou japonským komiksem mangou, ta se čte zleva doprava. Do podoby komiksu se ale často převádějí i díla klasické literatury, a to světové i české.

  • Zaujme i zaryté nečtenáře

  • Do komiksu jsou převedena i díla klasické literatury, a tím se stávají zajímavější pro všechny čtenáře

  • Cizojazyčné komiksy lze číst i bez větší znalosti jazyka

  • Velký požadavek na prostor – grafické romány jsou často tlustoknihy

  • Vycházejí na pokračování – čtenář musí čekat na nové číslo

Komiksy a manga

Na co se při výběru zaměřit

Rozsah knihy

Měl by odpovídat čtenářské náruživosti obdarovaného. Neřiďte se pouze vizuální tloušťkou knihy, ale zkontrolujte raději počet stránek. Některé knihy jsou tištěny na tzv. volumenový papír, který je lehký, ale objemný. Výsledná kniha pak působí dojmem epochálního románu, ve skutečnosti může mít ale podstatně méně stránek, než se zdá. U elektronických knih je číslo stránek zkresleno velikostí písmenek, které si čtenář nastaví ve čtečce. Komiksové knihy bývají objemnější, to je ale způsobeno velkým množstvím obrázků.

Vazba

Knihy mohou mít měkkou nebo tvrdou vazbu. Knihy s tvrdou vazbou mají odolnější obálku, stojí ale více peněz než knihy s měkkou vazbou. Těm se také říká paperbacky – jsou lehčí a jejich obálka je ohebnější, hodí se proto lépe třeba na cesty a zároveň se jich vejde víc do knihovny. Paperback, nebo pevná vazba? Každá z nich má své výhody

Jazyk

Nemusíte se omezovat na nákup knih výhradně v českém jazyce. Na našem trhu je k dostání nepřeberné množství titulů také v originálním jazyce, případně v cizojazyčném překladu (němčina, angličtina, francouzština aj.). Velice oblíbené jsou také dvojjazyčné knihy (též bilingvní či zrcadlové), které umožňují čtení příběhu ve dvou jazycích zároveň. Jsou ideální pro rozšíření slovní zásoby v cizím jazyce.

Ilustrace a fotografie

Provedení a množství ilustrací v knize se významně podílí na její výsledné ceně. Kvalitní fotografie a ilustrace by měly být v knize tištěny na křídovém papíře, ten je ovšem nákladnější a také má vyšší gramáž. Než zakoupíte knihu s fotografiemi, nahlédněte dovnitř a ověřte si, zda jsou fotky vyhotoveny v patřičném rozlišení, tj. že jsou dostatečně „ostré“.

Darujte knihu, ne lapač prachu

Než přikročíte ke koupi knihy jako dárku, zamyslete se nad tím, kdo je vlastně tím, koho chcete obdarovat. Rozhodně platí pravidlo, že byste měli knihu vybírat podle jejího budoucího čtenáře, nikoli podle svých vlastních preferencí.

Zvažte, jak zdatným čtenářem dotyčná osoba je. Příležitostného čtenáře pravděpodobně nepotěší např. sebrané spisy ruských romanopisců, ale možná by pro něj byla dobrou volbou komiksová kniha. Svého čtenáře nezahrnou stránkami hustě potištěnými písmeny, přesto nabídnou poutavý příběh. Vášnivého čtenáře naopak neodbývejte tenkou povídkovou knihou, ale raději si zjistěte, jaké autory a žánry čte nejraději.

Pokud vybíráte knihu pro děti, zohledněte věk dítěte a také jeho čtenářské schopnosti. Pro nejmenší děti jsou vhodné obrázkové knížky nebo leporela. Existují také knížky určené ke hraní, takže se s jejich částmi dá nakládat např. jako s puzzlemi. Knížky, které budou podléhat třeba i příležitostnému „ochutnávání“ stran malého čtenáře, by neměly mít ostré rohy nebo hrany. Poohlédněte se po knihách z měkkých a omyvatelných materiálů. Pro první čtení jsou určeny knihy s většími písmeny a četnými ilustracemi.

Mnohé dětské knihy jsou interaktivní

Respektujte zájmy a vkus člověka, kterému knihu vybíráte. Romantickou duši pravděpodobně hororovou literaturou nenadchnete, právě tak se může stát, že milovník detektivek obdarovaný sbírkou básní svoji novou knihu ani neotevře.

5 tipů pro správný výběr knihy

1) Žánr vždy na prvním místě

Zjistěte si, jakému literárnímu žánru holduje člověk, kterému knihu vybíráte. Podstatně tím zredukujete obrovské množství knih, které trh nabízí, a bude se vám dále vybírat o dost lépe. V základu můžeme knižní žánry rozdělit na beletrii, populárně naučnou a naučnou (odbornou) literaturu. Zvláštní kategorií je pak literatura faktu, cizojazyčná literatura, knihy pro děti a také kuchařky.

  • Beletriekrásná literatura neboli beletrie je označení pro uměleckou prózu. Dnes se do tohoto žánru řadí především románová a povídková tvorba, patří sem také divadelní hry, ale i poezie. Do beletrie patří nejčtenější žánry – detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy a romány všeho druhu, od milostných až po historické. V beletrii tedy vyberete knihy téměř pro každého čtenáře. Doporučujeme vybírat také podle autora, protože každý autor má svůj osobitý styl psaní a specifickou slovní zásobu.

  • Naučná literatura – do této kategorie patří odborná literatura, která vykládá čtenářům vědecké poznatky. Knihy tohoto žánru jsou určené spíše pro odbornou veřejnost či ke studiu. Nalezneme zde encyklopedie, slovníky, odborné svazky o přírodních vědách, historii, průmyslu, umění, marketingu, managmentu, ale i společenských vědách. V textech je používána vědecká terminologie a jsou psány velmi vytříbeným stylem. Důraz je kladen na přesnost dat, která musí být podložena.

  • Populárně naučná literaturavěda předaná čtenáři zábavnější a čtivější formou, než jakou jsou psané klasické naučné knihy. Tyto knihy jsou určené i pro laickou veřejnost, která se chce vzdělávat například v historii, lingvistice, astrologii, psychologii nebo v jiném vědním oboru či se chtějí přiučit něco o zdravém životním stylu. Tyto knihy jsou vhodné pro čtenáře, kteří chtějí pracovat na osobním rozvoji, nejedná se tedy o oddechovou literaturu.

  • Literatura faktu – žánru, který literárními prostředky zpracovává dějinné nebo vědecké skutečnosti, se říká také Non Fikce. Patří sem deníková literatura, cestopisy, memoáry, reportáže, biografie, autobiografie a několik dalších. Do literatury faktu lze zařadit i cestopisy, které však mohou spadat i do beletrie, záleží na stylu, jakým je cestopis napsán. Příběhy v literatuře faktu se zakládají na reálných skutečnostech.

  • Kuchařky – v poslední době velmi oblíbený a vyhledávaný žánr. Kuchařky už dávno nejsou jen seznamem receptů. Dnes si můžeme pořídit kuchařky světoznámých šéfkuchařů, kteří nás nechají nahlédnout do své kuchyně i soukromí. Kuchařky jsou často tematicky zaměřené, např. podle ročního období, podle typu pokrmu – polévky, maso, ryby, či podle dané kuchyně – italská, francouzská, řecká, česká apod. Recepty bývají doplněny o lifestylové fotografie, které slouží také jako inspirace při servírování pokrmu.

  • Dětské knihy – jsou maximálně uzpůsobené pro dětské čtenáře, ať již svým fyzickým vzhledem (velikostí písmen, ilustracemi), nebo tématy (pohádky, říkanky). Často jsou dětské knihy interaktivní a doplněné např. o puzzle nebo samolepky. V kurzu jsou i knihy s chytrou tužkou, která dětem čte napsaný text nebo jim zadává kvízy. Při výběru dětských knih se řiďte doporučeným věkem cílového čtenáře a také jeho zájmy.

2) Přečtěte si, co říká anotace

Než knihu koupíte, vždy si přečtěte její anotaci, tedy její souhrnný obsah. Většinou bývá na zadní straně knihy, najít ji můžete případně na záložkách papírového obalu knihy. Neváhejte se do knihy na chvíli začíst. Uděláte si tak lepší představu o stylu, jakým je psaná, o jejím jazyku a celkové čtivosti.

Pokud knihu kupujete online, bude její anotace uvedena v popisku knihy. Čím dál častěji bývá u knih v e-shopech uvedena také ukázka textu knihy, někdy i jako soubor ke stažení v PDF formátu.

3) Autor jako sázka na jistotu

Také osobnost autora pro vás může být dobrým vodítkem, zda se bude kniha obdarovanému líbit. Buď můžete jít „najisto“ a koupit další knihu od spisovatele, jehož knihy dotyčný rád čte, nebo se můžete inspirovat doporučením knihkupce. Dnes se totiž často při popisu nových knih používá přirovnávání k již zavedeným a známým autorům.

Právě tak můžete narazit na tzv. autory pokračovatele, kteří navazují na dílo slavných, již nežijících autorů (např. pokračovatelé Agathy Christie atp.).

Řešením může být také volba knihy od autora, který sice není primárně spisovatelem, ale je známou osobností, se kterou člověk, pro nějž knihu vybíráte, sympatizuje. Velice oblíbené jsou dnes knihy od politiků, politických komentátorů, herců či sportovců.

V případě, že sáhnete po biografii (životopisu) nějaké osobnosti, věnujte pozornost tomu, zda je tato kniha přímo z pera dané osobnosti (autobiografie), případně zda ji tato osobnost alespoň autorizovala, tzn., že je tato kniha napsána ve spolupráci s ní nebo s jejím svolením. Řada publikací o slavných osobnostech je neautorizovaná, což prakticky znamená, že jejich autoři čtenářům předkládají informace nepotvrzené osobami, kterých se týkají.

4) Dejte na recenze

Pokud si ani po přečtení anotace nejste jisti, že jste vybrali správně, pročtěte si recenze na danou knihu. Recenze najdete na specializovaných webech nebo přímo na stránkách knihkupectví či v novinách a časopisech. Internetové recenze mají tu výhodu, že zůstávají k dohledání dlouhodobě. Velice snadno tak můžete najít recenzi na knihu, která už nějakou dobu není úplnou novinkou.

Pokud se ke čtení recenze uchýlíte, nezůstávejte pouze u jedné. Vždy je dobré podívat se na několik recenzí a porovnat je navzájem. Knižní recenze totiž ze své podstaty nemohou být ryze objektivní a jejich vyznění podléhá vkusu a preferencím recenzenta.

Dobrou nápovědou při výběru pro vás taky mohou být webové stránky s databázemi knih, kde mohou uživatelé stránek knihy komentovat a hodnotit. Můžete se tak např. dobrat k hodnocení knihy od desítek nebo stovek jejích čtenářů. Tyto stránky existují v českém jazyce, najdete je ale i na zahraničních webech.

Pokud vybíráte knihu pro literárního fajnšmekra, dobrou nápovědou pro vás mohou být různá literární ocenění. Nejznámějším oceněním je mezinárodní Nobelova cena za literaturu udělovaná od roku 1901. V českém prostředí figuruje Magnesia Litera s jedenácti kategoriemi hodnotícími např. i poezii, knihy pro děti a mládež a překlad. Významnou českou cenou je Cena Jiřího Ortena pro mladé autory. Výhradně dětských knih se týká české ocenění Zlatá stuha a mezinárodní Cena Hanse Christiana Andersena. Ocenění Nejkrásnější česká kniha roku hodnotí knihy po stránce grafické.

5) Prozkoumejte aktuální trendy

Stejně jako u oblečení i při nákupu knih je dobré sledovat aktuální knižní trendy a být v obraze. A co v knižním světě v posledních letech frčí?

Severské detektivky

Napětí, vraždy, krev, strach a promyšlené zápletky, to všechno naleznete v severských detektivkách od autorů, jako je Jo Nesbo, Lars Kepler nebo Jusi Adler-Olsen. Detektivky vycházejí většinou v sériích na pokračování, všechny knihy ze série pak spojuje ústřední postava hlavního detektiva nebo vyšetřovatele. Mnohá díla severských krimi byla také převedená do filmové podoby.

Fantasy knihy

Tyto knihy nám otvírají bránu do jiných světů a umožňují nám alespoň na chvíli uniknout od problémů dnešní doby. Fenoménem tohoto žánru je v poslední době kniha Zaklínač (A. Sapkowski), kterého následuje série Hry o trůny (G. R. R. Martin) a nesmrtelný Harry Potter (J. K Rowlingová), jehož knižní série je sice ukončená, ale stále vychází nová a nová doplňující díla. Fantasy knihy nás vezmou do jiného světa alespoň na chvíli

Cestopisy

Cestování je důležitá součást života, díky které si uvědomujeme vlastní svobodu. Ne každý má však k cestování odvahu, finance nebo mu brání jiné překážky. Díky cestopisům se tak můžeme podívat na místa, která bychom sami nikdy nenavštívili nebo jsme o jejich existenci ani nevěděli. Velmi oblíbené jsou pak cestopisy Ladislava Zibury psané s nadpozemským nadhledem a vytříbeným humorem.

Tematika holocaustu

Některé čtenáře knihy s touto tematikou přitahují jako magnet, jiní se jich nemohou ani dotknout. Knižní trh zaplavují stále nové příběhy z této temné doby. Patří ale mezi těžší kusy a ještě dlouho po jejich dočtení rezonují v mysli čtenáře. Velmi vyhledávanou je kniha Hana od české spisovatelky Aleny Mornštajnové či Zlodějka knih od australského autora Markuse Zusaka.

Young adult a new adult

Knihy young adult jsou určené pro náctileté čtenáře mezi 12–18 lety, new adult knihy pak zaujmou čtenáře mezi 18–30 lety. Do této kategorie spadají především knihy žánrů fantasy a sci-fi. Čtenáři se často ztotožňují s hlavními hrdiny knih, protože zažívají podobné životní situace – první lásky, odchod na vysokou školu, hledání prvního zaměstnání a rozjíždění kariéry.

Doplňky ke knihám

  • Záložka do knihy je patrně nejpoužívanějším doplňkem. Vybírat můžeme z rozličných tvarů, materiálů a vzorů. Oblíbené jsou 3D záložky nebo magnetické, které nám z knihy rozhodně nevypadnou. Potěší také záložky s oblíbeným motivem, například s Harry Potterem nebo Malým princem.

  • Lampičky na knihy nám poslouží například v autobuse, letadle, ve vlaku nebo i v ložnici, když nemůžeme usnout nebo nutně potřebujeme dočíst kapitolu. Některé lampičky lze připnout přímo na stránku nebo obal knihy, jiné si můžeme dát kolem krku a LED diody osvětlí celou dvoustránku. Existují i rámečky s LED světlem, rámeček stačí položit na právě čtenou stránku a efekt je podobný, jako bychom četli elektronickou knihu ve čtečce s podsvíceným displejem.

  • Obaly na knihy chrání knihu před poškozením. Hodí se především při častém cestování nebo při čtení na pláži, koupališti nebo v jiných podmínkách, které knihám příliš nesvědčí. Poslouží nám také ve chvíli, kdy si nepřejeme, aby každý věděl, jakou knihu zrovna čteme. Vybírat můžeme z mnoha materiálů, nejčastější jsou textilní nebo kožené obaly. Můžeme si jej ale také sami vyrobit a přidat i vlastní monogram či iniciály.