Jak vybrat kočárek?

Jde vám hlava kolem, jen co pomyslíte na to, co vše je potřeba zařídit pro miminko? Udělejte si jasno v tom, jaký kočárek bude pro vás ideální. Ať už hledáte trojkombinaci nebo vás lákají sportovní kočárky, výběr si projděte krok po kroku v našem rádci Jak vybrat kočárek.

Jde vám hlava kolem, jen co pomyslíte na to, co vše je potřeba zařídit pro miminko? Udělejte si jasno v tom, jaký kočárek bude pro vás ideální. Ať už hledáte trojkombinaci nebo vás lákají sportovní kočárky, výběr si projděte krok po kroku v našem rádci Jak vybrat kočárek.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat kočárek

Video nákupní rádce

Jak vybrat kočárek podle základního dělení

Jak vybrat kočárek pro miminko

Hluboký kočárek je určený pro miminka od jejich narození až do cca půl roku až 8 měsíců. Tyto kočárky přestávají stačit ve chvíli, kdy začne váš novorozenec dychtit po poznávání světa kolem něj. Konstrukce má 3 nebo 4 kola a hlubokou korbičku. V té miminko pohodlně leží a má kolem sebe dostatečný prostor.

Kočárek je dobře odpružený, a tak umožňuje snadné houpání a rovněž vyrovnání nerovností terénu. Nechybí prostor pro nejrůznější doplňky a výbavu. Samozřejmostí jsou bytelná kolečka. Nevýhodou (kromě již naznačené kratší doby využití) je především méně skladná konstrukce.

Hluboké kočárky

Jak vybrat sportovní kočárek

Sportovní kočárek je vhodný pro větší děti do cca 3-4 let, které v něm budou mít dobrý rozhled, zvláště se sedačkou umístěnou po směru jízdy. Je ideální pro aktivní rodiče, do přírody, na sportování i cestování, protože je skladný a lehký.

Do města vybírejte standardní model, oblíbený je sportovní kočárek s nafukovacími koly, na sport se hodí sportovní kočárek trojkolka. Kočárek nabídne rovněž propracovaný systém polohování.

Sportovní kočárky

Kombinovaný

Multifunkční kombinované kočárky nabídnou obvykle bohatou výbavu a několik možností využití. Klasický kočárek dvojkombinace potěší vyměnitelnou hlubokou a sportovní korbičkou.

Kočárek trojkombinace nabídne ve výbavě navíc i autosedačku. Při koupi tak můžete počítat s dobrou skladností a pouze minimálními dodatečnými náklady. S čímž souvisí samozřejmě i vyšší pořizovací cena.

Kombinované kočárky

Kočárky v dvojkombinaci

Kočárky v trojkombinaci

Golfový

Golfový kočárek se skvěle hodí ve chvíli, kdy už vaše dítě začíná chodit, ale rychle se unaví. V principu však na tento typ můžete přejít přímo z hlubokého kočárku. Poznávacím znakem je nízká hmotnost, která je podpořena lehkou konstrukcí. To zlehčuje také manipulaci s kočárkem. U některých modelů nechybí ani možnost polohování.

Golfka však nenahradí sportovní model, protože disponuje většinou horším odpružením a plastovými koly. Nehodí se tak příliš do náročnějšího terénu. Celkově nabídne vašemu dítěti nižší komfort.

Golfové kočárky

Pro dvojčata

Pokud vybíráte sourozenecký kočárek nebo kočárek pro dvojčata, pak se zaměřte především na umístění dětí. Ty mohou být vedle sebe, nad sebou či za sebou.

Pokud umístíte děti za sebe, bude kočárek skladnější, projede i užšími místy, ale má horší stabilitu. Děti vedle sebe vyžadují širší model, ale zároveň nabídnou vyšší stabilitu. Umístění dětí nad sebe přispěje k dobré manévrovatelnosti, ale také zhoršení výhledu a horšímu přístupu k dítěti.

Kočárky pro dvojčata

Výběr kočárku a jeho parametry

Kolečka

Pro jízdu na pevném povrchu a ve městě můžete zvolit plastová kolečka. Do přírody či na výlety po nezpevněných cestách se však osvědčila kombinace kočárek a nafukovací kola - gumová, standardně s průměrem 10–12“. Možností jsou i gelová kolečka u kočárku.

Zaměřte se také na ukotvení koleček. Fixní kolečka budou jasnou volbou do terénu, ale na rovině se vám můžou hůř ovládat. Otočná kolečka perfektně sednou na jednodušší povrch hlavně do města a snadno se s nimi vyhnete všem překážkám. Pro větší stabilitu zvolte 4 kolečka. Kočárek trojkolka se zase snadno ovládá i v úzkých uličkách a je vhodnější pro sport.

Typ koleček

Terén

Aktivity

plastová

pevný

procházky po městě

nafukovací

nerovný

sportování, výlety

pěnová

nerovný

vycházky v přírodě

gelová

pevný i nerovný

do města i do přírody

Hmotnost

Manipulace bude vždy jednodušší s lehčím modelem. Nezapomeňte, že se nevyhnete situacím, kdy budete zvedat kočárek i s dítětem. Běžně počítejte s hmotností 10–13 kg, ale např. sportovní kočárek může vážit i méně než 9 kg.

Rozměry

Rozměry hlubokého kočárku jsou přibližně 80 × 35 cm a miminko bude cca 60 cm nad zemí. U sportovní varianty hledejte šířku ideálně 35 cm a výšku sedadla mezi 38 a 50 cm. Hloubka posedu se pak pohybuje na úrovni 24 cm. Stupátko na nohy bývá výškově polohovatelné.

Jaký kočárek - další důležité body

Bezpečnostní prvky

U sportovní verze zkontrolujte provedení pásů, ty 5bodové bývají nejbezpečnější, protože v případě nárazu rozloží sílu do všech 5 bodů. Naopak 3bodové pásy připoutají dítě přes ramena k pasu nebo mezi nožičkama do pasu.

Madlo by mělo být z dostatečně odolného polstrování a omyvatelného materiálu, mělo by se vám dobře držet a neklouzat z ruky. Reflexní prvky zvýší vaši viditelnost za tmy i v mlze. Ruční brzda je praktická při sportu, je umístěna na rukojeti, a tak umožní rychlé zastavení kočárku.

Pohodlí

Výškově posuvná nebo rovnou vyměňovací rukojeť zajistí pohodlné vedení kočárku. Všechno ovládání byste měli mít vždy lehce po ruce. Brzdy musí fungovat na snadné došlápnutí. Díky odpružení se bude miminku lépe spinkat i v horším terénu.

Novorozence obvykle ukládáme proti směru jízdy, lépe se tak kontrolují a chrání před rozmary počasí. Starší děti ocení spíš rozhled do okolí, otočná sedačka je proto ideálním řešením. Některé modely nabízí možnost připevnění autosedačky na konstrukci kočárku.

Polohovatelnost a skladnost

Na dlouhých procházkách využijete hlavně opěrku zad. Tu lze často sklopit v 5 polohách až do lehu. Pro příjemný odpočinek je skvělá variabilní opěrka nohou. Zaměřte se také na skladnost. Některé golfové a sportovní kočárky složíte během chvíle jednou rukou, u jiných kočárků zabere skládání několik minut.

Materiál

Svrchní materiál volte nepromokavý a snadno omyvatelný. Při dešti se vám bude hodit pláštěnka na kočárek. Počítejte ale s tím, že miminko bude mít zhoršený výhled a trochu se zhorší kvalita vzduchu uvnitř. Vnitřní potahy musí být zdravotně nezávadné. Podívejte se na weby výrobců kvůli certifikaci a potvrzení kvality. Každý výrobce si totiž materiál (prakticky stejný) může pojmenovat jinak. Zárukou kvality je např. certifikace Öko-Tex

Öko-Tex je mezinárodně uznávaná pečeť kvality pro textilní zboží vyrobené pouze ze zdravotně nezávadných materiálů.

Design

Můžete si zvolit moderní vzorování, nebo vybírejte mezi stylovými retro kočárky. Na výběr máte nesčetně barev a motivů. Přesto se ale zamyslete nad tím, zda nemohou být některé barevné kombinace příliš rušivé.

Oblíbený je např. červený kočárek, tyrkysový kočárek, fialový kočárek nebo šedý kočárek.

Retro kočárky

Rady na závěr

Jednotlivé díly perte ve vodě o teplotě max. 30 °C a používejte co nejšetrnější prací prostředek. I když potřebujete vyčistit jen jednu jedinou skvrnu, vyperte raději celý díl, aby zůstal stejně barevný. Dojde-li k promoknutí, kočárek vysušte. Rozhodně se však vyhněte přímému slunci (barvy by vybledly) nebo kamnům.

Všechny kovové části, u nichž dochází k namáhání (osy, kolečka, brzdy, lanka atd.), promazávejte. Vše můžete promazat před prvním použitím kočárku a pak jednou za čas. Případně ve chvíli, kdy se objeví nějaké nestandardní zvuky, jako např. skřípání. Zvýšenou pozornost věnujte kolečkům. Kontrolujte osy, ložiska, jejich upevnění ke kočárku atd.

Velký výběr najdete v sekci cyklistické vozíky. Najdete zde jedno i dvoumístné varianty. Často zvládnou nejen cyklistiku, ale i další outdoorové aktivity, např. in-line bruslení nebo procházku po lesní cestě. Vozíky jsou určené dětem prakticky od narození až do 5 let a mívají nosnost až do 35 kg. Logicky mají lehkou konstrukci, brzdy a bohatší příslušenství.