Jak vybrat kojenecké dupačky?

Neodmyslitelnou součástí výbavy pro miminko jsou dupačky.  Jsou praktické hlavně při oblékání a přebalování. Na trhu jsou dupačky, které mají různé typy zapínání. Je důležité zaměřit se hlavně na kvalitu materiálů. Pro starší děti využijete spíše tepláčky, které lze koupit ve všech barvách, se vzory či obrázky.

Neodmyslitelnou součástí výbavy pro miminko jsou dupačky.  Jsou praktické hlavně při oblékání a přebalování. Na trhu jsou dupačky, které mají různé typy zapínání. Je důležité zaměřit se hlavně na kvalitu materiálů. Pro starší děti využijete spíše tepláčky, které lze koupit ve všech barvách, se vzory či obrázky.

Doba čtení 5 min.
Kamila, redakce Heureka.cz

Jak vybrat kojenecké dupačky

Kritérii pro výběr dupaček je několik. Zaměřte se na způsob zapínání, velikost, materiál a barvu. Dupačky vybírejte dle velikosti, materiálu a střihu. 

Dupačky jsou jedním z prvních kusů oblečení, které si pořídíte pro miminko.  Jsou to vlastně takové „lacláčky s ťapkami“ pro miminka. Díky těmto ťapkám nemusíte miminku oblékat ponožky, které je mohou škrtiti a je obtížné je miminku obléci. U maminek jsou velmi oblíbené, protože se snadno oblékají a zapínají. I přebalování bude hračkou díky rozepínání mezi nožičkami.

Dupačky využijete hlavně u menších dětí cca do 1 roku. Dupačky chrání záda miminka před prochladnutím díky zapínání na ramínkách. K dupačkám můžete zvolit košilku, body nebo u větších dětí tričko.

Materiál dupaček

Materiál hraje zásadní roli ve výběru kojeneckého oblečení. Oblečení musí být pohodlné, příjemné na nošení, prodyšné, odvádět vlhkost, v zimních měsících by mělo zahřát a v létě ochladit. Vždy volte oblečení vyrobené z kvalitních materiálů, nejlépe 100% bavlny.

Bavlna je jedním z nejpoužívanějších materiálů. Je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, povětrnostním vlivům, lze ji prát, netrhá se a nesráží se. Výhody bavlny jsou její měkkost, savost a pevnost. Nevýhody jsou mačkavost, omezená ochrana proti chladu a náchylnost k žmolkovatění při praní.

Flanel a froté poskytuje uklidňující teplo a zároveň svým způsobem výroby je velmi prodyšný. Flanelové oblečení je velmi jemné a hebké na dotek. 

Bambus je rostlinného původu. Z jeho hmoty se získává chemickým zpracováním vlákno, které se v poslední době považuje za vlákno budoucnosti, a to zejména kvůli přirozeným antibakteriálním a antimykotickým účinkům. Struktura bambusových vláken zajišťuje výborné proudění vzduchu a tím i odvedení vlhkosti (ve srovnání s bavlněným vláknem je až 4x účinnější). Úplet je na omak hebký a nelepí se na pokožku. 

Polyester (PES) přijímá 0,4 % vlhkosti. Svým chemickým složením je vhodný k modifikacím a tvarování. Ve formě dutých vláken získává termoizolační vlastnosti a v případě podélného profilování se podílí na rychlém odparu vlhka, který přináší pocit mírného ochlazení. Toho se využívá zejména pro výrobky určené k letnímu použití. Dobré termoizolační vlastnosti vykazuje modifikace PES s příměsí bambusových nebo bavlněných částic.

Polypropylen (POP) se používá v přízi. POP má nejnižší nasákavost mezi syntetickými vlákny (přijímá pouze 0,05 % vlhkosti), je lehký (plave na vodě) a vyniká i termoizolačními parametry. Vedle vlny a především v kombinaci s ní, je považován za výborný materiál.

Miminka mají citlivou kůži, která je náchylná na ekzémy, a proto je nezbytné používat i speciální prášek na praní určený přímo pro kojenecké oblečení. Nepoužívejte aviváž.

Zapínání u dupaček

Kojenecké dupačky se obvykle zapínají na ramenou. Vybírejte dupačky, které mají také rozepínání mezi nožičkami. Toto rozepínání je obzvláště přínosné při přebalování miminek. Vašeho mrňouska nemusíte celého svlékat, abyste jej přebalili, stačí jen rozepnout dupačky mezi nožičkami. Přebalování se vám tak značně usnadní. Jak vidíte, dupačky budou chránit jak bříško, tak zádíčka vašeho miminka.

Dupačky mají různé typy zapínání – na knoflíky, cvočky nebo magnetky. Knoflíky se velmi rády trhají, proto je zapotřební dávat pozor, aby je miminka nespolkly. Poslední novinkou na trhu je zapínání na magnetky, kdy stačí jeden rychlý pohyb a miminko je zapnuto. 

Je dobré každý způsob vyzkoušet, abyste zjistili, který vyhovuje Vám.

Velikosti dupaček

Kojenecké oblečení by mělo být volné, ale ne příliš. Dětské dupačky začínají číslem 50 a končí obvykle velikostí 86. Dupačky ale zakoupíte i ve větší velikostech.  Většinou mezi nimi bývá rozestup 6 cm. Číslice velikosti znamená výšku v cm (vel. 50 znamená 50 cm). Označení velikosti je mnohdy pouze orientační a záleží hlavně na tom, jak Vám rychle dítě roste. Ideální je, aby dítě mělo oblečení velikostně akorát, aby se v něm cítilo pohodlně.

Barvy a vzory

Barvy oblečení pro miminka vybírejte podle hesla čím méně, tím lépe. Křiklavé barvy a velké obrázky miminka ruší. Miminkům nejvíce sluší bílá, béžová, žlutá, světle modrá nebo růžová. 

Některé dupačky mají obrázky tištěné, se vzorem nebo s výšivkou. Na výšivku si dejte pozor, aby byla podšitá látkou nebo alespoň měkká, tvrdá nepoddajná výšivka bude dítěti překážet a může ho poškrábat. Pro větší děti můžete zvolit barvy pestřejší.