Jak vybrat kojicí polštář?

Kojicí a těhotenské polštáře jsou velmi užitečnou pomůckou každé maminky. Zatímco těhotenské polštáře oceníte zejména v těhotenství, kdy si na něm krásně odpočinete a zrelaxujete se, kojicí polštář bude vaším nedocenitelným pomocníkem v intimních chvílích kojení. Oba typy polštářů jsou navíc multifunkční.

Kojicí a těhotenské polštáře jsou velmi užitečnou pomůckou každé maminky. Zatímco těhotenské polštáře oceníte zejména v těhotenství, kdy si na něm krásně odpočinete a zrelaxujete se, kojicí polštář bude vaším nedocenitelným pomocníkem v intimních chvílích kojení. Oba typy polštářů jsou navíc multifunkční.

Doba čtení 4 min.
Jana, redakce Heureka.cz

Typy kojicích polštářů

Kojicí polštář

Kojicí polštář je určen jako pomůcka při kojení. Díky kojicímu polštáři se maminka dostane do ideální polohy pro kojení, při které uleví břišním a zádovým svalům. Speciální tvar kojicího polštáře umožňuje těsný kontakt maminky s dítětem, což je právě v tomto období to nejdůležitější.

Dále z něj můžete vytvarovat hnízdečko, ve kterém se bude dítě cítit pohodlně a bezpečně, jako ochranný mantinel do postýlky či opora při sezení.

Oproti těhotenským polštářům mají kojicí polštáře menší rozměry. Někdy kojicí polštáře mívají šňůrky na koncích, což umožňuje svázat oba konce k sobě.

  • Ideální poloha při kojení

  • Úleva od bolesti zádových a břišních svalů

  • Těsný kontakt matky s dítětem

  • Dá se využít jako mantinel, hnízdečko či opora při sezení

Těhotenský polštář

Těhotenský polštář je určen pro těhotné ženy, kterým pomůže snáze zvládat tohle krásné, ale přesto také velice náročné období. Uleví od bolesti zad, kloubů a slouží také jako relaxační pomůcka a opora rostoucího bříška.

Je vhodný pro všechny těhotné ženy od druhého trimestru, zejména pak ženy v rizikovém těhotenství, které musí často odpočívat. Oproti kojicím polštářům mívají těhotenské polštáře větší rozměry.

  • Ulevuje od bolesti zad a kloubů

  • Skvělá relaxační pomůcka

  • Větší rozměry

  • Dají se přetvarovat i na kojicí

  • Může sloužit jako mantinel do postýlky

  • Bývají dražší

Parametry pro výběr

Velikost

Velikosti kojicích polštářů bývají menší a užší, zatímco těhotenské větší a širší.

Velikost kojicích polštářů se pohybuje okolo 120 až 155 cm. Oproti těhotenským polštářům jsou užší a mají jiný tvar podobající se písmenům C, U nebo V. Díky tomuto speciálnímu tvaru je možné omotat polštář kolem těla. Vaše miminko se bude v kojicím polštáři cítit hezky bezpečně.

Tam, kde kojicí polštáře s délkou končí, těhotenské teprve začínají. Těhotenský polštář má být alespoň tak velký, jak velká je vaše postava. Vyrábějí se tedy od velikosti 150 cm do cca 220 cm a oproti kojicím polštářům jsou i širší. Nejčastěji se vyrábějí ve tvaru písmene J. Dají se použít i jako kojicí polštář. Těhotenský polštář vypadá tak pohodlně, že každý musí dostat chuť v něm odpočívat.

Výplň

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli výplň, je vždycky lepší, pokud můžete do polštáře výplň podle potřeby přidat, nebo naopak odebrat. Takové polštáře jsou opatřeny zipem, díky kterému se snadno k výplni dostanete. Náplně do polštářů můžete totiž velmi snadno dokoupit.

Těhotenské a kojicí polštáře plněné dutým vláknem patří vůbec k těm nejoblíbenějším. Duté vlákno ve tvaru kuliček zajistí stálost tvaru a vzdušnosti i po vyprání. Tato výplň je ideální do kojících polštářů, protože je čištěná, antialergení a vytváří nevhodné prostředí pro roztoče. Dá se tedy velice snadno vyprat v pračce, nešustí a přizpůsobí se vám i miminku.

V těhotenských a kojicích polštářích plněných EPS je expandovaný pěnový polystyren (odtud zkratka EPS). Jedná se o pěnovou hmotu tvořenou z cca 2 % polystyrenem a 98 % vzduchem. Díky tomu mají polštáře plněné EPS kuličkami skvělé termoizolační vlastnosti a nemnoží se v nich ani mikroorganismy. Výhodou EPS kuliček je také to, že polštář je lehký a většinou se dá prát v pračce. Kuličky bohužel ale šustí, přelévají se a masírují reflexní body na těle miminka což nemusí být žádoucí. Navíc se časem EPS kuličky deformují váhou těla. Platí zde pravidlo, že čím větší kuličky jsou, tím snáze se zdeformují.

Paměťová pěna nebo také líná pěna je molitan, který má tvarovou paměť. Když si na paměťovou pěnu lehnete, zůstane v ní obtisknutý tvar konkrétní části těla. Jen pomalu se potom vrací do původního tvaru. Má antidekubitní vlastnosti a hojně se používá jako ochranná pomůcka proti proleženinám.

Molitanová drť má skvělé izolačně tepelné vlastnosti a jedná se o jeden z nejlevnějších výplňových materiálů. Lze jej prát do teploty 40 °C. Jednotlivé kousky molitanu mají rozměr 1 až 3 cm.

Špaldové a pohankové slupky jsou na rozdíl od výše zmíněných výplní přírodního původu, ale do kojicích a těhotenských polštářů se používají méně často. Mohou být totiž velmi těžké. V závislosti na velikosti mohou totiž vážit i 5 kg. Jejich velkou výhodou však je, že neztrácí objem a velmi dobře se přizpůsobí tvarům těla.

Vnější materiál

Časté dotazy

Je vhodné si jej pořídit již v druhém trimestru těhotenství, kdy vám začíná růst bříško. Polštář slouží i jako relaxační, je vhodný pro spaní na boku jako opora rostoucímu bříšku.

Kojícímu polštáři se také říká umělá děloha. V menším provedení se používá v inkubátorech. Většina miminek se bojí prostoru, a právě pro toto je kojicí polštář ideální, protože se z něj dá vytvarovat pohodlné hnízdečko. Miminko se v postýlce bude cítit bezpečně, protože kojící polštář používá i maminka. Díky tomu bude po ní i vonět a miminko bude mít pocit bezpečí, protože bude vědět, že jste mu nablízku.

Většina polštářů ano, ale i přesto se můžete setkat s kusy, které lze vyčistit jen v čistírně. Nejčastěji jsou ale k dostání polštáře ve dvojím vyhotovení. Buď pratelný polštář bez snímatelného povlaku nebo pratelný polštář se snímatelným povlakem. Povlaky na kojicí a těhotenské polštáře se dají koupit i samostatně a můžete si je podle libosti měnit.