Jak vybrat kolečkové brusle?

Ježdění na kolečkových bruslích má řadu výhod od zdravého posílení svalů, zlepšování rovnováhy až po objevování nových míst. Aby brusle přesně odpovídaly vašim potřebám, zohledňujte při výběru nejen typ, ale také velikost a tvrdost koleček. Ať už jste se pro nákup rozhodli z jakéhokoliv důvodu, poradíme vám, jak z široké nabídky hladce vybruslit.

Ježdění na kolečkových bruslích má řadu výhod od zdravého posílení svalů, zlepšování rovnováhy až po objevování nových míst. Aby brusle přesně odpovídaly vašim potřebám, zohledňujte při výběru nejen typ, ale také velikost a tvrdost koleček. Ať už jste se pro nákup rozhodli z jakéhokoliv důvodu, poradíme vám, jak z široké nabídky hladce vybruslit.

Doba čtení 10 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Tři hlavní otázky

Zkušenosti bruslaře?

Pokud si brusle pořizuje začátečník, nejvhodnější volbou budou ty s menšími měkkými kolečky (72–80 mm), která se snadno ovládají, lépe vyhovují pomalejší jízdě a spíše si poradí na nerovnosti. Pro rekreační ježdění budou nejvhodnější fitness brusle.

Pokročilí jezdci již mají jasno v tom, jaký typ bruslení je baví, a zvládají jejich ovládání. Mohou tak vyzkoušet třeba dopravování se na městských bruslích, triky na aggressive bruslích nebo vyrazit do terénu na nordic verzích.

Pro profesionály jsou nejvhodnější závodní brusle, které ač velmi náročné na techniku a nevhodné na hrubší povrchy, dosáhnou nejvyšší rychlosti. Takoví bruslaři mohou sáhnout po tvrdších kolečkách, která mají delší životnost a snižují valivý odpor.

Plánované použití?

Při pořizování bruslí už máte pravděpodobně představu, kde budete jezdit, tedy jestli máte v blízkosti domu krásně upravenou inline stezku, nebo si brousíte zuby na rampu ve skate parku. V závislosti na daném terénu a z toho vyplývajícího stylu jízdy potom volíte konkrétní typ brusle. Obecně lze říci, že na cyklostezky a jiné hladké povrchy se hodí fitness a závodní brusle, oproti tomu v druhém případě volíte spíše trekové či aggressive kolečkové brusle.

Komu brusle pořizujete?

V případě, že hledáte brusle pro sebe, vybíráte buď z unisex verzí, nebo mezi pánskými a dámskými. Kolečkové brusle dámské se zpravidla liší nejen barevným provedením, ale také velikostí boty, tvarováním a hmotností samotné brusle. Dámské brusle tedy bývají užší ve spodní části, naopak horní část se lehce rozšiřuje. Oproti pánským bývají lehčí, aby se drobnějším postavám lépe ovládaly. To však nemusí být pravidlem, vždy záleží na individuálních proporcích a požadavcích bruslaře.

Při výběru dětských bruslí dbejte na správnou velikost

Chystáte se pořídit dětem jejich první brusle? Dětské kolečkové brusle se většinou (kromě menších rozměrů) vyznačují rostoucí konstrukcí. To znamená, že brusle snadno roztáhnete až do 4 velikostí. Díky tomu tak dítěti vydrží delší dobu a nebude nutné po roce opět nakupovat nové. Pořizujte proto takovou velikost, která při nejmenším velikostním nastavení padne dítěti akorát. Vždy však dbejte na to, aby brusle dobře fixovala dětskou nohu. Nastavení velikosti by také mělo jít snadno, po zmáčknutí nebo uvolnění pojistky posunete špičku boty a brusle opět zajistíte.

Typy bruslí

Fitness brusle

Univerzálním a patrně nejrozšířenějším typem jsou právě fitness kolečkové brusle, které jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Velikost koleček obvykle dosahuje 80 až 90 mm, zdatní jezdci mohou vybírat i sportovnější verze se 100mm kolečky, které jsou rychlejší. Ženy často vybírají fitness brusle s 84mm kolečky, oproti tomu muži sahají po 90mm verzích. Jízdní schopnosti fitness bruslí nejlépe vyniknou na rovných cyklostezkách a inline trasách. Pokud tedy od bruslí očekáváte zvýšení kondičky nebo plánujete hromadné bruslení ve skupince, budou pro vás fitness inliny ty pravé.

Závodní brusle

Cítíte se v bruslích jako ryba ve vodě, nerozhodí vás žádný kamínek a milujete rychlou jízdu? Poohlédněte se po závodních kolečkových bruslích. Díky delší liště pojmou brusle pět koleček, jejichž průměr začíná na sto milimetrech. Jízda tak bude stabilní v přímém směru na hladkém povrchu i ve vysoké rychlosti. Naopak těžší ovladatelnost může být kámen úrazu u méně zdatných bruslařů. Kvůli potřebné stabilitě dosahuje bota ke kotníku, aby umožnila nižší postoj. Z toho důvodu může trvat, než si bruslař na tento typ tvrdé a nízké brusle zvykne.

Aggressive brusle

Opakem závodních jsou aggressive brusle, které jen stěží dosáhnou takové rychlosti jako brusle předchozí. Tento typ je určen hlavně do skate parků a podobných míst. Malá kolečka (50 až 60 mm) na krátké liště zajistí potřebnou stabilitu při ježdění na rampě. Pevné a odolné konstrukce vydrží i náročnější zacházení, jako je ježdění po schodech, skákání a jiné triky. Pokud byste si však takové brusle vybrali na ježdění po cyklostezkách, tvrdě byste narazili, a to možná i doslova, protože pro svou pomalost nebývají vybavené zadní brzdou. Těžká plastová bota by byla také zbytečně těžká pro rekreační bruslení.

Trekové brusle

Jiné označení pro trekové brusle je výraz Quad, který nám napovídá číslovku 4. Tyto brusle jsou totiž vybavené čtyřmi malými kolečky. Vyžadují proto maximálně hladký povrch, jelikož se snadno mohou zaseknout o nerovnosti. V nízkých rychlostech se naopak skvělé ovládají a poskytnou potřebnou stabilitu na jakékoliv dovádění od otoček po tancování. Na delší projížďku se ale příliš nehodí.

Inline hokej brusle

Pokud se coby hokejista nechcete vzdát ani po sezóně hokeje, pořiďte si in-line hockey brusle, které vám ty zimní budou v mnohém připomínat. Brusle pro letní variantu hokeje mají botu tuhou a odolnou s menšími a měkkými kolečky o průměru 72 až 80 mm. Díky tomu vás budou brusle dobře poslouchat i v zatáčkách a umožní rychlé sprinty. Na běžné ježdění si však vyberte jiné, hokejové brusle jsou těžší, tedy méně pohodlné na dlouhé ježdění.

Městské/street brusle

Pomalejší, zato dobře ovladatelné jsou městské a street brusle, které mají pevný skelet uzpůsobený na překonávání různých překážek na cestách městem. Streetové brusle si pořizují spíše zkušenější bruslaři, kteří se nebojí vyrazit mimo stezku a jsou schopni rychle zareagovat změnou směru.

Nordic brusle

Velmi specifickým typem jsou nordic brusle, které mají pouze po jednom kolečku vpředu a vzadu. Ta mají průměr 150 i více milimetrů a lze je dohustit vzduchem. Na hladkém povrchu jejich ovladatelnost sice není ideální, ale v náročnějším terénu si oproti ostatním bruslím přijdete na své. Ježdění na nich je srovnatelné s běžkováním, a to včetně používání hůlek.

Freeskate brusle

Podobně jako streetové brusle budou i freeskate ideální mimo inline stezky. Oproti městským bruslím mají krátký zpevněný rám a kolečka o průměru 76 až 80 mm přizpůsobená na různé triky a kreace. Zatímco street brusle tedy slouží pouze pro jízdu mezi dvěma body, u freeskate bruslí (známé také jako urban brusle) se při tomto přesunu počítá i s přeskakováním překážek, slalomem a jinými kreacemi. Freeskatové brusle si také často vybírají takoví bruslaři, kteří si jízdu po inline stezce (fitness brusle) rádi zpestří o nějaké ty triky.

Na co se zaměřit

Kolečka

Počet

Nejčastěji se využívá konstrukce se 4 kolečky, které představují optimální kombinaci rychlosti, stability a obratnosti. Pět koleček je spíše výjimečným úkazem, nejčastěji se používá k downhill sjezdům. Brusle se 3 kolečky jsou oblíbené pro svou rychlost a zároveň dostatečnou obratnost díky krátké liště. Brusle s nejmenším počtem koleček spadají buď do nordic stylu, nebo speciální aggressive verze, a jsou vybaveny 2 kolečky.

Velikost

Platí, že čím větší kolečka, tím vyšších rychlostí budou brusle dosahovat, ale o to složitěji se budou ovládat. U nejběžnějších fitness bruslí se velikost koleček pohybuje mezi 80–90 mm. Spodní hranice je vhodná pro začínající jezdce, horní poté pro pokročilé, kteří zvládnou ovládání i ve vyšších rychlostech. Při nákupu nových koleček je vždy potřeba vycházet z rozměru těch původních. Každé brusle jsou totiž stavěny na konkrétní rozměr.

Typ brusle

Druh jízdy

Velikost koleček

Fitness

Rekreační, na inline stezky

80–90 mm

Závodní

Rychlá a výkonnostní

100–110 mm

Aggressive

Skate parky

50–60 mm

Trekové

Triky, tanec

50–60 mm

Hokejové

Hraní hokeje

72–80 mm

Městské

Kombinace fitness a aggressive

76–80 mm

Tvrdost

Tvrdost se označuje číslem a písmenem A, přičemž čím vyšší je číslo, tím tvrdší kolečka jsou. Měkčí kolečka, která jsou ideální hlavně pro začátečníky dosahují zhruba 75A, naopak pokročilejší uživatelé sáhnou po 80A a tvrdších. Měkčí kolečka lépe absorbují nerovnosti, a méně zkušeného jezdce tudíž tolik nerozhodí překážky, tvrdší kolečka zato umožňují rychlejší jízdu a pomaleji se opotřebují.

Materiál

Kolečka se vyrábí prakticky výlučně z polyuretanu, který je zkombinovaný s různými dalšími materiály. U kvalitních duálních koleček se využívá měkký vnitřek a tvrdší vnějšek, což zlepšuje přilnavost bez negativního vlivu na odolnost. Existuje také speciální směs, která zajišťuje dobré jízdní vlastnosti i v dešti, taková kolečka jsou ale dražší.

Ideální brusle vám nejen dobře padnou, ale také umožní ty nejlepší jízdní vlastnosti při vašem stylu jízdy

Ložiska

Na ložiscích částečně závisí rychlost i pohodlnost jízdy. Jejich kvalita se udává pod označením ABEC s číslem 1–9, přičemž čím vyšší číslo, s tím větší přesností jsou vyrobena. V praxi je ovšem situace taková, že ložiska ABEC-7 od méně solidního výrobce jsou při reálném použití horší než ABEC-5 od kvalitní značky. Při nákupu nových bruslí se na ložiska můžete zaměřit, ale neměly by hrát hlavní roli při výběru. Navíc až se ložiska opotřebují, můžete vždycky zakoupit kvalitnější od jiného výrobce.

Brzda

Brzda je součástí bruslí určených především pro začátečníky a mírně pokročilé, lepší bruslaři umí brzdit powerslidem neboli s bruslí kolmo ke směru jízdy. Pokročilým bruslařům by už totiž brzdy mohly při některých manévrech překážet. U značné části modelů s brzdou ji lze odejmout a případně připnout na druhou botu. Zaměřte se také na provedení brzdových špalků a jejich dostupnost, dříve nebo později se totiž mohou znehodnotit a bude potřeba dokoupit nové. Většina brzd je specifická pro konkrétní řadu bruslí, existují nicméně i univerzální, které se přidělávají na rám. Nejsou však kompatibilní úplně se všemi modely.

Materiál

Na vnějších částech se obvykle setkáte s tvrzeným plastem, kompozitem, případně sklolaminátem, který doplňují kožené či textilní prvky. Hlavní je, aby byl materiál dostatečně pevný a odolný, aby dobře fixoval nohu a odolal zatížení i případným nárazům. K vypolstrování brusle se nejčastěji používá nylon, případně latex či latexová pěna. Kvalitnější modely mají pěnu paměťovou, která se lépe přizpůsobí chodidlu. Gelové nebo pěnové spodní vrstvy zase dodají lepší odpružení a celkově zvýší komfort při jízdě.

Jelikož je rám velmi namáhanou částí brusle, je třeba, aby byla jeho konstrukce kvalitní. Rámy se nejčastěji vyrábí z plastu či kovových slitin. Profesionální závodnické modely někdy využívají kvůli nízké váze karbon, jeho tuhost ovšem nedosahuje takových hodnot jako kvalitní kovová slitina. Zároveň nutně neplatí, že plast musí být vždy horší než kov. Dbejte také na to, jak je bota k rámu uchycena, nejbytelnější je spojení pomocí šroubů. Levnější brusle pak využívají nýty a ty úplně základní mají rám pouze přilepený.

Další parametry bruslí

Velikost

Při vybírání správné velikosti se obvykle udává, že v rámci EU značení by si měl bruslař vybírat o jedno číslo větší, než je jeho běžná velikost bot. Brusle by měly dobře zafixovat nohu a neměly by nikde příliš tlačit. To se ovšem může lišit u různých typů bruslí, na které je naopak třeba trochu zvyku a prošlápnutí (např. závodní).

S velikostí souvisí i délka rámu s kolečky. Jeho délka ovlivňuje obratnost a stabilitu při jízdě. S kratším rámem se lépe manipuluje, ale poskytuje méně jistoty při vyšších rychlostech, delší rám naopak ztíží ovladatelnost, ale vylepší stabilitu.

Hmotnost

S lehčími bruslemi se vám bude lépe manévrovat a pomaleji se unavíte, na druhou stranu se to negativně projeví na jejich odolnosti. Pánské kolečkové brusle bývají často těžší než dámské.

Lehčí brusle umožní jednodušší manévrování

Tuhost

Dostatečná tuhost zajistí, že se vám brusle budou dobře ovládat a budou stabilní například při dopadu ze skoku či přejetí nerovnosti. Na druhou stranu, příliš tuhá bota může zabraňovat jakémukoliv pohybu nohy a ta velmi brzy začne při jízdě pobolívat. Tuhé provedení proto volí například bruslaři s hokejovými inliny.

Ventilace

Chodidla se v bruslích přirozeně potí, proto je potřeba, aby brusle měly kvalitní ventilaci. Zaměřte se tedy na množství a provedení větracích otvorů.

Zavazování

Lze vybírat mezi přezkami a klasickými tkaničkami. Přezky sice upnete rychleji, tkaničkami ovšem lépe stáhnete nohu, navíc jsou méně náchylné na poškození a snadno seženete náhradní. Existují také brusle s rychlovázáním, které se skládá ze stahovacího lanka a kolečka. Uvázání takových bruslí je otázkou několika vteřin.

Vhodné příslušenství na brusle

Ačkoli nejvíce pádů čeká začátečníky, ani profesionální jezdci se jim občas nevyhnou, proto je dobré být co nejlépe chráněn proti případným zraněním. Základem, hlavně u dětí, je kvalitní bruslařská helma. Měla by na hlavě dobře sedět a kombinovat tuhost s dostatkem větracích otvorů. Neméně důležité jsou chrániče na lokty a kolena. Neměly by nijak omezovat pohyblivost, ale zároveň sedět na místě tak, aby se při pádu neuvolnily. Nic nezkazíte ani rukavicemi, které zabrání odřeninám dlaní při brždění pádu. Vybírejte kvalitní chrániče, které neomezují v pohybu Pokud se chystáte za ideálními stezkami cestovat dál, jistě vám přijde vhod taška na inline brusle. Jednodušší měkké obaly zabrání spíše kosmetickým šrámům, pevné pouzdro ochrání citlivější části bruslí a přispěje k jejich delší životnosti.

Tipy na správnou údržbu

  • Údržba koleček má nezpochybnitelný vliv na kvalitu jízdy. Pokud jsou kolečka opotřebovaná, také jízda se zpomalí a jízdní vlastnosti se v mnohém ztíží. Pravidelně je proto čistěte vlhkým hadříkem, a to hlavně v místech nad kolečky, kde zůstává nejvíc nečistot.

  • Nezapomínejte ani na ložiska (kovová část uprostřed kolečka), která je třeba pro hladký vchod pravidelně čistit a v případě zasekávání také promazat.

  • Kolečka by se měla v případě ojetí vzájemně měnit. Nejčastěji se využívá záměna pozic 1–3 a 2–4.

  • Správným servisem životnost koleček prodloužíte, přesto, pokud budete jezdit často, přijde čas, kdy bude potřeba koupit nová. Můžete vyzkoušet například jinou tvrdost, pokud pro vás jízda na dosavadních kolečkách nebyla dostatečně komfortní či naopak příliš rychlá.

  • Po každé jízdě nechte brusle dobře vyschnout, případně vyndejte vnitřní vložku a vydezinfikujte ji.