Jak vybrat kompatibilní toner?

Začíná vám docházet toner nebo náplň v tiskárně? Pak je na čase dokoupit si nové příslušenství. Jenže ne vždycky se vám podaří sehnat originální. Proto si povíme, jak vybrat kompatibilní náplně a tonery právě do vaší tiskárny, abyste nešlápli vedle.

Začíná vám docházet toner nebo náplň v tiskárně? Pak je na čase dokoupit si nové příslušenství. Jenže ne vždycky se vám podaří sehnat originální. Proto si povíme, jak vybrat kompatibilní náplně a tonery právě do vaší tiskárny, abyste nešlápli vedle.

Doba čtení 4 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ tiskárny

Toner do laserové tiskárny

Kompatibilní toner neboli tonerová kazeta se používá do laserových tiskáren. Vybírat můžete z nově vyrobených nebo renovovaných (repasovaných) tonerů, do kterých byl doplněn tonerový prášek.

  • Téměř srovnatelný s originálem

  • Má stejnou nebo vyšší výtěžnost než toner originální

  • Šetří náklady

Náplň do inkoustové tiskárny

Náplň (tiskové médium) do inkoustové tiskárny tvoří inkoust. Inkoustové krabičce se také říká cartridge. Cartridge představuje tiskovou náplň s inkoustem včetně tiskové hlavy, stěrky, pečetě, trysek a také potřebné elektroniky.

  • Kompatibilní s inkoustovými tiskárnami

  • Různá výtěžnost

  • Levnější varianta

Podle čeho vybrat

Technologie tisku

Jak jsme nastínili již výše, náplň či toner do tiskárny vybíráme vždy podle toho, zdali se jedná o laserovou nebo inkoustovou tiskárnu. Každá pracuje na jiném principu. Laserová tiskárna tiskne pomocí toneru naplněného práškem, inkoustové tiskárny tisknou jen s pomocí náplně obsahující inkoust.

  • Inkoustové tiskárny - využívají inkoust jakožto tiskové médium

  • Laserové tiskárny - pracují s tonerem naplněným práškem, který tvoří čip (zajišťuje komunikaci mezi tonerem a tiskárnou), stěrka (dávkuje množství tonerového prášku) a pečeť (zabraňuje vysypání prášku)

Výrobce a model

Než se pustíte do hledání vhodné náplně nebo toneru do tiskárny, ze všeho nejdříve si zjistěte, jaký typ cartridge nebo toneru vaše tiskárna podporuje. Podle toho vyberete vhodnou kompatibilní náplň. Tuto informaci najdete na zadní nebo přední straně tiskárny, případně ve vnitřní části, kde se doplňují barvy. Katalogové označení náplně je rovněž uvedeno v manuálu k tiskárně. Podle katalogového čísla pak snadno zjistíte typ cartridge.

Pokud znáte výrobce a typ tiskárny, ale neznáte přesné označení cartridge nebo toneru, stačí, když do vyhledávacího pole v internetovém vyhledávači zapíšete model vaší tiskárny. Následně si zvolíte z nabízených možností. V případě, že máte k dispozici původní cartridge nebo toner, opište si kód uvedený na obalu a rovnou ho i zadejte do vyhledávače. Na internetu najdete originální náplně, ale také mnoho dalších kompatibilních, díky kterým můžete ušetřit nemalé peníze.

Tonery vybírejte podle výrobce tiskárny a také konkrétního modelu.

Barva

Samozřejmě lze cartridge a tonery vybírat i podle barev. K dispozici vám jsou nejčastěji:

  • Černé barvy samostatné

  • Barevné náplně a tonery

U laserových tiskáren je při tisku často využívána základní kombinace zvaná CMYK. Ta představuje azurově modrou, růžovou magentu, žlutou a černou. Do některých tiskáren si rovněž musíte přikoupit druhou černou barvu. Jedna se používá pro tisk textu, druhá pro tisk fotografií.

Počet kusů

Jak v případě tonerů, tak i náplní se na českém trhu setkáváme s balením po jednotlivých barvách, ale i s celými sety. Tyto sady obsahují barevné cartridge anebo také sekundární černou. Základní černá barva pro černobílý tisk se většinou prodává samostatně. Sady také bývají cenově výhodnější než barvy prodávané po jedné.

Vhodný čip

V dnešní době většina tiskáren disponuje čipy, které představují elektronické zařízení umístěné na kazetě. Čipy zajišťují správný kontakt mezi tonerem či náplní a tiskárnou. Díky tomu tiskárna pozná, o jaký toner nebo náplň se jedná. Pokud vaše tiskárna čip má, pak se před nákupem ujistěte, že mají vámi vybrané kompatibilní náplně nebo tonery rovněž čip, který koresponduje s vaší tiskárnou.

Výměna toneru

Náplně a tonery měníme vždy, když nás na to upozorní sama tiskárna. Anebo vyčkejte, dokud náplň skutečně nepřestane tisknout. Tak z ní alespoň dostanete maximum. A jak na samotnou výměnu? Tiskárny obvykle disponují zacvakávacím mechanismem. Ten nejprve povolíte, pak vysunete starou náplň. Novou náplň rozbalte a odlepte plastovou pásku, následně ji zacvakněte do příslušného místa v tiskárně. Pokud cvaknutí neuslyšíte, ujistěte se, že kazetu vkládáte správnou stranou. Také se řiďte dle barev, každá má své místo a na tiskárně to poznáte podle barevného označení.

Některé staré tiskárny ovšem umožňují měnit pouze všechny barvy najednou.

Nejčastější otázky

Náplně ani tonery nepatří do směsného odpadu ani do elektroodpadu. Nejlépe uděláte, když si najdete specializovanou firmu zabývající se procesem recyklace tonerů, aby je následně repasovala. Případně je můžete odvést do sběrného dvora. Tak bude jejich likvidace co nejekologičtější.

Originální kazetu vyrábí jen firma, která vyrobila i samotnou tiskárnu. Kompatibilní kazety jsou vyráběny jinými výrobci a jejich cena bývá nižší.

Každá firma vyrábějící náhradní kompatibilní náplně a tonery u výrobku uvádí, kolik stran na danou kazetu vytisknete. Pokud se uvádí počet 500 stran, pak to znamená, že při 5% pokrytí papíru inkoustem vytiskne tiskárna 500 stran. Bude-li však papír pokryt inkoustem z více procent, vytiskne tiskárna nižší počet stran.