Nevíte, co se zbytky biologického odpadu v kuchyni, který ve směsném koši rychle zapáchá? Zbavujete se pravidelně velkého množství posekané trávy, nebo se jen chystáte vyrábět vlastní přírodní hnojivo? Odpovědí na tyto otázky je kompostér, ať už zahradní, nebo do domácnosti.
Nevíte, co se zbytky biologického odpadu v kuchyni, který ve směsném koši rychle zapáchá? Zbavujete se pravidelně velkého množství posekané trávy, nebo se jen chystáte vyrábět vlastní přírodní hnojivo? Odpovědí na tyto otázky je kompostér, ať už zahradní, nebo do domácnosti.
Uzavíratelný zahradní kompostér bývá vybaven praktickými bočními dvířky na odebírání humusu
Většinou nechybí ani propracovaný systém provzdušňování
Kompostér s víkem ochrání obsah před hlodavci a jinými živočichy, kteří by narušili proces rozkládání
Uzavíratelné kompostéry bývají efektivnější - proces tlení trvá kratší dobu
Domácí kompostér, který je konstruován pro používání v bytě, je další uzavíratelnou variantou
Disponuje menším objemem, víkem a dostatečnou ochranou proti zapáchání
Obvykle se umisťuje do kuchyně, nebo na balkon
Existují také varianty, které jsou přímo určené např. do obýváku, protože designově připomínají spíše komodu. Nabízejí rovněž malou odkládací plochu. I v bytě se tak můžete chovat více ekologicky a odpad účelně zužitkovat. Více se dozvíte v našem článku o principu udržitelnosti.
Hlavním krokem je vybrat vhodný kompostér, to ale není všechno. Pro tvorbu kvalitního humusu je třeba dále postupovat podle zásad správného kompostování a dodržovat jednoduchá pravidla.
Kontrolujte vlhkost - ideální vlhkost kompostu poznáte podle konzistence obsahu. Materiál byste neměli být schopni ždímat, ale přesto by měl po stisknutí zůstat spojený. Pokud se rozpadá, kompost pokropte, jestli naopak ždímáte vodu, přidejte další materiál (např. piliny).
Přehazování - klasické zahradní kompostéry byste měli přehazovat jednou za měsíc.
Provzdušňování - k pravidelnému promíchání by mělo docházet alespoň jednou týdně. Jinak může odpad zahnívat.
Poměr uhlíku a dusíku - hnědý odpad bohatý na uhlík zakládejte dospodu (zhruba do výše 15 cm). Tím docílíte příznivého provzdušnění a odtékání vody. Zelený odpad plný dusíku vrstvíte dále.
Různorodost - rovnoměrný proces rozkladu zajistí různorodost materiálu. Kombinujte suchý odpad (kůra, papír) s vlhkým (tráva, odřezky z ovoce) a větší větve ideálně podrťte.
Teplota - nízká teplota kompostu značí špatný poměr dusíku a uhlíku.
Čas - dostatečně uleželý humus plný živin vzniká v klasickém kompostéru zhruba po roce.
Víte, jaké zbytky jsou vhodné pro uložení do kompostu a co se do něj naopak nehodí? Přehled najdete v našem článku Co nepatří do kompostu.
Během procesu kompostování dochází nejdřív k vysokému zahřátí činností mikroorganismů, a to klidně na 60 °C. To je také mimochodem důvod, proč můžete v chladnějším období pozorovat, jak se z kompostu kouří.
Této fázi se proto říká termofilní a trvá i několik týdnů. Během tohoto období probíhá hygienizace bioodpadu, tedy likvidace plevelu nebo chorob. Obsah postupně sesedá a vy musíte přidávat další materiál.
Poté, co teplota klesne, a to může trvat i pár měsíců, následuje mezofilní fáze. V tuto dobu již můžete pozorovat změnu struktury, vzniku zemitějšího materiálu. Fáze dozrávání dorovná teplotní rozdíly s okolím a kompost získává finální hnědý vzhled připomínající lesní půdu.