Jak vybrat kousátko?

Kousátka jsou první kojenecké hračky, které miminko nutně potřebuje pro svůj rozvoj. Kousátka poskytují úlevu při prořezávání zoubků. Pomáhají zdárnému vývoji Vašeho dítěte. Tvar kousátek rozvijí manuální zručnost kojenců. Na trhu je velký výběr barev, tvarů i motivů.

Kousátka jsou první kojenecké hračky, které miminko nutně potřebuje pro svůj rozvoj. Kousátka poskytují úlevu při prořezávání zoubků. Pomáhají zdárnému vývoji Vašeho dítěte. Tvar kousátek rozvijí manuální zručnost kojenců. Na trhu je velký výběr barev, tvarů i motivů.

Doba čtení 3 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Proč vybrat kousátko

Maličké ručičky miminek zkoumají kousátka, poznávají jejich materiály, rozvíjejí jemnou motoriku a dotykové smysly, ale především slouží v období růstu zoubků, zklidňují bolestivé a oteklé dásně. Mají speciální tvarování, dají se ochlazovat a tak dítěti uleví.

Kousátko by mělo patřit k základní výbavičce každého miminka. Od chvíle, kdy se začnou miminkům prořezávat první zoubky, bychom měli mít nějaké k dispozici. Ve věku 0 – 3 měsíce je těžké dítě zabavit nějakými hračkami, kousátko je dobrou variantou. Mezi 6. a 8. měsícem života začíná pro dítě bolestivé období – začínají mu růst první zoubky.

Kousátek samozřejmě existuje celá řada. Jsou tzv. multifunkční, která nutí miminka různé částí spojovat, zasouvat do sebe, různě natáčet, a proto kousátko dítě zabaví třeba i v 6 měsících.

Pamatujte rovněž na hygienu. Kousátka umývejte teplou vodou a přírodním mýdlem. Kousátko je možné také vyvařit nebo vysterilizovat. Správnou a pravidelnou údržbou prodloužíte jeho dlouhou životnost.

Tvary a barvy

Kousátko vybírejte podle tvaru i barvy. Na trhu je mnoho různých tvarů a velká škála barev. Barvy velmi stimulují dětský vývoj. Miminku se kousátko musí dobře držet, nesmí být příliš těžké a zbytečně velké. Nabídka na trhu je opravdu velká a není jednoduché si vybrat.

Miminka zhruba od čtvrtého měsíce dokáží udržet v rukou hračky, rozvíjí svůj úchop mezi palcem a ukazováčkem a rozeznávají širokou škálu barev. Správné barvy a tvary podporují jeho tělesný i duševní vývoj.

Barvy by měly být příjemné a lahodící dětskému očku. Kontrastní barvy pomáhají upoutat pozornost dítěte. Obecně platí, čím jednodušší a barevnější hračky pro miminka, tím lépe.

Tvar by měl být jednoduchý a lehce uchopitelný malýma ručičkami dítěte. Kousátko by nemělo být příliš velké a těžké. Miminku se musí dobře držet. Jelikož ho bude dávat do pusinky, vybírejte takové kousátko, které se mu tam vejde.

Materiál

Na výběru kousátka bychom si měli dát záležet a nikdy jej nekupovat na tržištích, poutích a tak podobně. Existují specializované prodejny, hračkářství, kde Vám jistě rádi s výběrem poradí. Měli byste dbát na to, aby dítě mělo kvalitní kousátko ověřené značky a kvality, tak aby neohrozilo jeho zdraví.  

Kousátko bychom měli určitě vybírat podle materiálu, který je jedním z důležitých faktorů. Nezapomínejte na to, že kousátko je určené především do pusinky miminka, proto by měla splňovat nejrůznější atesty.

Existují kousátka, která jsou naplněná vodou – chladící kousátka, která po vychlazení v lednici podáváme dítěti na ochlazení dásní při růstu zoubků. Dále jsou tady různé gumy, různých tvarů s různými povrchovými úpravami, které dásně masírují. Na trhu se také objevují vibrační kousátka, která po skousnutí určité části samy začnou jemně vibrovat a dítěti masírovat dásně.

Růst zubů je u každého dítěte individuální, některému se začnou mléčné zuby objevovat kolem šestého měsíce života, jiné má ještě kolem jednoho roku holé dásně. Takže pokud máte zdravé půlroční dítě a zatím se mu zoubky neklubou, není důvod panikařit.

Obyčejnější kousátka jsou vyrobená z odolných materiálů se zvrásněným povrchem a podobají se dudlíkům. 

Kousátka mají také chladit a k tomu se používá buď gelová náplň, která udrží déle nižší teplotu, nebo se kousátka plní vodou. K jejich vychlazení stačí lednička, nikdy je nedávejte do mrazáku, mohly by se mrazem roztrhnout. Před použitím se opláchnou teplou vodou a do kousátkové části se nalije studená voda.