Jak vybrat krmivo pro ptáky?

Chystáte se pořídit si andulku či jiného ptáčka a nevíte, jaké krmivo pro něj nachystat? Nebo chcete pomáhat venkovním zpěváčkům, kteří v zimě drktají zobáčky a nemají do čeho zobnout? Poradíme vám, jak vybrat správné krmivo.

Chystáte se pořídit si andulku či jiného ptáčka a nevíte, jaké krmivo pro něj nachystat? Nebo chcete pomáhat venkovním zpěváčkům, kteří v zimě drktají zobáčky a nemají do čeho zobnout? Poradíme vám, jak vybrat správné krmivo.

Doba čtení 2 min.
Jana, redakce Heureka.cz

Papoušci

Krmiva pro papoušky existují v rozličných variacích. Většinou jsou odlišena podle druhu ptáka či podle jeho velikosti. Na trhu jsou k dispozici rozmanité sypké směsi, jednodruhové krmivo, doplňková strava a různé vitamínové a minerální doplňky.

Základní krmivo

Pokud chcete svému papouškovi vybrat univerzálně vhodnou stravu, sáhněte po některé směsi, která obsahuje kombinaci obilovin, různých semen a ořechů. Tato krmiva bývají označována jako „základní krmivo“, jelikož obsahují směs nejdůležitějších suchých složek potravy pro vašeho papouška.

Jednodruhová krmiva

K základním krmivům můžete dokupovat jednodruhová krmiva podle preferencí vašeho papouška. Velmi oblíbená a pro zdraví důležitá jsou slunečnicová semena, obsahují ale velké množství tuku, takže jimi papouška nepřekrmujte, ať vám neztloustne. Papoušci také milují různé ořechy. Podávejte jim je rozlousknuté nebo je alespoň lehce naťukněte. Můžete nakoupit také např. dýňová semena, proso, konopná semínka či lněná semínka, která mají prokázaný pozitivní účinek na zdraví papoušků.

Měkká/čerstvá strava

Exotičtí papoušci ocení i čerstvé ovoce. Především pokud máte doma mladého papouška, podávejte mu měkčí stravu, např. máčené obilí, kukuřici nebo obilné klíčky. S loupáním tvrdých semen by mohl mít problémy a mohlo by to mít vliv i na jeho chování.

Doplňková strava

Doplňková krmiva jsou určená především pro zpestření stravy a pro mlsné zobáčky. Vyrábí se ve formě směsí či závěsných tyčinek. Vyzkoušejte také vaječné krmivo se sušeným hmyzem a ovocem, které papouškům podávejte především v době růstu a přepeřování.

Vitamínové a minerální doplňky

Doplňky slouží k různým účelům. Můžete zakoupit např. minerální kapky, které předchází svědění, mají pozitivní účinek na růst a pevnost kostí a na kvalitu peří. Jiné doplňky příznivě působí na plodnost a na líhnivost vajec, také na správný vývoj papouška.

Nepostradatelný je minerální kámen s drcenými mušlemi, o který si papoušek může brousit zobák. Minerální kámen také slouží jako zdroj vápníku, podporuje trávení a papoušek bude mít lesklejší peří.

Venkovní ptactvo

Chcete přilepšit venkovním zpěváčkům? Nasypte jim krmnou směs pro venkovní ptáky (tzv. směsi do krmítek) nebo vybraný druh semen. Potěšíte je semeny slunečnic, prosem, mákem, řepkou či lněnými semínky. V zimě jsou pak vhodné lojové koule, střídané sypkou směsí, která ideálně obsahuje drcené vlašské či lískové ořechy a slunečnicová semena.

Olejnatá semena a lůj vyhledávají především sýkory, brhlík, šoupálek a strakapoud. Na semenech obilovin a plevelů si pochutná kos, pěnkava, strnad, vrabec či zvonek.

Rada na závěr: Nekrmte ptáčky tím, co jíte sami. Co je dobré pro člověka, může ptáčkovi přivodit zdravotní problémy nebo i smrt!  

Spoustu šťastného ptačího zpěvu doma i za okny přeje internetový obchod PetHome.cz.