Jak vybrat krokoměr?

S krokoměrem můžete vyrazit na celodenní výlet a večer se kochat nad tím, jak velkou vzdálenost jste urazili. Stejně dobře si osoby se sedavým zaměstnáním mohou zkontrolovat, zda za den ušly alespoň minimální 5000 hranici kroků. V textu se zaměříme na výběr správného krokoměru v závislosti na vašich aktivitách i jeho přídavné funkce.

S krokoměrem můžete vyrazit na celodenní výlet a večer se kochat nad tím, jak velkou vzdálenost jste urazili. Stejně dobře si osoby se sedavým zaměstnáním mohou zkontrolovat, zda za den ušly alespoň minimální 5000 hranici kroků. V textu se zaměříme na výběr správného krokoměru v závislosti na vašich aktivitách i jeho přídavné funkce.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky

Pro koho?

Krokoměr poslouží stejně dobře profesionálnímu sportovci jako seniorovi. Vždy si ale promyslete klíčové parametry a hlavní požadavky dotyčného. Pokud pořizujete krokoměr pro seniora, zaměřte se namísto pokročilých funkcí, snímačů tepu a spálených kalorií, na přehledný displej a jednoduché ovládání přístroje. Vedle toho u krokoměru pro fitness účely oceníte přesně ty vyjmenované funkce, které pomohou dlouhodobě zvyšovat výkonnost a zlepšovat regeneraci.

Na jakou aktivitu?

Při výběru hraje důležitou roli místo používání, okolní podmínky i daná aktivity. Rádi vyrážíte na večerní běhy? Bude pro vás vhodnější krokoměr s podsvíceným displejem. Celodenní vysokohorská turistika vyžaduje kompaktní co možná nejlehčí výbavu, proto si v takovém případě hlídejte hmotnost přístroje. Věřte, že při několikahodinovém stoupání se pronese každý gram navíc. Další outdooroví nadšenci jistě dají přednost voděodolnému provedení, které snese nějaký ten déšť, sníh i prach. Na běžné hlídání denního krokového plánu spíše poslouží elegantní náramkové krokoměry.

Na co se zaměřit

Způsob uchycení

Krokoměr na ruku

Krokoměr s řemínkovým páskem můžete nosit podobně jako hodinky na zápěstí. V takovém případě se vyplatí, je-li přístroj vybaven funkcí hodin. Krokoměr na ruce máte navíc stále na dosah a všechny hodnoty můžete kdykoliv jednoduše zkontrolovat. Spoustu modelů lze po čase obměňovat výměnou pásku, který se prodává samostatně v různě barevných a vzorovaných kombinací. Pokud se však svých náramkových hodinek nechcete vzdát, sáhněte po jiném typu modelu.

Krokoměr na oděvu

Mimo řemínkových krokoměrů se můžete běžně setkat s klipovými konstrukcemi. Ty se jednoduše přichytí na pásek, kapsu a jiné části oblečení. Vzhledem tato zařízení připomínají stopky, oproti hodinkovým modelům jsou většinou o něco těžší a méně kompaktní. Protože bývají schované pod oblečením, nemusíte příliš řešit design. Kromě klipových a závěsných konstrukcí existují i speciální krokoměry určené na přichycení k trekingové holi nebo běžecké botě.

Krokoměr na krku

Krokoměry, které se umisťují na krk, dosahují jen miniaturních rozměrů. Nemusíte mít proto strach, že vám budou ztěžka dopadat na hrudník. Tyto drobné konstrukce lze nosit také na klíčence nebo na zipu od batohu. Abyste předešli případné ztrátě, dbejte při jejich nasazování na dostatečně pevné přichycení. Krokoměr nošený na ruce poslouží i jako hodinky

Hmotnost přístroje

20g krokoměr připnete za kapsu nebo zápěstí a po dobu vycházky o něm téměř nebudete vědět. Krokoměry váží od přibližně 20 g po 200 g a s rostoucí hmotností většinou stoupá odolnost přístroje. Pokud se však balíte na celodenní výlet a řešíte co nejmenší zátěž, i 100g krokoměr by vám po čase mohl začít vadit. V tomto případě záleží také na přichycení, na těle obvykle uneseme více než přímo na ruce. Lehčí model s sebou nese i kompaktnější rozměry, což v případě seniorských krokoměrů nemusí být žádoucí.

Výdrž baterie

Velkou výhodou krokoměrů oproti všem podobným aplikacím v mobilu je právě výdrž baterie. Krokoměry bývají napájeny bateriovými články, které vydrží i několik měsíců. Čím více přídavných funkcí krokoměr nabízí, například GPS, tím se ovšem výdrž baterie snižuje. Pokud vám jde čistě o počet kroků, vybírejte jednoduché zařízení, které vydrží dlouhé týdny. Po vybití se přístroj opět rychle nabije díky relativně malé baterii. K nabití většinou slouží USB port. Šetření energie dále pomohou i úsporné režimy, které se v době nečinnosti samy vypnou.

Displej

Podle typu aktivity, kterou budete s krokoměrem vykonávat, vybírejte vhodný displej. Chcete, aby přístroj dlouho vydržel a nepotřebujete postup trasy sledovat v průběhu dne? Nemusíte příliš řešit čitelnost displeje a jeho velikost. V opačném případě se zaměřte na daný typ panelu. Nejlevnější monochromatické displeje nemusí být ani ve dne na slunci příliš čitelné. Pro větší přehlednost volte podsvícené displeje, které vám počet kroků prozradí kdykoliv i během nočního běhu. Moderní OLED displeje poskytnou dostatečný komfort díky vysokému jasu a velkému barevnému rozsahu. Počítejte ale s energeticky náročnějším provozem. Dostatečná velikost i svítivost displeje přispěje ke komfortnímu používání

Přídavné funkce

Lákají vás kromě počtu kroků další údaje o vaší tělesné aktivitě nebo dáváte přednost jednoduchým zařízením s dlouhou výdrží? Níže naleznete seznam od základních po pokročilé funkce, kterými disponují multifunkční zařízení vhodná pro sportovce, fitness a tréninkové účely. Čím více funkcí, tím pochopitelně vyšší cena a častější nutnost nabíjení.

  • Čas - spolu s časem mohou krokoměry nabízet možnost stopování nebo funkci budíku, vhodné u hodinkových modelů

  • Efektivní čas chůze - krokoměr započítá čistý čas strávený chůzí

  • Paměť - alespoň týdenní uchování výsledků

  • Vzdálenost - přepočítá kroky na ušlé kilometry, pro přesnější výsledky je vhodné, pokud přístroj umožňuje nastavení délky kroku

  • Spotřebované kalorie - zobrazí hodnotu spálených kalorií za danou aktivitu, ideální při hubnutí, pro přesnější výsledky by měl krokoměr umožňovat zadání aktuální hmotnosti

  • Filtr proti nežádoucím pohybům - brání před započítáním náhodných pohybů

  • Konektivita - možnost připojení k PC přes USB, možnost stažení záznamů do počítače, vhodné pro přehledné vyhodnocování výsledků

  • Bluetooth - bezdrátové připojení s mobilními aplikacemi a synchronizace dat

  • GPS - zaznamenání trasy a následná možnost sdílení dat do PC

  • Aerobní zóna - krokoměr monitoruje vaši tepovou frekvenci nutnou na spalování tuků, pokročilé modely jsou vybaveny speciálními čidly na měření tepu

  • Denní cíl - motivační funkce vybízející ke splněný předem daného denního cílePokročilé funkce např. spalování tuků a měření aerobní zóny jsou skvělým pomocníkem při hubnutí

Přesnost měření

O přesné výsledky vašich denních aktivit se postarají mikro čidla, a to buď ve 2D, nebo 3D režimu. Senzory reagující na pohyb a akceleraci ve 2D provedení pracují ve dvou rovinách. Tím je zajištěné spolehlivé měření i je-li přístroj umístěn v batohu. Díky pokročilým algoritmům krokoměr rozpozná, zda se jedná právě o chůzi. O něco modernější a o poznání dražší modely se 3D senzory bývají přesnější a díky měření ve třech směrech lépe rozpoznají chůzi do schodů, ale i planý poplach, tedy jestli pouze hýbete rukou, ale nikam se nepohybujete. Oba dva způsoby měření jsou velmi spolehlivé, proto je mnohdy důležitějším ukazatelem přesnosti možnost vstupního nastavení, tedy uložení délky kroku, výšky, váhy.

Kvalita zpracování

Plánujete časté výpravy do hor a celodenní náročné výšlapy nezávisle na počasí? Ověřte si odolnost přístroje. Většina krokoměrů zdárně odolá stříkající vodě. Gumové a silikonové náramky bývají vodotěsné, nenatahují vodu a skvěle se hodí i do extrémnějších podmínek. Oproti například kovovým provedením se však snadněji přetrhnou.

Jak pracovat s krokoměrem

  • Obecně se doporučuje za den urazit ideálně 10 000 kroků, to odpovídá cca 7,5 km. Pokud nejste zvyklí pravidelně chodit, krokoměr vás postupně namotivuje zvyšovat počet kroků, a tím přispívat celkovému zdraví.

  • Pro prvotní orientaci vaší denní krokové dávky poslouží celodenní nošení krokoměru. Přístroj nasaďte ráno při odchodu z domova a noste celý den. Nejdříve měřte váš běžný pracovní den bez toho, aniž byste přidávali jakoukoliv aktivitu navíc, které se normálně nevěnujete. Naměřenou hodnotu si zapisujte po dobu několika dní. Pokud nepřesáhnete 2000 kroků, zadejte si do dalších dní úkol dosáhnout alespoň dvojnásobku. Postupně zvyšujte okruh trasy až dosáhnete přibližné 10 000 hranice, z toho by však ideálně 60 % mělo být vykonáno souvisle bez přestávky.

  • Při hubnutí se doporučuje postupně zvyšovat rychlost, za kterou daný počet kroků urazíte. Pracujte s týdenními plány. Spočítejte si počet kroků a dobu k tomu potřebnou. Další týden se za stejnou dobu pokuste ujít větší počet kroků.

  • Nedaří se vám dosáhnout 10 000 hranice? Vůbec nevadí, především pro osoby se sedavým zaměstnáním platí, že každý krok navíc se počítá, proto ,,pouhé” zdvojnásobení denního počtu kroků se příznivě promítne do vašeho životního stylu.

  • Krokoměr přispívá k dodržování pravidelného pohybu a radosti z dosažených výsledků. Nepřímo tak napomáhá k dobrému pocitu ze sebe sama, snížení stresu a podpoře metabolismu. Proto namísto občasných ,,rekordů” volte menší, avšak pravidelné vzdálenosti.