Časté střídání vysoké teploty, vlhkosti, používání ostrých předmětů a každodenní vaření bude kuchyňskou linku velmi namáhat. Proto je potřeba volit kvalitní materiál, který bude dostatečně odolný a ideálně i snadno udržovatelný.
Jak vybrat kuchyňskou linku podle materiálu
Dřevo
Dřevěné kuchyňské linky sice patří k dražším, ale zato velmi kvalitním a příjemným na dotek. Ať už pořizujete masiv nebo dýhu, obě varianty působí teple a útulně, a pravděpodobně nikdy nevyjdou z módy.
Vysoká odolnost
Dlouhá životnost
Povrchová poškození lze snadno opravit přebroušením a přelakováním
Nadčasový design
Vysoká cena
Varianty bez lakové úpravy jsou náročné na údržbu a barevně nestálé
Lamino
Laminové kuchyňské linky jsou nejrozšířenější a cenově nejdostupnější variantou. Bývají doplněné o plastové hrany, které chrání boční strany před zkroucením či jinou deformací.
Snadno se čistí a udržují
Nízká cena
Široký výběr barev a vzorů
Náchylné na vysokou vlhkost a vysokou teplotu
Kratší životnost
Dřevotříska
Další cenově přívětivou kategorií jsou kuchyňské linky z dřevotřísky potažené fólií, která může být v libovolné barvě nebo přímo kopírovat design přírodního materiálu. Pod dřevotřískovými linkami se schovávají kuchyňské linky DTD, které jsou navíc polepené dýhou, nebo také kuchyňské linky LTD, které jsou na povrchu pokryté laminem a tedy vhodné na korpusy skříní.
Nízká cena
Nízká hmotnost
Minimální nároky na údržbu
Veliký výběr barev a vzorů
Celkově velmi nízká odolnost
Krátká životnost
MDF
Další možností výběru jsou tzv. MDF kuchyňské linky. Jedná se o stlačenou homogenní směs dřevěných vláken a lepidla se středně hustou strukturou.
Umožňují plastickou úpravu povrchu
Mohou věrně napodobit dřevěnou dýhu
Vysoká mechanická odolnost
Hladký povrch
Snadná údržba
Nízká cena
Vysoká hmotnost
Absorbují vlhkost
U levnějších modelů bývá málo odolná povrchová fólie
Kombinace
Často dnes můžeme narazit i na různě poskládané materiály, které vzájemně kombinují své výhody. Vždy však dejte pozor, aby zmíněná různorodost materiálu nebyla spíše na škodu.
Výběr kuchyňské linky podle prostoru
Rovné kuchyně
Rovné kuchyňské linky jsou základním lineárním typem. Kuchyň lze rozdělit dvěma rovnoběžnými linkami oddělené chodbičkou, přičemž vzdálenost mezi deskami by měla být alespoň 120 cm kvůli průchodnosti a možnosti otevírat šuplíky či dvířka.
Rohové kuchyně
Pohodlné a praktické jsou i kuchyně do U nebo L, tedy rohové kuchyšnké linky s kolmými stranami. Takové rozvržení prostoru se snadněji dělí na jednotlivé části, jako například prostor pro zpracování potravin, mytí nádobí apod. Rohové skříně mnohdy pomohou vytěžit z místnosti maximum, protože využijí místo, které by jinak v celé konstrukci zapadlo.
Sektorové kuchyně
Jako alternativu ke kompletní kuchyňské lince můžete zvolit modulární řešení, kdy jsou jednotlivé části k dispozici zvlášť. Těmito částmi jsou varná zóna, mycí zóna, úložná řešení a další. Nespornou výhodou je, že si rozvržení částí můžete uzpůsobit přímo na míru a v případě potřeby je měnit či doplňovat. Zároveň můžete kuchyni stavět postupně.
S ostrůvkem či bez
Specifickým typem jsou kuchyně s ostrůvkem, kdy se k prakticky libovolnému tvaru linky přidává ještě samostatně stojící část. Ta může obsahovat varnou deskou a pečicí troubou, dřez, nebo jen další pracovní plochu s možností barového posezení.
Výbava a důležité parametry
Rozměry
Nejdůležitějším technickým parametrem jsou bezpochyby rozměry, a to skříněk a pracovní desky. Výška skříněk by měla být do značné míry určena postavou samotného uživatele. Usazení horních skříní by mělo být zhruba o 50 cm výše než je výška postavy.
Ideální výšku pracovní plochy zjistíte tak, že ohnete ruce v loktech do pravého úhlu. Správná výška desky je potom 15 cm pod jejich úrovní.
Výška postavy | Výška linky od podlahy |
---|---|
150–160 cm | 82 cm |
160–170 cm | 86 cm |
170–180 cm | 91 cm |
180–190 cm | 94 cm |
Systém otevírání skříněk
V kuchyni se nejčastěji setkáte s klasickými dvířky zavěšenými na pantech, které se otevírají do strany, a pístovými vyklápěcími dvířky. U těch hleďte na výšku dvířek po otevření, aby nikde nepřekážely.
Další možností jsou výsuvné skříňky, jejichž velkou výhodou je snadný přístup do zadních částí polic. Ty ale pro otevření vyžadují více prostoru, což může být v malých kuchyňkách problém.
Narazit můžete i na rolovací dvířka, která sice šetří prostor kuchyně, ale zabírají místo uvnitř police.
Nehledě na zvolenou variantu se vždy hodí mít funkci dovírání Soft Close, která automaticky zpomalí posledních několik centimetrů dráhy při zavírání dvířek.
Dřez
Pokud plánujete mýt nádobí převážně v myčce, pravděpodobně si vystačíte s menším jednodílným dřezem. Bez myčky volte spíše dvoudílný dřez s dostatečnou plochou pro odkapávač. V úvahu berte i celkové rozměry linky a vybírejte dřez s alespoň 20cm hloubkou.
Spotřebiče
Obecně jsou hlavní veliké spotřebiče dostupné ve dvou variantách – vestavné a volně stojící.
V prvním případě získáte lépe a celistvěji vypadající celek, dbejte však na to, aby kuchyňská linka byla na instalaci takových spotřebičů připravena. Samostatně stojící spotřebiče sice nepůsobí tak elegantně, ale bývají levnější a snáze se montují či servisují.
Související
Rady na závěr
Design a barevné provedení kuchyně
Obecně se doporučuje ladit kuchyň a prostor stolování spíše do světlejších barev. Podle čínského učení feng shui je touto ideální barvou žlutá, která navíc přispívá k dobrému trávení.
Orientace ke světovým stranám
Orientace dle světových stran může ovlivňovat světelné i tepelné podmínky v místnosti. Proto se doporučuje směřovat kuchyň spíše na sever, nebo severovýchod, protože na rozdíl od ostatních místností nevyžaduje takové tepelné podmínky.
Uspořádání dle zón
Aby bylo používání kuchyňské linky co nejpohodlnější, praktikuje se rozdělení do 3 zón: - Mycí zóna - Přípravná zóna - Varná zóna Uspořádány by měly být právě v tomto pořadí, v případě praváků zleva doprava, u leváků naopak. Dohromady pak tvoří trojúhelník, jehož pomyslnými vrcholy jsou lednice, dřez a varná deska. Důvodem je logická posloupnost přípravy pokrmů – potraviny se nejprve čistí, následuje jejich další příprava (například krájení a kořenění), a poté přichází na řadu tepelná úprava.
Pro více inspirace a pokročilejší zařízení nejen vaší dokonalé kuchyňské linky navštivte naši stránku o kuchyni a pokud jste milovníci technických vychytávek, máme pro vás článek o chytré domácnosti, ve kterém se dozvíte, co může umět chytrá kuchyně.