Promyslete si, jakou surovinu budete nejčastěji mlít. Na trhu najdete kuchyňské mlýnky na maso, mák, ořechy, sýry, obilí, strouhanku, ale i všestranné přístroje, u nichž stačí vyměnit nástavec a umelete v nich různé suroviny.
Obecně platí, že mlýnek určený pro konkrétní typ potraviny podá díky odpovídajícímu mlecímu mechanismu lepší výkon než univerzální model.
Univerzální
Mlýnky s jedním univerzálním mlecím mechanismem či sadou nástavců pro jednotlivé typy potravin. Zajímejte se o to, do jaké míry je daný model multifunkční. Některé modely mají struhadlo ve tvaru válce, a jsou tím pádem vhodné na rohlíky, sýry, zeleninu, čokoládu a ořechy, ale maso s nimi neumelete.
Univerzální kuchyňské mlýnky
Na maso
U masomlýnku si dobře promyslete, kolik masa najednou potřebujete zpracovat. Ruční pohon má sice jisté kouzlo a nestojí vás elektrickou energii, ale na druhou stranu je mletí většího množství fyzicky a časově náročné. Pokud chcete vyrábět domácí klobásy nebo salámy, vyberte si model s nástavcem na klobásy, který vám do značné míry usnadní práci. Při výběru se zaměřte také na rychlost mletí, možnosti čištění a mytí v myčce.
Mlýnky na maso
Na strouhanku
Zbytky suchého pečiva nemusíte vyhazovat, stačí je rozemlít. Mlýnky na strouhanku jsou často na ruční pohon. A mechanismem připomínají otočné struhadlo s výměnnými nástavci, s nimiž můžete nejen strouhat, ale i krájet třeba zeleninu a ovoce na plátky či nudličky. Mlýnek se díky jednoduché konstrukci snadno čistí.
Kuchyňské mlýnky na strouhanku
Na ořechy
Speciální mlýnky, které jsou uzpůsobeny olejnatému charakteru ořechů. U mlýnku na ořechy si pohlídejte možnost nastavení hrubosti mletí, abyste si mohli vybrat, zda chcete ořechy umlít najemno nebo nahrubo.
Kuchyňské mlýnky na ořechy
Na mák
Pokud často pečete a potřebujete mít po ruce čerstvě mletý mák, investujte do specializovaného mlýnku na mák, který je osazen mlecím mechanismem, u něhož si můžete nastavit hrubost, jakou zrovna potřebujete. Kromě máku si mlýnek bez problémů poradí i s jinými drobnými semínky, jako jsou třeba len, sezam a hořčičné semínko.
Mlýnky na mák
Na bylinky
Nejedná se o mlýnky na sůl nebo pepř, ale o speciální mlýnky pro namletí suchých či zmražených rostlin bylinek, jako například máty, šalvěje apod. Mlecí mechanismus je vytvořen tak, aby se namletím co nejlépe uvolnilo aroma byliny.
Kuchyňské mlýnky na bylinky
Na ovoce a zeleninu (odšťavňovací)
Jedná se v podstatě o odšťavňovače, akorát ve formě ručních odšťavňovacích mlýnků na ovoce a zeleninu. V závislosti na typu ovoce a zeleniny je výsledkem mletí buď hustá šťáva nebo pyré. Protože při lisování nedochází k zahřívání, je tento způsob odšťavňování lepší pro výslednou kvalitu šťávy z hlediska zachování vitamínů než u robotických odšťavňovačů.
Kuchyňské mlýnky na ovoce a zeleninu
Na sýr
Mlýnek na sýr je většinou vybaven otočným struhadlem, takže spíše než k mletí slouží ke strouhání. Stejně dobře jako se sýrem si poradí i s čokoládou, která má podobnou konzistenci. U některých modelů si můžete vybrat mezi nástavci s různou hrubostí.
Mlýnky na sýr
Na obilí (mouku)
Pokud si doma chcete mlít vlastní mouku nebo rozmačkávat zrna na vločky, pořiďte si mlýnek na obilí. Tento typ mlýnku má silný motor, takže rozemele na mouku čočku, špaldu, oves, kukuřici, fazole, cizrnu, semolinu, žito i čirok a mnoho dalších zrn a luštěnin. Stroje s výkonem 360 W umelou přibližně 100 gramů jemné mouky za minutu, výkonnější mlýnky o výkonu 600 W za stejný čas připraví dvojnásobné množství.
Mlýnky na obilí