Využití nože
Před samotným nákupem kuchyňského nože se zamyslete nad tím, co s ním budete nejčastěji krájet. Jestliže je vaše odpověď „všechno“ od brambor až po steaky, bude pro vás tím pravým univerzální nůž. Jeho výkony nejsou úplně ideální, ale poradí si s každou surovinou. Pokud se vaření a přípravě pokrmů věnujete více, zaměřte se na specializované nože, které mají velikost, materiál a tvar čepele i celého nože dokonale přizpůsobené konkrétním surovinám.
Pokud si zařizujete novou kuchyň a potřebujete více nožů najednou, zvažte nákup celé sady nožů, kde najdete nejpoužívanější typy. Sady jsou často doplněny dřevěnými bloky, které slouží jako stojan.
Kvalita použitého materiálu
Kvalitu nože hodně ovlivňuje tvrdost a houževnatost materiálu. Nože musí mít vyváženou tvrdost, pružnost a odolnost vůči korozi. Tvrdost najdete pod označením HCR a dosahuje hodnot 52 až 60. Přičemž HCR 52 je stanoveno jako minimum a HCR 60 představuje vysokou tvrdost.
Některé moderní oceli na výrobu nožů dosahují tvrdosti 64 až 68 HCR. Tvrdost materiálu je jen jedním z faktorů, který určuje kvalitu nože, protože platí, že čím je ocel tvrdší, tím je čepel křehčí. Tvrdé nože se hůře brousí, ale zároveň mají trvanlivější ostří.
Jak se vyrábí ocelové nože?
Vlastnosti ocelových nožů z velké části ovlivňuje typ výrobního postupu, které jsou dva. U prvního z nich se čepel vyřezává z ocelového plátu a na jedné straně se vybrušuje ostří. Vyřezávané nože mají při pohledu na průřez čepelí všude stejnou šířku, která se zúží až u ostří. Odolnější variantou jsou kované nože, u nichž se celý tvar čepele i ostří formuje kováním. Tyto nože se zužují postupně od horního hřbetu čepele až k ostří. Kované nože mají větší pevnost, vydrží déle ostré a lépe odolávají korozi.
Velikost a váha nože
Velikost se odvíjí od typu nože. Při výběru se zajímejte zejména o délku a výšku čepele. Např. loupací nože mají krátké 5cm ostří, velké filetovací nože pak mohou mít čepel delší více než 25 cm. Stejně jako délka se u jednotlivých nožů mění i výška ostří. Nože na šunku mají až o několik centimetrů nižší čepel než velké nože na maso. Důležitá je také velikost rukojeti. Najděte si doma nůž, jehož rukojeť se vám dobře drží, změřte si ji a podle toho vybírejte rukojeť u nového nože.
Pro pohodlnou práci s nožem je důležitá také hmotnost. Čím bude nůž lehčí, tím snáze s ním budete manipulovat, ale zároveň je u lehké čepele větší riziko poškození. Práce s těžšími noži je náročnější, nicméně jsou odolnější vůči mechanickému poškození a mohou mít i delší životnost. Hmotnost se liší podle velikosti a druhu materiálu. Malé nože váží pouhých několik desítek gramů, ale masivní sekáčky na maso mohou mít i víc než 1 kg.
Ergonomie a pohodlnost užívání
Ergonomie a celkové pohodlí při používání nože je ovlivněno především materiálem a tvarem rukojeti, která by měla být tvarovaná tak, aby byl její úchop pohodlný a ani při pevnějším sevření by vás nemělo nikde nic tlačit. Pokud krájíte opravdu často, vyzkoušejte si, jak vám nůž sedí v ruce, jestli má dobrou stabilitu a zda je dobře vyvážený. Zesílená rukojeť v místě, kde se setkává čepel se střenkou, chrání prsty a umožní vám zapření a vyvinutí většího tlaku na nůž.
Materiál čepele a rukojeti
Čepele mohou být z bambusu, keramiky nebo z oceli, která je k dostání v různorodé kvalitě. U ocelových nožů je totiž potřeba rozlišit několik typů oceli.
Nerezová ocel je slitinou železa a dalších prvků, k nimž patří chrom molybden nebo třeba nikl, které zvyšují odolnost materiálu proti korozi.
Další variantou jsou nože z uhlíkové oceli. Jsou měkčí a méně odolné vůči korozi než ty z nerezové oceli. Jejich výhodou je snadné broušení.
Nejodolnějším druhem je damašková ocel, která kombinuje měkčí a pružnější ocel s tou tvrdou.
Co je to damašková ocel?
Damašková, často zvaná také damascénská, ocel stojí na principu vrstvení dvou druhů oceli. Jeden s vysokým obsahem uhlíku, jenž je velice tvrdý, ale křehký, a druhý měkčí a ohebnější s nižším obsahem uhlíku. Výsledná směs v sobě kombinuje jak tvrdost, tak ohebnost. Na první pohled poznáte damaškovou ocel podle mramorování, které je patrné na povrchu. U levných nožů z damaškové oceli, jejichž cena se pohybuje v řádech stovek korun, buďte obezřetní a zjistěte si, zda se nejedná o napodobeninu, u níž je na běžnou ocel natištěný vzor připomínající vrstvení, ale jinak nemají s kvalitními noži z damaškové oceli nic společného.
Keramické nože se vyrábí ze zirkonu uhličitého a nevstřebávají pachy ani vůně, takže neovlivňují výslednou chuť jídla. Nevýhodou je jejich vysoká křehkost. Pokud spadnou na zem nebo narazí do něčeho tvrdého, mohou se zlomit. Jsou ideální volbou pro krájení měkkých potravin, jako je ovoce a zelenina, zachovávají totiž všechny vitamíny a minerály.
Bambusové nože jsou lehké a při krájení potravin na talířích či jiném nádobí nezpůsobují nevzhledné zářezy. Hodí se na porcování zeleniny, ovoce, másla a sýrů. Jejich ostří se dá snadno nabrousit.
Při výběru nezapomínejte ani na materiál rukojeti. Ta může být ze dřeva, kovu nebo plastu, který se na čepel nastříká či upevní pomocí nýtů. Stříkaná plastová rukojeť je náchylnější k poškození než ta přinýtovaná a při větším tlaku může prasknout. Dřevěné rukojeti jsou příjemné na dotek, ale musíte je občas ošetřit voskem, aby si udržely hladký povrch. Kovové rukojeti jsou pevné a odolné. Jejich nevýhodou je hladký a v kombinaci s vodou kluzký povrch.
Vybavte si kuchyň šikovnými pomocníky. Inspirovat se můžete na naší stránce Vychytávky do kuchyně.