Jak vybrat luk?

Rádi byste ozvláštnili své koníčky a vydali se vstříc novým dobrodružstvím s lukem a toulcem na zádech? Různé typy luků můžete využívat při sportovní lukostřelbě stejně tak jako v případě dřevěných modelů pro kostýmové LARP hry. Při výběru toho správného luku se zaměřte nejen na jeho vlastnosti a parametry, ale také vaše dosavadní zkušenosti.

Rádi byste ozvláštnili své koníčky a vydali se vstříc novým dobrodružstvím s lukem a toulcem na zádech? Různé typy luků můžete využívat při sportovní lukostřelbě stejně tak jako v případě dřevěných modelů pro kostýmové LARP hry. Při výběru toho správného luku se zaměřte nejen na jeho vlastnosti a parametry, ale také vaše dosavadní zkušenosti.

Doba čtení 8 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Zkušenosti střelce

Při výběru vhodného luku je klíčová zkušenost střelce stejně tak jako jeho věk a pohlaví. Luky pro děti se pochopitelně vyrábí v odpovídající velikosti i síle nátahu. Juniorské modely jsou většinou určené pro děti od 5 let a nejčastěji se jedná o dřevěné materiály. Vybíráte-li modely pro začátečníky, zaměřte se na jednoduchou manipulaci a nižší napínací síla luku (do 35 lbs). Pro takové účely bude nejvhodnější reflexní nebo dlouhý luk. Dále v závislosti na velikosti postavy vybírejte vhodné rozměry. Platí, že čím větší postava, tím delší by měl luk být. Přímou úměru také aplikujte na váhu a sílu jedince. Čím silnější střelec, tím větší sílu nátahu (o ní dále v textu) hledejte.

Levák, nebo pravák?

Další podstatnou vstupní informací bude, zda-li jste pravák, nebo levák. Nebo spíše, jaké bude vaše dominantní mířící oko. To zjistíte krátkým testem, kdy srolujete papír do ruličky a podíváte se skrze ní postupně jedním, poté druhým okem. Mířit byste poté měli tím okem, jehož pohled ruličkou byl pro vás přirozenější. Pokud zvítězilo pravé oko, vybírejte luky s označením RH. Ty jsou uzpůsobené na držení v levé ruce a natahování tětivy v pravé. Přesně opačně to bude u levého dominantního oka, tedy luky s označením LH, které se drží v pravé ruce.

Rozdělení podle typu konstrukce

Reflexní

Luk označovaný jako reflexní poznáte podle prohnutí konců ramen dopředu (po sejmutí tětivy). Ohnutí neboli reflexe umožňuje velmi rychlý výstřel. Takovéto provedení je vhodné pro začátečníky na rekreační střelbu, protože se snadno ovládá a jeho vstupní náklady nebývají v porovnání s jinými luky tak vysoké. Konstrukci lze dále rozlišovat podle způsobu použití na rekreační, sportovní i lovecké. Ty se poté liší délkou, váhou i silou nátahu.

Kladkové

Moderní provedení luku nazývané kladkové je na obou koncích lučiště tvořeno dvěma kladkami, které rozdělují napínací sílu tak, aby byla střelba co nejpřesnější. To využijete zejména při sportovní střelbě na terč (delší provedení luku) nebo při lovení (kratší luky). Kladkový model více sedí na těle a vyžaduje zvládnutí techniky, proto je vhodnější pro pokročilé střelce.

Kladkový luk slouží nejčastěji ke sportovní lukostřelbě na terč

Dlouhé

Jelikož se dlouhé luky hojně využívaly ve středověké Anglii, často narazíte i na označení anglický luk. Název dlouhý si luk vysloužil pro svou velikost, která by měla být přibližně stejná jako postava střelce. V dnešní době se však můžete setkat s řadou provedení i druhů označovaných jako dlouhé. V každém případě se však jedná o velmi přesný luk, jehož stabilizačním prvkem jsou právě dlouhá ramena. Vysoká přesnost je ale vykoupena menší výstřelovou rychlostí. Díky svému jednoduchému tvaru a nenáročné manipulaci je dlouhý luk vhodný také pro začátečníky.

Na co se zaměřit

Výběr podle účelu

Jistě jste se již setkali i s řadou dalších označení pro typ luku. Ne vždy se však jedná o různé konstrukční odlišnosti, ale spíše drobné detaily podporující daný účel střelby. Z tohoto pohledu můžeme dále vydělit luky na sportovní, jezdecké, lovecké a tradiční.

Sportovní

Jak je z názvu již patrné, sportovní luky se využívají při soutěžích a jiných sportovních lukostřeleckých akcích. Často se jedná o reflexní luk s kovovým nebo kompozitovým středem. Se sportovním lukem dostřelíte až na terče vzdálené 70 metrů. Pro své využití na Olympijských hrách můžete narazit i na označení olympijský luk.

Jezdecký

Tradiční historický design a dřevěný materiál charakterizuje jezdecký typ luku. Může se jednat o jednoduchou konstrukci nebo nápadité modely s ozdobnou dýhou. Ramena luku bývají výrazně prohnutá a spíše kratší, aby neomezovala jezdce v pohybu. Kvůli náročnější technice je jezdecký luk určen pro zkušenější střelce.

Jezdecké luky najdou využití i při historických rekonstrukcích a LARP hrách

Lovecký

Oproti sportovním lukům jsou lovecké vhodné pro střelbu do 30 metrů. Konstrukčně se nejčastěji jedná o reflexní typ, ani kladkový však není výjimkou. Podobně jako u výše zmíněných je lovecký luk používán zkušenými střelci, kteří mají dobře zvládnutou techniku a nezaleknou se vyšší natahovací síly.

Tradiční

Za tradiční luky lze považovat různé druhy jezdeckých dřevěných, dlouhé anglické, ale i reflexní lovecké. Životnost těchto luků ze dřeva ovlivňuje především váha šípu, která by neměla klesnout pod 9 grainů (1 gr = 64,79891 mg) na 1 libru nátahové síly.

Materiál

Na výsledné ceně a pochopitelně kvalitě výrobku se značnou měrou podepíše použitý materiál. Za nejklasičtější vyhotovení lze považovat tradiční dřevo. To se používá hlavně na cvičné luky, juniorské a všechny ostatní snažící se co nejvěrněji napodobit historický design. Kromě přírodního vzhledu je dřevo používáno také pro svou velkou výdrž. Jistou alternativou je ratanové dřevo oblíbené pro svou pružnost a nižší hmotnost. Na druhém konci najdete odolné laminátové luky nebo dražší výrobky z odlehčeného duralu či karbonu. Takové se využívají hlavně při sportovní lukostřelbě.

Luky z ratanového dřeva jsou náchylné k opotřebení, proto s těmito výrobky zacházejte opatrně

Příslušenství

Zejména pro začátečníky může být zprvu náročné vyznat se ve všech nabízených doplňcích a posoudit, zda je jejich pořízení skutečně nutné. Nejjednodušší variantou je zakoupení praktického setu, ve kterém naleznete šípy, toulec, pouzdro případně i terč. Jaké další příslušenství se může hodit a k čemu všemu je dobré?

 • Šípy – neodmyslitelná součást luku, podle kterého také vybíráte daný šíp. Čím delší luk, tím delší šíp bude potřeba. Na výběr máte z řady materiálů od dřevěných, vhodných k dlouhému luku, laminátových, duralových po kvalitní karbonové.

 • Základka – nachází se u rukojeti a slouží k udržení šípu na místě při natahování luku.

 • Toulec – k šípům můžete dále pořídit toulec, tedy pouzdro pro přenášení šípů. Toulec lze nosit z boku pasu, nebo na zádech.

 • Chránič předloktí – slouží pro ochranu předloktí a loktu před úderem tětivy. Zkušeným střelcům by se však toto stávat nemělo, proto je chránič předloktí spíše součástí začátečnické výbavy.

 • Rukavice – ochrání prsty před pořezáním od tětivy.

 • Tětiva – ačkoliv se jedná o základní součást luku, která bývá zahrnuta v balení, lze dokoupit i zvlášť. Pokud se rozhodnete pro koupi, ujistěte se, že vybraný model pasuje k zakoupenému luku.

 • Mířidla – zařízení určené pro správné zamíření luku na vybraný cíl. Nejčastěji se využívá pro reflexní a kladkové luky.

 • Vypouštěč šípů – pomůcka, která zabraňuje nežádoucímu doteku prstu s tětivou při uvolňování šípu.

 • Stabilizátory – neboli tlumiče kmitů jsou doplňky k luku sloužící k prostorovému vyvážení a směrovému vedení.

 • Pouzdro na luk – pro přenos luku a celého příslušenství, které zároveň chrání před poškozením. Bývá vybaven popruhem či držadlem pro pohodlnější manipulaci.

 • Terče – lukostřelecké cíle se liší velikostí i barevným značením. Některé mohou imitovat tvar zvířete.

Důležité parametry

Velikost

Prvním z technických parametrů výběru bude velikost. Ta se většinou udává v palcích (”), kdy 1 palec odpovídá 2,54 cm. V souvislosti s velikostí se poté rozlišuje samotná délka luku a napínací délka neboli délka nátahu. Zatímco délka luku značí celkový rozměr daného modelu, délka nátahu udává vzdálenost, do jaké se dá luk natáhnout. Obecně platí, že čím větší délka nátahu, tím delší bude samotný luk. Kratší luky proto poskytnou kratší nátahy, a tudíž i kratší dostřel. Ačkoliv nelze jednoznačně říci, jaká velikost je správná, za střední hodnoty lze považovat luky s délkou cca 1,5 m (přibližně 60") vhodné pro postavy od 165–185 cm.

Abyste mohli spolehlivě odhadnout vaši maximální délka nátahu, budete potřebovat metr. Poté se postavte rovně, předpažte jednu ruku a natáhněte prsty. Nepokoušejte se své ruce dostat do nepřirozené polohy, zůstaňte v nejzazší, ale stále pohodlné pozici. Metr chyťte u konečků prstů a veďte jej až k dolní části brady. Naměřenou hodnotu následně vydělte číslem 2,54 a máte maximální délku nátahu v palcích. Pro délku nátahu do 30” jsou vhodné luky s celkovou délkou 68”. Luky dlouhé 62–64” by měly dosahovat maximálního nátahu do 25”.

Síla nátahu

Síla nátahu je vlastně odpor, kterým se luk brání při natažení. Hodnota se udává v librách (lbs), kdy 1 libra odpovídá 0,454 kg. Tento parametr určuje, jakou sílu musíte vyvinout pro napnutí tětivy a vystřelení šípu. I když je střelec schopen utáhnout i silnější modely, měl by si vždy vybírat takový, který pro natažení vyžaduje zapojení cca 75 % maximální střelcovy síly. Začátečníci zpravidla volí luky o síle do 35 lbs. Silnější luky by vedly k přetěžování svalů, špatnému osvojení techniky a celkovému vyčerpání. V tabulce níže naleznete orientační síly nátahu v závislosti na střelci.

Střelec

Maximální síla nátahu (lbs)

Děti do 30 kg

15

Děti do 50 kg

15–25

Ženy od 50–65 kg

25–35

Ženy od 65–80 kg

30–40

Muži od 60–75 kg

40–45

Muži od 75–90 kg

55–65

Muži od 90 kg výše

65–75

Péče o luk

I přes velkou sílu luku se jedná o choulostivou zbraň, které je třeba věnovat náležitou péči. Luk můžete používat prakticky celý rok v závislosti na materiálu. Dřevěné provedení může být náchylnější na navlhnutí a prokřehnutí vlivem mrazu. Z tohoto důvodu byste neměli luk vynášet do extrémních podmínek a maximálně do minus 10 °C. Pozor si také dejte v horkých letních měsících. Pokud luk využíváte, nemusíte se bát zničení. Problém však může nastat, zapomenete-li ho na přímém slunci například v autě. Během převozu luku a jeho úschově vždy vyjměte tětivu. Je-li luk silně rozehřátý, tětivu nasaďte až po té, co materiál vychladne.

Luk můžete používat i v dešti, nezapomeňte ho však usušit a jemně otřít

Co se uskladnění týče, vyhýbejte se vlhkému a studenému prostředí, stejně tak jako exponovanému horkému vzduchu (u topení). Luk nejlépe uložte bez tětivy do pouzdra a skladujte v ležaté poloze. Při zašpinění stačí přetřít vlhkým hadříkem a usušit.