Jak vybrat madla k vanám?

Pro pohodlné a bezpečné vstupování a vystupování z vany se skvěle hodí vana s protiskluzovou úpravou, kolmějšími stěnami, s madlem přímo na vaně a v těsné blízkosti. V dnešním článku poradíme, jak snadno vybrat ideální madlo.

Pro pohodlné a bezpečné vstupování a vystupování z vany se skvěle hodí vana s protiskluzovou úpravou, kolmějšími stěnami, s madlem přímo na vaně a v těsné blízkosti. V dnešním článku poradíme, jak snadno vybrat ideální madlo.

Doba čtení 2 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Způsob uchycení

Nejrozšířenějším způsobem uchycení madla je pomocí šroubů, které jsou pevně připevněny do vany či obkladů v koupelně. Vany jsou většinou vybaveny prostorem, kam lze madlo snadno přišroubovat, v případě obkladů se neobjedete bez vrtání. 

Nepřejete-li si vrtat, doporučujeme zvolit madla s přísavkami, které se zafixují na vanu, obklad či jiný povrch a zajistí obdobnou službu. V nabídkách obchodů můžete natrefit i na masivnější plastové konstrukce, které se nasadí na vanu. Nevýhodou těchto řešení je prostorová náročnost a to, že může dojít k posunutí, jsou-li okraje vlhké či mastné.

Univerzální i speciální madla

Někteří producenti vyrábí madla přímo k profilu konkrétního typu vany. Můžete se tak snadno stát, že když si vyberete madlo k uchycení přímo na vanu, nebude vám sedět. Madlo k vaně doporučujeme kupovat společně s vanou. Ušetříte si tím i práci při instalaci a vrtání. Velkou část madel je totiž třeba instalovat přímo s vanou. Výjimku tvoří univerzální madla, které umožňují dodatečnou montáž a jsou použitelné pro více typů van. Jelikož se montáž provádí pomocí přiložených nýtů, obejdete se bez přístupu z druhé strany.

Umístění madla

Pokud budou koupelnu používat starší občané, doporučujeme madlo integrovat nejen na samotnou vanu, ale i do míst při vstupu do vany. Zvýšíte tím komfort při nastupování a snížíte riziko pádu při uklouznutí.

Madla s příslušenstvím

Kromě klasických madel, které slouží jen ke zvýšení bezpečnosti, můžete na trhu najít další typy. Designové madla ozdobí vaši koupelnu a přinesou ji nový rozměr. Zakoupit si můžete i madla, které obsahují mýdlenku a další odkládací prostor, čímž navýšíte úložný prostor v koupelně.

Materiálové provedení

Při výběru madla se doporučujeme zaměřit na volbu materiálu. Ten by měl být odolný proti vodě (neměl by rezavět), měl by mít dostatečnou nosnost (abyste se na něj mohli vždy spolehnout) a měl by být dostatečně pevný. Obvykle se madla vyrábí z nerezu, chromu, plastu či jiného ušlechtilého kovu. Při výběru barevného provedení máte na výběr z kovového lesklého či matného vzhledu, bílé a světle modré barvy.

Průvodce dodal internetový obchod AkoupelnyAtopeni.cz.