Jak vybrat masážní pomůcky?

Ať už si dokonalou masáž chcete užít doma, na dovolené nebo třeba o přestávce v práci, jistě se vám k tomuto účelu budou hodit vhodné masážní pomůcky. Kterými kritérii byste se při jejich výběru měli řídit?

Ať už si dokonalou masáž chcete užít doma, na dovolené nebo třeba o přestávce v práci, jistě se vám k tomuto účelu budou hodit vhodné masážní pomůcky. Kterými kritérii byste se při jejich výběru měli řídit?

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Masážní pomůcky a jejich typy

Podložky

Masážní podložka má výstupky tvaru kruhové čočky, ale můžou být i hranaté. Lze na ní cvičit i relaxovat. Slouží k pravidelnému tréninku a zlepšování motorické koordinace.

Válečky

Masážní válečky slouží k reflexní masáži chodidel, stehen i dalších částí těla. Patří mezi nejoblíbenější masážní pomůcky. Nejčastěji mívají oválný tvar nebo tvar půlválce. Uvolňují svalové napětí a prokrvují naši pokožku. Zároveň podporují správnou funkci lymfatického systému.

  • Nabízí různé stupně tvrdosti

  • Některé válečky umožňují regulaci tlaku vzduchu

  • Stimulují kožní nervová zakončení

Míčky

Masážní míčky neboli stimulační balónky či ježci slouží pro cílené ošetření fascií a svalů. Taktéž uvolňují stažená svalová vlákna.

  • Uvolňují napětí

  • Zlepšují krevní oběh

  • Slouží také k relaxaci

Baňky

Masážní baňky využijete k tzv. baňkování. Stimulují reflexní zóny tím, že do sebe vtáhnou tkáň vytvořením podtlaku.

  • Skleněné, silikonové či plastové

  • Pomáhají při bolestech a migréně

  • Detoxikují organismus

Kartáče

Masážní kartáč odstraňuje odumřelou kožní tkáň a podporuje krevní oběh. Můžete si ho vzít klidně i do sprchy a masírovat si jím záda s pomocí vašeho oblíbeného sprchového gelu.

  • Uvolňuje svalovou tkáň

  • Obvykle se vyrábí z různých typů odolného dřeva či bambusu

  • Používá se na celé tělo, včetně pokožky hlavy

Za vyzkoušení ovšem stojí také lávové masážní kameny, které se nahřejí a přikládají se na různé části těla, nejčastěji na záda. Mají vysokou tepelně akumulační schopnost a díky tomu umožňují hlubokou relaxaci. Oblíbené jsou rovněž akupunkturní jehly. Masážní pomůcky jsou zároveň pomůckami terapeutickými. Dokážou vás zbavit nejen akutních, ale i chronických bolestí zad, kyčlí nebo např. hlavy.

Podle čeho vybírat

Způsob použití

Domácí masážní pomůcky volíme podle toho, k jakému účelu je chceme používat, případně na jakou část těla.

  • Masážní pomůcka hlavy - skvělou relaxační pomůckou jsou takzvané hrábě, které taktéž stimulují růst vlasů

  • Masážní pomůcky na nohy - ideální je masážní podložka a váleček

  • Masážní pomůcky na záda - doporučujeme masážní kartáč, baňky anebo váleček

  • Na celé tělo - k tomuto účelu se nejlépe hodí masážní váleček, míček anebo kartáč

  • Na obličej - v posledních letech je trendy obličejovou pomůckou roller, který prokrvuje pleť a uvolňuje obličejové svaly, nebo masážní kámen Gua sha

  • Na bedra - populární je magnetický bederní pás, který stabilizuje bederní oblast páteře

Velikost a tvrdost

Masážní pomůcky mohou být skutečně malé, které se vejdou do každé kabelky či batohu, jiné zabírají více místa a slouží k domácímu použití. Jednou z masážních pomůcek náročných na prostor je např. masážní válec, který může mít na délku pouhých 15 cm, ale také 100 cm. Aby byl masážní válec co nejkomfortnější, měla by se jeho délka pohybovat okolo 45 cm.

Při výběru masážních pomůcek se také zaměřte na to, jak jsou tvrdé. Tvrdost by měl výrobce uvádět v popisku produktu, pokud tomu tak není, neváhejte kontaktovat přímo jeho anebo prodejce. Ne každému vyhovují tvrdé masážní pomůcky. Zejména u válců rozlišujeme 3 stupně tvrdosti: měkký, střední a tvrdý, který rozhodně není pro každého. Masáž tvrdým masážním válcem může občas pořádně bolet.

Rady na závěr

Používání masážních pomůcek není vůbec složité. Navíc výrobce vždy ke svým výrobkům přidává přehledný návod, jak pomůcku využít. Masáž obvykle trvá 15 až 60 minut, záleží na tom, kolik máte času a jak dlouho chcete relaxovat. Po použití masážních pomůcek bychom měli další 2 hodiny odpočívat a nevykonávat žádnou fyzickou zátěž, aby se prokrvené svalstvo stačilo regenerovat. K některým typům masáží doporučujeme využít masážní oleje, které umocní relaxační požitek a zároveň usnadní masáž některých partií. Nejlepší jsou masážní oleje s obsahem silic z rozmarýnu, borovice, citrónu nebo máty.

K takovému účelu se nejlépe hodí masážní míček či masážní podložka se stimulačními výstupky.

Masážní chodníček je podložka, která na sobě nese spoustu menších a větších výstupků. Prokrvuje chodidla a zmírňuje svalové napětí.

Masážní prsten vám pomůže od otoků a bolestí prstů. Také pomáhá rozhýbat bolavé klouby.

Masážní válec nebo váleček můžete použít na celé tělo, např. lýtka, ramena, bicepsy i chodidla nebo na záda.

Další užitečné články