Typy
Menstruační kalíšek můžete vybírat podle velikosti tamponů, které používáte
Tampony mini mohou odpovídat velikosti malých kalíšků
Nevysušuje sliznici
Provedení obecně vhodnější pro mladší ženy do 30 let (věk je však pouze orientační), před porodem, s pevným pánevním dnem
Přibližný vnitřní průměr výrobku se pohybuje v rozmezí od 39 do 41 mm, délka mezi 46 a 50 mm
Při silnější menstruaci je potřeba častěji vyplachovat
Tento model vyhovuje ženám po porodu i těm s méně posíleným pánevním dnem
Ideální během silnější menstruace
Přibližný vnitřní průměr výrobku začíná od 44 mm, délka se pohybuje mezi 51 až 56 mm
Větší velikost nemusí sedět mladším ženám a dívkám
Parametry
Pevnost
Tvrdost a měkkost kalíšků nelze podobně jako u velikosti jednoznačně určit
Každý výrobce má trochu jiné porovnávací parametry
Dva kalíšky se stejnou hodnotou pevnosti/tvrdosti vyrobené od různých značek nemusí být zcela totožné
Ukazatel jemnosti je označení Shore s číslem
Čím nižší číslo, tím měkčí je materiál kalíšku
Někteří výrobci neudávají čísla, ale označení Classic, nebo Soft, tedy klasické tvrdé provedení (cca Shore 60), nebo měkké (cca Shore 40)
Měkký kalíšek vyhovuje spíš citlivým ženám, které tampony během nošení tlačí
Měkká varianta se snadno skládá, lépe splyne s tělem, ale při zavedení se může o něco hůř rozvinout, někdy je třeba s ní lehce pootočit pro správné usazení
Tvrdý kalíšek je vhodný pro ženy se zpevněným pánevním dnem a všechny ty, které nepociťují žádný diskomfort při používání tamponů
Výhodou tvrdšího kalíšku je snadnější manipulace a stabilita
Materiál
Kalíšky se obvykle vyrábí z lékařského silikonu, měkkého latexu nebo termoplastu (TPE)
Nejčastěji je využíván silikon pro své antialergenní vlastnosti a zdravotní nezávadnost
Stejně jako silikon je i TPE příjemný na dotek
Oproti silikonu je termoplast levnější
Zakončení
Každé ženě může vyhovovat jiné zakončení kalíšku
Specifický zvonečkový tvar může ukončovat stopka, očko, kulička nebo být zcela bez vystouplého zakončení
Běžně se setkáte se stopkou, která je vhodná i pro začátečnice
Barva
V současnosti je na trhu nepřeberné množství barevných kalíšků, z nichž růžové a fialové patří mezi nejoblíbenější
Pokud nepreferujete barevná provedení, pak vás jistě zaujmou transparentní menstruační kalíšky, které nejsou dobarvované
Většina výrobců kalíšků používá barvivo, které bylo schválené pro použití v potravinářství
Přidávané barvy neobsahují žádné těžké kovy, jako je ovolo, chrom, rtuť, nebo ftaláty
Během výroby se navíc barvivo mísí se silikonem a nehrozí jeho oddělení od nosného materiálu
Tipy jak posílit pánevní dno najdete na naší stránce Kegelovy cviky na posilování pánevního dna .
Příslušenství
Pokud si pořizujete svůj první menstruační kalíšek, můžete si zakoupit rovnou celou sadu. Některá balení obsahují samostatný sáček, který slouží k uskladnění kalíšku mimo menstruační cyklus. Pytlíčky jsou většinou vyrobené z mikrovlákna, které propouští vzduch a rychle schne. Hodit se vám mohou také speciální přípravky na dezinfekci jako sterilizační tablety, čisticí prášek i hygienické návleky na prsty. Pro čištění dále uvítáte nádobku na dezinfekci. Tu můžete spolu s kalíškem vkládat do mikrovlnné trouby a sterilizovat. Takové čištění je snadné, rychlé a zcela nezávadné.
Další potřeby intimní hygieny
Rady na závěr
Jak funguje menstruační kalíšek?
Kalíšek se zavádí podobně jako tampon přímo do pochvy. V průběhu menstruace se plní krví a po zhruba 4–12 hod. v závislosti na síle menstruace se vyjímá a vylévá. Obecně se uvádí, že pojme až 30 ml krve. Na svém místě pevně drží a nehýbe se díky vzniklému podtlaku. Kalíšek pevně přilne k poševní stěně, a tak brání protékání.
Jak zavést a vyjmout menstruační kalíšek?
Začínáte s kalíškem a nejste si jistá, jak ho správně zavést? Po pár pokusech se to pro vás stane rutinní záležitostí, které není třeba se nijak obávat. Nejlépe je začít v podřepu. Pro snadnější zavedení můžete kalíšek navlhčit lubrikačním gelem. Poté otvor zmáčkněte a uchopte mezi palec a ukazovák. Takto složený kalíšek opatrně zasuňte do pochvy a následně ho pusťte. Kalíšek se rozevře a přitiskne k poševní stěně. Je-li s ním možné hýbat, pootočte ho a zajistěte jeho správné rozevření.
Pociťujete-li nepříjemný tlak, kalíšek vyjměte. Nejspíš jste ho špatně zavedla, případně vybrala špatnou velikost
Pro vyjmutí kalíšku zasuňte dva prsty do pochvy a nahmatejte konec kalíšku. Jemně stiskněte jeho dno, čímž uvolníte podtlak. Netahejte za stopku či jiné zakončení. To slouží pouze k úpravě při zavádění. Tahání za stopku by mohlo být nepříjemné až bolestivé. Opatrně vyjměte a nahromaděnou krev vylijte. Během vyjímání si můžete lehce pomáhat svaly pánevního dna.
Kdy kalíšek vyprázdnit?
Jelikož kalíšek dokáže pojmout více krve než běžné dámské hygienické pomůcky, nemusíte jej vyměňovat tak často. Vždy samozřejmě záleží na intenzitě menstruace. Pro střední až silnější průběh, vyměňujte kalíšek po zhruba 4–8 hod. Vydrží tak bez problému přes noc. Ze začátku lze vyměňovat častěji. Pokud je vaše menstruace slabá, můžete kalíšek vyjímat až po 12 hod.
Co dělat, když kalíšek protéká?
I to se může ze začátku stávat, proto doporučujeme zprvu nosit menstruační kalhotky či klasické vložky. Důvodů protékání může být více. Mohly jste vybrat špatnou velikost či příliš měkký kalíšek, který správně nepřiléhá a v pochvě se kroutí. Pokud protékání i po několikátém zavedení menstruačního kalíšku trvá, vyzkoušejte jinou velikost a tvrdost.
Čištění kalíšku
Řada z vás si jistě klade otázku, jak vyvařit menstruační kalíšek. Není to nic složitého. Před začátkem menstruace a po ní kalíšek sterilizujte buď vyvařením ve vodě po dobu 5 min., nebo v nádobě k tomu určené v mikrovlnné troubě. K čištění můžete využívat i sterilizační kelímek a speciální tablety. Během menstruace už stačí kalíšek vymývat jen čistou chladnou vodou.
Pokud se zrovna nacházíte v místech bez tekoucí vody, můžete použít čistou vodu z lahve, kterou mějte pro tyto případy vždy u sebe. Při čištění nezapomínejte na dírky u horního okraje. Zajistěte jejich volný průchod např. špendlíkem nebo kalíšek naplňte vodou a zmáčkněte. Voda hladce vystříkne otvory, čímž je pročistí.
Obsahuje-li vaše sada také sterilizační krabičku, můžete ji využít i pro čištění v mikrovlnné troubě. Krabičku napusťte vodou, ponořte do ní kalíšek a na několik minut vložte do mikrovlnné trouby. Výsledný efekt bude stejný jako v případě vyvařování.
Výhody oproti tamponům a vložkám
Nespornou výhodou je úspora peněz a ekologie. Jeden kalíšek vám vydrží po dobu celého cyklu a vy tak nevytváříte žádný odpad. Materiál je zdravotně nezávadný, nevysušuje sliznici a neobsahuje žádnou chemicky bělenou bavlnu a deodoranty. Hladký silikonový povrch snižuje riziko vzniku bakterií a zápachu. Také na cestování je kalíšek skvělou volbou.
Životnost menstruačního kalíšku
U známých výrobců a ověřených značek se běžně setkáte s kvalitními silikonovými materiály, které při správné údržbě vydrží zhruba 5–15 let. Z tohoto pohledu je cenově bezkonkurenčně výhodnější oproti běžným hygienickým pomůckám.