Jak vybrat měřič krevního tlaku?

Hodnota krevního tlaku má obrovskou výpovědní hodnotu o našem celkovém zdravotním stavu. Je to také faktor, který má vliv na vývoj zdraví do budoucna. Velmi důležité je hlídat si krevní tlak, pokud trpíte hypertenzí, protože ta patří mezi rizikové faktory, které mohou způsobit onemocnění srdce a cév. Důvodem ke koupi tlakoměru je i srdeční arytmie, již prodělaný infarkt či mrtvice, cukrovka, onemocnění ledvin, těhotenství, nízký a kolísavý tlak či rodinná anamnéza. Sledovat svůj zdravotní stav je však díky moderním měřičům tlaku jednoduché. Mají velkou paměť a některé dokonce umožňují propojení s mobilním telefonem, takže svůj zdravotní stav můžete hlídat i pomocí aplikace.

Hodnota krevního tlaku má obrovskou výpovědní hodnotu o našem celkovém zdravotním stavu. Je to také faktor, který má vliv na vývoj zdraví do budoucna. Velmi důležité je hlídat si krevní tlak, pokud trpíte hypertenzí, protože ta patří mezi rizikové faktory, které mohou způsobit onemocnění srdce a cév. Důvodem ke koupi tlakoměru je i srdeční arytmie, již prodělaný infarkt či mrtvice, cukrovka, onemocnění ledvin, těhotenství, nízký a kolísavý tlak či rodinná anamnéza. Sledovat svůj zdravotní stav je však díky moderním měřičům tlaku jednoduché. Mají velkou paměť a některé dokonce umožňují propojení s mobilním telefonem, takže svůj zdravotní stav můžete hlídat i pomocí aplikace.

Doba čtení 6 min.
Jana, redakce Heureka.cz
Jak vybrat měřič krevního tlaku

Video nákupní rádce

Typy měřičů tlaku

Existují dva základní typy měřičů krevního tlaku (tonometrů), které se od sebe liší tím, v jakých místech je na ruku připevníte. Jsou to buď tlakoměry na paži, nebo tlakoměry na zápěstí. Oba druhy tlakoměrů určených pro domácí použití využívají převážně oscilometrickou metodu měření krevního tlaku anebo mohou využívat také kombinaci oscilometrie a poslechové metody (auskultační). Naprostá většina tlakoměrů na trhu je dnes už digitálních, což znamená, že manžeta nafukuje automaticky, nikoli pomocí pumpičky, jako bývalo standardem dříve.

Měřiče tlaku na paži

Tlakoměry na paži bývají v měření přesnější než zápěstní modely. Hodí zejména pro starší osoby a osoby, které mohou trpět srdečními problémy. Tyto měřiče tlaku jsou nejen přesnější, ale mívají také lepší výbavu, a dokonce je najdete i v lékařských ordinacích. Tlakoměry na paži využívají buď oscilometrické měření, nebo kombinaci oscilometrické a poslechové metody. Právě kombinované tlakoměry jsou v měření nejpřesnější a hodí se zejména pro uživatele, kteří trpí srdeční arytmií.

Jednotlivé pažní tlakoměry se rozlišují podle velikosti manžety. Vyrábějí se v různých rozměrech, přičemž za univerzální rozměr jsou považovány míry 22–42 cm. Různé velikosti manžet lze k tlakoměrům libovolně dokoupit.

Pokud bude tedy tlakoměr využívat více uživatelů, je nejvhodnější volit tlakoměr s univerzální velikostí manžety. Pažní tlakoměry ale nemusí být vhodné pro zvlášť obézní uživatele, kteří jednak můžou mít problém s umístěním manžety na paži, ale především pak tlakoměr nemusí přesně změřit signály z tepny, která bývá ukryta hluboko v tkáni. Některé pažní tlakoměry se dají propojit i s mobilním telefonem a s pomocí příslušné aplikace tak můžete mít přehled o svém zdravotním stavu přímo v mobilu.

  • Přesnější měření

  • Vhodné i pro lidi se srdeční arytmií

  • Používá se i v ordinacích

  • Manžeta s univerzální velikostí

  • Snadné použití

  • Možnost propojit s mobilním telefonem

  • Obézním lidem může vykázat zkreslené výsledky

Měřiče tlaku na zápěstí

Zápěstní tlakoměry jsou velice jednoduché na ovládání, jsou malé, skladné a přenositelné, proto vyhovují lidem, kteří potřebují nosit přístroj pořád u sebe anebo často cestují.

Mají však jednu nevýhodu, a tou je přesnost měření. Tlakoměry na zápěstí nejsou tak přesné jako tlakoměry na paži. Jsou totiž citlivé na pohyb zápěstím a pokud není ruka v klidu, může přístroj krevní tlak špatně naměřit. Manžetu musíte držet přesně ve výšce srdce. Pokud ji budete držet například jen o 10 cm níže nebo naopak výše, naměří tlakoměr rozdílné hodnoty. Naštěstí však existují modely, které vás upozorní, když nebudete držet zápěstí ve správné poloze. Zápěstní měřiče tlaku lze propojit s mobilním telefonem a v aplikaci svůj zdravotní stav sledovat.

  • Skladnost

  • Přenositelnost

  • Snadné použití

  • Možnost propojit s mobilním telefonem

  • Méně přesné

  • Lidem se slabým pulsem může špatně změřit tlak

Užitečné funkce

Počet uživatelů

Měřiče tlaků se od sebe dále liší počtem uživatelů, které lze uložit do interní paměti zařízení. Do této paměti se pak ukládá historie naměřených hodnot a po právu platí za jednu z nejužitečnějších funkcí. Díky historii si totiž budete moci ověřit naměřené hodnoty v čase a sledovat tak, jestli se váš stav zlepšuje či naopak zhoršuje. Na trhu jsou tak tlakoměry určené jen pro jednoho, dva, tři a čtyři uživatele. Některé tlakoměry nabízí i funkci „Host“, díky níž si může krevní tlak naměřit i osoba, se kterou se v interní paměti nepočítá.

Každá interní paměť také nabízí určitý počet měření na jednu osobu. Nejnižší počet měření je 30, ale existují i modely, které nabízí paměť až na 480 či 500 měření. Nejběžnější jsou tlakoměry s interní pamětí 60 měření.

Napájení

Všechny domácí tlakoměry fungují na AA nebo AAA baterie, některé měřiče lze kromě toho napájet i ze sítě pomocí adaptéru, který bývá buď součástí příslušenství, anebo je možné jej dokoupit.

Inteligentní funkce

Funkce EKG

Pokročilejší tlakoměry dokáží změřit i nepravidelný srdeční rytmus. Díky tomu detekuje zdraví nebezpečnou fibrilaci síní, která může předpovědět infarkt a mozkovou mrtvici. Kromě toho také zaznamená extrasystoly, tedy rané známky oběhové poruchy nebo zánětu srdečního svalu. Díky funkci EKG si můžete změřit EKG kdekoli právě v momentu, kdy pociťujete příznaky, protože srdeční arytmie se vyskytuje v nepravidelných intervalech a je detekovatelná pouze v době, kdy k ní dochází.

Některé tlakoměry mají pokročilé funkce a dokáží změřit i EKG

Některé tlakoměry jsou vybaveny tzv. inteligentní manžetou, která se nepřefukuje a pokrývá větší plochu paže a její snímací senzory jsou téměř po celém jejím obvodu. Díky tomu dokáže na rozdíl od klasických tlakoměrů měřit krevní tlak v jakékoli poloze a upozorní vás, když si ji nasadíte špatně nebo pokud se během měření hýbete.

Tlakoměr vás díky inteligentním funkcím také upozorní, pokud se měření odchyluje od zdravých hodnot anebo zaznamená podezření na arytmii či hypertenzi, která může vést k mozkové mrtvici. Některé tlakoměry jsou také schopné vypočítat průměrnou hodnotu krevního tlaku, pokud si jej během určené doby několikrát změříte. Tato funkce je vhodná zejména pro osoby s kolísavým krevním tlakem.

Propojení s mobilním telefonem a počítačem

Některé měřiče tlaku také umožňují propojení s mobilním telefonem nebo počítačem přes Bluetooth či USB. V aplikaci tak můžete svůj zdravotní stav dlouhodobě sledovat a jednoduše sdílet i se svým lékařem.

Pokud vlastníte chytrý telefon, nemusíte si naměřené hodnoty vůbec zapisovat. Vše si pohodlně najdete v aplikaci.

Dvojí kontrola měření

Pokud máte arytmii nebo k ní máte predispozice, je vhodné pořídit si tlakoměr s dvojí kontrolou měření. Právě dvojí kontrola měření je kombinací oscilometrické a poslechové metody, o které byla řeč na začátku.

Co dělat a nedělat při měření tlaku

  • Pravidelnost. Tlak si měřte pravidelně ve stejnou dobu, například každý den v 7 hodin ráno a ve 20 hodin večer.

  • Uklidněte se. Buďte v klidu, nestresujte se při měření myšlenkami, které by mohly hodnotu krevního tlaku jakkoliv ovlivnit.

  • Přímo na kůži. Manžeta tlakoměru musí být přímo v kontaktu s kůží.

  • Správná velikost manžety. Ověřte si, že máte správnou velikost manžety. Příliš úzká manžeta nebo naopak široká manžeta může ovlivnit výsledek měření.

  • Uvolněte ruku. Ruka, na které měříte tlak musí být uvolněná, nesmí ji škrtit ani rukáv. Manžeta tlakoměru musí být ve výšce srdce.

  • Nehýbejte se. Během měření rukou nesmíte pohybovat.

  • Dýchejte. Během měření nezapomínejte pravidelně dýchat. Zadržování dechu totiž zkresluje výsledky měření.

  • Opakujte měření. Počkejte 3 minuty a poté měření opakujte ještě jednou.

  • Zapisujte si výsledky. Pokud neumožňuje váš tlakoměr propojení s mobilním telefonem, zapisujte si výsledky měření do tabulky.

Tabulka hodnot krevního tlaku

Věk nebo diagnóza

Normální tlak

Nízký tlak

Vysoký tlak

Dospělý muž

120/80

méně než 100/60

více než 140/90

Dospělá žena

120/80

méně než 100/70

více než 140/90

Diabetik

130/80

méně než 110/60

více než 130/80

Člověk s onemocněním ledvin

110/80

méně než 100/60

více než 120/80